Francuskie pancerniki – Normandie. VI tier

Tym razem krótka recenzja VI tierowego pancernika Normandie, ponownie autorstwa Erica_Wolfa. Zgadzacie się z jego opinią?

Kolejny pancernik, jaki dostałem za wypełnienie misji z francuskich kontenerów. Po rozczarowaniu V tierowym Bretagne następca mile mnie zaskoczył.

Tak jak przy wszystkich francuskich pancernikach we wczesnym dostępie dostajemy go jako okręt premium, z odkrytymi wszystkimi ulepszeniami, które wystarczy zamontować (są w inwentarzu);

Po ich zainstalowaniu otrzymujemy całkiem przyjemny w graniu okręt, który mimo swoich wad, na swoim tierze jest bardzo mocny.

Ilość HP, tak jak u Bretagne – nie powala. 48.300 hp, to dalece mniej od japońskiego Fuso (57.100), amerykańskiego New Mexico (53.200), niemieckiego Bayerna (51.600), czy brytyjskiej QE (55.300). Punktów HP Normandia ma mniej niż VI tierowe pancerniki premium – francuska Dunkierka ma 52.600, brytyjski Warspite 53800, japoński Mutsu zaś 58.400.

Opancerzenie maksymalne – 364mm (barbety wież artylerii głównej), pas pancerny 240mm, słabo opancerzona cytadela znajduje się pod linią wody.  Przy pomocy grupy naprawczej jesteśmy w stanie przywrócić maksymalnie 8092hp (max z perkiem SU na kapitanie można mieć 5 ładunków).

Artyleria – to chyba najmocniejszy punkt Normandie. Kaliber 340mm może nie powala (odpowiednicy na tym tierze mają już działa kalibru 380mm),   zamontowane w 3 poczwórnych wieżach zlokalizowane na dziobie, śródokręciu oraz rufie. Niestety wieża na śródokręciu nie ma obrotu o 360 stopni.

Przeładowanie – 30 sekund, obrót dział o 180 stopni 45 sekund (z perkiem 38,3 sec), rozrzut 242 metry (z modułem) oraz zasięg – 19,8 km, czyli tyle co ma Fuso. Jeśli chodzi o zasięg, to bijemy na głowę pozostałe VI tierowe BB. Pociski PP (max 9500 hp uszkodzeń) nie mają jakieś wybitnej prędkości wylotowej – 780m/s, ale nie mają kłopotów z penetracją nawet 8 tierowych pancerników. OB mają wyśmienitą prędkość wylotową (921m/s), zadają max 4700 obrażeń i mają 26% szans na podpalenie. ale z uwagi na ilość luf (12) daje sporą szansę pożaru w każdej salwie z OB.

Jeśli chodzi o artylerię dodatkową, to nie miałem okazji jej przetestować. Na papierze wygląda ciekawie – 6 podwójnych 90mm (zasięg 5,3km i przeładowanie 4s), 18 pojedyńczych 139mm w kazamatach (w tym nietypowo 6 w kazamatach strzelających na wprost) też o zasięgu 5.3km ale aż 10sec przeładowaniu.

Obrona przeciwlotnicza słaba – 6 podwójnych 90mm o zasięgu 4km, 6 podwójnych 37mm o zasięgu 3km oraz 14 podwójnych wkm 13,2mm o zasięgu 1,2km – raczej nie obroni nas przed niczym co lata.

Jeśli chodzi o manewrowość – to Normandie jest najszybszym BB wśród 6 tierów – 29,5 węzła zapewnia fantastyczną mobilność. Równie szybka jest też francuska Dunkierka (premium). Japońskie Fuso jest o całe 5 węzłów wolniejsze (24,5w), amerykański NM to przy Normandii żółw (21 węzłów), niemiecki Bayern zostaje daleko w tyle (25 węzłów), podobnie jak brytyjska QE (23,5 węzła).  Z okrętów premium japoński Mutsu wyciąga z 26,5 węzła, brytyjski Warspite 23,5 węzła.

Promień skrętu 640 metrów, czyli nie tak dobrze jak poprzednik, czy brytyjskie QE czy Warspite, ale nie jest źle. Czas przestawieniu steru 13,4km.

Kamuflaż (z perkiem) 13,5 km z wody, 8,9 km z powietrza.


Jak nim grać!

Przede wszystkim trzeba wykorzystać największe zalety tego okrętu – czyli wysoką mobilność i zasięg dział – staramy się utrzymać dystans zasypując przeciwnika ogniem 12 dział. Należy unikać wymian na krótkim dystansie, gdzie niska pula HP i relatywnie słabe opancerzenie skazuje nas na porażkę.  


Na koniec krótkie info wraz z rysem historycznym z worldofwarships.eu

Historia

Po zatwierdzeniu projektu pancerników typu Bretagne Sztab Generalny Marynarki Wojennej Francji (L’État-major général de la Marine) w dalszym ciągu prowadził prace rozwojowe nad przyszłymi okrętami. Ograniczenia co do wymiarów i wyporności obowiązywały również okręty typu Normandie. Z tego powodu charakterystyka przyszłych okrętów została wyraźnie ograniczona. Działa kal. 340 mm musiały być ułożone w trzech wieżach, po cztery działa w każdej. Zmieniono również rozmieszczenie pancerza.

Cztery pancerniki, które miały tworzyć jeden dywizjon, włączone zostały do programu z 1913 roku. Piąty z nich, który miał operować wspólnie z pancernikami typu Bretagne, zbudowano w ramach programu z 1914 roku. Jednak ich budowa została zawieszona, gdy działania wojenne I wojny światowej osiągnęły swoje apogeum. Po zakończeniu wojny francuski przemysł pogrążony był w tak głębokim kryzysie, że trzeba było porzucić nadzieje na ukończenie tych pancerników. Cztery kadłuby zostały zezłomowane, a piąty — Béarn — przebudowano na lotniskowiec.

Okręt w grze

Model jest wyobrażonym ulepszeniem pancerników typu Normandie na rok 1938. W porównaniu z oryginałem okręt został mocno przebudowany: w śródokręcie wstawiono 9 ram przestrzennych od tylnej strony głównej wieży (mówiąc wprost: wydłużono okręt bez zmiany jego sylwetki), a dziób został zmieniony na podobny do tego, jaki posiada lotniskowiec Béarn. Po bokach okrętu pojawiły się bąble torpedowe. Napęd został zmieniony na taki sam, jak w krążowniku liniowym Dunkerque, co pozwoliło na usunięcie drugiego komina i zwiększenie szybkości do 29 węzłów. Opancerzenie barbet i kadłuba zostało wzmocnione.

Uzbrojenie przeciwlotnicze składało się z sześciu dział kal. 90 mm i dwunastu dział 37 mm oraz czterech podwójnie sprzężonych karabinów maszynowych kal. 13 mm. Kadłub B posiada uzbrojenie przeciwlotnicze z roku 1941, czyli podwójne stanowiska dział 90 mm i 37 mm zamiast pojedynczych. Ogólna liczba dział 37 mm została zachowana, podczas gdy ilość dział 90 mm podwoiła się. Wielkość pełnej salwy z głównej baterii nie zmieniła się w stosunku do Bretagne, ale z burty można było oddać salwę burtową z dwóch dodatkowych dział.

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments