Jak zatonął włoski pancernik Roma

W dniu 9 września 1943 r. o godzinie 15:52 niemiecki bombowiec Dornier Do 217 zrzucił nowoczesną bombę kierowaną FX 1400 na wyznaczony cel: pancernik Roma. Marynarze gigantycznego włoskiego okrętu próbują otrząsnąć się po zniszczeniach wywołanych pierwszą bombą, gdy nagle spostrzegają, że z nieba spada już druga. Nikt z nich nie widział wcześniej bomb, które potrafią zmieniać trajektorię swojego lotu. Ta bomba również celuje prosto w Romę!

Kilka sekund później FX 1400 trafia w drugą wieżę pancernika, co skutkuje eksplozjami w przedniej maszynowni oraz w magazynie amunicji. Powstały słup ognia i dymu sięga kilometra wysokości; wybuchy zabijają i spalają żywcem 1352* ludzi z 2021 członków załogi. Lata później, jeden z niewielu marynarzy, którzy przeżyli ten dzień, powiedział: „Sam diabeł nie odważyłby się wkroczyć do tego piekła”.

Pancernik Roma: piękno, gracja i potęga

Roma, pancernik klasy Littorio, był największym i najpotężniejszym pancernikiem marynarki wojennej Włoch, który w czasie swojej służby deklasował wiele okrętów wojennych z tego okresu. Aby zrozumieć, dlaczego Włochy potrzebowały silnej floty, musimy cofnąć się do 1922 r.

Traktat waszyngtoński nałożył ograniczenia dotyczące rozmiarów floty dla wszystkich krajów, które uczestniczyły w pierwszej wojnie światowej. Gdy Austro-Węgry przestały istnieć, Włochy straciły swojego rywala na morzach i dysponowały nieproporcjonalnie duża liczbą okrętów w porównaniu z innymi państwami w Europie. Jednak inne państwo zaczęło zagrażać włoskiej władzy nad morzami. Był to odwieczny przeciwnik Włoch, czyli Francja. Traktat waszyngtoński miał załagodzić rywalizację obu państw, nakładając na oba te same ograniczenia w kwestiach uzbrojenia i tonażu. Francuski rząd był niezadowolony z tych ograniczeń i w 1932 roku rozpoczął konstrukcję pancernika Dunkerque, a wkrótce potem pancernika Strasbourg. Był to jeden z wielu powodów, przez które traktat waszyngtoński zawiódł. Niedługo potem traktat został rozwiązany, umożliwiając Włochom rozpoczęcie budowy pierwszych dwóch pancerników klasy Littorio, które zwodowano w 1940 r.

Charakterystyka okrętu

Roma została zwodowana w Trieście w 1942 r. przez włoską stocznię „Cantieri Riuniti dell’Adriatico”. Okręt ten był zwieńczeniem lat badań inżyniera Umberto Pugliese. Roma została wyposażona w innowacyjny system ochrony okrętu pod linią wody, pancerz o grubości 350 mm oraz potężne uzbrojenie. Był to jeden z najnowocześniejszych i najpotężniejszych pancerników swoich czasów.

Na pokładzie znajdowały się trzy wieże z działami głównymi – dwie na dziobie i jedna na rufie. Każda z nich uzbrojona była w trzy 15-calowe działa o zasięgu 40 km.

System ochrony okrętu pod linią wody składał się z siedmiu obszarów oddzielonych wodoszczelnymi przegrodami oraz cylindrami absorpcyjnymi otoczonymi paliwem i wodą morską. W przypadku wybuchu torpedy cylindry uległyby zniszczeniu, a przegrody rozproszyłyby energię wybuchu. Okręt wyposażono też w sieć kanałów odprowadzających wodę, aby mógł on utrzymać się w poziomie w przypadku zalania. Załoga okrętu mogła również sterować tymi mechanizmami.

Roma był dobrze wyposażonym okrętem pod względem mechanicznym, a oprócz tego posiadał niezaprzeczalne walory estetyczne. Konstrukcja okrętu była zgrabna i harmonijna. Roma nie odbiegała pod tym względem od innych włoskich okrętów, takich jak Duca d’Aosta, a jednocześnie była bardzo majestatyczna. Wyporność Romy wynosiła 46 215 ton, a długość okrętu 241 metrów. Wnętrze również dobrze przemyślano: w okręcie znalazło się miejsce na bibliotekę, bar, salę bilardową, a nawet lodziarnię. W maszynowniach zastosowano najnowsze technologie (na pokładzie Romy znajdował się radar typu EC 3/ter, stosowany od kilku lat na brytyjskich okrętach).

Koniec Romy

Admirał Carlo Bergamini został powiadomiony o zawieszeniu broni między Włochami a siłami Aliantów półtorej godziny po opublikowaniu stosownego komunikatu przez Supermarinę – centrum operacyjne Włoskiej Marynarki Wojennej. Włoska flota otrzymała rozkaz przerwania próby odparcia alianckiej inwazji na Włochy (w ramach Operacji Avalanche) i obrania kursu na Sardynię, a następnie na Maltę, gdzie miała poddać się Aliantom.

Uszkodzenia zadane przez nalot niemieckiego Dorniera Do 217 miały katastrofalny skutek. W pokład okrętu uderzył szereg bomb kierowanych; jedna z nich przebiła się przez wszystkie siedem pokładów i wyleciała po drugiej stronie kadłuba, eksplodując pod kilem. Poważnie zalany dziób sprawił, że okręt zaczął coraz bardziej przechylać się na sterburtę. O godzinie 16:12 Roma zaczęła tonąć. Okręt wkrótce wywrócił się do góry dnem i przełamał na dwie połowy.

Ponieważ Roma nigdy nie odpowiedziała ogniem na atak niemieckich bombowców, wielu twierdzi, że admirał Carlo Bergamini wolał zatopić okręt, niż oddać do w ręce Aliantów, ale to niepotwierdzone oświadczenia.

Roma przybywa do World of Warships

Okręt Roma został w końcu odnaleziony w 2012 r. na głębinach nieopodal wyspy Asinara, za pomocą podwodnego robota zaprojektowano przez włoskiego inżyniera. World of Warships sprowadza ten pancernik na powierzchnie i pozwala Wam objąć stery tego wspaniałego okrętu. W bitwie trzymajcie się na średnim dystansie od przeciwników. Celujcie w krążowniki oraz pancerniki.

Roma wyróżnia się z tłumu swoją prędkością maksymalną i zwrotnością, dużą szybkością obrotu wieży i dobrym kamuflażem, ale zachowajcie ostrożność! Niemcy wiedzieli, że Roma posiada słabą obroną przeciwlotniczą. Wy również powinniście o tym pamiętać.

 

 

 

worldofwarships.eu

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kokol

Piękny statek. Szkoda, że zatonął