World of Tanks – Czołgi adwentowe #5

Przez cały okres kalendarza adwentowego będziemy was wspierać przy wybieraniu czołgów premium. Zanim jednak przejdę dalej dziś słowem wstępu wspomnę o czymś innym – naszła mnie ta zbójecka myśl pod prysznicem i pomyślałem sobie, że może jednak warto wam to wyjaśnić. Część z was może pomyśleć – co ten Sziszu tu recenzuje, wszystkie czołgi na nie, jak tak dalej pójdzie to niczego nie zarekomenduje, a ja niczego nie kupię!!! Dokładnie tak jest. Gram w tą grę 7 lat, jestem straszną sknerą, a dodatkowo przy polecaniu innym jakiegoś zakupu wolę szukać więcej wad niż zalet. W tym wypadku kalendarz adwentowy nie jest wyjątkiem. Dostępne w nim czołgi nie są objęte promocją, zwykle nawet ich ceny w zestawach przebijają te, z którymi zostały wprowadzone do gry. Jeśli szukamy czołgu premium dla zabawy czy do kolekcji to nie jest to wielki problem, ale ja z góry zakładam, że część z was chce nim też pozarabiać i stosunek jakości do ceny mieć co najmniej wyrównany. Ciągle czekam na ofertę dla was godną polecenia, jeśli taka się w kalendarzu nie trafi – to trudno. Część z nich na pewno powróci 24 Grudnia, a i po nowym roku myślę, że czeka nas wysyp nowych pojazdów premium, które pewnie z czystym sercem bym wam polecił (wspominałem wczoraj o VK chociażby). Jeśli wam się nie śpieszy z wydaniem gotówki to myślę, że warto poczekać na moją rekomendacje, bo są naprawdę wyostrzone. Jeśli za to zależy wam by szybko coś kupić to poza kalendarzem, chociażby w garażach macie do wyboru doskonałe czołgi premium jak WZ-111 FT czy Revalorise.

No właśnie, wracając do naszego głównego tematu dziś do dyspozycji został nam oddany Panzer 58 Mutz. Trzeba przyznać, że jego oferta nie wygląda źle. 130 złotych za średni czołg premium VIII poziomu nie jest ceną wygórowaną, jest to raczej norma przy tego typu pojazdach. Ciągle jednak nie wiemy jak wygląda nim zarabianie kredytów, albo co ważniejsze czy granie nim należy do przyjemnych. Na te pytania jak i tradycyjnie na wszystkie kolejne odpowiadam niżej, zapraszam!


RYS HISTORYCZNY

Zaprojektowany w 1953 roku w Szwajcarii. Pierwszy prototyp tego czołgu był wyposażony w działo 90 mm. Później zbudowano drugi prototyp z brytyjskim działem 20-funtowym. W końcu wyprodukowano serię 10 pojazdów z działami 105 mm, które pozostały w służbie do 1964 roku. Potem pojazdów użyto jako bazy dla czołgu Panzer 61. Jedyny Panzer 58, który przetrwał do dzisiaj, ma działo 20-funtowe i znajduje się w muzeum czołgów w Thun w kantonie Berno.


SKĄD WZIĄĆ TEN CZOŁG?
Jest on dziś dostępny w ramach oferty z kalendarza adwentowego, o której wspominaliśmy tutaj.


MODEL CZOŁGU


PARAMETRY

Na początku planowałem porównać Mutza z większością średnich pojazdów premium VIII poziomu, ale zmieniłem koncepcje, gdyż w tym momencie moim zdaniem godnym polecenia jest jedynie STA-2. Ponadto dorzuciłem do porównania Indien-Panzera, ponieważ te pojazdy są bardzo do siebie zbliżone.

Co rzuca się w oczy?

+ Dobre opory dla gruntu, dobra mobilność,
+ Dobra stabilizacja (gorsza niż u STA-2),
+ Najwyżej unosi lufę przed śmiercią,
Działo najgorsze ze wszystkich (po prostu najwolniej strzela, pozostałe statystyki identyczne),
STA-2 jest od niego po prostu lepsze,
Cała reszta
Człowiek chce być miły, a Wargaming.net mu nie daje. A propo wstępu ciężko mi wam polecić pojazd, który przedstawia się tak jak Mutz, ale może zarobki? No właśnie, spójrzmy.
Z danych tu przedstawionych (dodajmy ponownie, że dane są zbierane bez konta premium, z ostatnich 30 dni, z 775,087 gier randomowych) można rzec “w końcu”! Mamy dostępnego w porównaniu tylko Schwarzpanzera, ze względu na małą ilość Mutzów w grze (a kogo to ma dziwić po takim porównaniu?), ale jasno widać że jest to czołg, który coś zarabia. Jest on co prawda na pozycji 10, czyli cały czas za takimi perłami jak Patriot czy  Revalorise, ale 4,3k kredytów na minutę brzmi całkiem dobrze. Jest to w końcu około 258 000 kredytów w ciągu godziny bez konta premium.

GRYWALNOŚĆ

Panzer 58 Mutz to czołg w swoim stylu gry przypominającym Indien-Panzera. Wąska sylwetka, celne działo, szybkość, która pozwala mu na zajęcie dogodnych pozycji by wystrzelać przeciwnika z dystansu. Zaletą jak na czołg średni jest też na pewno penetracja, która wynosi 212 mm i zaletą jak na pojazd premium są tanie pociski. To właśnie to połączenie zapewnia w miarę komfortową grę jako czołg wsparcia i to jest też powód dobrych wyników jeśli chodzi o zarabianie. Moje rady przy prowadzeniu tego pojazdu? Nigdy nie pchajcie się w walkę kołową, używajcie swojej stabilizacji i celności przy wymianie strzałów z daleka i nie pchajcie się pod lufy przeciwnikowi.


WALKA Z Panzer 58 Mutz

Kolejny krótki rozdział, bo i co tu dużo pisać. To nie Liberte, to nie Patriot, to Mutz. Niedźwiedź też ma pazury, ale niestety jego sierść nie pozwala na otrzymanie wielu pocisków. W wielkim skrócie na rykoszety bym nie liczył. Pancerz to w szczytowym momencie na wieży całe 120mm co jest za łatwością przebijane nawet dla pojazdów VI poziomu, nie wspominając o kolegach na VIII czy X tierze.


PODSUMOWANIE

Łatwo się domyślić co tu będzie. Warto? NIE, NIE, jeszcze raz NIE. Chyba, że macie na zbyciu 130 złotych z wczorajszej wypłaty, wtedy jak najbardziej. Jeśli szukacie czołgów premium do zarabiania i możecie poczekać – czekajcie. W kalendarzu na pewno pojawi się jeszcze wiele ciekawych ofert, a być może na sylwestra nawet i zniżki na premki za złoto. Jeśli wam się śpieszy, a Patriot i mu podobne czołgi to dla was zbyt duży wydatek to kupcie STA-2.Mutz zdecydowanie jest ładnym pojazdem, ładnym ale bardzo przeciętnym. Na pewno nie jest też tragiczny, ale to nie jest coś co koniecznie musicie w garażu mieć, a tak jak wspominałem we wstępie nie mogę wam polecić wyrzucenia 130 złotych na coś przeciętnego. Może jutro pojawi się coś ciekawszego? Trzymajcie się!

guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
NiezlySzajs

Polecam ten czołg graczom, co uwielbiają pojazdy mobilne i z kamuflażem z górnej pułki.
Niewiele gorsze camo od MT dziesiątego poziomu i LT swojego poziomu.

harmoniaczeresniaka

Dobra robota. Rzeczowo na temat, bez ściemniania i wazeliny. Dzięki

hary76

W końcu ktoś napisał prawdę na team tego kalendarza i tych “MEGA” pseudo promocji.100% Prawda.BRAVO………

Znafca

Czołg po buffie Indiena sporo stracił. Jedyne co obecnie ma to dosyć fajne malowanie, które nie jest oczojebne jak to z Liberte/Patriota/Defektora.

Sartyx

super podsumowanie ….ja nie kupuje !!!