Porady młodego kapitana #6 – Okręty US Navy – wprowadzenie

Porady młodego kapitana #5 – Okręty US Navy – wprowadzenie

Czasem pytacie nas jak grać danym okrętem, albo jakie perki wybrać. W związku z tym postanowiliśmy jakiś czas temu zrobić serię poradników dotyczących gry różnymi okrętami. Spróbujemy opisać  mocne i słabe strony, wstawić rys historyczny oraz ciekawostki. Dziś zaczynamy od floty USA, tak jak tego sobie zażyczyliście w głosowaniu na naszym FaceBooku. Miłego czytania.

 

Stany Zjednoczone jako jedna z największych nacji, jeśli chodzi o ilość okrętów w grze, charakteryzuje się przede wszystkim dobrym pancerzem (projektanci zdecydowali się na wdrożenie systemu “wszystko albo nic“), bardzo dobrymi działami baterii głównej oraz świetną obroną przeciwlotniczą. Okręty w zależności od konfiguracji różnią się od siebie, ponieważ w czasie wojny często przechodziły modernizację, co drastycznie zmieniało ich uzbrojenie. Większość podstawowych projektów okrętów jest adekwatna do swojej roli, a po modyfikacji radzą sobie znacznie lepiej, nie wymagając zmiany stylu gry. Amerykańskie torpedy montowane na okrętach są często komicznie słabe, ale prawdziwa siła okrętów US Navy tkwi w ich możliwości wejścia do walki albo wybicia sobie z niej drogi, polegając na dużej sile ognia i wytrzymałości.

USS PENNSYLVANIA wraz z pancernikiem COLORADO wspierany przez 3 krążowniki idące w linii niedaleko zatoki Lingayen przed lądowaniem na wyspie Luzon.” Filipiny, Styczeń1945. 80-G-59525. National Archives Identifier: 520627

USA odziedziczyła wiele po morskich tradycjach Anglików z którymi walczyli o niepodległość w 1776. Z biegiem lat raczkująca amerykański flota napotkała różne przeszkody, mając zarazem sukcesy w konfliktach z Brytyjczykami, francuskimi i hiszpańskimi okrętami. Jednak mieszanka słabych perspektyw gospodarczych, sentymentalizmu i powojennych traktatów rozbrojeniowych zmniejszyła skuteczność i gotowość US Navy do II wojny światowej. Wszystko to zmieniło się po japońskim ataku 7 grudnia 1941 roku, który w leniwy niedzielny poranek zaatakował siedzibę Floty Pacyfiku w Pearl Harbor na Hawajach.

 

Zdjęcie zrobione podczas zrzutu bomb na japoński lotniskowiec HIryu przez bombowiec B-17 Flying Fortresses podczas bitwy o Midway,  4 Czerwca 1942 roku. 

 

Jednak to co się stało na Hawajach miało też pozytywne konsekwencje. Dowództwo zdecydowało się zacząć odchodzić od ciężkich pancerników na rzecz mniejszych jednostek. Największy nacisk jednak postawili na flotę podwodną oraz lotniskowce. Osiągając sukcesy w walkach na morzu Koralowym, Filipińskim, Leyte czy też Okinawie. Chociaż Marynarka Wojenna Japonii przewyższała wyszkoleniem i uzbrojeniem US Navy na początku wojny, to w czasie jej trwania Amerykanie, nie dość że dorównali, a wręcz przewyższyli w prawie każdym aspekcie swoich przeciwników. Mocno zurbanizowany kraj wraz z dużymi pokładami surowców naturalnych pozwolił w szybkim tempie zacząć masową produkcję podobnych do siebie okrętów, dzięki czemu po zniszczeniu jednostki, marynarze mogli w szybkim czasie i praktycznie bez przygotowania przenosić się na nowo wybudowane okręty z tej samej linii. Przebudowano lotniskowce, mocno je opancerzając (pierwsza taka linia to okręty typu Midway – projektanci zapożyczyli koncepcję pancernego lotniskowca od Brytyjczyków). Samoloty tankowały mniej lotnym paliwem (co ograniczało możliwość pożaru na pokładzie), a ich baki składały się z gumowych worków, dzięki czemu po wysuszeniu baku nie zostawały w nim łatwopalne opary. Świetnie wyszkolone załogi, dzielące się na małe pododdziały mogące zapobiegać w poszczególnych przedziałach zalaniu lub gaszące pożary po trafieniu pociskami lub bombami przedłużały żywotność okrętu – często umożliwiając jego późniejszy remont i ponowne wykorzystanie. Wprowadzenie radarów/sonarów oraz specjalistycznych urządzeń celowniczych, a także innych urządzeń szybko wzmocniło amerykańską flotę po ataku w Perl Harbor. Potęga przemysłowa Stanów Zjednoczonych produkowała w dużej ilości sprawdzone wzory (na ten przykład zbudowano 175 okrętów klasy Fletcher, zwodowanych na przestrzeni mniejszej niż cztery lata). Marynarka USA po zakończeniu II Wojny Światowej została najpotężniejszą marynarką wojenną na świecie.

Niszczyciele

Krążowniki

Pancerniki

Lotniskowce

 

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments