Historyczna wpadka firmy Wargaming

W najnowszym filmiku, Wargaming przedstawił Operację Barbarossa (niemiecka inwazja na Związek Radziecki) na mapie współczesnej, zamiast tej z 1939 roku. Wszystko to zaowocowało oburzeniem społeczności gry, która oskarżyła producenta World of Tanks o zakłamanie historii.

Firma, żeby rozwiać wszystkie wątpliwości, opublikowała oficjalne oświadczenie w tej sprawie:

Chcielibyśmy serdecznie przeprosić za wykorzystanie mapy w naszym filmie nt Pantery, przyczyna miała charakter czysto techniczny i nie ma charakteru politycznego. Sądziliśmy, że wykorzystanie tej mapy nie będzie problemem, ale jak widać z Waszych wypowiedzi – byliśmy w błędzie i wykorzystanie współczesnej mapy nie było właściwe.

Chciałbym zaznaczyć, że naszym celem NIE było umieszczenie niewłaściwych treści, albo polemika z faktami historycznymi takimi jak zasięg granic w roku 1939, czy pakt Ribbentrop – Mołotow. Rozumiemy, że niektórzy z Was mogli poczuć się obrażeni i za to przepraszamy.

Postaramy się w przyszłości zapewnić więcej materiałów dotyczących konkretnie tego tematu i wstawić go w miejsce błędnego materiału w naszym filmiku, żeby zlikwidować błąd.

Przy okazji, wiadomość dla wszystkich zainteresowanych okresem Operacji Barbarossa – możecie sprawdzić nasz odcinek Extra History na temat tej inwazji: KLIK.

Mleko zostało rozlane i z pewnością wielu członków społeczności przez długi czas nie zapomni tego incydentu. Czas pokaże, jakie zmiany wprowadzi Wargaming w wspomnianym filmiku i czy przypadkiem nie wyniknie z tego kolejna afera.

Poniżej zamieszczam również materiały polskiego Community w tej sprawie:

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
35 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nickname

Multi i jego clickbaitowe tytuły 😀 To huknięte caps lockiem KŁAMSTWO WARGAMING przywodzi mi na myśl poziom sensacji z Onetu.
W sumie ani na jedno ani na drugie nie chce się patrzeć ;D

Anonimowo

Te ********** nic nie potrafią zrobić dobrze, nawet gry

Seba

Ja tak żeby rozluźnić atmosferę, co ci kretyni zrobili z MM że T 34-85M losuje w 95% na 8 tier, zrozumiałym że na 7 a tu cały czas na 8

1234567890

I dobrze, przynajmniej nie psuje balansu na normalnych 6 tierach.

Tomek

A co? Nie możesz nabijać wn8 na 6 i walić sobie na nich konia?

Seba

Ja mam w ***** WN8 i kolorki w przeciwieństwie do ciebie penetratorze zwierzęcych odbytow

Tomek

hahahahah, ******* się noobku. Idź płakać na forum, że Ci darmowa premka nie daje rady ;D

Adam

Noob??!! To my chyba jesteśmy w Polsce to używaj polskich słów, to lepiej już być “noobem” niż penetratorem zwierząt tak na marginesie. On pewnie gra darmową premka a ty cały czas płacisz za premki, i kto tu jest noobem??

Tomek

Noob (zapis w leet speak: n00b) – określenie stosowane w slangu użytkowników komputera i internetu oraz graczy komputerowych (szczególnie gier wieloosobowych). Wikipedia. Mogę używać do woli i Ty masz gówno do powiedzenia.
I nie sądzę żebym był noobem bo kupuję premki, tutaj chodzi o statystyki.
Penetrator zwierząt? Serio chłopcze?

ps. Słowo “premka” jest pochodzenia angielskiego 😉

ehh

przecież te białorusy z WG muszą wchodzić w **** ruskim, jak chcą się utrzymać na ich rynku… to samo z komunistami chińskimi!

klamcy

Nie pierwsza wpadka bo na Dunkierke tez zrobili wpadke z filmikiem jakoby w 1939 Niemcy atakuja Polske i cala Polske zajmuja a ZSRS nic.

sonic

“W najnowszym filmiku, Wargaming przedstawił Operację Barbarossa (niemiecka inwazja na Związek Radziecki) na mapie współczesnej, zamiast tej z 1939 roku.”

A dlaczego mieliby używać mapy z 1939 roku do przedstawienia Operacji Barbarossa?

Arkadiusz Gustowski

Sonic ty debilu.

szymciozpks

Zgadzam się z Arkadiuszem

Blitz

zgadzam się z wami Sonic rusz mózgiem

1234567890

Wyzywaja, a nie mają pojęcia o co chodzi. Też nie rozumiem dlaczego mieliby używać mapy z 1939, skoro operacja Barbarossa zaczęła się w 1941r.

J32

Myśl bałwanie!

sonic

Ma odpowiedź i nadal nie rozumie. Już nawet czytanie ze zrozumieniem nie uczą tumanów.

1234567890

On po prostu chciał być fajny, pisząc to samo co pozostale lemingi, nie mając pojęcia o co chodzi.

40k

Widzę że tutaj powstało kółko wzajemnej adoracji…
I jedni i drudzy mają tutaj rację w tym temacie. Bluzgi nie potrzebne. No ale to community WoTa więc zbytnio górnolotnych umysłów nie oczekuje.

Sprawa wygląda tak:
WG w swoim filmie użyło map już powojennych. Według ich filmu NRD zaatakowało Rosję sowiecką. Cóż debile…
ale wiadomo o co chodzi. W Rosji jest taki klimat i takie nauczanie i jest to akurat fakt wszelako dobrze znany. Mają swój 41 rok, Dzień Pobiedy i Wielką Wojnę Ojczyźnianą w końcu mają swoją wersje historii.
Co do powinności użycia map z 1939 roku jest to również poprawn argument ponieważ granice ustalone po Pakcie “Ribentrup-Matołow” (patrz 13 Posterunek) stanowiły bezpośrednie wyjście odnośnie ofensywy podczas Operacji Barbarossa. Więc i owszem powinny one być użyte w filmie i nie było by to niczym złym bądź zaskakującym ALE aby jeszcze bardziej uściślić historyczną poprawność mapy które powinny zostać użyte do filmu bądź co bądź historycznego (podobno) powinny one być z 41go. “Polska” linia graniczna po Pakcie jest dalej taka sama nawet w roku 41. Więc obie strony w kłótni wychodzą na debili bo wszyscy macie poniekąd racje. O_o
“Polska” linia graniczna po Pakcie jest na tyle ważna że głównie z niech wystartowała ofensywa Grupy Armii Środek i Północ. Grupa Armii Południe wystartowała z byłych terenów zajętej Rumuni i nie interesowała ich główna oś natarcia pozostałych Armii lecz miała za zadanie zająć roponośne pola regionu Baku i dalej na wschód. W końcu południowa ofensywa dotarła prawie aż do Rostova.
Podsumowując:
Tak! Mapy z poniekad 1939 roku powinny zostać użyte bo stanowią historyczne i graniczne podwaliny do późniejszego startu Operacji Barbarossa.
Tak! Mapy z 1941 roku a dokładnie czerwca powinny zostać użyte by zachować dokładność i ciągłość historyczną.

Zanim zaczniecie się obsypywać błotem wszyscy naokoło “mądro-głowcy” pomyślcie…bo wszyscy nieświadomie wychodzicie na idiotów.

1234567890

Tak oczywiscie przyszedł 40k i on wie wszystko najlepiej.
Zacznijmy od początku: apelujesz o wzajemny szacunek, a w następnym zdaniu piszesz to “No ale to community WoTa więc zbytnio górnolotnych umysłów nie oczekuje.”…
Uważasz innych za plebs, a siebie co najmniej status wyżej…
Na filmie została przedstawiona operacja Barbarossa, a nie to co działo się w 39r, a armia niemiecka zaczęła swój atak z terenów kupowanych, a więc nie tych granic, ktore jeszcze obowiązywały do wybuchu wojny. Dlatego właściwsze wydaję się użycie granic z 41r, a nie 39r. Można np. użyć mapy z 39 i zaznaczyc na niej granice okupacji np. różnymi kolorami, jednakże ważniejsze dla tego są granice z roku 1941.
Chciałbym również zaznaczyć, że ja w pierwszej wypowiedzi nie obrazilem nikogo, a w drugiej nie odniosłem się do tematu tylko do zachowania tego osobnika.

sonic

40k NRD ty tak na poważnie? Raczej powinieneś powtórzyć geografię.

40k

Kółko wzajemnej adoracji gryzie…oj straszne.
Zabolało? Zapiekło? Ojejuuuu…co za szkoda.
I mi tutaj nie unoś się teraz swoim pseudo urażonym honorem boś swoje ironiczne kąśliwe teksty w stosunku do innych komentujących już prezentował więc ty mi tu teraz nie zgrywaj jakiegoś pseudo urażonego…hipokryto.
Z mojej wypowiedzi wyłowiłeś tylko atak? Cóż przykre skoro byłeś ślepy na fakty historyczne przedstawione w komentarzu. Kompleksy Cię zaślepiły? Z tego co widzę to chyba tak…przykre.
Kończę z tobą polemikę bo to sensu nie ma.

Sonic jeżu na prochach i pochlebco osobnika o ciągu liczbowym słuchaj…Tak NRD! Wiadomo że na durnej mapie zaprezentowanej na filmie przez WG są Niemcy już po zjednoczeniu. Nie trzeba być zbytnio lotnym by zdawać sobie z tego sprawę.
Odniosłem się do sytuacji powojennej i wschodniej granicy Niemiec.
Złapałeś się to bo reszta mego komentarza jest faktem i bolącą prawdą? Toś jest wart chyba tego kolesia od ciągu liczbowego.
Cizes…
Z tobą też kończę rozmowę bo sensu też nie dostrzegam.
Ot po prostu wygłupiliście się…przykre.

GL HF

1234567890

Gratulacje swoja wypowiedzią potwierdziłeś moje 2 pierwsze punkty 🙂 Wskaz proszę w mojej pierwsze wypowiedzi jakakolwiek kąśliwa uwagę. Kolejne, naucz czytać się ze zrozumieniem skoro uważasz ze w mej wypowiedzi nie odniosłem się do twojej…
A twoja wypowiedz nie trzyma się kupy skoro sam zaznaczyłeś, ze granice nawet z 31 grudnia 1939 roku są inne niż te z 1941r.
Gratulacje panie przemądrzały żyj w swoim świecie w, którym to ty jesteś tym najbardziej ********** na świecie.

sonic

Ahaha 40k. Twierdzi, że mapa z 1939 roku jest tożsama z mapą z roku 1941. Popisać się ignorancją udając mądrego i wiedzącego o czym się pisze, a w rzeczywistości zrobiće z siebie większego idiotę od tych wyzywających. Później zdać sobie sprawę, że się racji nie ma, no to nie będę z wami dyskutował. No geniusz!

Anonimowo

Wielka Wojna Ojczyźniana. Rosjanie nie używają pojęcia II Wojna Światowa. Dla nich wojna rozpoczęła się w 1941r. Nie widzę w tym nic dziwnego, że tak to opisali. A że najechali Polskę 17 września 2017r, to inna historia

Anonimowo

…Miało być 1939r

1234567890

Jesteś rosyjskimi szpiegiem i wiesz o czymś o czym my nie wiemy!?
Zaczynam się bać 17 września 😛

KACPER GAMES TV

:O

RNG

O kurde. Rozwaliłeś mnie tym 2017 rokiem 😀

iksde

Tutaj filmik sprzed ponad roku http://www.youtube.com/watch?v=i1YcekJ-4Kk
Mówią w 1:55, że dla ZSSR wojna zaczęła się w 1941 roku…

VivekPL

No bo to prawda. W Rosji uznaje się że II wś zaczęła się operacją Barbarossa. Uczą o tym nawet w szkołach.

iksde

To niech mówią o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej a nie 2WŚ 😉
Bo to jest kłamstwo i manipulacja. Niech sobie u siebie ogłupiają ludzi, ale żeby na zachód z tym iść… 😉

KACPER GAMES TV

To prawda bo w końcu w Japonii za początek wojny uznaje się 1937 r.
Każdy kraj inna wersja ale najczęstszą wersją jest 1939 r.