Zakupy u nieautoryzowanych dostawców

Doskonale wszyscy pamiętamy aferę z cofniętymi transakcjami, która dotyczyła serwisów pokroju Allegro czy eBay, w których to gracze zakupywali złoto po cenach znacznie niższych niż te dostępne w sklepie premium. Wiele osób poniosło tego konsekwencję, gdyż jak się okazało tego typu oferty były niczym innym jak wyłudzeniami.

Gracze, którzy zakupili w ten sposób złoto zostali zbanowani i zmuszeni do odkupienia go poprzez oficjalny sklep premium. Stało się tak, ponieważ osoby które to złoto sprzedawały po jego wysłaniu w postaci prezentu wycofywali przelew, a konsekwencje (zgodnie z regulaminem dodajmy) tego spadały na / obciążały zwykłych graczy. Poza tym mieliśmy też często do czynienia z nieautoryzowanymi transakcjami (przykładem mogły być kradzieże kart kredytowych itp.). Mimo to temat ten jest ciągle bardzo aktualny, a na oficjalnym forum gry bardzo często przewija się tematyka zakupu złota czy innych dóbr spoza sklepu premium Wargaming.net, w związku z tym postanowiliśmy poruszyć to zagadnienie.

Na samym początku przytoczę małe Q&A, jakie przeprowadziliśmy z polskim Community Managerem Lumberjack’iem:

 – Czy na Allegro ktokolwiek sprzedaje legalne złoto?

Źle postawione pytanie. Kupno złota poprzez nieautoryzowanego pośrednika (np. z allegro lub innej strony) wiąże się z ryzykiem. Schemat najczęściej polega na powierzeniu pieniędzy pośrednikowi w celu dokonania transakcji w imieniu gracza. W takiej sytuacji gracz narażony jest na wyłudzenie i niestety nie będziemy w stanie pomóc w przypadku problemów.
Jeśli pośrednik dokona zakupu w imieniu gracza za pomocą np. skradzionej karty kredytowej i transakcja zostanie wycofana, konto gracza zostanie zablokowane.

– Czy portal daqu.pl jest oficjalnym dostawcą złota?

Nie, nie współpracujemy z tym portalem. Jedynymi autoryzowanymi źródłami złota w WoT są : oficjalny sklep premium i karty pre-paid (LINK).

Dodatkowo odpowiedź Supportu na temat ww. strony:  Strona, o której wspominasz nie jest w żaden sposób związana z firmą Wargaming i nie jest naszym partnerem. W związku z tym korzystając z jej usług, ryzykujesz bezpieczeństwo konta. Dlatego też odradzamy jakichkolwiek pośredników dystrybucji złota. Jedynym bezpieczną i legalnym źródłem złota jest nasz autoryzowany sklep.

– Jakie kary grożą za sprzedaż, a jakie za kupno nielegalnego złota?

Kupno złota z nieautoryzowanych źródeł wiąże się z ryzykiem zablokowania konta; patrz odp. na pytanie powyżej.

– Jak WG sprawdza, czy złoto pochodzi z legalnego źródła?

Źle postawione pytanie. Nie chodzi o kwestię “legalności” złota, a o kwestię legalności środków płatności, które zostały użyte do kupienia złota (np. kradziona karta kredytowa, wycofane płatności itd.). Gracz ryzykuje poniesienie konsekwencji związanych z płatnością, której nie wykonał osobiście i nad którą nie ma kontroli.

Prościej:
Jak dasz komuś kasę, żeby Ci kupił fajki, to on może tę kasę wziąć i nic Ci nie kupić 🙂

Poza tym stanowiskiem możemy też zagłębić się w oficjalny regulamin dostępny pod tym adresem i w punkcie 8.3 przeczytać:

8.3 Poniżej przedstawiamy zasady, które odnoszą się do Towarów wirtualnych:

 • Towary wirtualne można wymienić na inne Towary wirtualne jedynie wówczas, gdy jest to dopuszczone w ramach Usług.
 • Zakupione Towary wirtualne nie podlegają możliwości zwrotu kosztów ani wymiany (niezależnie od tego, czy z nich korzystasz, czy nie), z wyjątkiem przypadków określonych w niniejszych Warunkach świadczenia usług, lub jeśli zwrot jest wymagany zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.
 • Towarów wirtualnych nie można sprzedać ani przenieść na jakąkolwiek osobę, lecz możesz zakupić Towary wirtualne dla innego użytkownika Gry za pośrednictwem sklepu z prezentami dotyczącego danej Gry.
 • Towarów wirtualnych nie można wymienić na gotówkę ani jakiekolwiek towary lub usługi (z wyjątkiem innych Towarów wirtualnych, jeżeli Usługi na to zezwalają).
 • Aby nabyć Towary wirtualne, musisz przestrzegać instrukcji zawartej w Usługach. Może to obejmować dokonanie płatności i podanie danych osobowych i finansowych (które powinny być pełne i dokładne).
 • Cena za Towary wirtualne (w tym podatek VAT lub inne obowiązujące podatki lub cła) zostanie podana na naszych Stronach internetowych lub w Usługach (zależnie od sytuacji).
 • Nie składamy żadnych obietnic odnośnie sposobu i daty dostępności Towarów wirtualnych do zakupu i możemy w dowolnej chwili aktualizować lub zmieniać Towary wirtualne dostępne do zakupu.
 • Towary wirtualne możesz uzyskać wyłącznie od nas (lub od osoby upoważnionej przez nas do tego celu) lub od innego użytkownika Gry w charakterze prezentu za pośrednictwem sklepu z prezentami dla danej Gry. Towarów wirtualnych nie można pozyskiwać od jakiejkolwiek innej osoby lub w inny sposób; nie można też podejmować takich prób.
 • Możemy ograniczyć lub zablokować wnioski o pozyskanie Towarów wirtualnych z jakichkolwiek przyczyn.

Obie te informacje ukierunkowują nas w jeden sposób – kupowanie złota jest legalne tylko poprzez Sklep Premium i tylko od legalnych dostawców, czyli takich, którzy są autoryzowani przez samo WG. Ale to z kolei rodzi kolejne pytania, ponieważ każde złoto, które dostajemy w World of Tanks musi być zakupione poprzez sklep premium. Co w hipotetycznej sytuacji, gdy to mój ojciec kupuje mi w postaci prezentu złoto do World of Tanks za które mu wcześniej zapłaciłem? Co w przypadku kupowania złota z allegro po niższych cenach, gdy to uzyskane jest poprzez niewykorzystane karty prepaid jak PSC?

Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że we wszystkich przypadkach zakupu złota przez Allegro czy E-bay to my ponosimy pełną odpowiedzialność za płatność. Jeśli została dokonana poprzez kradzioną kartę lub płatność została wycofana przed zaksięgowaniem (przyjmowanie prezentów w weekendy nie jest najbezpieczniejszą opcją) grozi nam utrata konta. Na miły koniec dorzucimy jeszcze jedno stanowisko, tym razem amerykańskiego supportu:

Uwaga: podejrzane strony!

Uwaga czołgiści!!!

Ostatnio zwróciliśmy uwagę na znacznie większą ilość stron, które oferują zakup złota po znacznie niższych cenach.

Mocno zalecamy unikanie stron internetowych i osób trzecich w zakupach związanych z grami Wargaming.net, które nie są powiązane z firmą.

Prosimy zauważyć, że jeśli zakupujecie złoto i przedmioty przez strony niepowiązane z Wargaming.net może prowadzić to do różnych konsekwencji w tym:

 • Przedmioty za które zapłaciliście mogą nie dotrzeć na wasze konta;
 • Sprzedawca może zarządzić chargeback, co poskutkuje permanentnym zawieszeniem waszego konta. Ban zostanie usunięty dopiero, gdy dokonacie transakcji o równej wartości, co wycofany przelew;

A więc cała sprawa tak naprawdę sprowadza się do kilku rzeczy:

 • Jeśli kupujecie złoto czy inne przedmioty poprzez tego typu serwisy (allegro, e-bay) musicie pamiętać, że nie macie kontroli nad transakcją co nie gwarantuje bezpieczeństwa. Jeśli nastąpi zwrot lub zakup został dokonany kradzioną kartą to wasze konto zostanie zablokowane.
 • Wargaming nie ponosi odpowiedzialności za zakupy dokonane poza oficjalnym sklepem premium.

guest
23 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
on

Słuchajcie, a na czym polega w ogóle ten motyw z allegro, że goście mają po 300 aukcji z 5000 golda? Skąd ci ludzie to biorą?

Komix

Prościej:
Jak dasz komuś kasę, żeby Ci kupił fajki, to on może tę kasę wziąć i nic Ci nie kupić 🙂

Ładny przykład ale może troszkę inaczej.
Daje komuś kasę na fajki i przynosi mi te fajki ja mówię super i pale… później okazuje się ze on nie kupił tylko ukradł te fajki to co ja go do kradzieży i kombinowania namawiam? Ja mam za jego kradzież odpowiadać? Absurd. ..

Kruku_[HAXY]

Tjaa. 200 zł za pikselowy czołg to przeginka totalna. Konto premium to jeszcze jakoś ujdzie, ale gold? Ceny dla polski (bo podawane w euro) są zdecydowanie za wysokie. Niemiec zarobi 2000€ i kupi Löwe za 50€, konto premium za 10€, 2500 gold 10€. Zostaje mu 1930€.

Polak zarobi 2000zł. Kupi Löwe za 200zł, konto premium za 45zł i golda też za 45zł i zostaje mu 1710zł… gdzie tu sprawiedliwość?

Nie dziwota, że szukamy taniej bo WG nas oskubuje…

Bruno

niestety lub stety korzystamy z tego samego serwera co niemcy czy francuzi. wyobraź sobie oburzenie innych krajów, gdyby ceny były zależne od konkretnego kraju. Taki niemiec wchodziłby na polską wersję wota, zeby sobie cos kupic w sklepie taniej. PL musiałaby mieć swój własny serwer, ze swoimi cenami. Niestety pozostaje płacić za wirtualne zabawki jak za zboże lub kombinować korzystając np z alledrogo. Sam korzystam od wielu lat tylko z alledrogo i na razie wszystko było ok, no poza wpadką że otrzymane kody bonusowe nie zadziałały, wg chciało skan kodów aby dodać zawartość manualnie, ale sprzedawca zamilkł na wieki…

Adhd

Chcieli unii, maja unie!
Wspólny rynek do czegoś zobowiązuje

Ja

Schemat na tani gold jest banalny i w 100% legalny.
Mam firme, kupuje na nia doladowanie orange za 200zł (dostaje 15% gratis, mam 230zł).
200 x .059 = 118zł (odliczam od ceny zakupu 18% podatku i 23% vat, czyli razem odpada mi 49% i place za doładowanie realnie 59% ceny, czyli za 118zł, mam na koncie 230zł.

Teraz policzcie sobie sami za ile można sprzedawać doładowania i nadal wyjść na plus 🙂

Ja

oczywiscie odpada mi 41 a nie 49% 😉 policzylem dobrze, napisalem zle

Ja

doładowanie Orange 🙂 Mam wpisany numer jako firmowy.
Fakt, że nie mogę przeginać z rachunkami, bo nie jest to przedmiot mojej działalności, ale na własny użytek mogę spokojnie kupować za pół ceny premkę i czołg co miesiąc za pół ceny.
Pewnie gdybym poszerzeył działalność, to mógłbym spokojnie handlować goldem.

Ale nie w tym rzecz – chciałem jedynie pokazać, że tani gold jest zazwyczaj jak najbardziej legalny i z dobrym sprzedawcą nie ma powodów do obaw.

Adhd

Na fakturze ma “doładowanie Orange 200pln”. Na co wyda te pieniądze z telefonu już nie musi przedstawiać. Rozliczył się już kupując kartę. Gdyby sie przyczepili ze dużo wydajesz na rozmowy( wątpię) można powiedzieć, ze zamawiasz towary czy coś za granica i koszty są ogromne

GG

A co masz na fakturze, że wrzucasz w koszty?
pzdr

Kruku_[HAXY]

Za 118 zł masz 12440 golda dobry deal. Tylko jak to potem wyjaśnić w sprawozdaniu…

TWOJA ŚFINIA :)

Co jesli WG te złoto sprzedawalo a później blokowało konta? Oplata pobrana dwa razy

GTX

1.od cb jako gracza – tak
– bo płacisz oszustowi a potem WG by odzyskac konto. Dlaczego? – bo oszust wycofuje płatność a ty dalej masz golda na koncie – konto zostaje zablokowane ponieważ “nie zapłaciłeś” za golda

2.dla WG tylko raz

Dawbra

Mu chodzilo ze robili wala na alegro sprzedali zloto wycofali transakcje i kazali za to znowu placic bo ci wcisneli klamstwo ze to nie od nich i ze tak nie wolno.
Dobra teroia spiskowa ale WG jest za głupie by tak zrobić!:D

Ano

Daqu dla mnie też jest legalnym pośrednikiem takim jak np Oryndż, ale ma mniejszą od nich marże/dodatkowe inne profity. WG nawet nie wie, że dana transakcja odbyła się przez pośrednika – oni rozliczają się z operatorem. O ile pośrednik nie wywinie numeru to jest legal. Nacisk WG na własny sklep to tylko zwiększanie własnych dochodów – nie muszą się dzielić z pośrednikiem. Dla płatności mobilnych dostają tyle samo kasy z Daqu i bez Daqu.

Anon

Dokładnie. Jak do tej pory wszystko kupiłem u Daqu i zdaję sobie sprawę że robię to na własne ryzyko. Jednak wszystkie potwierdzenia jakie dostaje na maila są w kwotach wargamingowego sklepu. Oni dostają tyle ile sobie życzą, ja płacę w końcu normalną sumę a nie te ich absurdalne ceny. Wilk syty i owca cała.

Daqu polecam z całego serca. Zaoszczędziłem już jakieś 300zł.

Tdrax

Kupuje na allegro od 3 lat nie mam problemu z tym. Gdyby wg dało normalne ceny wtedy gracze by nie szukali rzeczy po taniosci

Bruno

Szukaliby, bo na allegro byłoby i tak taniej przy płatnościach orange.

maszynypancerne

NIE KUPOWAĆ ZŁOTA NIGDZIE POZA SKLEPEM WG! KOŃCZY SIĘ TO ŹLE I NIE WYGRACIE! Jeśli chodzi o konsole to można sobie zdrapkę kupić w powiedzmy koronach czeskich za 200zł i za to 200zł kupić sobie 25k golda, normalnie wychodzi 400zł, innych rzeczy nie próbujcie.

Bruno

ja od 2013 roku tylko allegro – oczywiście sprawdzeni sprzedawcy z opcją płatności orange. W życiu bym nie dał tyle kasy co chce wg w sklepie.

meqqex

Jeżeli już to jak udowodnione zostanie powierzenie pieniędzy? Czyli każdy kto daje prezent otrzymuje kasę od obdarowanego… toż to absurd. To czemu sam sobie nie kupię… ? Regulamin regulaminem który można podważyć bo jest jeszcze coś ponad regulaminem czyli KC i KK 😉 a wiem co mówię. Po za tym wszystko zależy od “kwoty” sporu itp.

Ja wiem jedno otrzymuję gold z legalnego źródła jako samodzielny zakup 🙂 mój kesz moja sprawa na co wydaję 🙂

Lucy

KC i KK? Ja bym powiedział jeszcze szerzej. Prawo prywatne międzynarodowe.

dsgv

Wypalać złodziejstwo rozpalonym żelazem.