Granie na padzie – Jak to wygląda? – PS4 & Xbox ONE

Jeżeli spojrzymy na filmy z WoT Console, zazwyczaj w komentarzach pojawiają się ciągle te same komentarze:

Łeeeeee…. na padzie to nie da się grać w czołgi!

WoT tylko na PC!

Gra na padzie w tą grę jest  niemożliwa!

Ale czy na pewno?

Jako doświadczony gracz konsolowy, mogę powiedzieć coś na ten temat.

Sterowanie

Podczas korzystania z pada do użytku mamy: dwie gałki, cztery przyciski główne, dwa pomocnicze (Menu oraz Start) krzyżaki,  prawy oraz lewy spust i lewy i prawy przycisk przedni.

pad ps4 pad x1 pad x360

Już wam obrazuję jak wygląda sterowanie na padzie (Xbox ONE*)

sterowanie x1

Menu komunikacji

Gracze na PC mają możliwość korzystania z chatu do pisania ze swoją drużyną podczas bitwy. Gracze na konsolach nie mają takiej możliwości. Podczas bitwy, gracze mogą komunikować się tylko za pomocą menu kołowego. Na konsolach zostało to bardzo fajnie rozwiązane oraz dodano inne komunikaty dla graczy.

menu kom1

men kom4

men kom2

men kom3

Skład drużyn oraz pojazdy

Dalej mamy kwestię składu drużyn. Na PC gracze mają możliwość wyświetlenia obu drużyn podczas bitwy za pomocą klawisza TAB oraz na stałe wyświetlić skład drużyn po bokach ekranu podczas trwania bitwy. Jak to wygląda na konsolach? Aby zobaczyć listę sojuszników oraz przeciwników, gracze muszą nacisnąć przycisk podglądu. Nie ma możliwości, tak jak na PC, wyświetlenia listy drużyn po bokach ekranu podczas bitwy.

Mapa

Na PC gracze mają wyświetloną minimapę w dolnym rodu ekranu. Konsolowcy również mają ową mapę, lecz gracze na konsolach nie mają możliwości zaznaczenia danego sektora na mapie tak jak mogą zrobić to gracze z PC (PCtowcy mogą podczas bitwy kliknąć na dany sektor na minimapie i ten sektor zostanie zaznaczony). Konsolowcy przecież nie mają myszki! I muszą otwierać całą listę graczy razem z mapą przyciskiem podglądu.

Tak wygląda lista graczy oraz mapa na której gracze mogą zaznaczać dany sektor:

lista graczy i mapa x1

Czy jest to problematyczne?

Jak najbardziej tak! Nie jest to rozwiązane w tak wygodny sposób jak na PC.

Celowanie

I tu najczęściej zadawane pytanie. Mianowicie: Czy da się celować na padzie?

Oczywiście że tak! Jest to bardzo wygodne, i wbrew pozorom bardzo precyzyjne. Niektórzy powiedzą że sterowanie za pomocą myszki jest bardziej precyzyjne. Ja jestem obojętny. Zaznaczam, że grałem również na PC i nie widziałem aż tak dużego przeskoku w precyzji celowania. Na konsolach celujemy gałką – ta ma to do siebie, że trzeba być bardzo delikatnym nawet przy najmniejszym ruchu.

Czas na małe podsumowanie.

Wiadomo, WoT Console i WoT PC różnią się od siebie bardzo. Lecz większość graczy z PC postrzega grę konsolowców jako komedię paralityka przez sterowanie na padzie. Tak nie jest. Jest wiele uproszczeń, a nawet jestem w stanie stwierdzić, że bezprzewodowy pad jest dużo bardziej wygodniejszy podczas rozgrywki niż myszka i klawiatura (to tylko moja osobista opinia).

Ale da się? Da się!

I MoLaR I

Weteran pól bitewnych na konsolach. Gram w WoT w edycji konsolowej od samej premiery. Swoją wiedzę na temat gry i broni pancernej z okresu II WŚ, staram się przekazać poprzez artykuły oraz filmy na YouTube.

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
proteinowy_szejk_tluszczowy

Ja akurat od czasu do czasu grałem na padzie Steam Controller i oprócz delikatnych problemow z jazda to nie odczułem różnicy w grze a możne celowanie nawet na + dla pada (touch pad robi robotę)