Profil maszyny: FV4005 Stage II

  • Zarys historyczny

fv4005_stage2__001

Jako że do naszej gry trafiła nowa aktualizacja 1.67 „Assault”, pozwolę sobie opisać KV-2 na sterydach, „Lodówkę”, „1 shoot cannon”, gwiazdę śmierci – FV4005 Stage II.

Ogólne zasoby co do tego pojazdu są bardzo skromnie. Więc w sekcji historycznej przedstawię Wam, tylko najistotniejsze fakty.

FV4005 jest oznaczeniem podstawowym, programu brytyjskich niszczycieli czołgów uzbrojonych w poprawione względem wersji FV4004 (120mm L1), działa lub poprawnie rzec ujmując, już haubice kalibru 183 mm. Możemy rozróżnić 3 wersje tego projektu:

FV4005 –  podstawowa wersja.

FV4005 Stage I – 183 mm haubica zabudowana w ograniczonej pod względem obrotu, wieży zamontowanej na podwoziu czołgu Centurion MTB

FV 4005 Stage II183 mm haubica zabudowana w 360° stopniowej, w pełni obrotowej wieży z zabudowany przedziałem bojowym – czyli ten który występuje w grze jednak z limitami wychyłu działa: 90° w lewo/prawo.

Program rozwojowy tego pojazdu rozpoczął się w 1951 roku a zmierzch następował już w połowie 1955. Definitywne zakończenie nastąpiło w ’57 roku z powodu braku sensu w dalszym projektowaniu takich molochów. Samo SPG prezentowane jest w muzeum broni pancernej w Bovington, Anglia. Jednostką napędową został Rolls-Royce Meteor z 650 końmi na pokładzie. Przewidywalny zasięg operacyjny wynosił 405 kilometrów,prędkość maksymalna na poziomie 28 km/h.

FFV4005 Stage 1, 183mm z systemem autoładującym

fv4005e

  • Haubica 183 mm QF L4

W 1950 roku, zaczęto pracę nad haubico-armatą QF 183 mm (7.2 cala) L4. W tym czasie była to jedyna, tak potężna broń montowana na czołgu. Działo wzorowane było na 183 mm haubicy, jeszcze z Pierwszej Wojny Światowej.

W środku wieży.

jOMGAw5

Działo było przystosowane do jednego rodzaju amunicji – HESH. Ciężko jest sobie wyobrazić obrażenia po wybuchu pocisku na pancerzu wrogiego czołgu. Jednakże, czy amunicja spenetrowała pojazd czy nie, siła eksplozji oraz energii kinetycznej, zabijała załogę na miejscu. Jako ciekawostkę można dodać iż testowano co może się stać, gdy taki pocisk trafi na czołg Centurion bądź Conqueror. W 2 strzałach, „183” wysadziła w powietrze wieże Centuriona oraz przełamała kadłub Conquerora na pół.

  • W grze 

#tak_było

super+conway

Jak najprościej opisać ten pojazd? Bierzemy KV-2, zabieramy mu średnio 50 mm pancerza, montujemy na nim 183 mm działo haubicoarmatę zdolną miotać swoją własną załogą po czym wkładamy je na IV erę z klasyfikacją 6.7 i voilà! Mamy jeżdżąca śmierć. Jednak nie jest tak kolorowo jak mogło by się wydawać.

Ostatnie słowa Ivana i Borysa: боже мой

shot 2017.03.17 16.11.30

Sam pojazd jest dosyć interesujący. Mając już doświadczenie z graniem KV-2 na Leopardy oraz M60A1, zastosowałem i na nim, podobną taktykę. Czyli, grając na bitwach realistycznych oraz symulacyjnych, robimy typowe peek-a-boo – wychył, strzał i czekamy na przeładowanie. A właśnie. Napisałem że na pełni rozwiniętej zalodzę (150 punktów) oraz kwalifikacji asa przeładujemy 33.3 sekundy? Nie? No to już wiemy na czym stoimy. Nie pomaga fakt 14 mm pancerza wieży, o ile można to pancerzem nazwać, który jest przebijany przez każdy rodzaj uzbrojenia, kalibru wyższego niż 7.5 mm. Jako że jest to nowy pojazd, większość ludzi myśli że wyjechał na nich Conway. Po paru sekundach orientują się co się zaraz stanie. Więc pogadajmy o czynniku fear factor.

Wyobraźcie sobie sytuacje. Jedziemy uliczkami swoim Mausem, IS-3 bądź innym czołgiem. Niech za przykład nam posłuży tzw. długa na mapie Forsowanie Renu. Jesteście sami, góra 3 osoby. Nagle zza rogu wyjeżdża to. Patrzy się. Zakładając że strzeliłeś pierwszy. Gratulacje. Wygrałeś. Jeśli TO strzeli pierwsze. No kolorowo nie będzie. W waszą stronę nadlatuję z prędkością 700 metrów na sekundę, 72 kg pocisk HESH, załadowany materiałem wybuchowym 40%RDX/60%TNT   o ekwiwalencie prawię 17 kg trotylu, potrafiący przebić się przez 254 mm litej stali pod każdym kątem na każdej odległości. W najlepszym wypadku zniszczy on 3/4 czołgu podpalając go, zabijając większość załogi. W najgorszym. ROZERWIE pojazd na milion części. O ile wam dobrze wylosuje strzał.. dobra, co ja piszę. Jak rzuci swoim kartoflem, uszkodzi wszystko w promieniu 5-10-15 metrów.

  Nic tak nie pogarsza moralów wroga jak obraz odpadającej wieży a w szczególności w Mausie. A co się stanie jak nie trafi? A to wtedy jest na 90% martwy. Z tak długim przeładowaniem większość maszyn na tym poziomie dojedzie do niego i rozstrzela za pomocą WKM bądź swoich działek. Jak ognia strzeżcie się samolotów. Kiedy nadlatuje, nie dawajcie znaku życia. Artyleria też źle działa na nasz pancerz. Minusem jest jednak zasobność w amunicje. Tylko 12 sztuk w tak wielkim kontenerze, obracającym się z prędkością 18°/s. Zważywszy na rozmiar pocisków to i tak dobry wynik. Elewacja działa to -7°/+20°. Wysokość pojazdu to zarazem przeszkoda oraz zaleta. Można wbić się dzięki temu na wiele, wcześniej niedostępnych pozycji. Tylko pamiętajcie jeździć w obstawie bo przy tak dużej wieży oraz długim przeładowaniu będzie nie klawo, jeśli coś wyjedzie nam na plecy.

Jak poprawnie otwierać rosyjskie akordeony, część pierwsza.


Żródła

http://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=825

https://en.wikipedia.org/wiki/Composition_B

http://www.arcaneafvs.com/conway.html

http://live.warthunder.com/post/580319/en/

http://www.tanks-encyclopedia.com/cold-war-british-prototypes/fv215-heavy-gun-tank/

Screeny od użytkownika Towarzysz_Kotov

Lancetti

Gracz War Thunder od fazy beta - 2012 roku. Tester jednostek naziemnych i okrętów. Wiedzę zdobytą w grze, staram się przekazać w jak najlepszy sposób początkującym oraz weteranom.

guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dr Bomba

Zapraszam na prawie 7min niszczenia tym potworem https://www.youtube.com/watch?v=hzDCNOKwDEo

Uho

„Moralów”? Cóż to takiego? Morale to nieodmienny rzeczownik rodzaju nijakiego.

Antonina

Dziękuję za sporo przydatnych informacji. Temat jest mi bliski 🙂