Rozwój załogi – kilka porad

Aby cieszyć się grą w World of Tanks trzeba mieć dwie rzeczy – zajefajny pojazd na gąsienicach oraz… dobrą załogę. O ile ten pierwszy kupuje się z gotowymi zestawami podzespołów (które trzeba po prostu odblokować i zamontować na czołgu) o tyle z załogą jest więcej zmartwień. Tą trzeba wyszkolić tak, aby przydzielone umiejętności miały sens w kontekście danego typu pojazdów. Dlatego tak ważną kwestią jest odpowiedni dobór umiejętności oraz systematyczność szkolenia swoich załogantów. Ale jak to robić najlepiej?

prem_ozx8jof

  • CZOŁGI PREMIUM I ELITARNE

Wbrew pozorom nazwy tych dwóch typów pojazdów nie zawsze są ze sobą równoznaczne. Czołg elitarny to zwykły pojazd z drzewka, który został w pełni zbadany, wliczając w to odblokowanie wszystkich jego następników. Czołg Premium to specjalny pojazd, który można nabyć tylko i wyłącznie za złoto lub gotówkę. Spełnia podobną rolę, co pojazd elitarny z tą różnicą, że nie trzeba go już “maksować” – wszystkie jego podzespoły (po jednym na każdy rodzaj) są już opracowane i zamontowane na nim. Ale ale…

Oba te pojazdy są doskonałymi maszynami do szkolenia Waszych załóg. Zarówno w pojeździe elitarnym, jak i Premium można ustawić opcję, by całe zdobywanie doświadczenie było konwertowane od razu na doświadczenie dla załogi. Jest to o tyle przyjemny sposób, że zamiast zbierać “exp” na danym pojeździe bez celu (w końcu pojazd jest już zbadany całkowicie, więc co dalej chcecie rozwijać? Pomijam tutaj też aspekt zbierania doświadczenia w celu konwersji na wolne doświadczenie), można je przeznaczyć właśnie na Waszych załogantów. Zostanie ono wtedy odpowiednio rozdzielone, według określonych zasad. Podobna sytuacja ma się na pojazdach Premium, lecz tutaj macie dodatkowo dwa profity – nie musicie szkolić załogi, jeżeli przerzucacie ją z pojazdu tego samego typu, co wybrana “premka” oraz otrzymujecie dodatkowy bonus do jej szkolenia w wysokości 50%. Dlatego ważne jest, by nie kupować oddzielnej załogi na pojazd Premium – niech posłuży Wam on do szkolenia już obecnej grupy, z innego pojazdu.

  • SZKOLENIE BEZ ZBĘDNYCH KOSZTÓW

Podczas “gridnowania” danego drzewka na pewno spotkacie się nie raz z dylematem – co robić z załogą. Czy zostawić ją na danym pojeździe i robić nową (bo np. czołg Wam się spodobał i zostawiacie go w garażu) czy jednak puścić ją dalej w obieg, a na nowy pojazd zrobić kolejną. Tutaj racji jest wiele. Ja polecam Wam swój sposób, który się sprawdza i nie generuje niepotrzebnych kosztów :). Otóż osobiście, przy zakupie wyższego tieru, od razu przerzucam załogę na ten właśnie pojazd i robię tak aż do dziesiątki. To jest, tak zwana, metoda na “super załogę”. Niestety wiąże się to ze sporymi kosztami. Należę do tej grupy osób, która przeszkala całą załogę od razu za złoto – dzięki temu nie tracę ich potencjału. Zazwyczaj czekam z tym na odpowiednią zniżkę lub ofertę specjalną. Zapewne pomyślicie, że to spory wydatek? Otóż nie! Przeszkolenie na wyższy tier odbywa się, w zależności od szybkości “grindowania” może raz na miesiąc. Jest to wydatek, dla mnie, do przyjęcia (waha się on, w zależności od ilości załogantów, od 800 do 1200 złota).

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przy szkoleniu nie wydawać ani jednej jednostki złota – szkolenie odbywa się wtedy za pomocą kredytów. Jest to raczej wybranie większego zła, gdyż szkolenie za kredyty zawsze wiąże się z częściową utratą szkolenia podstawowego Waszych żołnierzy. W zależności, jaką opcję wybierzecie, Wasza załoga rozpocznie przygodę na nowym pojeździe na poziomie 50% lub 80%-90% podstawowego szkolenia. Oznacza to, że póki nie dobijecie do 100%, ich umiejętności będą praktycznie bezużyteczne.

zaloga

  • JAKIE UMIEJĘTNOŚCI WYBRAĆ

Na koniec najważniejsze pytanie – jakie umiejętności i atuty wybrać dla załogantów? Tutaj należy zacząć od definicji co do tej “umiejętność” a co to “atut“. Różnica jest bardzo prosta – umiejętność działa od razu po rozpoczęciu szkolenia (im bliżej 100% wartości, tym lepiej), zaś atut uaktywnia się dopiero po wbiciu na nim 100%. Wiedza ta jest, wbrew pozorom, dosyć ważna przy wyborze cech załogantów, gdyż pozwala to lepiej planować rozwój każdego czołgisty. Najlepszą taktyką jest, na samym początku szkolenia, przypisanie każdemu czołgiście najbardziej uniwersalnej umiejętności dla danego typu pojazdu – dla HT, MT będzie to “Naprawa“, dla LT, TD i SPG “Kamuflaż“. Dlaczego tak? Gdyż szkoda marnować potencjału załogi dla atutu, który i tak nie będziemy mogli wykorzystać, zaś umiejętność daje nam profity już od samego początku. Po dotarciu danej umiejętności do 100% warto zresetować załoganta i wybrać mu, na miejsce wspomnianej umiejętności, odpowiedni atut (zazwyczaj pierwszym atutem, który każdy powinien mieć, jest “Szósty Zmysł“) i dalej kontynuować załogę na umiejętnościach. Dzięki temu nasi czołgiści ciągle “pracują”. Oczywiście tutaj znowu wraca temat “czy resetować za złoto czy za kredyty?” – odpowiedź na to pytanie powinien Wam dać akapit powyżej :).

Co do wyboru poszczególnych atutów i umiejętności – wszystko ogranicza rodzaj pojazdu oraz Wasz styl gry. Ogólnie jednak warto stosować się do poniższego schematu:

  1. Dowódca: Szósty Zmysł, Towarzysze Broni, Kamuflaż/Naprawa, Zwiad
  2. Celowniczy: Kamuflaż/Naprawa, Towarzysze Broni, Strzał z Biodra, Wyznaczony Cel
  3. Kierowca-mechanik: Kamuflaż/Naprawa, Towarzysze Broni, Gładka Jazda, Jazda Terenowa/Gładka Jazda
  4. Radiooperator: Kamuflaż/Naprawa, Towarzysze Broni, Rozeznanie w Sytuacji, Wzmacnianie Sygnału
  5. Ładowniczy: Kamuflaż/Naprawa, Bezpieczne Magazynowanie, Intuicja

Oczywiście powyższy schemat jest tylko trzonem całego szkolenia i może być zmieniony według Waszych potrzeb. Są jednaj Umiejętności/Atuty, które są typowymi “must have” dla konkretnych załogantów (“Szósty Zmysł” czy “Towarzysze Broni”). Wybierajcie je pod pojazd i pod Wasze umiejętności!

Poniżej prezentuję Wam przykładowe wybory załóg niektórych pracowników WG (w języku angielskim):

barnett-skills dance-skills meat-skills

Podsumowując – załoga w grze World of Tanks jest tak samo ważna, jak dobrze wyposażony pojazd. Bez odpowiednio wyszkolonej załogi nawet najtwardsza maszyna w grze szybko zniknie z pola bitwy. Pamiętajcie o swoich czołgistach i nie zaniedbujcie ich – im też należy się trochę miłości :).

Inspiracja: worldoftanks.com

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damirion

ma ktoś z was tabelkę które pojazdy premium najszybciej expia załogę ?

Trollo

Teraz już będę wiedział jak szkolić załogę bo nie wiedziałem, że robię to źle.

Kk2

Osoba pisząca tego arta nie ma pojęcia o czym pisze!
Nie poniżajcie się wpuszczając takich nieuków!
“Wasza załoga rozpocznie przygodę na nowym pojeździe na poziomie 50% lub 80%-90% podstawowego szkolenia. Oznacza to, że póki nie dobijecie do 100%, ich umiejętności będą praktycznie bezużyteczne.” – Człowieku umiejętności działają, jedynie załoga nie ma 100% wyszkolenia dla danego czołgu!

wojtuś

SZKOLENIE BEZ ZBĘDNYCH KOSZTÓW

przecież każdy Polak już ogarnął że nie wybierając ostatniego perka “zostawiając plusik”
można przeszkalać załogi na inny czołg za kredyty i zawsze mieć główną kwalifikacje na 100% za golda to tylko reset jak już

ile autor gra w wota przepraszam tej jeden wspomniany miesiąc gdzie jego wydatki sięgają 1200 – 800 golda ?

kriz

Autor ma iluzoryczne pojęcie o szkoleniu załogi, więc jeśli chcecie mieć dobry artykuł to napiszcie do mnie, będzie taniej a o niebo lepiej !
Parę rażących błędów autora : 1) perki działają niezależnie od wyszkolenia podstawowego, 2) za złoto to co najwyżej można resetować perki za drugim razem a nie płacić za 100% podstawowego. Za tyle golda to lepiej kupić premkę, odpalić bonus do załogi i mamy w jeden dzień 100 % podstawowej załogi, a przy okazji więcej kasy i PD do odblokowania modułów.
Ogólnie mówiąc, temat szkolenia załogi jest ogromny i można by o nim stworzyć z 10 artykułów, a nie jeden do tego wprowadzający ludzi w błąd !

Andrettoni

Porady typu “przeszkalam za złoto” to nie porady można tak robić, ale od czasu do czasu można też kupić załogi gotowe z perkami w sklepie. Brakuje informacji o szkoleniu z wolnego ekspa i okresowych promocjach, bonusach za misje, premiach indywidualnych i odpalanych samodzielnie. Generalnie jak gramy w dobrym teamie, a jest promocja i odpalimy prymkę to czasem lepiej jest przegrać i odpalić drugą bitwę, bo w sumie ekspa jest więcej. Wypadało by tez wspomnieć, że niektóre czołgi są lepsze do ekspienia załogi niż inne oraz co ważne, że nie zawsze nawet za golda się da załogę wyszkolić, bo po prostu skład załogi jest inny. No i jeszcze taki przydatny perk “mentor”. Jak mamy czołg premium, to dobrze tam wstawić takiego dowódcę dającego bonus i szkolić “zieloną” załogę. No i jeszcze załogantki, które są jednak ciut inne…

Tanker

Artykuł nie nie wnoszący, napisany na kolanie z masą informacji wprowadzających w błąd. Porażka.

misza

“Przeszkolenie na wyższy tier odbywa się, w zależności od szybkości „grindowania” może raz na miesiąc.”

Chłopie w miesiąc to się robi całą linię i połowę kolejnej…

idawo

Jak nie masz życia prywatnego to tak. To jest porada dla “normalnych” graczy, którzy to życie mają, bądź nie katują jednej linii.

Arzesz

Nie zgodzę się z tym że wpierw lepiej umiejętności niż atuty, jest wręcz odwrotnie. Skoro z każdym nowym poziomem załogi, doświadczenie potrzebne do zdobycia kolejnego perka jest podwajane to lepiej wpierw wybrać to co wymaga zdobycia 100% doświadczenia gdyż 1 poziom leci szybko, drugi też możliwie, od 3 już się zaczynają schodki a kolejne to już masakra. Jaki jest więc sens wpierw brać coś co działa od razu a później mieć bezużyteczny atut na 3 albo 4 poziomie bo nie możemy wbić 100% kiedy to umiejętność by działała nawet na tych 80 czy 90%. Oczywiście takie pojazdy jak TDki czy lighty wymagają wybrania kamuflażu na samym początku ale HTkowi dawać naprawę na pierwszy perk to jakieś nieporozumienie.

olo

To i ja mam porady dla autora:
1) “odblokowanie wszystkich jego następników” – następników? Naprawdę? Może chodziło o “następców”?
2) “Wasza załoga rozpocznie przygodę na nowym pojeździe na poziomie 50% lub 80%-90% podstawowego szkolenia. Oznacza to, że póki nie dobijecie do 100%, ich umiejętności będą praktycznie bezużyteczne” – BZDURA!!! Niezależnie od tego czy załoga na danym pojeździe ma 100% czy mniej to umiejętności i atuty NIC nie tracą ze swojego działania! Żarówka wciąż się będzie włączać po wykryciu naszego pojazdu a gąsienice nadal będą się szybciej naprawiać dzięki posiadanej umiejętności naprawy. Nie wierzysz? Wsadź kilkuperkową załogę na jakiś czołg bez przeszkolenia i sam się przekonaj.

Pan G

co to za aktualizacja dzisiaj w grze?

TakiKarakanZSosny

To może i ja dorzucę swój sposób na załogę. Otóż, jeśli mamy załoganta z przynajmniej jednym perkiem, i chcemy go dać na następny czołg, wtedy robimy to tak, że załoganta przeszkalamy na dany czołg wyższego tieru, a następnie usuwamy perki. Tracimy trochę procent z ostatniego robionego perka, jednak mamy załogę (zazwyczaj) 100% Ważne jest to, żeby zrobić to w odpowiedniej kolejności.