Rozwój załogi – kilka porad

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damirion

ma ktoś z was tabelkę które pojazdy premium najszybciej expia załogę ?

Trollo

Teraz już będę wiedział jak szkolić załogę bo nie wiedziałem, że robię to źle.

Kk2

Osoba pisząca tego arta nie ma pojęcia o czym pisze!
Nie poniżajcie się wpuszczając takich nieuków!
“Wasza załoga rozpocznie przygodę na nowym pojeździe na poziomie 50% lub 80%-90% podstawowego szkolenia. Oznacza to, że póki nie dobijecie do 100%, ich umiejętności będą praktycznie bezużyteczne.” – Człowieku umiejętności działają, jedynie załoga nie ma 100% wyszkolenia dla danego czołgu!

wojtuś

SZKOLENIE BEZ ZBĘDNYCH KOSZTÓW

przecież każdy Polak już ogarnął że nie wybierając ostatniego perka “zostawiając plusik”
można przeszkalać załogi na inny czołg za kredyty i zawsze mieć główną kwalifikacje na 100% za golda to tylko reset jak już

ile autor gra w wota przepraszam tej jeden wspomniany miesiąc gdzie jego wydatki sięgają 1200 – 800 golda ?

kriz

Autor ma iluzoryczne pojęcie o szkoleniu załogi, więc jeśli chcecie mieć dobry artykuł to napiszcie do mnie, będzie taniej a o niebo lepiej !
Parę rażących błędów autora : 1) perki działają niezależnie od wyszkolenia podstawowego, 2) za złoto to co najwyżej można resetować perki za drugim razem a nie płacić za 100% podstawowego. Za tyle golda to lepiej kupić premkę, odpalić bonus do załogi i mamy w jeden dzień 100 % podstawowej załogi, a przy okazji więcej kasy i PD do odblokowania modułów.
Ogólnie mówiąc, temat szkolenia załogi jest ogromny i można by o nim stworzyć z 10 artykułów, a nie jeden do tego wprowadzający ludzi w błąd !

Andrettoni

Porady typu “przeszkalam za złoto” to nie porady można tak robić, ale od czasu do czasu można też kupić załogi gotowe z perkami w sklepie. Brakuje informacji o szkoleniu z wolnego ekspa i okresowych promocjach, bonusach za misje, premiach indywidualnych i odpalanych samodzielnie. Generalnie jak gramy w dobrym teamie, a jest promocja i odpalimy prymkę to czasem lepiej jest przegrać i odpalić drugą bitwę, bo w sumie ekspa jest więcej. Wypadało by tez wspomnieć, że niektóre czołgi są lepsze do ekspienia załogi niż inne oraz co ważne, że nie zawsze nawet za golda się da załogę wyszkolić, bo po prostu skład załogi jest inny. No i jeszcze taki przydatny perk “mentor”. Jak mamy czołg premium, to dobrze tam wstawić takiego dowódcę dającego bonus i szkolić “zieloną” załogę. No i jeszcze załogantki, które są jednak ciut inne…

Tanker

Artykuł nie nie wnoszący, napisany na kolanie z masą informacji wprowadzających w błąd. Porażka.

misza

“Przeszkolenie na wyższy tier odbywa się, w zależności od szybkości „grindowania” może raz na miesiąc.”

Chłopie w miesiąc to się robi całą linię i połowę kolejnej…

idawo

Jak nie masz życia prywatnego to tak. To jest porada dla “normalnych” graczy, którzy to życie mają, bądź nie katują jednej linii.

Arzesz

Nie zgodzę się z tym że wpierw lepiej umiejętności niż atuty, jest wręcz odwrotnie. Skoro z każdym nowym poziomem załogi, doświadczenie potrzebne do zdobycia kolejnego perka jest podwajane to lepiej wpierw wybrać to co wymaga zdobycia 100% doświadczenia gdyż 1 poziom leci szybko, drugi też możliwie, od 3 już się zaczynają schodki a kolejne to już masakra. Jaki jest więc sens wpierw brać coś co działa od razu a później mieć bezużyteczny atut na 3 albo 4 poziomie bo nie możemy wbić 100% kiedy to umiejętność by działała nawet na tych 80 czy 90%. Oczywiście takie pojazdy jak TDki czy lighty wymagają wybrania kamuflażu na samym początku ale HTkowi dawać naprawę na pierwszy perk to jakieś nieporozumienie.

olo

To i ja mam porady dla autora:
1) “odblokowanie wszystkich jego następników” – następników? Naprawdę? Może chodziło o “następców”?
2) “Wasza załoga rozpocznie przygodę na nowym pojeździe na poziomie 50% lub 80%-90% podstawowego szkolenia. Oznacza to, że póki nie dobijecie do 100%, ich umiejętności będą praktycznie bezużyteczne” – BZDURA!!! Niezależnie od tego czy załoga na danym pojeździe ma 100% czy mniej to umiejętności i atuty NIC nie tracą ze swojego działania! Żarówka wciąż się będzie włączać po wykryciu naszego pojazdu a gąsienice nadal będą się szybciej naprawiać dzięki posiadanej umiejętności naprawy. Nie wierzysz? Wsadź kilkuperkową załogę na jakiś czołg bez przeszkolenia i sam się przekonaj.

Pan G

co to za aktualizacja dzisiaj w grze?

TakiKarakanZSosny

To może i ja dorzucę swój sposób na załogę. Otóż, jeśli mamy załoganta z przynajmniej jednym perkiem, i chcemy go dać na następny czołg, wtedy robimy to tak, że załoganta przeszkalamy na dany czołg wyższego tieru, a następnie usuwamy perki. Tracimy trochę procent z ostatniego robionego perka, jednak mamy załogę (zazwyczaj) 100% Ważne jest to, żeby zrobić to w odpowiedniej kolejności.