20 “sekretów” z gry World of Tanks

Sekret… Słownik języka polskiego tłumaczy to, jako: 1. sprawa lub informacja, którą trzeba ukrywać oraz 2. sposób wykonywania czegoś znany tylko wtajemniczonym. Z kolei Wikipedia idzie troszkę dalej i słowo to określa, jako dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne.

Skoro czytacie taki brukowiec, jak Rykoszet.info, gdzie szukanie sensacji to nasze jedyne zajęcie, to już wiecie, że żaden sekret nie ma u nas szans przetrwać :). Tak więc przedstawiamy Wam 20 sekretów, związanych z World of Tanks, o których mogliście nie wiedzieć… prawdopodobnie 🙂

1. Zniszczenie sojuszniczego pojazdu, po zdobyciu 100% bazy, przedłuża grę o 5 sekund.
A i owszem, tak działa mechanika gry. Więc jeżeli chcecie szybko przejąć bazę przeciwnika, zdejmijcie palce ze spustów!

2. Umiejętności “Braterstwo Broni” oraz “Siostry Stali” nie są kompatybilne.
No nie są. Wiecie, sprawy płciowe i ten teges.

3. Ranny załogant zdobywa mniej punktów XP z bitwy, niż ten, który przeżył.
Mało kto o tym wie, ale jest to prawda. Dlatego czasami, mimo iż Wasi załoganci szli łeb w łeb z perkiem, nagle jeden go zdobywa szybciej, niż drugi. Warto mieć na uwadze.

4. Przeciwnik, zwłaszcza grający na artylerii, widzi przewracane obiekty (drzewa, płotki, domki) i po tym może poznać, jaka jest Wasza pozycja.
Metoda stara jak świat, ale świetnie się sprawdzała przed erą wszelkich aimbotów, redballów itd. Dobry czołgista obserwuje otoczenie wokół siebie i szybko wyłapuje np. przewracane drzewa.

5. Niektóre krzaki dają lepszy kamuflaż, niż inne.
Owszem! Deweloperzy, tworząc mapy do gry, każdemu drzewku i krzaczkowi nadali osobny współczynnik kamuflażu. Dlatego jeden krzak sprawia, że jesteście widoczni, nawet jak w nim stoicie, a drugi, mimo, że ledwo Was zakrywa, daje +pińcet kamo. Które krzaki są tymi wartościowymi wiedzą na pewno najlepsi rozstawiający.

2

6. Jak już przy kamuflażu jesteśmy – stojące drzewa nie osłaniają naszego pojazdu, ale te powalone już tak.
Kilka łatek wstecz deweloperzy dodali mechanizm kamuflażu dla powalonych drzew. Dzięki temu, przewracając taki chrust, możecie schować się w koronie jego liści.

7. Mechanizm wykrywania jest liczony dla różnych części Twojego pojazdu.
Tak dokładnie jest. Każdy czołg posiada 6 takich punktów – najwyżej wysunięta część pojazdu (np. antena), złączenie działa i wieży, w centralnej części z przodu, w centralnej części z tyłu oraz po obu stronach wieży, również po środku (po więcej info zapraszam tutaj).

8. Wykrycie Twojego pojazdu zależy od odległości między Tobą, a zwiadowcą.
Odległość to, ogólnie, jeden z ważniejszych parametrów grze. Opiera się na niej sporo mechanizmów w World of Tanks. Tak samo sprawa ma się ze “spottowaniem” – im bliżej jesteś zwiadowcy, tym łatwiej Cię wykryć.

9. Zniszczony pojazd pochłania artyleryjski splash.
Tak jak każda przeszkoda, tak i wraki służą za dobrą osłonę przed pociskami artylerii. Często się zdarza, że odłamkowy uderzy w taki wrak, co spowoduje pochłonięcie obrażeń. Podobnie sprawa ma się np. przy strzelaniu pociskiem HE w płot, który znajduje się przed celem – cała siła pocisku zostanie przejęta przez tą, niewyobrażalną do pokonania, przeszkodę z drewna.

10. Pociski nie lecą, gdzie mają ochotę, Zazwyczaj trafiają bliżej centrum kółka celownika, niż na jego brzegi.
O ile ta informacja jest dosyć kontrowersyjna, o tyle, z założenia, tak działa mechanizm celowania w grze. Dlatego tak ważne jest skupienie działa. Im mniejsze kółko, tym mniejszy obszar, po którym może powędrować pocisk.

3

11. Jeżeli strzelasz do celu w ruchu, użyj tempomatu, zamiast “W”.
Ciekawa rada, o której nie wiedziałem. Podobno użycie tempomatu pozwala lepiej wystrzelić w ruchu, niż jechanie na “WSADzie”. Jeżeli jednak twórcom chodziło o to, by po prostu jechać wolniej, podczas strzelania, to taką radę mogą sobie wsadzić w d…aleko i głęboko :). Zazwyczaj, jeżeli ktoś strzela w ruchu, to chce po prostu szybko schować się za przeszkodą, oddając strzał osłaniający. Spowolnienie tempa jazdy może i by poskutkowało celnym trafieniem, ale i my byśmy otrzymali sporo dmg na klatę.

12. Prędkość pojazdu nie wpływa na szybkość gaszenia pożaru.
Od tego macie gaśnicę i wyszkoloną załogę. Zjechanie z górki, palącym się czołgiem, raczej nie pomoże w ugaszeniu pożaru. Normalnie spowodowało by to jeszcze gorszy skutek, ze względu na dostarczenie większej ilości potrzebnych gazów do rozbuchania ognia :). Podobnie sytuacja ma się z wjeżdżaniem do wody – odradzam.

13. Jechanie na zbyt dużym zoomie może spowodować uderzenie w przeszkody.
Ameryki nie odkryli – jeżdżenie w trybie snajperskim ogólnie utrudnia ocenę odległości między przeszkodami. W ten tryb warto wchodzić tylko po to, by oddać przycelowany strzał. Jeżeli jednak czujecie nieodpartą pokusę jazdy w taki sposób, włącznie maksymalnie pierwszy stopień przybliżenia.

14. Podczas strzelania na ślepo można stwierdzić, czy trafiło się w cel.
Można, po sposobie zniknięcia pocisku. Jeżeli Wasza pestka leciała w niezbyt odległy cel i zniknęła, może to świadczyć, że trafiliście w czołg. Jeżeli natomiast w miejscu trafienia uniósł się tułam ziemi i kurzu, możecie wywnioskować, że zaliczyliście, tak zwanego, kalafiora. Pamiętajcie jednak, by nie ufać temu mechanizmowi do końca. Gra nakłada pewne restrykcje co do długości lotu pocisku. Po przekroczeniu pewnej granicy, pociski po prostu znikają.

15. Odbity pocisk może ciągle spowodować uszkodzenia.
W jednej, z ostatnich łatek, deweloperzy dodali do gry mechanizm rykoszetowy. Powoduje on, że odbity pocisk może uderzyć w pojazd, który stoi np. obok. Konsekwencją są obrażenia, a czasami i efektowny blown-up. Wprawny czołgista potrafi wykorzystywać sposób ustawienia wrogich pojazdów, by powodować obrażenia właśnie przez odbijanie pocisków.

4

16. Budynki jednopiętrowe ulegają destrukcji częściej, niż dwupiętrowe.
Jeżeli szukacie dobrej osłony, raczej chowajcie się za większymi kamienicami. Niskie, jednopiętrowe budynki zazwyczaj można łatwo zniszczyć.

17. Jeżeli widzisz wroga przez szczelinę, możesz go przez nią trafić.
W 99% taki przestrzał zawsze jest możliwy. Wszystko zależy od kąta ustawienia pojazdu i szczęścia. Są oczywiście wyjątki, które stanowią szczeliny będące tylko przezroczystą teksturą. Takich miejsc, na szczęście, jest mało.

18. Niektóre części pojazdów są możliwe do trafienia, ale nie otrzymują obrażeń.
Większość czołgów posiada takie ozdobniki (lusterka, skrzynki, anteny). Najlepszym przykładem jest topowa wieża T29, której “uszy” służą jedynie do dekoracji. Nie zadacie obrażeń, strzelając w nie.

t29-ears

19. Celownik w grze może pokazać Wam szanse na przebicie pojazdu.
Oczywiście jest to bardzo ograniczona opcja, ale zawsze coś. W menu celownika możecie włączyć opcję wskaźnika penetracji. Celując wtedy w pojazd, Wasz celownik będzie przyjmował 3 barwy: zielona, oznaczająca przebicie; pomarańczowa, dająca Wam szanse fifty-fifty; oraz czerwona, która mówi, by nie marnować pocisku, bo i tak nic z tego.

20. Pociski HE nadają się świetnie do przebijania słabo opancerzonych pojazdów oraz do resetowania bazy.
Cienkie blachy czołgów lekkich czy artylerii chętnie przyjmują Wasze pociski HE z otwartymi nitami. Łatwo wtedy taki pojazd wysadzić, bo pociski tego typu robią spustoszenie w modułach i załogach. Dodatkowo, doświadczeni czołgiści, często wożą kilka sztuk “haeków” to zbijania “kapa”. Obrażenia wtedy są nikłe, ale uszkodzenie chociażby gąsienic, w takim przypadku skutkuje zerowaniem wskaźnika przejęcia bazy.

5

źródłó: http://worldoftanks.com

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
iBlackLagoon

Jak wchodziło w te “uszka” T29 to nikt nim nie grał.

paweł

za czasów wersji 0.8 wchodziło właśnie w uszy :-p

Bart416

Ad 10
No chyba, że to ruska armata, wtedy pociski przy maksymalnie rozwalonym celowniku lecą jak po sznurku. 🙂

Ja

No shit sherlock

krystian731pl

19 . czy ten celownik liczy także poprawkę na kąt nachylenia ???

krystian

niestety nie

DominikoPL

Źle zerżnąłeś punkt 12 – prędkość pojazdu NIE wypływa na szybkość gaszenia pojazdu. PS Kiedy ciemnota? 😉