Technologia Multi-klastrowa w World of Warships

Nowa technologia muliklasterowa zostanie niedługo wprowadzona na serwer! Czytajcie dalej i dowiedzcie się wszystkiego na jej temat!

World of Warships cały czas się rozwija – dodajemy nowe mechanizmy, mapy, tryby i drzewa technologiczne. Niektóre większe zmiany są jednakże ukryte w zakamarkach serwerów i mogą pozostać niezauważone przez graczy. Nie chcielibyśmy ich ominąć i zamierzmy opowiedzieć wam o tych „niewidocznych”, ale równie ważnych innowacjach – World of Warships przejdzie do technologii multiklastrowej. Wspólnie dowiemy się, w jaki sposób Wy na tym skorzystacie.

Czym jest multiklaster?

Mówiąc krótko, multiklaster to podział przepustowości klastra obsługującego grę (systemu komputerowego składającego się z dużej liczby serwerów) na kilka części, które oddzielnie przetwarzają różne elementy gry. Przykładowo: bitwy, działania gracza w porcie, system płatniczy konta – wszystko to przetwarzane jest oddzielnie i nie rywalizuje o moc obliczeniową, co oznacza wyższą niezawodność i stabilność klastra.


Jak działało to wcześniej?

Wszystkie usługi i elementy związane z grą, takie jak: tworzenie bitew, synchronizacja kont użytkowników, działania graczy w porcie itd., były przetwarzane na jednym klastrze. Moc klastra była równo rozdzielana między nie – podtrzymywała wszystkie procesy i reagowała na działania wszystkich graczy.

Pomimo tego, że ta technologia ma swoje zalety, jej główną wadą jest zawodność i brak odporności na obciążenie. Różne procesy mogą rywalizować o zasoby indywidualnego serwera z klastra, co może czasami kolidować z systemem gry i usługami. Jeśli obciążenie jest zbyt duże lub, na przykład, wystąpi awaria sprzętu, serwer może przestać działać, a w niektórych przypadkach wyłączyć cały klaster. W efekcie gra nie będzie dostępna przez pewien czas, a gracze będą musieli czekać.


Jak to działa teraz?

Technologia multiklastrowa obiera nieco inną ścieżkę. Zamiast łączyć wszystkie procesy gry, rozdziela je na wiele równoległych i niezależnych poziomów.

Po zmianie na tę technologię architektura naszych serwerów będzie składać się z trzech poziomów.

  • Główny klaster – pierwszy i najwyższy poziom. Jest to centrum, które łączy wszystkie procesy niższego poziomu i synchronizuje je z systemem płatniczym, kontami graczy i innymi usługami.
  • Drugi poziom klastrów – wszystkie działania graczy w porcie, wybór drużyn i tworzenie dywizjonów są przetwarzane na tym poziomie.
  • Trzeci poziom klastrów – bitwy. Te klastry obliczają wszystkie bitwy i przekazują wyniki do drugiego poziomu w celu przetworzenia.

Wszystkie trzy poziomy działają całkowicie niezależnie – nie rywalizują o moc obliczeniową systemu i nie kolidują ze sobą, dzięki czemu serwer jest mniej obciążony. Obecność osobnych klastrów jest jednocześnie całkowicie niezauważalna ze strony użytkowników. W jednej bitwie czy nawet w jednym dywizjonie mogą znajdować się gracze, którzy są obsługiwani przez różne klastry.


W jaki sposób na tym skorzystacie?

Głównymi zaletami technologii multiklastrowej są jej elastyczność i niezawodność. Pozwala ona na przykład prawie całkowicie pozbyć się pełnych resetów klastrów gry, nawet podczas prac konserwacyjnych czy problemów ze sprzętem. Dowolne klastry bitewne można stopniowo wygaszać po odczekaniu, aż zakończą się trwające bitwy. W takim przypadku wszyscy gracze automatycznie przejdą na inne klastry i nawet tego nie zauważą.

Niedługo będziecie mogli sami przekonać się o zaletach tej nowej technologii. Przejście na multiklaster odbędzie się wraz z wprowadzeniem wersji 0.5.10!

Ź: Portal WoWs

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Plum1973

Bardzo fajny tekst, pięknie dziękuję.