USS “Arizona” – Okręt, który płacze do dziś…

Stępkę pod pancernik “Arizona” położono 16 marca 1914 roku. Już rok później, 19 czerwca 1915 odbyło się wodowanie w stoczni New York Navy Yard. Prace wykończeniowe trwały do 17 października 1916 roku, kiedy okręt wszedł do służby. W sumie zbudowano dwa okręty tego typu, bliźniaczą jednostką był pancernik USS “Pennsylvania”, od którego nazwaną tą klasę pancerników. W latach 1929 – 1931 okręt przeszedł gruntowną modernizację, podczas której wymieniono systemy kontroli ognia, zwiększono obronę przeciwlotniczą, zmieniono maszty, z charakterystycznych kratownicowych na trójpodporowe. Zmieniono całkowicie centralę artyleryjską, wymieniono również kotły i zespoły turbin na nowocześniejsze.

Okręt nie wziął udziału w działaniach II Wojny Światowej, lecz w wyniku nalotu na bazę w Pearl Harbour stał się grobem dla 1117 członków swej załogi.

“Arizona” zginęła 7 grudnia 1941, o godzinie 8:10, podczas ataku lotnictwa pokładowego Cesarstwa Japonii na Pearl Harbor. Jedna z najcięższych użytych wtedy bomb, po przebiciu pierwszych dwóch lekkich pokładów (dosyć słabo opancerzonych), eksplodowała, uderzając w główny pokład pancerny, lecz nie przebiła go. Jednakże podmuch eksplozji ładunku o tak dużej masie, spowodował detonację znajdujących się na pokładzie niżej (tzw. pokład przeciwodłamkowy) zapasów czarnego prochu, który służył do wystrzeliwania samolotów z katapult okrętowych. Okręt nie był w gotowości bojowej, więc magazyn nie został zabezpieczony. Fala uderzeniowa wdarła się w głąb okrętu poprzez szyby wentylacyjne i otwarte włazy pokładowe, docierając aż do głównego magazynu ładunków miotających pod barbetą wieży nr 2. W wyniku eksplozji pancernik uległ całkowitej zagładzie. Osiadł na dnie w około osiem i pół minuty. Wybuch spowodował natychmiastową śmierć 3/4 załogi. W tym samym momencie została trafiona dziewięcioma torpedami USS “Oklahoma”. W trakcie postoju w Pearl Harbor do burty “Arizony” przycumowany był okręt naprawczy USS “Vestal”, który po eksplozji musiał się natychmiast odcumować, inaczej zostałby pociągnięty na dno przez płonącą “Arizonę”. W trakcie odchodzenia od burty pancernika, “Vestal” został trafiony przez dwie bomby, które go lekko uszkodziły.

Wrak pancernika pozostał na dnie. Pozostałości nadbudowy wystające nad powierzchnię wody, oraz maszty zostały usunięte, z wyjątkiem barbety jednej z wież. Zdemontowano też artylerię główną. W 1962 otwarto postawione nad wrakiem, pięćdziesięciometrowe mauzoleum – Pomnik USS “Arizona”.

we wnętrzu pancernika pozostały ciała poległych marynarzy, a widoczne na powierzchni wycieki oleju z głębi okrętu nazywane są “Łzami Arizony”, która po dziś dzień opłakuje swoją załogę.

/Lex

7bb78c6a92c31a57917adc7f320ddce1 Arizona_(BB39)_Port_Bow,_Underway_-_NARA_-_5900075_-_1930

07 Dec 1941 ---  Mortally Wounded and Sinking --- Image by © Bettmann/CORBIS

An aerial view of the USS Arizona Memorial with a US Navy (USN) Tour Boat, USS Arizona Memorial Detachment, moored at the pier as visitor disembark to visit and pay their respects to the Sailors and Marines who lost their lives during the attack on Pearl Harbor on December 7, 1941.

USSArizona_HR-sstock

Lex

Były żołnierz, fascynat broni palnej, marynista, historyk (Barula twierdzi, że "histeryk" ;) ), rekonstruktor historyczny. W redakcji wprowadzam totalny chaos i zamieszanie (Lex, gdzie te recenzje??!!), i notorycznie wkurzam kolegów - redaktorów.

guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maxx

Amerykanie potrafią wyeksponować swoje tragedie tworząc muzea , powieści historyczne i filmy . Większe tragedie związane z 2 wojna były na Bałtyku , ale nie są tak często obecne w mediach

Panzer

Bylem. Widzialem. Przezylem moc wzruszen. To miejsce kaze sie zadumac nad kondycja ludzkosci. Tlumy zwiedzajacych ( w tym Japonczykow) w milczeniu na nowo przezywa te tragedie. Oby to sie nigdy nie powtorzylo.