Czołgiści! Dzisiaj Wasze święto!

Wiosna, rok 1919 – sformowany zostaje pułk w składzie Armii Polskiej we Francji z inicjatywy gen. Józefa Hallera i Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu. Sprzęt oraz obsadę większości stanowisk oficerskich i fachowych przejęto z francuskiego 505 Pułku Czołgów. Pułk był pierwszą polską jednostką wojskową uzbrojoną w czołgi, która zapoczątkowała istnienie broni pancernej w wojskach II RP. Rozkaz wydany 15 marca 1919 roku nakazywał sformowanie pułku w składzie 5 kompanii. Ich liczba odpowiada ilości Dywizji Strzelców w Armii gen. Hallera. Miejscem formowania było Martigny les Bains w Wogezach.

1

Tak narodziła się legendarna formacja pancerna, która przeszła do historii naszego kraju. Pierwsze bitwy stoczone zostały z Armią Czerwoną pod Bobrujskiem, gdzie mimo niesprzyjającego terenu i niekorzystnym okolicznościom samej bitwy, jednostka pancerna zdobyła miasto. Kolejne wiktorie pułk uzyskał we wrześniu, gdzie brał udział w bitwie pod Dyneburgiem, wspierając działania 5 pułku piechoty Legionów i istotnie przyczyniając się do sukcesu polskich oddziałów.

Sława pułku nie spadała nawet po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Po zawieszeniu broni 1 batalion pozostawał pierwotnie we Lwowie. Jednak wobec braku odpowiednich warunków lokalowych, z początkiem 1921 roku przeniesiony został do Warszawy na Cytadelę, a następnie do kompleksu budynków przy ul. Konwiktorskiej.

W październiku 1930 roku pułk przeniesiono do Poznania. Na podstawie rozkazu Ministerstwa Spraw Wojsk. 8 lipca 1931 roku 1 Pułk Czołgów z Poznania przemianowano na 1 Pułk Pancerny. Jego 2 batalion stacjonujący w Żurawicy połączony z 2 Dywizjonem Samochodów Pancernych dał początek 2 Pułkowi Pancernemu. Miesiąc później powołano 3 Pułk Pancerny w Modlinie.

Od grudnia 1933 roku pułk, po dołączeniu 7 Dywizjonu Samochodowego, przemianowano na 1 Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych, a 26 lutego 1935 roku na 1 Batalion Pancerny. [1]

 2

Na pamiątkę powrotu do Polski 1 pułku czołgów Armii Polskiej gen. Józefa Hallera w 1919 r., zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej Nr 22 z dnia 9 czerwca 2009 r., ustanowiono Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Dzień Czołgisty. Od tego czasu, co rok MON hucznie obchodzi tę uroczystość, zapraszając największych dygnitarzy wojskowych i organizując wspaniałe parady pojazdów pancernych.

Całość bardzo ładnie podsumował gen. dyw. Paweł Lamla, dowódca 11 LDKPanc: “Rok 2009 wiąże się z 90-leciem polskiej broni pancernej. Swoją heroiczną walką i kunsztem dowódczym na wszystkich polach bitew XX wieku, polscy pancerniacy udowodnili, że są żołnierską elitą. Obecnie pododdziały czołgów należą do profesjonalnych, nowocześnie wyposażonych i najszybciej rozwijających się w Wojskach Lądowych, a wyzwania pola walki XXI wieku, stawiają przed nimi jeszcze większe wymagania“.

Tak więc wirtualni czołgiści – pamiętajcie o tych prawdziwych wojakach opancerzonych, gdyż wylali sporo krwi i potu, by nasz kraj był taki, jaki jest dziś.

Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!

źródło [1]: www.wikipedia.org

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments