59-Patton – możliwe połączenie czy fantazja deweloperów?

Wśród graczy w World of Tanks, którzy interesują się historią militarną bardziej, niż zwykli wirtualni tankiści, od dłuższego czasu trwa dyskusja – czy Patton w wersji opartej na chińskim Type 59 istniał, czy to jednak wymysł producentów WoT?

Według informacji, jaką podało WG w opisie tego ósmo-tierowego czołgu Premium, 59-Patton trafił na deski kreślarskie w roku 1960 roku. W tym roku właśnie chińscy inżynierowie postanowili stworzyć nowy pojazd oparty na szerokim wachlarzu wersji „typka” 59. Jako składową hybrydy użyli działa, wieży oraz systemu kontroli ognia pochodzących z amerykańskiego modelu M48A3.

O dziwo producenci gry daleko nie odbiegli od głównego pochodzenia tego pojazdu. Fakt jest jednak taki, że korzeni 59-Pattona trzeba szukać paręset kilometrów na zachód od Chin, a dokładnie w… Iranie, gdzie pojawiła się wspomniana wyżej hybryda pod nazwą Tiam. Pojazd ten był połączeniem zmodyfikowanej, irańskiej wersji M47M Patton oraz wieżyczki z Type 59. A jak do tego doszło?

1

Jesienią 1960 roku Iran oraz Pakistan pozyskały od armii Stanów Zjednoczonych zmodernizowaną wersję M47 Patton (zwaną M47M) w liczbie 800 sztuk. Z racji, że pojazdy te zostały rozdzielone między oba Państwa według wewnętrznych zasad, ciężko jest ocenić ile sztuk trafiło do trójkolorowych. Mimo wszystko wielu ekspertów uważa, że podział odbył się na zasadzie „fifty-fifty”, tak więc uznaje się, że w armii irańskiej służyło około 400 pojazdów typu M47M.

Sam M47M to, tak naprawdę, wyremontowany i odnowiony Patton wraz ze wbudowanym schematem kierowania ogniem oraz silnikiem z M60A1. Dodatkowo usunięto miejsce dla pilota, aby pojazd mógł pomieścić jeszcze więcej amunicji kalibru 90 mm. Pojazd ten dzielnie służył w armii irańskiej aż do roku 2014. W tym okresie pokazano następcę M47M – Sabalana, który budową i wszechstronnością radyklanie odbiega od quasi-Pattonów, co skutkuje ciągłą służbą ponad 170 sztuk w armii irańskiej. Pojazd zyskał całkowicie odnowioną wieżę, która została stworzona, by można było zamontować w niej potężne działo 105 mm. Poza sztywnymi osłonami bocznymi na gąsienicach, wieżyczka miał nowy system kontroli ognia i kilka innych ulepszeń. Dodatkowo pojazd ten miał być tańszy w produkcji od czołgu Zulfiqar, który działał czynnie w armii irańskiej, o około 1/3.

2

Sabalan okazał się sporym sukcesem i dzielnie wspierał armię trójkolorowych, aż w 2016 roku pojawił się bohater naszego artykułu – Tiam. W porównaniu do swojego poprzednika, Tiam mocno odskoczył technologicznie. Zyskał on zupełnie nową klasę pancerza (ERA), która jest stosowana w najnowszych pojazdach militarnych. Składa się on ze złączonych klocków ERA, które skutecznie pochłaniają lecące w nie pociski. Sam kształt wieżyczki również wspomaga wytrzymałość pancerza. Nie wiadomo jednak, czy struktura jest wypełniona materiałami kompozytowymi i warstwami ceramicznymi lub po prostu wydrążona. Fakt jest taki, że owa wieżyczka to pozostałość po niezawodnym Type 59. Samo wyposażenie pojazdu też nie zostało podane w całości do wiadomości publicznej.

3

tiam-mbt

Ujawnienie owego pojazdu przez armię irańską może łatwo prowadzić do tego, że tak orientalne połączenia, jak chińskie i amerykańskie czołgi, były przeprowadzane przez inżynierów. Dlatego, mimo, że  większość uznaje WoT tylko za grę, warto zgłębić wiedzę na temat stworzonych przez producentów pojazdów, bo historia może Was miło zaskoczyć.

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments