T-100 i nowa linia niemieckich czołgów ciężkich..

Czasami podpytujemy się naszego informatora o jakieś newsy i ciekawostki – sami jesteśmy ciekawi co WG kombinuje. Luźno rzucił nam nazwami czołgów T-100 i Objekt 103. W obecnej chwili czekamy na więcej informacji, ale można tylko przypuszczać, że szykują się nowe czołgi premium, lub też jakaś odnoga, ponieważ maszyny konstrukcją przypominają trochę KV-4. Prócz tego, tak nieoficjalnie WG ma gotową trzecią linię niemieckich czołgów ciężkich. Wszystko na podstawie blueprint z serii Lowe. Jakiś czas temu pojawił się topic na ruskim forum na temat VK 70.01, lecz długo nie trzeba było czekać i WG usunęło wątek.

Czekamy na nieco więcej informacji, ale żeby w skrócie przybliżyć Wam historyczny zarys tych maszyn, to skorzystaliśmy z pomocy kolegów (Technologia Wojskowa II Wojny Światowej), którzy użyczyli Nam swojego materiału.

T-100

W połowie lat 30-stych XX wieku Zarząd Pancerno-Samochodowy dowództwa Armii Czerwonej postanowił opracować nowy czołg ciężki (po niezbyt udanych czołgach wielowieżowych). Prace zlecono konstruktorom z Zakładów Kirowskich w Leningradzie oraz Fabryki nr 185 im. S. M. Kirowa. Pod wpływem generalismusa, opracowano wymagania, które miał spełniać nowy pojazd.
Rozpoczęto prace nad projektem SMK (Siergiej Mironowicz Kirow – zamordowany w 1934 sekretarz Leningradzkiego Komitetu Partii). Zespołem kierował N. W. Barykow. Projektował on pojazd oznaczony początkowo Obiekt 100, później nazwany T-100.
Początkowo miał być to czołg trzywieżowy o masie nie przekraczającej 55 t. Pancerz miał mieć maksymalnie 60 mm. Na uzbrojenie składać się miały: armata kal. 76,2 mm L-10 lecz przed wysłaniem czołgu na próby w Przesmyku Karelskim zmieniono ją na L-11 kal. 76.2mm, umieszczoną w wieży głównej oraz dwóch armat kal. 45 mm wz. 1932 (20K) w pomocniczych. W październiku 1938 przedstawiono komisji wojskowej drewnianą makietę wozu w skali 1:1. W grudniu tego samego roku pod naciskiem (podobno) Stalina zdecydowano się zmniejszyć liczbę wież do dwóch. Budowę prototypu rozpoczęto w styczniu 1939, a zakończono 1 lipca 1939. Testowano go na poligonie w Kubince. Czołg przejechał podczas testów prawie 1400 km.
Końcem grudnia 1939 T-100 został, razem z SMK i prototypowym KW skierowany do Finlandii. Służył tam w 1 kompanii czołgów ciężkich 91 batalionu 20 Brygady Czołgów. Załogę czołgu stanowili: lt. P. Astachow – dowódca, Artomow i Kozłow – celowniczowie, Smirnow – przedni strzelec-radiotelegrafista. Wszyscy czterej byli Czerwonoarmistami. Załogę uzupełniali cywile z Fabryki nr 185: Pluchin – mechanik-kierowca, Drozżyn – pomocnik kierowcy i Kapłanow – motorzysta.
W pierwszej walce czołg uczestniczył 17 grudnia 1939 w rejonie Hottinen. Do ciężkich walk doszło też 19 i 20 w rejonie umocnień Summa. Wóz oberwał od fińskiej artylerii ppanc. Zebrał co najmniej 7 bezpośrednich trafień, jednak pociski nie spenetrowały pancerz. W trakcie tych walk załoga T-100 uratowała załogę czołgu SMK, który został unieruchomiony za linią wroga. Po naprawach dokonanych w Fabryce nr 185 czołg wrócił 10.02.1940 na front. Walczył początkowo wspólnie z czołgiem KW w szeregach 20 Brygady Pancernej. W marcu został przeniesiony do 1 Brygady Pancernej. W czasie tych walk czołg przejechał 155 km, a na jego pancerzu naliczono 14 kolejnych śladów uderzeń pocisków przeciwpancernych.
Po zawieszeniu broni czołg powrócił do fabryki. Przeprowadzono tam remont wozu. Planowano modernizację połączoną z zamontowaniem nowej wieży głównej. Miała ona być uzbrojona w haubicę kal. 152 mm. Z powodu wprowadzenia na uzbrojenie czołgów KW-2 zaniechano dalszych prac nad pojazdem. Uznano T-100 za konstrukcję pozbawioną perspektyw (jak inne wielowieżowce). 

t100left1 t100z

Objekt 103

W kwietniu 1940 roku w fabryce nr 185 opracowano jeszcze jeden czołg o nazwie Objekt 103. Był to zmodernizowany T-100 z przeznaczeniem jako czołg obrony wybrzeża. Miała być to maszyna na bazie T-100 z dużą wieżą uzbrojoną w działo 130 mm B-13. Jako dodatkowe uzbrojenie służyć miały trzy CKM 7.62 mm DT.

p1

Z kolei wracając do tematu naszych niemiaszków. Co WG tam wrzuciło można tylko przypuszczać. Jest wiele maszyn pasujących do domniemanej gałęzi: Leichter Lowe, VK 70.01, VK 45.03, Tiger I L/56 i wiele, wiele więcej papierowych wynalazków. Już w 2013 roku pojawił się topic na oficjalnym forum World of Tanks EU o przykładowej gałęzi niemieckich czołgów ciężkich na bazie Lowe. Stworzył ją Thor_Hammerschlag. Poniżej dla przykładu zamieszczam gałąź rozwoju, a także przykładowe maszyny, które według niego pasowałyby do gry.

Y412iSu sBbq985 LhUxemy 8obkpY9 5RXp3fH EEcTn3G VI0Y3tn 9mAjlQX

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Polak7TP

Mam nadzieję że jak dodadzą nową linie niemieckich czołgów to nie usunął obecnych

Anonim

Raczej nie dodadzą, a jak już to osobno pewnie bo to jednak inne pojazdy