Ning Hai – Chiński Krążownik

Mam dla Was garstkę informacji na temat krążownika Ning Hai. Ning Hai i jego siostrzany okręt zostały wybudowane przez Japończyków (stąd podobny wygląd, a nawet takie samo uzbrojenie co w Japońskich okrętach tamtego okresu), w połowie lat 30-stych. Po zatopieniu przez Japończyków w 1937 roku okręt został przez nich podniesiony i wyremontowany. W czsie II Wojny Światowej okręt pływał pod banderą Nipponu. Jednostka została zatopiona przez okręt podwodny USA w 1944 roku, a jej bliźniak (również przejęty przez Cesarską Marynarką Japonii) posłały na dno samoloty z amerykańskich lotniskowców (1944).

Uzbrojony był w sześć dział kalibru 5.5 cala, podwójne wyrzutnie torped na obu burtach, sześć dział 3,5 cala i działka oplot. Jednostki te rozwijały około 24 węzłów.
Prawdopodobnie okręt zostanie wrzucony na 4 tier w drzewku Azjatyckiego Smoka. Będzie podobny do Yubari ale z większą ilością uzbrojenia i mniej zwrotny.

Książka: “Jane’s Fighting Ships of WWII”.

p-a-r-a-d-i-s-i-o

Lex

Były żołnierz, fascynat broni palnej, marynista, historyk (Barula twierdzi, że "histeryk" ;) ), rekonstruktor historyczny. W redakcji wprowadzam totalny chaos i zamieszanie (Lex, gdzie te recenzje??!!), i notorycznie wkurzam kolegów - redaktorów.

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
włochhh

Chiński to przepis na sukces! Wejdź na skypa i rozpocznij – nauka online za darmo! https://preply.com/pl/chiński-przez-skype