„Patton Rozpruwacz” w World of Tanks

shot_001

Dzisiaj pod lupę trafia jeden z nowych czołgów premium, o którym słyszało się legendy, o którym chodziło wiele plotek, że będzie nagrodą za maraton, że być może będzie na wyłączność dla serwera azjatyckiego. Koreański Patton, bo o nim mowa, to całkiem przyjemny amerykański czołg średni 8 tieru. Osobiście uważam, że jest jednym z przyjemniejszych czołgów tego poziomu. Łączy on w sobie cechy dobrego meda wsparcia i  „zarabiaczki”. Jest niemal identyczny z M26 Pershing, chociaż dumnie zwie się Pattonem. Wprawieni w boju, naprawdę będziemy w stanie przechylać w tym czołgu szalę zwycięstwa na swoją stronę. Zobaczmy jednak, co wyjdzie z tego elaboratu.


RYS HISTORYCZNY

Pierwsze czołgi M46, które wylądowały w Korei, należały do Szóstego Batalionu Czołgów Średnich. Pojazdy znane jako „Pattony Rozpruwacze” zostały później przydzielone do Ósmej Armii i używane przez siły piechoty jako pojazdy wsparcia. Jednakże w latach 1950 i 1951 M46 weszły do akcji również w kilku bitwach pancernych. Do czerwca 1951 roku linia frontu ustabilizowała się i zakończyła się ruchoma faza akcji zbrojnej, więc armia zaczęła używać tych pojazdów w roli artylerii.

Podobnie do innych czołgów amerykańskich walczących w Korei, czołgi M46 miały malowanie tygrysa (Tiger Face).


SKĄD WZIĄĆ TEN CZOŁG?
Jest to nowy czołg premium, który dopiero dzisiaj pojawił się w sklepie w ramach Kalendarza Adwentowego.


MODEL CZOŁGU
Typ modelu można przełączać niebieskim prostokątem w lewym górnym rogu.


PARAMETRY

Porównanie postanowiłem zawęzić do jednej maszyny, jaką jest M26 Pershing, który najbardziej przypomina bohatera dzisiejszego wpisu. Nie chciałem porównywać Koreańskiego Pattona z jego odpowiednikiem, którego możemy spotkać na IX tierze (M46 Patton), ponieważ jest to bezcelowe. Tak samo trudno szukać porównań względem Super Pershinga, ponieważ SP ma preferencyjne losowanie, stąd też rozbieżność w parametrach byłaby od razu zauważalna. Tak więc zobaczmy porównanie:

porównanie

Co rzuca się w oczy?

Dobre obrażenia na minutę,
Mocniejszy silnik, a co za tym idzie dobry stosunek mocy do masy,
Większa liczba HP,
Fikuśne malowanie,
Moim zdaniem jedna z lepszych zarabiaczek,
 
– Słabszy od Pershinga zasięg widzenia,
– Mimo wszystko penetracja na X nie domaga. Pomimo dobrej celności i szybkostrzelności, penetracja uniemożliwia skuteczną walkę z opancerzonymi czołgami wyższych tierów,
– Problemem z pewnością jest 100 mm pancerz wieży, w którą wchodzi tak naprawdę prawie wszystko, choć zdarzają się ewenementy, kiedy uda się nam odbić od potężnego Jagdpanzera E-100

GRYWALNOŚĆ

Mimo, iż wydaje się łatwy w prowadzeniu, początkującemu graczowi może sprawić nie lada problemów. Trzeba naprawdę umieć wykorzystać jego atuty, czyli niezłą mobilność, celność i zasięg widzenia naraz. Zacznijmy najpierw od mobilności. Maksymalna prędkość wynosi 48 km/h. W połączeniu z naprawdę niezłym przyspieszeniem maszyna prezentuje naprawdę dobrą dynamikę. Pancerz – jak to na meda przystało – jest bardzo przeciętny. Najbardziej zabawna jest kwestia pancerza wieży, który czasem potrafi wpuszczać strzały od byle lighta, a czasem przyjmuje za zero strzały z BL-9, czy nawet 17 cm Paka. Nie możemy niestety zbytnio polegać na części opancerzenia jaką jest wieża, choć często sugeruje nam to bardzo dobra depresja działa. Nasza maksymalna prędkość niestety nie pozwoli nam na efektywne taranowanie przeciwnika, dlatego najważniejszą rolą Pattona KR na polu bitwy jest wsparcie polegające na regularnym uszczuplaniu wrogiego arsenału i denerwowania wrogów częstymi, szybko i precyzyjnie wymierzonymi strzałami. Niezwykle celne w czasie jazdy działo daje możliwość wychylenia się i tak naprawdę bez dużego skupiania celownika oddanie strzału.


WALKA Z M46 PATTON KR

Przy spotkaniu tego Pattona nie ma się czego obawiać. Gra na wieżę mu nie pomoże, ponieważ ma ona (znaczy wieża, nie gra!) tylko 100 mm pancerza na przedzie, także prawie każdy czołg jest w stanie ją przebić. Podobnie jest z kadłubem czołgu, choć lekkie skątowanie czasami pomaga, pozwalając cokolwiek odbić. Każde inne ustawienie czołgu często premiowane jest padnięciem silnika bądź podpaleniem, które szybko redukuje HP, a z kolei cieszy mordkę każdego przeciwnika. Za odbity i pochłonięty dmg tego czołgu należało będzie raczej winić operatora czołgu przeciwnika, niż chwalić swój pancerz.


PODSUMOWANIE

Słowem podsumowania… Czy warto kupić M46 Patton KR? Według mnie warto. Ktoś powie: „Co Ty bredzisz?! Przecież to kupsko!”, z kolei komu innemu czołg przypadnie do gustu. Jest to uniwersalny, konkretny pojazd. Zawsze będą rozbieżne zdania na temat każdego czołgu, lecz maszynka w mojej subiektywnej ocenie jest naprawdę fajna i da się ją opanować, jak każdy czołg. Nie dość, że samo malowanie jest całkiem fajnie, to na dodatek czołg naprawdę nieźle zarabia. Sądzę, że może stanąć u boku Jadzi 88. Patton czasem wybacza nam nasze błędy i daje szanse poprawy. Polecam go i radzę nie lekceważyć, kiedy będzie po przeciwnej stronie. 😉 (I nikt mi nie płacił za wystawienie pochlebnej opinii! ;< )

Standardowo na koniec krótki filmik i bitwa pokazowa 🙂 :

shot_001 shot_004 shot_005 shot_006 shot_007 shot_009 shot_010 shot_011 shot_012 shot_013 shot_014 shot_015 shot_016 shot_017

12413897_10208197143507600_682920288_o 12415518_10208197143827608_1049486929_o 12415689_10208197143627603_328281290_o 12422130_10208197143587602_999463460_o

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

4 komentarze

  1. radziu pisze:

    Kup T34 jak chcesz zarabiac . Mam oba tym sie ciezko gra w porownaniu do T34

  2. P107R pisze:

    Jako zarabiacza i pierwszy czołg premium polecacie? zastanawiam się nad Panterą 8,8 lub tym Pattonem, na korzyść Pantery wychodzi to że w przyszłości będę chciał robić linię E50M, ale gram tak mało że w sumie nie jest to dla mnie jakaś wielka przewaga, a przekładam na to bardziej fun z gry 🙂 no i zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.