Czołgi, których nie kupicie w sklepie #4 – ob. 907

Untitled-1

Dzisiaj pod pióra trafia jeden z najpopularniejszych czołgów – nagród X tieru, regularnie spotykany na randomach i bitwach klanowych. Ob. 907, bo o nim mowa, to też drugi radziecki med w naszej serii. Czy jest w ogóle o czym pisać?


RYS HISTORYCZNY

13 lipca 1953 zapadła decyzja o rozpoczęciu prac projektowych nad czołgami średnimi nowej generacji. Częścią naukową zajął się Instytut Badawczy nr 100. Projekt przedstawiono w marcu 1944, a na początku roku 1955 przeprowadzono próby odporności pancerza. Później projekt został anulowany


SKĄD WZIĄĆ TEN CZOŁG?
ob. 907 jest pojazdem unikalnym (nie premium, więc zarabia jak normalny pojazd X poziomu), nagrodą w kampaniach na mapie globalnej. Nie do zdobycia w żaden inny sposób.


MODEL CZOŁGU
Typ modelu można przełączać niebieskim prostokątem w lewym górnym rogu.


PARAMETRY

Jako kolejny rosyjski czołg średni, będziemy go bezpośrednio porównywać z jego kolegami z drzewka – T-62a, Ob. 140, Ob. 430 i T-22sr. Jak wyglądają ich statystyki? Zobaczmy porównanie:

porownanie

Co rzuca się w oczy?

+ Świetny czas skupiania,
+ Bardzo dobre Obrażenia na minutę,
+ Mocny silnik, a co za tym idzie bardzo dobry stosunek mocy do masy,
+ Szybki obrót wieży,
bardzo dobra mobilność,
+ Największa pula HP

 Mniejszy zapas amunicji w porównaniu do pozostałych radzieckich medów,
– Słaba depresja i elewacja działa,
– Duże opory gruntu,
– Najsłabszy wśród porównywanych czołgów pancerz wieży, jednak nie
– słaba celność i „rozjazd” celownika w porównaniu do kolegów

♦ Średnia waga,
♦ przeciętny pancerz kadłuba,
♦ konkretne radio,
♦ 10% szans na pożar.


GRYWALNOŚĆ

ob. 907 gra się dokładnie tak, jak pozostałymi radzieckimi medami. Ciut gorsza celność i parametry działa w ruchu ograniczają jego możliwości snajperskie, jednak dość dobrze sprawdza się w nim zachowanie stop and shoot. Standardowo mamy tu do czynienia z świetnie opancerzoną wieżą, bardzo dobrymi kątami pancerza z przodu i brakiem depresji działa. Bardzo krótki czas przeładowania w połączeniu z lepszą niż w przypadku ob. 430 mobilnością i dużą pulą HP sprawia, że czołg staje się ciekawą alternatywą dla maszyn „drzewkowych”, nawet podczas wojen klanów i twierdz X poziomu. W walkach 1 na 1 to zdecydowanie najprzyjemniejsza maszyna z czerwoną gwiazdą na boku dzięki wspomnianym już wcześniej obrażeniom na minutę, świetnym kątom pancerza i bardzo dobrej mobilności.
Gracze posiadający Ob. 907 to wyłącznie doświadczeni gracze (ze względu na to, że czołg jest nagrodą w kampanii dla najlepszych klanów), więc za każdym razem stanowią duże zagrożenie. Standardową taktyką gry na tym czołgu jest dynamiczna współpraca z innymi czołgami średnimi. 907 raczej nie jest typem snajpera, więc częściej będziemy go spotykać w roli czołgu flankującego bądź wspierającego z drugiej linii. Po schowaniu kadłuba maszyna jest niezwykle twarda, podobnie wygląda sprawa w przypadku przewagi wysokości, kiedy kąt nachylenia kadłuba jeszcze bardziej rośnie.


WALKA Z Ob. 907 

Nie próbuj strzelać w wieżę  tego czołgu. Kiedy przeciwnik próbuje wyjechać na Ciebie przejeżdżając szczytem wzniesienia strzelaj w gąsienice zanim będzie mógł opuścić na Ciebie działo. Pancerz nie ma charakterystycznych dla T-22 czy IS-7 skątowanych płyt przednich, więc dolna płyta staje się łatwym (i miękkim!) celem. Przy przewadze wysokości z naszej strony również górna płyta pancerza jest łatwa do przebicia. Włazy na górze wieży są chyba najtrudniejsze do trafienia z całej rodziny ZSRR, radziłbym zupełne odpuszczenie tego miejsca jako celu ostrzału. Potęga tego czołgu objawia się między innymi w bezpośrednich pojedynkach, gdzie daje się we znaki duży DPM i ilość HP. Przy mniejszym DPM ale większych obrażeniach na strzał najprostszą metodą na zwycięstwo jest dążenie do wymiany strzał za strzał bądź zmuszenie przeciwnika do popełnienia błędu i marnowania strzałów, czy to przez pudła, czy odbijanie obrażeń. Czołgi ciężkie i niszczyciele muszą w walce z 907 uważać na gąsienice, jeden błąd i możemy zostać brutalnie i bez szans zmasakrowani. Pociski HEAT wchodzą bez problemu, jedynym wyjątkiem jest boczny pancerz nad gąsienicami.


PODSUMOWANIE

Obok T-22sr Obiekt 907 jest chyba najprzyjemniejszym z czołgów średnich w grze. Przewidywalny, solidny, mobilny, zdolny do zadawania ogromnych obrażeń dzięki swojej szybkostrzelności. Nie ma co się dużo rozczulać – to kolejny radziecki wymiatacz, na pewno warto mieć go w garażu, szczególnie, jeśli gramy dużo CW i potrzebujemy dodatkowego „ruskiego meda” na wypadek utraty ob. 140 i T-62A w walce.

1 Response

  1. Xardas pisze:

    Czołgi nagrody 10 tieru maja zwiększone zarobki bodajże o 5%,w stosunku do standardowych czołgów tego poziomu. Wprowadzili coś takiego kilka – kilkanaście patchy temu razem że zwiększonym bonusem do szkolenia załogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.