„Czołgi na mapie” #4 – piaszczysty El Halluf

el-halluf_view

Pustynia, wzgórza, wyschnięte koryto rzeki, wioski – każda z własnym charakterem – i dwa płaskowyże, na których zostały umieszczone bazy przeciwnika. Trafiliście właśnie na El Halluf. Mapa, za którą przepada artyleria. Rozkoszuj się piaszczystym krajobrazem, a także zajrzyj do wsi – na mapie są trzy i właśnie tam deweloperzy ukryli najciekawsze miejsca. Z całą pewnością po burzliwych bataliach z udziałem czołgów ciężko jest skupić się na szczegółach.

Punkty zaznaczone na mapie przedstawiają konkretne lokalizacje, a przesuwając suwakiem << w lewo lub w prawo >> zobaczyć możecie odzwierciedlenie danych obszarów w grze i w rzeczywistości.

el_halluf_map

1. Matmata, Tunezja

Jaskiniowe miasto, w którym już od ponad 1500 lat, w wydrążonych w skałach domostwach żyją cywilizowani troglodyci – tak nazywa się berberyjskie plemię zamieszkujące tamte tereny.
Kratery są zaokrąglone i mają około 10 metrów średnicy i wysokości. Wokół dziedzińców znajdują się pokoje. Według jednej wersji, troglodyci wybrali podziemny sposób życia, żeby nie przyciągać uwagi zdobywców. Lecz wiarygodniejszą informacją jest fakt, że tam grunt jest dosyć miękki i prościej było zbudować mieszkania w ziemi.
Tak nawiasem mówiąc, pustynne pagórki Matmaty widziały miliony mieszkańców całej planety, lecz nie podejrzewali, że to Tunezja. Właśnie tu nakręcone zostały “Gwiezdne Wojny” i “Indiana Jones”. (WSPÓŁRZĘDNE)
2. Tobruk, Libia
Położony na nadbrzeżu Morza śródziemnego, zaledwie 120 km od granicy z Egiptem. W miejscu współczesnego miasta znajdowała się starożytna grecka kolonia Antipirgus. Od stycznia 1941 roku do listopada 1942 roku toczyły się tam zażarte bitwy między krajami antyhitlerowskiej koalicji i państwami “Osi” w czasie II wojny światowej. (WSPÓŁRZĘDNE)
3. Tobruk, Libia
Meczet w portowym mieście, położony w historycznym obwodzie Cyrenajki.
Naturalny port głębinowy – jeden z najbardziej rozwiniętych portów przemysłowych na śródziemnomorskim nadbrzeżu Afryki. Znajduje się tam punkt końcowy rurociągu od złóż na południu kraju i portu naftowego. (WSPÓŁRZĘDNE)
4. Miasto Timbuktu, Mali
Piaszczyste miasto “na krańcu świata” Timbuktu jest owiane wieloma mitami. Znajduje się w północnej części Mali, na skraju Sahary. Tradycja mówi, że “jego ulice są pokryte złotymi płytami”, że “żyje tam 333 Wielkich Magów, którzy posiadają skarby, których wartość przekracza haniebny metal”. Ta wartość – to tak naprawdę manuskrypty, główny dorobek miasta: znajduje się tam 100 000 średniowiecznych rękopisów, a niektóre z nich sięgają XII wieku. W 2000 roku rząd Luksemburga i szereg międzynarodowych funduszy rozpoczęło projekt w celu ich zbadania i sprawdzenia.
Unikalne piaszczyste budowle w śródmieściu znajdują się pod ochroną UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Unesco. Po całym mieście rozsiane są duże gliniane piece o stożkowym kształcie, w których wypieka się przaśne placki. (WSPÓŁRZĘDNE)
5. Taneka-Beri, Benin
Wieś składa się z tysięcy malutkich eksponatów, spiżarń i budynków różnego przeznaczenia, głównie z okrągłymi i stożkowymi dachami. Takie bungalowy tworzą osiedla mieszkaniowe, gdzie w każdym z nich żyje duża rodzina. Tu żyją “wielcy wojownicy”.
Bloki mieszkalne są podzielone na cztery części i każda z nich ma polityczną autonomię, własny system rytuałów, kultów i obrzędów inicjacji. Wieś z początku miała charakter schronienia przed najeźdźcami, którzy przybywali z południa, a położona jest na wysokości około 600 metrów nad poziomem morza. (WSPÓŁRZĘDNE)
Startujemy z południowej bazy i tu od razu spotykamy pierwszą wieś, w której znajduje się piękny meczet z minaretem. Od razu poznajemy prosty styl życia ludzi żyjących pośrodku pustyni – te kondygnacyjne domy, miejscami jednopiętrowe z dostępem do dachu. W podwórzach – gliniane piece, w których pieką gospodynie. Ciekawe, że w tej wsi można spotkać piece trzech typów: jednolite stożkowate – takie jak można zobaczyć w północnej części Mali; bez dachu i ze słomianym “nakryciem” – z takich korzystają Tuaregowie w Nigrze.
 
Studnie na pustyni – to nie tylko woda, ale też życie. W tej wsi są dwie i wyglądają typowo – takie spotyka się wszędzie, jeśli podróżujemy od Sahary do Wadi Rum w Jordanii.
Ksar, El Halluf – umocniona berberyjska wieś istnieje naprawdę i znajduje się w górach Jebel Dahar w Tunezji. Ale El Halluf w World of Tanks to tylko nazwa.
Po pokonaniu stoku na El Halluf, trafimy do następnej, niewielkiej wsi u ujścia wyschniętej rzeczki.
 
Pod wyblakłymi namiotami, w pobliżu garnków glinianych (garncarstwo – główne zajęcie mieszkańców) – szeregi kanistrów i beczek od paliwa. Z tych osiedli można zejść do wody i dostać się na wschodni płaskowyż.
 
W północnej bazie znajduje się trzecia, ostatnia wioska.
Jeżeli macie ochotę poczytać o innych mapach i wziąć je pod lupę, to zapraszamy do poprzednich wpisów 🙂 :

Źródło

el_hallouf_10_max_1920x1080
el_hallouf_04_max_1920x1080 el_hallouf_34_max_1920x1080 el_hallouf_08_max_1920x1080 el_hallouf_03_max_1920x1080 el_hallouf_29_max_1920x1080 el_hallouf_24_max_1920x1080 el_hallouf_17_max_1920x1080 el_hallouf_12_max_1920x1080 el_hallouf_15_max_1920x1080

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments