Piękność z Kraju Kwitnącej Wiśni – Lekki krążownik „Yahagi”.

„Yahagi” zbudowano jako drugi z czterech okrętów określanych jako krążowniki lekkie „Agano”, które miały zastąpić coraz bardziej przestarzałe lekkie krążowniki w Japońskiej Cesarskiej Marynarce Wojennej. Budowę rozpoczęto w 1939 roku. Podobnie jak inne okręty z tej klasy, „Yahagi” miał być okrętem flagowym w flotylli niszczycieli.

Projekt klasy „Agano” opierał się na projekcie „Yubari”, w wyniku czego wprowadzono wyraziste i czytelne linie burt, jednopoziomowy pokład i jednen komin.
Okręt uzbrojono w sześć dział Typ 41 kalibru 152 mm rozmieszczonych w trzech wieżach po dwa działa w każdej. Dziobowe wieże rozmieszczono w superpozycji. Jako artylerię średniego kalibru wykorzystano cztery działa Typ 98 kalibru 80 mm. Działa zostały rozmieszczone w dwóch dwu działowych wieżyczkach, na śródokręciu. Broń przeciwlotnicza obejmowała trzylufowe stanowiska dział AA kal. 25 mm przed pomostem bojowym i dwa pojedyncze stanowiska wkm kal 13 mm w pobliżu masztu. „Yahagi” wyposażono również w dwie poczwórne wyrzutnie torpedowe dla torped typu 93, umieszczone poniżej pokładu lotniczego, w zapasie było osiem torped (plus załadowane w wyrzutniach). Aparaty torpedowe zostały zamontowane w osi wzdłużnej kadłuba, tak jak w kontrtorpedowcach i miały system szybkiego przeładowania torped. Dodatkowo okręt posiadał dwie zrzutnie bomb głębinowych z zapasem 18 sztuk. „Yahagi” został również wyposażony w dwa wodnosamoloty Aichi E13A i katapultę długości 26 stóp.

Silniki turbinowe przekazywały moc z sześciu kotłów na cztery śruby napędowe i rozwijały 100000 SHP. Okręt rozpędzał się do 35 węzłów (65 km / h).

Okręt brał udział w Bitwie o Filipiny, a został zatopiony przez lotnictwo pokładowe US Navy podczas ostatniej bitwy „Yamato” koło Okinawy.

Dane taktyczno-techniczne:

Wyporność: standardowa – 6652 ton
pełna – 7590 ton
Długość : 162 m
Szerokość: 15,2 m
Zanurzenie: 5,6 m
Napęd:
4 parowe turbiny o mocy łącznej 100 000 shp
6 kotłów Kampona
Prędkość: 35 węzłów
Zasięg: 6300 mil morskich przy prędkości 18 węzłów
Uzbrojenie:
– 6 dział 150mm
– 4 działa 80mm
– 2 działa przeciwlotnicze 25 mm
– 8 wyrzutni torped 610mm
– 48 min
Wyposażenie lotnicze:
2 wodnosamoloty Aichi E13A
Załoga: 736 osób.

Dane podane za „Warship Losses of World War Two” autorstwa Davida Browna.

ebay_takara_yahagi_ship_1_1jcjUQvW

dclxOjt7450_14-auto_downl91JOoB+rXuL._SL1500_

Lex

Były żołnierz, fascynat broni palnej, marynista, historyk (Barula twierdzi, że "histeryk" ;) ), rekonstruktor historyczny. W redakcji wprowadzam totalny chaos i zamieszanie (Lex, gdzie te recenzje??!!), i notorycznie wkurzam kolegów - redaktorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.