World of Tanks – Powrót do przeszłości

Był rok 2012. Od momentu startu projektu publika stała się kilkukrotnie większa, a ludzie wciąż przychodzili i przychodzili, jak porąbani, żeby rejestrować się na serwery. W te zabawne białoruskie czołgi grali już na wszystkich kontynentach świata, a wskaźniki ARPU dobiły prawie do 5 dolarów na każdego aktywnego gracza.

Mało tego. Śladem arcy-udanych czołgów, w świat pomidorów jadących na goldzie miały wtargnąć „Samoloty”, które miały ponad 2 mln zgłoszeń od chętnych na udział w zamkniętych beta-testach. Wydawało się, że będzie już tylko dobrze.

Wtedy pojawia się historyczny patch 0.7.5 w którym pojawiają się średnie czołgi i niszczarki X tier i który określa kierunek rozwoju gry.

Powiecie – Stop! Co za bzdury żeś tu popisał, lamusie!? My jesteśmy stara gwardia, myśmy to na własne oczy widzieli!

Zgadza się, to wszystko nie jest warte nawet minuty waszej uwagi, gdyby nie interesujący wywiad SerB’a – który miał miejsce tuż przed samą premierą 0.7.5. To dyżurna taśmowa pogaduszka Siergieja Borysowicza, o którym nie warto byłoby w ogóle wspominać w naszym kieszonkowym WoT’owskim notatniku – ale ona w zadziwiający i magiczny sposób kłóci się z tym, co nam mówią twórcy. Na pytania dotyczące zarówno patcha WoT 0.7.5. jak i innych ważnych tematów odpowiada jeden z twórców gry – Siergiej Burkatowski (SerB).

Początkowo na X tier były wyłącznie czołgi ciężkie. Długo mówiono, że czołgów średnich i niszczycieli na X nie będzie, zwłaszcza że te z IX tier to całkiem mocne maszyny. Dlaczego twórcy postanowili przedłużyć linie tych czołgów i co to da?

– Pojawienie się w grze nowych pojazdów da nam bardziej urozmaiconą rozgrywkę. Początkowo planowaliśmy schemat, w którym na X tier będą tylko ciężkie, na IX tier tylko niszczyciele, a na VIII tier tyko arty i czołgi średnie, ale potem przemyśleliśmy to i zdecydowaliśmy pójść w stronę pełnego równouprawnienia. Po to wprowadzamy niszczyciele czołgów i człogi średnie X tier, żeby wszystkie gałęzie na drzewku rozwoju miały jednakową długość, żeby można było osiągnąć normalną, zrównoważoną efektywność w bitwie.

Jak przez to zmienią się czołgi średnie i niszczyciele IX tier?

– Jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić. Wszystko wyjaśnią testy.

Czy wprowadzenie nowych maszyn wpłynie na skład armii na mapie globalnej?

– To sprawa graczy, którzy grają na globalnej mapie.

Ile przykładowo trzeba zdobyć XP dla opracowania pojazdy X tier?

– Dokładnej liczby nie podam.

Czy nowe pojazdy na X tier będą od razu elitarne, tak jak czołgi ciężkie?

– Po pierwsze, to nie wszystkie ciężkie z X tier są elitarne (E-100), dlatego niektóre czołgi będą mogły być rozwijane – (M48), ze względu na to, że jego stockowa armata na IX tier nie powala, a drugą – lepszą – trzeba będzie opracować.

Jak planujecie rozwijać pozostałe gałęzie czołgów, artylerii i czołgów lekkich po wyjściu patcha WoT 0.7.5. Zobaczymy tam coś nowego?

– Lekkie czołgi francuskie trafią na VIII tier, a w niektórych innych nacjach będą też wprowadzane nowe czołgi lekkie aż do VIII tier. Niestety, kandydatów na wyższe tiery na razie nie znaleźliśmy. W niektórych nacjach nawet VIII tier wygląda problematycznie – np. w ZSRR. Bo do 1945 r. nie było czołgów lekkich, a po 45’tym zaczęto opracowywać „czołgi pływające”, których nie będziemy wprowadzać bo są po prostu bezsensowne. Miałyby sens w sytuacji gdyby można było przebyć przeszkodę wodną poza zasięgiem ognia przeciwnika i po cichu dostać się na tyły wroga. A nie mamy na razie tak dużych map. Pomyślimy o pływających czołgach jeżeli powiedzie się projekt «Bezkres» – czyli mapy 3 km x 3 km ze zwiększoną ilością graczy. Co się tyczy artylerii – topowa arta VIII tier ma odpowiednią dla topki efektywność, ale dla uproszczenia rozwoju i balansu bitew pojawią się pojazdy pośrednie – obecne z VIII tier trafią na X tier.

Tryby gry. Na ile udanymi okazało się wprowadzenie nowych trybów? Co uważacie za sukces, a co chcecie zmienić?

– Niedopracowany był tryb „Konwój” i ten tryb nie pojawi się w grze. Rzecz w tym, że ten tryb wymagał bardzo dużej dyscypliny i odpowiedzialności topki drużyny, która mają się za jakichś VIPów, przed którymi trzeba rozwijać czerwony dywan do wrogiej bazy. Na random tego dać nie można. Są problemy z trybem „Szturm”. Supertesterzy pojeździli po mapach i po zapoznaniu się z nimi wypracowali schematy ataku i obrony. W randomie to nie działa. Dlatego te mapy, na których graczom nie udało się znaleźć dobrych sposobów na szturm i obronę, zostały usunięte z trybu „Szturm”. Jako przykład – gdy szturmujecie przeciwnika na Malinówce lub Prochorowce wystarczy umieścić arty na flankach i zabezpieczyć je przed wykryciem i kontratakiem, a położenie obrońców będzie bardzo kiepskie.

Początkowo było losowanie trybów gry, a teraz w patchu 0.7.5 zdecydowaliście się pozwolić na ich wybieranie. Dlaczego?

– Żeby wszyscy zdążyli pograć.

Planujecie jeszcze wprowadzać jakieś tryby? Macie w planach jakiś tryb, w którym oprócz graczy będą uczestniczyć również boty tak jak jest teraz w samolotach?

– Nie, botów w planach nie mamy. Poza czasem szkolenia możliwości gry z botami nie ma. Całe XP zdobywa się grając z żywymi ludźmi i w tym zawiera się cała radocha z gry. A z botami, których rytm jest znany, po prostu bierzesz i grindujesz, a to wtedy zupełnie inna i nudna gra. My nie lubimy botów. Tryb „Konwój” do gry nie trafi w ogóle. Co się tyczy historycznych bitew, czy bitew garażowych – informowaliśmy o nich już nie raz. Bitwy historyczne będą najprawdopodobniej pierwsze. Planowaliśmy je wprowadzić pod koniec roku, ale prawdopodobnie nie zdążymy, potrzebne jest sporo dodatkowej pracy. Będzie kilka nowości, które uproszczą życie graczom w standardowych trybach gry, a potem już wprowadzimy bitwy historyczne i garażowe.

Opowiedzcie o nowym menu rozkazów, która zastąpi przyciski szybkich komend w czasie bitwy.

– „Rumianek” rozkazów składa się z kilku (przykładowo – 8) listków, które pojawią się pośrodku ekranu po naciśnięciu przycisku ctrl. W każdy z tych listków będzie można kliknąć, będzie dwupoziomowa struktura i będzie wydany konkretny rozkaz.

Planuje się wprowadzić w WoT 0.7.5. możliwość wyłączenia czatu?

– Nie, wyłączania czatu nie planujemy.

Czy twórcy planują wprowadzić coś a’la „karmę” graczy, na którą będzie można głosować, stawiać plusy i minusy?

– Nie, nie planujemy wprowadzać „karmy”. Plusy i minusy są na forum, to wystarczy.

Planuje się w patchu WoT 0.7.5. dodać możliwość redagowania w większym niż do tej pory stopniu? Np. nazwa czołgu, ilość pierścieni malowanych na lufie, numery, historyczne napisy „na Berlin!” itd.?

– Napisy pojawią się już za chwilę, a numery i pozostałe w swoim czasie też się pojawią. Ilość „nalepek” na czołgu będzie ograniczona, nie będzie można wieszać na nim nieskończonej ilości ozdóbek. Ile będzie – tyle będzie.

Gracze często narzekają, że nie zniknął „czerwony ekran”. Kiedy go usuniecie, jeśli usuniecie?

– Przyczyna „czerwonego ekranu” leży dokładnie na granicy pomiędzy odpowiedzialnością WoT i odpowiedzialnością autorów driverów do grafiki. Możemy zrobić to, co zależy od nas – ale tego, co zależy od nich nie możemy. To bardzo poważne pytanie. Stopniowo rozwiązujemy problem. Ale dokładna data nie jest znana.

Minęło kilka lat od tego wywiadu, a póki co dużych map, emblematów, rebalansu artylerii, botów, nowych trybów – nie widać, ponieważ zostały źle zrebalansowane.

@ Dzięki Trank

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.