W produkcji: Panhard CRAB

Jednym z największych wyzwań podczas tworzenia AW było znalezienie odpowiednich kandydatów na 9 i 10 tiery pojazdów dla wszystkich klas. Wysokotierowe czołgi podstawowe są z zasady reprezentowane przez prototypy i pojazdy eksperymentalne, takie jak T-14 „Armata”, których głównymi cechami jest niezwykle wytrzymały pancerz i dewastująca siła ognia. To znaczy, że żeby znaleźć odpowiednich kandydatów na pojazdy innych klas, musieliśmy znaleźć nie tylko maszyny, które będą najwyższych lotów w aspektach, które decydują o ich przynależności do konkretnej klasy – pojazdu musiały też być świetnie zaprojektowane i mieć potencjał do przynoszenia frajdy z gry (no jak to co? KTO – Tumbler z Batmana na IX i Mako z Mass Effect na X! ~Zuru)

scr

Najważniejszą cechą lekkich pojazdów opancerzonych nie jest siła ognia, ale mobilność (Oczywiście z pewnymi wyjątkami, jak Terminator). Pojazdy te muszą prześcignąć wszystkie inne na polu bitwy i przeżyć wystarczająco długo, żeby przekazać informacje o „twardzielach”. W tym wypadku udało się znaleźć idealnego kandydata na taki pojazd 9 tieru – Panhard Combat Reconnaissance Armored Buggy – w skrócie CRAB.

scr2

CRAB, jak nazwa wskazuje – jest prototypem lekkiego wozu rozpoznania, zaprojektowanego przez francuską firmę Panhard jako następca popularnego, lecz nieuchronnie starzejącego się Panhard VBL AFV w roli standardowego pojazdu opancerzonego. W przeciwieństwie do poprzednika, CRAB jest też oferowany na eksport. Pierwszą makietę przedstawiono w 2010 roku, a prototyp został ujawniony w 2014. Główną myślą techniczną było zapewnienie konkretną i niezbyt drogą ochronę i siłę ognia nie tylko krajom NATO, ale też wszystkim armiom, które dalej korzystają z pojazdów kołowych. Panhard liczy na to, że pierwsze dostawy do armii Francuskiej będą już w 2018 roku.

scr1

CRAB został zaprojektowany jako pojazd lekko opancerzony ze specjalnym, bardzo wytrzymałem podwoziem, wykorzystywanym między innymi przez pustynne łaziki. Z jego pomocą CRAB potrafi łatwo radzić sobie z trudnym terenem. Pojazd posiada również mnóstwo możliwości konfiguracyjnych. Podstawowa forma oferuje ochronę tylko przed lekkim ostrzałem (STANAG 4569 poziomu 2, pociski karabinowe do kalibru 7,62), ale pancerz można ulepszyć do poziomu 3, a nawet 4 (ochrona przed pociskami przeciwpancernymi do 14,5mm). To oznacza, że waga pojazdu może się zmieniać zależnie od potrzeb misji i wymagań kupca i waha się od 8 do 10 ton. Możliwość rozpędzenia się do prędkości maksymalnej 110 km/h, pojazd może zostać wyposażony w różne silniki o mocy od 300 do 400 koni mechanicznych, z podstawowym modelem wyposażonym w 320-konnego Steyra M16.

scr3

Siła ognia też może się zmieniać, od prostych karabinów 7,62 i 12,7mm, przez działka automatyczne 25mm (z takim działkiem pokazano ten pojazd pierwszy raz), aż po wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Systemy uzbrojenia są montowane w bezzałogowej wieżyczce i kontrolowane zdalnie z wnętrza pojazdu za pomocą zaawansowanych systemów elektronicznych. Załogę stanowią 3 osoby.

scr5

W Armored Warfare CRAB będzie pojazdem opancerzonym 9 tieru. Jego główną zaletą będzie oszałamiająca prędkość, zapewniana przez wspomniany 320-konny diesel Steyra i serię ulepszeń mobilności, jak samouszczelniające opony. Pojazd będzie dość niewidoczny (z możliwością dalszych ulepszeń w tym kierunku) i będzie miał świetny zasięg widzenia dzięki zaawansowanym systemom obserwacyjnym. Ochrona będzie minimalna (STANAG 4 jako ulepszenie najwyższego poziomu), ale siła ognia będzie bardziej niż wystarczająca dzięki Bushmasterowi 25mm, który może być wymieniony na 30mm działko ATK albo wyrzutnię rakiet kierowanych. Dzięki tym ulepszeniom CRAB będzie mógł zadać duże obrażenia nawet dobrze opancerzonym celom, ale jego głównymi zaletami pozostaną trudność wykrycia i szybkość.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, maszyna będzie podobna do FV721 Fox i ciekawym poprzednikiem tieru 10 – Panhard SPHINX.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.