Pierwsze spojrzenie na 11 Sezon Mapy Globalnej

Zapowiedź kolejnego sezonu prosto z portalu WoT 😉


Przygotujcie się na więcej epickich bitew, bo wkrótce znów ruszy Mapa Globalna, na której pojawi się kilka nowości. Przyjrzyjmy się tym pojazdom:

Sprawy kluczowe

Sezon 11. na mapie globalnej potrwa od 4 kwietnia do 20 maja o godzinie 9:00 CEST (UTC+2).

System sojuszów dobrze działał w 10. sezonie, a my nadal go dopracowujemy.
10. sezon udowodnił, że mechanika sojuszów zapewnia dobrą rozrywkę. Dzięki sojuszom najsilniejsze klany były w stanie utrzymać dziesiątki prowincji i zastąpić swoich sojuszników poprzez delegowanie do nich bitew i pojawianie się w odpowiednim miejscu i czasie. Stało się jasne, że ten system powinien zostać jakoś ograniczony, a jednocześnie otrzymać więcej strategicznej głębi i elastyczności. Poza tym, wpływy jako waluta na mapie globalnej powinny być uzupełnione o nowe możliwości rozbudowy strategicznego aspektu gry.

W tym celu poprawiliśmy sojusze w 11. sezonie: maksymalną liczbę sił podrzędnych zwiększono do 5, a działania strategiczne klanu ograniczono z pomocą nowej funkcjonalności – punktów administracyjnych.

Punkty administracyjne (PA) to nowy zasób, który klany kupują za wpływy i inwestują w możliwości strategiczne: kontrolowanie prowincji, zawieranie sojuszów z siłami podrzędnymi i delegowanie bitew.

Z uwagi na znaczne zmiany w zasadach sezonu, wszystkie sojusze powstałe w 10. sezonie zostaną rozwiązane, a wszystkie klany otrzymają 1500 wpływów i 6 punktów administracyjnych. Bądźcie ostrożni przy ich wydawaniu, bo Wasze dochody mogą spaść przez przeoczenie w planowaniu działań.

Podstawowe cechy jedenastego sezonu:

Mapa globalna rozszerzy się i obejmie obszary bez dochodu, które pozwolą słabszym klanom na zaznajomienie się z rozgrywką na mapie globalnej.

Koszt dywizji będzie dynamicznie rósł, każda kolejna dywizja będzie wymagała więcej wpływów.

Mechanika przymierzy, wprowadzona w rocznicowym sezonie, zostanie rozbudowana o nowe elementy, które wpłyną na możliwości strategiczne klanów, w tym możliwość delegowania bitew.

Konwoje będą działać od rozpoczęcia sezonu, a złoto otrzymane z konwoju przez ich adresatów lub zdobywców będzie wpływać na punkty zwycięstwa w klasyfikacji sezonu.

Klany będą miały historię sojuszów, do których należały.

Otrzymywanie dochodów z wielu prowincji również się zmieni – teraz, jeśli klan posiada więcej niż 10 prowincji, złoto będzie dodawane do skarbca z 10 prowincji przynoszących najmniejszy dochód.

Specjalny skarbiec, w którym są gromadzone podatki w celu wysłania ich w konwojach, jest ograniczony do 20 000 szt. złota i 20 000 jednostek wpływów.

W naszym turnieju Najemnicy fiński klan [-PJ-] osiągnął etap półfinałów, co jest warte uwagi gdyż był to jedyny skandynawski klan wśród ostatnich 16 drużyn. Aby uhonorować ten wyczyn i zmotywować innych graczy ze Skandynawii, by dołączyli do zmagań na Mapie Globalnej i walczyli na własnym terytorium, przenieśliśmy front VIII poziom do rejonu Szwecji, Norwegii i Finlandii w tym sezonie.

A teraz szczegóły:

1. Punkty administracyjne

W sezonie 11. pojawi się nowy zasób klanowy, który będzie można kupić za wpływy i zainwestować w strategiczne możliwości klanów i sojuszy.

Punkty administracyjne będą wykorzystywane do sprawowania kontroli nad prowincjami, wchodzenia w przymierza z siłami podrzędnymi i delegowania bitew.

Każdy klan na początku sezonu otrzyma 6 punktów administracyjnych, a dodatkowe punkty będzie mógł kupić za wpływy.

Maksymalna liczba punktów wynosi 16.

Zdobywanie i inwestowanie punktów administracyjnych

Odbiera PA Daje PA
Siły podrzędne Zdobywając nową siłę podrzędną, siły główne tracą punkty administracyjne. Tracąc siłę podrzędną, siła główna zdobywa punkty administracyjne.
Delegowanie bitew Delegując bitwy do sprzymierzeńca, klany muszą zainwestować punkty administracyjne. Punkty administracyjne są zwracane klanom, jeśli sprzymierzeniec nie zgodzi się zastąpić je w bitwie.

Punkty administracyjne są zwracane klanom po 24 turach od momentu oddelegowania bitwy.

Prowincja Gdy klany otrzymują prowincję, punkty administracyjne są ujmowane. Gdy klany tracą prowincję, punkty administracyjne są im zwracane.
Ważne:

Jeśli liczba punktów administracyjnych klanu staje się ujemna, na klan nakładana jest ekonomiczna kara w wysokości 10% jego dochodu w dowolnej walucie klanowej. Na przykład, jeśli klan ma -3 punkty administracyjne, ponosi karę w wysokości 30% od wszystkich rodzajów dochodów (złoto i wpływy). Kara nie może przekroczyć 100%.

Działanie Koszt
Układ z siłą podrzędną 2
Prowincja 1
Delegowanie bitwy 1
Punkt administracyjny (względem ogólnej liczby) Koszt we wpływach
1 miejsce 100
2 miejsce 500
3. 1000
4. 2500
5. 5000
6. 10 000
7. 20 000
8. 30 000
9. 50 000
10. 75 000
2. Zmiany w kontrybucji

Podobnie jak w sezonie 10., pewien określony odsetek całkowitych dochodów klanu z mapy globalnej (złota i wpływów) jest odkładany przez siły podrzędne jako kontrybucja, a po osiągnięciu odpowiedniej wartości danego zasobu, można go wysłać w konwoju do siły głównej.

W sezonie 11. specjalny skarbiec, gdzie odkładane są kontrybucje, zostanie zmniejszony o 20 000 jednostek zarówno dla złota, jak i wpływów; jeśli konwój nie zostanie wysłany, wszystkie zasoby przekazywane do zapełnionego skarbca będą tracone.

3. Dynamiczny wzrost kosztów dywizji

Aby podkreślić wartość strategii w rozgrywce na mapie globalnej, każda nowa dywizja będzie wymagała więcej wpływów. Jednocześnie system nie będzie brał pod uwagę, czy już istniejące dywizje zostały zakupione za wpływy, czy otrzymane za darmo.

Na przykład, jeśli klan posiada 4 dywizje wygrane w turniejach inwazyjnych i 2 dywizje, które sam założył – czyli łącznie 6 dywizji – to kupując kolejną, siódmą dywizję, będzie musiał wydać 2000 wpływów.

Poziom VIII
Dywizja (względem ogólnej liczby) Koszt we wpływach
1. 20
2. 30
3. 50
4. 75
5. 100
6. 150
7. 200
8. 300
9. 500
10. 750
Poziom X
Dywizja (względem ogólnej liczby) Koszt we wpływach
1. 200
2. 300
3. 500
4. 750
5. 1000
6. 1500
7. 2000
8. 3000
9. 5000
10. 7500
4. Zasady ogólne
Daty sezonu, dni wolne

Sezon rozpoczyna się 4 kwietnia i potrwa do 20 maja.

Pole bitwy

Na mapie globalnej będą dostępne prowincje standardowe, aukcyjne i startowe. Pole bitwy podzielone jest na strefy o różnym poziomie dochodu, w tym prowincje nie przynoszące dochodu. Na froncie X poziomu będzie ogółem 375 prowincji, z czego ~16% będzie startowych a ~5% aukcyjnych. Na froncie X poziomu będzie ogółem 300 prowincji, z czego ~16% będzie startowych a ~5% aukcyjnych.

MAPY
 • Karelia
 • Malinowka
 • Himmelsdorf
 • Prochorowka
 • Ensk
 • Lakeville
 • Ruinberg
 • Kopalnie
 • Murowanka
 • Urwisko
 • Klasztor
 • Westfield
 • Piaszczysta rzeka
 • El Haluf
 • Redshire
 • Stepy
 • Zatoka Rybacka
 • Dębina
 • Cichy brzeg

Prime Time: od 19:00 do 22:00 CEST.

W 50% prowincji godzina rozpoczęcia bitwy jest przesunięta o 15 minut, w zależności od ich Prime Time.
Przy plądrowaniu prowincji klany otrzymują wartość dwudniowego dochodu prowincji. Po splądrowaniu prowincje nie przynoszą dochodów przez 3 dni.

Turnieje inwazyjne i aukcje

Liczba zgłoszeń do turniejów inwazyjnych: 32.

Maksymalna liczba aktywnych zgłoszeń do inwazji, które mogą być wysłane przez jeden klan: 6 (jeśli klan liczy co najmniej 90 członków, którzy mają pojazd X poziomu).

Klany posiadające prowincje nie mogą przeprowadzać inwazji na mapie globalnej.

Klany nie mogą atakować prowincji startowych drogą lądową.

Właściciel prowincji nie bierze udziału w turniejach w prowincjach startowych i w bitwach w turniejach poprzez aukcje, jak również w atakach lądowych na jego własne prowincje.

Dzień pierwszy, ponowny podział świata

W pierwszym dniu sezonu wszystkie prowincje mapy globalnej będą prowincjami startowymi. Po zakończeniu Prime Time prowincje przejdą w tryb podstawowy, zgodnie z ogólnymi zasadami sezonu.

Liczba zgłoszeń do turniejów inwazyjnych pierwszego dnia sezonu: 16.

Jeśli bitwa o prowincję startową kończy się remisem, będzie liczona jako porażka obu pretendentów.

Wpływy i dywizje

Koszt dywizji: 200 wpływów Koszt dywizji wzrasta w zależności od liczby dywizji posiadanych przez klan.

Utrzymanie dywizji jest darmowe.

Moduły dywizji są włączone (efekt strategiczny).

Zasady ogólne

Kary są włączone.

„Mgła wojny” i blokada pojazdów są włączone.

Przymierza są włączone.

Operacje klanowe są włączone

Bunty są włączone.

Maksymalna liczba sił podrzędnych klanu wynosi 5.

Plądrowanie jest włączone. Podczas plądrowania prowincji klany otrzymują jej 2-dniowe dochody. Po splądrowaniu prowincje nie przynoszą dochodów przez 3 dni.

6. Nagrody

W sezonie 11. klany mogą zdobyć dwa zestawy nagród:

Zestaw 1: Nagrody za pozycję klanu w Alei Sław. Jak poprzednio, punkty zwycięstwa są przyznawane za złoto zdobyte na mapie globalnej; w zależności od pozycji klanu, jego członkowie mogą otrzymać styl, emblematy uczestnictwa, odznaki klanowe i medale.

Zestaw 2: Nagrody za pozycję klanu w klasyfikacji politycznej pod koniec sezonu. Im wyższa pozycja, tym więcej obligacji trafi do skarbca klanu.

6.1. Aleja Sław
Front VIII poziomu

Najwyższa pozycja

Najniższa pozycja

Medal

Style i kamuflaże

Emblemat uczestnictwa i emblemat

 KALKOMANIA

1 Kamuflaż „Zimowy klanowy” Emblemat uczestnictwa

Emblemat

2
3
4 10%
10% 50%    
Front X poziomu

Najwyższa pozycja

Najniższa pozycja

Medal

Style i kamuflaże

Emblemat uczestnictwa i emblemat

 KALKOMANIA

1 Styl „Miejski klanowy”, styl „Rozbity kamień”, kamuflaż „Zimowy klanowy” Emblemat uczestnictwa

Emblemat

2
3
4 10%
10% 50% Styl „Rozbity kamień”, kamuflaż „Zimowy klanowy”
50% 75% Kamuflaż „Zimowy klanowy”

Kliknij na zdjęcia, by je powiększyć.

Ważne: Jeśli styl został zastosowany na czołgu, można go później usunąć, ale ponownie nałożony może być tylko na tym pojeździe.
6.2. Klasyfikacja polityczna

Klany otrzymają obligacje do swojego skarbca w zależności od ich pozycji pod koniec 11. sezonu.

Miejsce Obligacje do skarbca
1 60 000
2 50 000
3 40 000
4 12 35 000
13 21 30 000
22 30 25 000
31 39 20 000
40 48 15 000
49 57 10 000
58 65 5 000
66 130 2 500
131 195 1 500

Tylko prowincje na froncie X poziomu z pozytywnym przychodem (większym niż zero) mogą znaleźć się w klasyfikacji politycznej.

Co dalej?

Po zakończeniu 11. sezonu mapa globalna zostanie zamrożona a zebrane w przeciągu sezonu wpływy i specjalne skarbce przymierza zostaną wyzerowane.

Kolejne duże wydarzenie na mapie globalnej będzie miało miejsce w lecie; więcej informacji pojawi się w późniejszym okresie.

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

4 komentarze

 1. Mi pisze:

  Nagrody nie warte nawet czytania tego posta.

 2. Na froncie X poziomu będzie ogółem 375 prowincji, z czego ~16% będzie startowych a ~5% aukcyjnych. Na froncie X poziomu będzie ogółem 300 prowincji, z czego ~16% będzie startowych a ~5% aukcyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.