Q&A – Gamescom Stream (22.08.2018)

Odpowiada Andrey Biletskiy (Dyrektor Kreatywny firmy Wargaming):

— Naszym zadaniem jest odświeżenie przywrócenie większości starych map do obecnej wersji gry, z wyjątkiem tych mocno „leciwych” oraz problematycznych pod względem projektowania, jak np. Komaryn. Jeżeli chodzi o godziny robocze, to na jedną mapę poświęca się około 19 (!) miesięcy pracy, wliczając w to wersje prototypowe itd. Paradoksalnie tworzenie nowych map, na podstawie szkiców (Mińsk, Studzianki), zajmuje mniej czasu.

— Od czasu pojawienia się łaty 1.0 ciągle pracujemy nad problemem „znikających” pocisków, który jest obecnie najczęściej zgłaszany przez graczy. Jest o tyle problematyczne, że w rachubę wchodzi pełno zmiennych i obiektów, które na to wpływają, przy przechodzeniu do jakości map HD. Obecnie mamy podejrzenia, że problem ten występuje wtedy, kiedy ciało sztywne (bryła) zostaje uderzona przez pocisk w nieoczekiwany sposób (np. dziwny kąt). Nie możemy określić, ile zajmie nam naprawa tego problemu.

— Przed dodaniem kolejnych nacji niezbędnym jest przemodelowanie obecnego interfejsu drzew technologicznych, gdyż obecnie zaczyna brakować miejsca na nowe flagi i pojazdy.

O pojazdach kołowych

— Przykładowe tryby pracy pojazdów kołowych:

 • Tryb 1 – pojazd porusza się z normalną, dedykowaną prędkością;
 • Tryb 2 (podniesienie kół środkowych) – pojazd porusza się szybciej, ale jest mniej zwrotny.

— Pojazdy kołowe zostaną sklasyfikowane jako „czołgi” lekkie, a ich tiery będą zawierać się pomiędzy V a X.

— Moc armat pojazdów kołowych będzie nieznacznie gorsza od uzbrojenia czołgów lekkich tych samych poziomów, co sprawi, że „kołowce” nie będą miały szans w walce 1 na 1 z czołgiem lekkim. Będą za to mogły wykorzystywać swoją mobilność do objeżdżania i okrążania przeciwników.

— Podobnie sprawa będzie miała się z zdolnościami zwiadowczymi tych pojazdów.

— Dla pojazdów kołowych będzie przyszykowany osobny system „detrackowania”. Podobnie jak w samochodzie – uszkodzenie jednego koła nie zatrzyma takiego pojazdu, ale znacznie zmniejszy jego mobilność.

— Maszyny te będą pełniły rolę bardzo agresywnych zwiadowców.

— WG planuje wypuszczenie specjalnego testu, w którym będzie można sprawdzić pojazdy kołowe (coś na zasadzie Piaskownicy). Nie określono jeszcze konkretnych terminów.

Inne odpowiedzi

— Nie ma w planach dodawania kolejnych linii artylerii, gdyż gracze nie przepadają za tego typu pojazdami. Nie zmienia to faktu, że nie ma też planów na usunięcie tego typu pojazdów. SPG od zawsze był częścią gry i tak zostanie. Niestety nie ma też informacji o reglamentacji liczby art podczas bitew losowych.

— Brytyjskie czołgi lekkie zostały potwierdzone i niedługo się pojawią w grze. Obecnie trwają rozmowy nad tym jak rozwinąć drzewko Anglików, skąd będą wychodzić nowe czołgi itd. Najwcześniej czołgi te pojawią się w grze w drugim kwartale 2019 roku.

— Szwedzkie czołgi lekkie są obecnie na etapie rozmów.

— Część pojazdów kołowych będzie miało specjalny mechanizm, w którym jeden zestaw kół będzie mógł być podniesiony przez naciśnięcie dedykowanego przycisku (podobnie jak w trybie oblężniczym w szwedzkich TD-kach), co zmieni sposób, w jaki pojazd będzie się poruszał.

— Nie planuje się wprowadzić miotaczy ognia do bitew losowych, gdyż byłyby one mało skuteczne przeciwko czołgom. Możliwe jednak, że pojawią się takie elementy w przyszłych trybach typu PvE, np. replik prawdziwych bitew.

— Linia Frontu powróci, jak tylko deweloperzy uporają się z problemem spadków płynności gry na PC-tach o słabej specyfikacji. Możliwa jest częściowa zmiana ekonomii w tym trybie.

— Przełączanie się pomiędzy różnymi garażami (jak to ma miejsce w przypadku doków w WoWs) raczej prędko się nie pojawi. Obecnie głównym celem są prace nad dostosowywaniem pojazdów z elementami 3D.

— Planuje się „niedługo” dodać możliwość otrzymania przez graczy dodatkowych korzyści, jeżeli posiadają konto Premium (kolejny krok bliżej P2W? – MiqT). Obecnie mówi się, że pierwsze profity będzie można zauważyć wraz z wejściem w życie Sklepu 2.0 (jakieś ekskluzywne zniżki?).

— Deweloperzy są coraz bliżej dojścia do konsensusu w sprawie amunicji Premium, w tym wprowadzeniu kilku zmian w pociskach typu HEAT, „naprawiając” w ten sposób problematyczne pojazdy, jak np. Type 5 Heavy.

Źródło: TAP

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

6 komentarzy

 1. JanekK pisze:

  „Linia Frontu powróci, jak tylko deweloperzy uporają się z problemem spadków płynności gry na PC-tach o słabej specyfikacji. Możliwa jest częściowa zmiana ekonomii w tym trybie.”
  Wydawać by się mogło, że nie o optymalizację płynności chodzi, ale o optymalizacje zarobków. VIII Tier jest przecież po to, żeby powoli przyzwyczajać gracza, że kredyty się traci a do ich zarabiania konieczny jest czołg premium.

 2. Velendir pisze:

  Naprawa amunicji HEAT, że jeśli gra się ruskim pojazdem to penetracja wynosi 999 i nic sobie nie robi z ekranów przeciwkumulacyjnych takich jak na bokach typa5

 3. wafel pisze:

  Zmiana ekonomi na linii frontu? Znając WG pewnie na minus 🙁

 4. Krist pisze:

  Jak oni chcą naprawić obeki w type 5?!

 5. FlamixKL pisze:

  Bedzie trzeba grać kaczką aby je zdobyć xdxd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.