Aktualizacja 1.0.1: przegląd włoskich czołgów poziomów VIII-X

Prosto z portalu WoT 😉


Najważniejszym obecnie wydarzeniem jest nadejście włoskiego drzewa technologicznego. Składa się ono z 11 nowych pojazdów, dopracowanych zgodnie z Waszymi wskazówkami z testów publicznych. Pojawi się w grze 2 maja.

Zwarte, lekko opancerzone i zwrotne czołgi niższych poziomów, jak również te średnich poziomów, posiadające większą siłę ognia i lepsze opancerzenie, przygotują Was do nowoczesnych projektów powojennych na poziomach od VIII wzwyż. Włoskie czołgi mają swoje korzenie w grupie prototypów opracowanych w projekcie Kampfpanzer Standard. Są wyposażone w działa z automatycznym systemem przeładowania, a ich standardowo lekkie opancerzenie kompensowane jest dobrą mobilnością, niezłym kątem opuszczenia działa i szybkostrzelnością.

Nawet jeśli nie jesteście gorącymi fanami włoskiego przemysłu pancernego, to spotkanie z Włochem z najwyższych poziomów (prowadzonym przez gracza, który wie, co robi) prawdopodobnie wyśle Was do garażu. Poza tym nie tak często wprowadzamy nowy kraj i mechanikę strzelania jednocześnie. Zatem usiądźcie wygodnie, uzbrójcie się w kawałek pizzy i zrelaksujcie się, a my omówimy, jak prowadzić bitwę tym śródziemnomorskim gangiem… albo jak walczyć przeciwko niemu.

P.44 Pantera

Pierwszy kontakt z automatem ładującym czeka Was w P.44 Pantera na VIII poziomie. Generalnie gra tym czołgiem polega na tym, by wyszukiwać okazje do walki na krótkim i średnim dystansie, a następnie precyzyjnie niszczyć wrogów, wykorzystując celność, szybkostrzelność i kąt opuszczenia działa.

PRZEZNACZENIE BOJOWE: Snajper, bliski i średni dystans

Podpowiedzi

 • Starajcie się trzymać blisko osłony: Pantera przejęła opancerzenie po P.43 bis, co oznacza, że nietrudno zapracować sobie na kilka dziur w kadłubie.
 • Skupcie się na sile ognia i zasięgu widzenia: Rozważcie zainstalowanie mechanizmu dosyłającego i zwiększenie zadawanych uszkodzeń na minutę atutami, wyposażeniem i materiałami eksploatacyjnymi, by w pełni wykorzystać długolufowe działo 90 mm.
 • Każdy strzał się liczy: Decydujcie się na opróżnienie magazynka tylko wtedy, gdy przyniesie to jakiś rezultat; w przeciwnym wypadku będziecie musieli długo przeładowywać w obliczu uzbrojonego po zęby przeciwnika.
 • Wykorzystujcie uszkodzenia na minutę: Drugi i trzeci strzał oddajcie tylko wtedy, gdy chcecie uszkodzić gąsienice przeciwnika.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Prototipo Standard B

O ile Pantera uczy Was liczyć oddane strzały, Prototipo z IX poziomu pomaga wyszlifować tą umiejętność. Uzbrojony w maksymalnie 9 pocisków HESH czuje się świetnie, rozbijając z drugiej linii lekko opancerzone pojazdy przeciwnika. Problematyczne jednak pozostają długi czas przeładowania i znikome opancerzenie.

PRZEZNACZENIE BOJOWE: Czołg średni drugiej linii wsparcia

Podpowiedzi

 • Pozostańcie w ruchu: Prototipo nie jest wystarczająco celny, by być efektywny na duże dystanse. Zbliżcie się do przeciwnika, zadajcie cios i wróćcie w bezpieczne miejsce.
 • Wykorzystujcie magazynek odpowiednio do sytuacji: By przeładować, potrzeba 3,25 sekundy. Analizujcie sytuację na polu bitwy i przełączajcie się pomiędzy strzelaniem automatycznym i pojedynczym. Opróżnijcie magazynek, kiedy wiecie, że będziecie mieć czas na przeładowanie. Strzelajcie pojedynczo, aż doprowadzicie swój cel do stanu, w którym możecie go wykończyć z pomocą magazynka.
 • Zajmujcie bezpieczne pozycje: Pancerz jest raczej kiepski, co sprawia, że jesteście łakomym kąskiem dla przeciwnika.
 • Wzmocnijcie swoje silne cechy: Podobnie jak Pantera, ten czołg skorzysta z mechanizmu dosyłającego, jak również z dostępnych atutów, wyposażenia i materiałów eksploatacyjnych, które zwiększą jego ilość uszkodzeń na minutę.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Progetto M40 mod. 65

W odróżnieniu od swoich braci na poziomach VIII i IX, klejnot w koronie linii włoskiej błyszczy w pełni gdy, zamiast strzelać pojedynczo, oddaje salwę 2-3 strzałów. Poza tym dziedziczy po nich to, co najlepsze: doskonały kąt opuszczenia działa, niezłą mobilność i typowy dla tego kraju mechanizm automatycznego przeładowania z magazynkiem na 4 pociski.

PRZEZNACZENIE BOJOWE: Czołg średni drugiej, a czasami trzeciej linii wsparcia

Najważniejsze informacje

 • Celność: Precyzyjne działo sprawia, że Progetto to żołnierz uniwersalny. Dobrze się czuje w drugiej linii i może się przydać (chociaż w mniejszym stopniu) również i w trzeciej.
 • Uszkodzenia z całego magazynku: Czekajcie, aż uwaga (oraz PW) drużyny przeciwnika zmaleje w drugiej części bitwy. Wtedy rozpocznijcie łowy i odsyłajcie ich czołgi do garażu, całkowicie wykorzystując zawartość magazynka.
 • Pociski HESH: Zasób pocisków HESH (6–9) przyda się, jeśli napotkacie lekko opancerzone pojazdy.

Podpowiedzi

 • Dostosowujcie taktykę: Na początku bitwy nękajcie przeciwnika pojedynczymi strzałami i przerzućcie się w tryb drapieżnika pod koniec, kiedy będą zmęczeni i stracą koncentrację.
 • Zapomnijcie o swoich starych przyzwyczajeniach: Wystrzelenie całego magazynku przy pierwszej okazji nic nie da. Analizujcie rozwój bitwy i wykorzystajcie cały jego potencjał tylko wtedy, gdy przeciwnikowi pozostało niewiele PW, lub zamierzacie zmienić flankę i będziecie mieli wystarczająco dużo czasu, by się schować i przeładować.
 • Trzymajcie się blisko reszty: Nachylony pancerz może od czasu do czasu odbić pocisk, ale mimo wszystko nie można na nim polegać. Zmienianie pozycji pomoże uniknąć uszkodzeń i poprowadzi drużynę do zwycięstwa. Starajcie się dać we znaki tylu przeciwnikom, ilu się da, a potem szukajcie schronienia wśród lepiej opancerzonych sojuszników.
 • Unikajcie pojedynków jeden na jednego: Maszyna z automatycznym ładowaniem opróżni w Was magazynek i zniszczy bez problemów; wymiana strzałów z pojazdem wyposażonym w tradycyjne działo również nie daje Wam wielkich szans na przeżycie. Wykorzystujcie automat ładowania w razie potrzeby, polegajcie na sojusznikach i wybierajcie tych przeciwników, których na pewno jesteście w stanie zniszczyć lub uszkodzić.
 • Uważajcie na czas przeładowania: Jeśli strzelicie, zanim pocisk zostanie załadowany, czas przeładowania jest zerowany i proces rozpoczyna się od nowa. Jeśli koniecznie potrzebujecie strzelić, zróbcie to zaraz po załadowaniu pocisku, żeby nie przedłużać okresu przeładowania. Jeśli oddanie strzału nie jest konieczne, lepiej poczekać, aż wszystko się przeładuje.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Podsumowanie

Mimo że każdy Włoch z wyższych poziomów ma do zaoferowania coś unikalnego, wszystkie mają podobny styl gry, co oznacza, że umiejętności zdobyte na VIII i IX poziomie przydadzą się na poziomie X. Możecie bawić się w snajperów, prowadząc Panterę, wspierać sojuszników z drugiej linii na Prototipo, lub rozwinąć drapieżne skrzydła na Progetto – każda z tych opcji posiada mechanikę automatycznego przeładowania, co dodaje Waszej grze dodatkowy wymiar.

Ź: Portal EU

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

14 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  I gdzie ten update? Jak nie było, tak nie ma….

 2. xDD pisze:

  30 dmg mniej na pestce.. ciekawe jak to wyjdzie w praktyce bo bazowy rld jest taki sobie jak na tą alfę

 3. polskie drewno pisze:

  a ja czekam na polskie drzewko, olewam włoskie tak jak wot olewa polskie

 4. Teravius pisze:

  Fajne są te pojazdy. Z przyjemnością sobie pogrniduję linię od początku. 6 tier wygląda ok, zobaczymy w praktyce. Ósemka również wydaje się ciekawa. Chociaż dla mnie, największym „kąskiem” tej linii i tak jest dziesiątka. To działo wygląda obiecująco. Zobaczymy co to będzie na Live’ie!

 5. ajjs pisze:

  e czekam na tedeki japońskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.