Miejski rozrabiaka: poznajcie Object 705A

Na portalu WoT pojawił się przegląd radzieckiego czołgu ciężkiego X poziomu – Object 705A. Miłej lektury! 😉


Przyglądając się składowi radzieckich pojazdów trudno wskazać te, które wyróżniają się swoim stylem gry. Aktualizacja 9.22 rozwiązuje ten problem dzięki mocno opancerzonemu wojownikowi walczącym na krótkim dystansie, który wnosi powiew różnorodności do raczej konserwatywnej szkoły projektowania czołgów.

Object 705A, który trafił do supertestów w grudniu, za niedługo zwieńczy nadchodzącą alternatywną linię radzieckich czołgów ciężkich, rozpoczynającą się od IS-M na poziomie VIII i przechodzącą przez Object 705 na poziomie IX. Cechą wyróżniającą to trio jest wieża umieszczona w tylnej części kadłuba, co zasadniczo definiuje ich styl gry.

Klasyk wszech czasów, IS, stanie się fundamentem nadchodzącej gałęzi, więc możecie już zaczynać zbieranie wymaganego doświadczenia, by wypróbować trzy nowe pojazdy.

Dziedzictwo

Ale wróćmy do 705A. Ciężko jest znaleźć dobrego porównania dla tego modelu, ale jeśli koniecznie potrzebujecie jakiegoś wzorca, to możecie sobie wyobrazić skrzyżowanie IS-7 z Panzerkampfwagen VII.

Przynależność 705A do radzieckiej linii jest oczywista; wystarczy spojrzeć na jego projekt. Kadłub przypomina IS-4, ale jednak wyróżniającą cechą pozostaje wieża.

Czołg takich rozmiarów musi skrywać w sobie imponujące parametry. Spójrzmy z bliska czym dysponuje ten Object.

Siła ognia

To jedna z najbardziej wyróżniających cech Object 705A. W porównaniu do luf innych czołgów ciężkich działo kal. 152 mm co najmniej onieśmiela, a już na pewno budzi u przeciwnika zazdrość dzięki aż 650 punktów uszkodzeń podstawowych. Dotyczy to tylko krótkich i średnich dystansów (do 250 metrów). Pamiętajcie, że to czołg radziecki, więc celność działa znacząco utrudnia trafianie na odległościach powyżej 300 metrów.

Wskazówka: zbliżcie się, celujcie prosto w cel.

Zasięg widzenia

Gdy kierujecie 705A spodziewajcie się, że przeciwnik dostrzeże Was zanim Wy dostrzeżecie jego. Temu czołgowi daleko do miana snajpera, więc umiarkowane 390 metrów zasięgu widzenia to wszystko, czym dysponuje. Jeśli pomyślicie o strzelaniu z daleka, pomyślcie o swoich sojusznikach czekających na pomoc na linii frontu.

Wskazówka: nie traćcie czasu w krzakach.

Pancerz

Osłona czołgu jest wyjątkowo skuteczna w potyczkach twarzą w twarz. Object 705A może wytrzymać większość trafień w górną płytę, dzięki 340 mm efektywnego pancerza. O przebiciu wieży szkoda mówić, jeśli grubość jej pancerza zaczyna się od 330 mm a kończy się na wariackich 580 mm. Boczne płyty osłonią Was przed ostrzałem wroga, gdy ten Was otoczy, ale należy pamiętać, że miejscami pancerz boczny ma tylko 100 mm.

Dolna płyta też nie należy do najgrubszych, bo mierzy jedynie 244 mm grubości. To nieomal minimum potrzebne, by przetrwać na X poziomie. Najlepszą opcją jest chowanie jej za przeszkodami, ale jeśli jesteście całkowicie odsłonięci, spróbujcie kątować pojazd tak, by uniknąć strzałów penetrujących od frontu, ale też nie wystawiać na strzał cienkiego pancerza bocznego.

Wskazówka: skupcie się na czołgach ciężkich, uważajcie na średnie, unikajcie niszczycieli.

Mobilność:

Masa czołgu (około 100 ton) nie daje szans na jakąś wyjątkową dynamikę, Object może rozpędzić się do 40 km/h. W wyścigu na ćwierć mili czołgów ciężkich X poziomu, Object 705A uplasuje się mniej więcej w połowie rankingu, co przekłada się na jego dynamikę w warunkach bojowych. Z taką prędkością maksymalną oraz 15 KM na tonę możecie zająć strategiczne punkty mapy wystarczająco szybko i zmienić pozycję w przypadku przełamania na innej flance.

Wskazówka: możecie sobie pozwolić na obranie złego kierunku.

Jak nim grać

Sposób gry czołgiem Object definiują trzy główne czynniki – wieża, siła ognia oraz celność:

 • Walczcie na pełny kontakt. Jeśli ma miejsce atak grupowy, musicie prowadzić natarcie. Pochylony, gruby pancerz przyjmie sporo trafień, pozwalając sojusznikom prowadzić ogień.
 • Ulice to Wasz żywioł. Mapy miejskie i mieszane to miejsca, gdzie 705A może naprawdę się wykazać. Wieża pomoże Wam ukryć dolną płytę za ponad 380 mm stali. Trudno się przez to przebić.
 • Unikajcie potyczek na dalekim dystansie. Dysponujecie wystarczającym pancerzem i prędkością, by zbliżyć się do przeciwnika i wymierzyć mu cios z dogodnej odległości.

Объект 705А = Object 705A

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.


Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

7 komentarzy

 1. LuCeK napisał(a):

  Rzadko będzie używany na cw z racji mobilności

 2. Młody napisał(a):

  To znaczy że trzeba znowu odkupić tą bestię IS. 😀 jak myślicie? Ta linia da radę?

  • paulos237 napisał(a):

   raczej da w końcu ruski:) nie wiem jak 8 ale 10 na pewno namiesza:)

  • kuben napisał(a):

   Moim zdaniem 705a stanie się pojazdem wszechobecnym na bitwach klanowych. W końcu jakaś alternatywa dla starego IS-7

   • Raddis napisał(a):

    Przecież IS-7 praktycznie nie jest wykorzystywany na CW

    • Anonim napisał(a):

     Jest wykorzystywany… Gdy ważny jest pancerz, a nie DPM. Lepsze klany, z tego co widziałem, stawiają głównie na mobilność i siłę ognia. Ruskie medy stanowiły podstawę dopełnianą przez 113 i WZ-111 5A. I imho jak trzeba zagrać kampę (np.: obrona) to o wiele lepszym wyborem i tak pozostaje zestaw Mausów/Type 5 Heavy wsparty WZ-111 5A. Czy 705A stanie się wszechobecny na CW? Wątpię. Może na początku po Twierdzach będą nim latać, ale później i tak się to unormuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.