Czołgi, których (jeszcze) nie zobaczycie w sklepie #11 – Chrysler GF

chrysler

Trampek wysmarowany czarną pastą do butów, „Ugly as the night” i wiele innych określeń zdążyło przywrzeć do tego stworzenia. Amerykański czołg ciężki premium umiejscowiony na VIII tierze drzewka technologicznego. Pojazd ten wyceniany jest na 9200 złota.


RYS HISTORYCZNY

Projekt korporacji Chrysler rozwijany latem 1946 roku. Pojazd odznaczał się kilkoma rozwiązaniami w projekcie nietypowymi dla budowy czołgów amerykańskich. W szczególności, Chrysler K miał mieć skrzynię biegów i silnik zamontowane w przedniej, a przedział zbrojeniowy w tylnej części kadłuba. Wszyscy członkowie załogi mieli siedzieć w wieży. Uważa się, że ten projekt był pierwszym projektem amerykańskim umieszczającym kierowcę w wieży. Nie został wsparty przez armię z uwagi na ograniczone fundusze.


SKĄD WZIĄĆ TEN CZOŁG?

Pojazd będzie rozdawany jako prezent uczestnikom tegorocznego Grand Finals 2017. Zapewne trafi również do sklepu premium w tymże okresie.


MODEL CZOŁGU

Przejdźcie do zakładki -> 3D Model


PARAMETRY

VIII tier premium wśród czołgów ciężkich to chyba najbardziej okupowana pozycja w grze.

Tier: HT-8
Wytrzymałość: 1500
Moc silnika: 1200 KM
Waga: 60,8 t
Maksymalne obciążenie: 63 t
Moc na tonę: 19,74 KM / t
Maksymalna prędkość / Prędkość cofania: 35 / -14 km / h
Prędkość obrotu: 36,74 °/s
Prędkość obrotu wieży: 26,17 °/s
Zasięg widzenia: 396 m
Zasięg sygnału: 777 m

Pancerz kadłuba: 152 / 101 / 76
Pancerz wieży: 254 / 127 / 88

Działo: 105 mm Gun T5E1A

Uszkodzenia: 320 / 320 / 420
Penetracja: 198 / 260 / 53
Szybkostrzelność: 7,2
Średnie uszkodzenia na minutę: 2 303
Czas przeładowania: 8,34 s
Rozrzut na 100 m: 0,33
Czas celowania: 1,74 s
Ograniczenia opuszczenia/uniesienia działa: -6 / +15

Ważne: Powyższa specyfikacja jest dla załogi wyszkolonej na 100% z uwzględnieniem atutu Braterstwo broni. Na czołgu został zamontowany standardowy i chyba najlepszy setup wyposażenia: Mechanizm dosyłający, Ulepszona wentylacja oraz Stabilizator pionowy Mk1.

Raczej nie ma czołgu do którego można by go porównać. Zdecydowanie odbiega, zarówno pod względem rozgrywki jak i „gabarytów” od wszystkich dostępnych „ósemek” w grze.

Chrysler GF wydaje się być ponadprzeciętną maszyną z w dobrymi parametrami w całym zakresie. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej. DPM na tle innych 8-ek wypada bardzo dobrze, zwiększony przez wysoką szybkostrzelność. Pociski AP tego czołgu osiągają bardzo dobrą prędkość 945m/s, co bardzo pomaga przy strzelaniu w ruchome cele gdzieś w oddali. Świetny czas celowania wzmocniony jest przez dobre charakterystyki rozrzutu działa podczas ruchu i obrotu wieżą. Na uwagę zasługuje jakże słaba depresja działa, całe 6 stopni opuszczania. Bardzo dobry stosunek mocy do masy daje nam zdecydowaną przewagę nad innymi pojazdami – „Ugly as the night” zbiera się dużo szybciej, aniżeli reszta porównywanych maszyn. Pancerz tego czołgu z przodu jest po prostu boski, odstawia daleko resztę stawki, szczególnie, że nie ma na nim prawie żadnych weakspotów (nie licząc dolnej płyty). Jak sprawa wygląda w porównaniu do najpopularniejszych maszyn VIII tieru mogącymi z nim konkurować? Proszę bardzo!

chrysler-tankcompare

(Kliknij, aby powiększyć)

Co rzuca się w oczy?

+ Bardzo dobry czas celowania (1.82 s),
+ Dobra Szybkostrzelność i DPM,
+ Niezła Mobilność,
+ Wieża obracająca się o 360 stopni,
+ Cudowny pancerz,
+ Świetny stosunek mocy do masy,
+ Duży zapas amunicji,

– Stosunkowo słaba penetracja, niemal uniemożliwiająca grę na X tierach (198mm, 260 mm na pociskach premium APCR – jednak jaki jest sens w graniu pojazdem premium strzelając premium amunicją?),
– Słaba depresja i elewacja działa,
– Słaby zasięg widzenia.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Podziękowania dla znajomych z TDSTX za pomoc w realizacji 😉


GRYWALNOŚĆ

Teraz trzeba by się rozpisać, jednak nie sposób opisać wrażeń z gry tym czołgiem słowami. A już na pewno nie bez słów powszechnie uznawanych za wulgarne. Ten czołg jest po prostu świetny, jeśli pozna się jego siłę i słabości, które tak bardzo go kontrastują. Działo w zupełności wystarcza do walki z czołgami, które spotykamy, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy wyżsi od większości przeciwników, co pozwala nam bić ich w górę wieży (IS-3 płaczą na mój widok). Przedni pancerz pozwala nam bezkarnie zbierać dziesiątki strzałów z szerokim uśmiechem na twarzy i hitlogu pokazującym całe rzędy strzałów, które nie wyrządziły nam żadnej szkody, nawet od czołgów IX tieru. Oczywiście przy załadowaniu pocisków premium jest o wiele ciężej. Jednakże RNGsus, dzięki widełkom +/- 25% jest czasami w stanie nas obronić. W dobie pojazdów takich jak Defender, szwedzkie TD czy nawet zwykłych „derpów” czyli dział kalibru powyżej 150 mm, jest on mocno sytuacyjny. W przypadku losowania pomyślnego tj. 8 tiery i niżej stajemy się pociągiem nie do zatrzymania. Jedziemy przed siebie i anihilujemy zastępy przeciwników. W przypadku losowania powyżej musimy zdać się na nasze umiejętności. Działo już powoli nie domaga, ale w przypadku znajomości większości weakspotów od biedy ujdzie. A jak to wygląda na tierach X? Jeśli wyjedzie na nas Maus. Jesteśmy głęboko w **, no wiecie sami gdzie. Pancerz nie gra roli. Tylko jedziemy i modlimy się o miękkie cele.


WALKA Z CHRYSLER GF

Kiedy widzimy czołg od przodu z ukrytą dolną płytą, możemy sobie odpuścić. Jedyna szansa to trafienie w wizjer (w przypadku dużej penetracji) lub górną płytę kadłuba, jednak ta druga opcja tylko w przypadku przewagi wysokości (T34 daje radę). Najskuteczniejszą taktyką na pokonanie Chryslera jest objechanie go grupą czołgów. Pojedynki jeden na jednego z tym olbrzymem są z góry skazane są na niepowodzenie, jeśli nie jesteśmy w stanie go objechać.


PODSUMOWANIE

Chrysler GF jest pojazdem zależnym od rzutu, ale w większości to maszyna pierwszej lini, do walki face-to-face. O ile rzecz jasna nie rzuci nas na X tiery i nie zasadzi nam coś buły z HEAT / HESH z kalibru 150 mm +, wówczas nic nie uratuje naszych stalowych czterech liter.  Na pewno penetracja może odpychać jednak połączenie pancerza, mobilności oraz DPMu nadrabia tą niedogodność.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.


Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

1 Response

  1. Kociak napisał(a):

    No to mamy teraz balans… Graj VII na tą premkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.