Wywiad z Konradem Rawińskim – WGL EU

Podczas WGL EU na nurtujące nas pytania odpowiadał również Konrad Rawiński, PR Manager firmy Wargaming na Polskę.
DSC03213
K – Konrad
B – Barula
G – Geodoyando
B: Jak sobie radzisz z irytacją w grze?
K: Całkiem dobrze. Nie gram pod WN czy jakieś rankingi, bardziej dla przyjemności. Gram głównie nisko tierowymi medami czy niszczycielami czołgów. Poza tym swój czas dziele na WoT na PC oraz na WoT Konsole. Podobnie w WoWs czy Blitz.
B: Co możesz powiedzieć o uruchomieniu serwera EU3?
K: Aktualnie nie ma planów, by odpalić kolejny serwer na Europę. Generalnie widzimy, że są wzrosty zainteresowania na eventach, ale nie zmienia to faktu, że nie ma potrzeby na nowy serwer. Obserwujemy jednak sytuację.
B: Czy z powodów problemów z serwerem gracze dostaną jakąś rekompensatę?
K: Na chwilę obecną nie było aż takich problemów, by rozmyślać o jakichś rekompensatach. Był problemy podczas misji na Pilota, bo event cieszył się sporym zainteresowaniem, ale nie było to nic wielkiego, globalnego. Nadal jednak walczymy z problemami technicznymi.
B: Co dalej z Chieftain Mk.6?
K: Nie ma w planach wprowadzania nowych pojazdów Premium. Na razie skupiamy się na rebalansie linii USA, Japonii i niemieckiej. Jak dojdziemy do linii brytyjskiej, to pomyślimy. Staramy się pracować nad konkretnym tematem. Na razie mamy inny kontent na tapecie.B: A inne czołgi? KV4 KTTS, VK 45.02 P Ausf. B7 oraz Ob 244?
K: Był pomysły, by wprowadzić te pojazdy, ale obecnie nie ma dalszego tematu. Na razie skupiamy się na zmianach w artylerii, MM i czołgach lekkich X tieru.

B: Mapa Studzianki?
K: Mapa została zapowiedziana około roku temu. Na chwile obecną mapa jest w wewnętrznych testach. Jesteśmy świadomi, że w Europie Polska jest największą społecznością i chcemy wprowadzać sporo kontentu z Polską związanego. 
pl
B: A polska linia czołgów?
K: Ciągle jest problem z wysoko tierowymi pojazdami. Na chwilę obecną deweloperzy skupiają się tez nad innymi mechanikami. Wolą się tym zająć, niż wrzucić drzewko kopiuj-wklej. Temat nie umarł, ale nic się w nim nie ruszyło dalej. Rozważane jest też możliwość dodania, po prostu, para-europejskiego drzewka, ale to też są luźne pomysły. (Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że temat PL drzewka jest nadal aktualny. WG dzięki różnym dokumentom i informacjom zebrało dane na temat 80 różnych maszyn. Nie ma jednak co liczyć, że powstanie w najbliższej przyszłości. – przyp. redakcja)

B: Czy są planowane zmiany z cenami zawartości na serwerze EU? Obecnie gracze zarabiają jak na wschodzie, a płacą jak na zachodzie.
K: Obecnie cennik jest ustalany na każdy region. Pomysł z wprowadzeniem cen na każdy kraj nie jest złym pomysłem, ale ciężki do implementacji.

B: Co dalej z World of Warplanes?
K: Cały czas działamy. Staramy się wspierać każdy nasz tytuł.
B: Niestety w przypadku gier od WG jest jeden minus – musicie się cały czas rozwijać.
K: Takie fakty. Zobacz zresztą jak się zmieniały czasy. Kiedyś się gre produkowało, robiło demo, wypuszczało na rynek i po wszystkim. Teraz wszystko się zmieniło, a przede wszystkim wzrosły koszty produkcji gier. Dlatego macie tyle DLC do różnych tytułów.
B: Tak, ale kiedyś było tak, że gracze spędzali przy grach nawet po kilkadziesiąt godzin. Teraz niektóre tytuły da się przejść w 2-3 godziny.
K: Oczywiście, ale konkludując – gry mają teraz znacznie dłuższy cykl życia. Trzeba się ewoluować.

B: Będziecie ponownie wprowadzać na 3-osobe skrzydła?
K: Nie wiem. Nie mam informacji o tym.

B: A jakieś wsparcie dla klanów w WoWp?
K: Na chwilę obecną gra zyskała sobie niewielkie grono graczy i to nas cieszy. Niestety nie znam dalszych planów co do „samolotów”. Projekt jest ciągle żywy i jest wpierany, ale bardziej po stronie deweloperskiej.

B: Kiedy drużynówki i wojny klanów w World of Warships?
K: Na pewno kwestie pokoi treningowych są zaplanowane na ten rok. Równocześnie są też plany do większego wsparcia dla klanów.

B: Czy myślicie nad wprowadzeniem linii ścigaczy okrętowych niskich tierów?
K: Nie. Nie ma w planach dodawania kolejnych typów okrętów. Co najwyżej nowe nacje, np. Francja.

B: Możesz coś powiedzieć bliżej?
K: Nacja ta będzie dużo bardziej szczegółowo odwzorowana, stąd łatka będzie ważyć więcej. Pozostałe jednostki też będą przechodzić lifting. A same okręty to na pewno mocne krążowniki, które mają mieć niższą parabolę strzału.

B: Polska linia lub polskie okręty Premium?
K: Na chwilę obecną trwają rozmowy. Nie ma konkretnych planów. Jednakże po tym, jak ciepło została przyjęta „Błyskawica”, plany stają się coraz bardziej realne.

B: Zostaną dodane okręty podwodne?
K: Na razie było to tylko event na prima aprilis. Jest to też przy okazji sprawdzian, jak gracze przyjmą taki okręt. Na razie nie ma konkretnych planów.

B: Co z nowymi okrętami Premium?
K: W tym roku ma się pojawić ponad 50 okrętów ogólnie. Na pewno coś się ciekawego trafi.

B: WoT: Blitz – kiedy wejdzie coś więcej, niż randomki?
K: Nie mam takiej wiedzy. Blitz ogólnie rozwija się bardzo dobrze, ale nie ma konkretnych informacji co dalej.

B: A co z WoT: Generals?
K: Projekt umarł i bardzo nad tym ubolewam. Patrząc, co robią inne firmy (Gwint, Hearthstone itd.) to jest potencjał w karciankach. Chyba po prostu poświęciliśmy mu za mało uwagi. Na pewno problemem było to, że nie można było go zainstalować na komórkach.

G: A wrócicie do tematu?
K: Nie wiem. Ja chętnie bym się w ten projekt zaangażował ponownie.

17632425_1555095167842134_2606423120324972877_o

MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

9 komentarzy

 1. Zumbagi napisał(a):

  Naprawdę aż tak was boli brak polskiego drzewka? Żadna inna nacja, nawet Czesi nie masturbują się do własnego drzewka. Polacy są wielce oburzeni, że WG choć raz nie leci sobie w kulki i nie wrzuca do gry kopii pod polską banderą… To jest najzwyklejsza gra komputerowa, jak macie żal, że białoruska firma ma w dupie polskie szczególiki w swoim produkcie, to idźcie wspierać polskie gry.

 2. Anon napisał(a):

  Serwery WoTa nie maja problemow? Ciezko powiedziec czy plakac czy sie smiac … Kazdego wieczoru serwery sa zarzniete, W szczegolnosci EU1. Jestem moze 100KM od tego serwera ale musze grac na EU2 (do ktorego pewnie mam z 500KM) bo na nim jest (troche) lepiej …
  Brawo dla tego pana, pewnie swojego Fiata porownuje do Mercedesa i mowi ze to dokladnie to samo.

 3. q napisał(a):

  Ja juz nie bede robil zadnej nowej linii,. ile mozna grindowac

 4. TomekWtc napisał(a):

  Polskie drzewko nigdy nie powstanie.

 1. 11:38, 12 Kwiecień 2017

  […] Poniżej wypowiedź Konrada Rawińskiego, PR Manager firmy Wargaming na Polskę. Głównym błędem było niewprowadzenie karcianki na rynek gier mobilnych. Cały wywiad znajdziecie tutaj – KLIK. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.