Zaktualizowana mechanika zalań i Radaru dozorowania
Mechaniki zalań i Radaru dozorowania do tej pory nie dawały wiele możliwości ich skontrowania, co doprowadzało do pewnej monotonności rozgrywki.
Obecnie, jeśli torpeda dosięgnie Waszego okrętu, a Grupa naprawczo-ratunkowa jest w trakcie przeładowania, otrzymujecie nieuniknione, pokaźne uszkodzenia. Może to w konsekwencji prowadzić do zniszczenia okrętu.
Radar dozorowania
Co się zaś tyczy Radaru dozorowania, jeśli Wasz okręt zostanie wykryty przez ten sprzęt eksploatacyjny, w większości przypadków znajdzie się pod zmasowanym ostrzałem i praktycznie nie będzie miał szans na ucieczkę, czy też schowanie się za wyspą.
Dlaczego zmiany są potrzebne?
Okręty polegające na pozostawaniu w ukryciu i zasłonie dymnej mają zdecydowanie pod górkę, jeśli chcą przetrwać w bitwach przepełnionych jednostkami, które posiadają Radar dozorowania. Gdy tylko pojawiają się w strefie kluczowej, okręt przeciwnika może je wykryć z bezpiecznej odległości. Wykryta jednostka najprawdopodobniej pójdzie na dno wskutek natychmiastowego zmasowanego ostrzału. W takich przypadkach okręt nie ma wystarczająco czasu na uniki i traci znaczącą liczbę punktów wytrzymałości pod gradobiciem pocisków. W konsekwencji jest zmuszony do odwrotu na maksymalną, bezpieczną odległość, często pozostawiając swoich sojuszników bez wsparcia.
Co ulega zmianie?
Począwszy od aktualizacji 0.8.1 sprzęt Radar dozorowania będzie działał w następujący sposób: wykryty okręt natychmiast pojawi się na minimapie, natomiast stanie się widoczny dla drużyny przeciwnej dopiero po upływie 6 sekund, pod warunkiem, że w tym czasie będzie nieprzerwanie pozostawał w strefie działania radaru.
Niszczyciele i krążowniki polegające na pozostawaniu w ukryciu i na zasłonie dymnej otrzymają szansę na manewrowanie, która pozwoli im na uniknięcie ostrzału ze strony większości przeciwników i zredukowanie ilości otrzymanych uszkodzeń. Interakcja pomiędzy okrętem wykorzystującym Radar dozorowania i jego celem pozostaje niezmieniona: wykryta jednostka natychmiast pojawi się na minimapie i w samej grze.
Zasięg działania sprzętu eksploatacyjnego będzie bardziej spójny, co ułatwi zapamiętanie dokładnej, bezpiecznej odległości od okrętów wyposażonych w Radar:
- Zasięg działania Radaru dozorowania dla radzieckich krążowników: VIII Chapayev, IX Dmitri Donskoi, IX Kronshtadt, X Moskvai X Stalingrad– wydłużono z 11,7 do 12 km
- Zasięg działania Radaru dozorowania dla brytyjskich krążowników:
- VIII Edinburgh– wydłużono z 9 do 10 km
- IX Neptune– wydłużono z 9,4 do 10 km
- X Minotaur– wydłużono z 9,9 do 10 km
- VII Belfast – wciąż wynosi 8,5 km
- Zasięg działania Radaru dozorowania dla amerykańskich ciężkich krążowników:
- VIII Baltimore– wydłużono z 9 do 10 km
- IX Buffalo– wydłużono z 9,4 do 10 km
- X Des Moines– wydłużono z 9,9 do 10 km
- VII Indianapolis– wydłużono z 9,9 do 10 km
- IX Alaska– wydłużono z 9,4 do 10 km
- X Salem– wciąż wynosi 8,5 km
- VIII Wichita– wciąż wynosi 9 km
- Zasięg działania Radaru dozorowania dla amerykańskich lekkich krążowników pozostanie taki sam: VIII Cleveland, IX Seattle, X Worcester– 9 km, natomiast VII Atlanta– 8,5 km;
- Zasięg działania Radaru dozorowania dla amerykańskiego pancernika IX Missouriwydłużono z 9,45 do 9,5 km.
Czas działania tego sprzętu eksploatacyjnego również został wydłużony dla okrętów z radarem ze stosunkowo krótkim okresem aktywności. W konsekwencji wzrost jego skuteczności w miarę postępu w drzewie technologicznym będzie bardziej logiczny:
- IX Black– zwiększono z 20 do 22 sekund;
- VIII Hsienyang– zwiększono z 15 do 20 sekund;
- IX Chung Mu– zwiększono z 17 do 22 sekund;
- X Yueyang– zwiększono z 20 do 25 sekund;
- IX Dmitri Donskoi– zwiększono z 20 do 25 sekund;
- IX Kronshtadt– zwiększono z 20 do 25 sekund;
- X Moskva– zwiększono z 25 do 30 sekund;
- X Stalingrad– zwiększono z 25 do 30 sekund.
Interfejs do komunikacji z drużyną
Począwszy od aktualizacji 0.8.1, za każdym razem, gdy sojusznik aktywuje Radar dozorowania lub Sondę hydroakustyczną, nad okrętem pojawi się specjalny znak. Na czacie drużyny ukaże się również informacja sygnalizująca, że został aktywowany określony sprzęt eksploatacyjny. Działanie Radaru dozorowania na okręcie, który go aktywował również będzie odzwierciedlone przez specjalne efekty wizualne.
Radar dozorowania, Sonda hydroakustyczna oraz Pewne wykrycie również otrzymają swoje charakterystyczne znaczniki. Gdy zobaczycie znacznik Radaru dozorowania, macie tylko 6 sekund, zanim pokaźna salwa pocisków zostanie wystrzelona w Waszą stronę. Znacznik wykrycia Sondą hydroakustyczną da Wam znać, że należy wstrzymać się z wystrzałem torped, aby uniknąć ich natychmiastowego ujrzenia przez wroga. Zasięg Pewnego wykrycia to promień, wewnątrz którego wykryjesz okręty bez względu na zasłonę dymną, czy też osłonę naturalną.
Istnieje kilka znaczników wyświetlających różne źródła wykrycia. Pojawiają się w następującej kolejności, gdy okręt zostanie wykryty w jednoczesnym momencie na kilka sposobów:
- Pewne wykrycie.
- Sonda Hydroakustyczna.
- Radar dozorowania.
- Wykrycie z wody.
- Wykrycie z powietrza.
- Sojusznicy zobaczą wybrany okręt dopiero wtedy, gdy spędzi on nieprzerwane 6 sekund wewnątrz obszaru działania Radaru dozorowania. Jeśli niszczyciel gra ostrożnie i pozostanie na krawędzi wykrycia przez sprzęt eksploatacyjny, jak na przykład podczas zajmowania strefy kluczowej, będzie mógł opuszczać strefę i ponownie do niej wracać co 5 sekund. Dzięki temu stanie się tylko chwilowo widoczny dla okrętu wyposażonego w Radar.
- 6 sekund będzie odliczane niezależnie dla każdego aktywnego Radaru dozorowania. Weźmy za przykład niszczyciel, który znalazł się w zasięgu działania Radaru dozorowania krążowników X Moskvai X Des Moines. Des Moines aktywował sprzęt jako pierwszy, natomiast Moskwa uruchomił swój 3 sekundy później. Ich sojusznicy zobaczą niszczyciela 6 sekund po aktywacji pierwszego Radaru dozorowania, lecz krążownik Des Moines został zniszczony. W tym czasie Radar dozorowania w Moskwie naliczył zaledwie 2 sekundy, dlatego jego sojusznicy zobaczą niszczyciela dopiero za kolejne 4 sekundy.
- Krążowniki będące w posiadaniu Radaru będą mogły zatopić niszczyciele tak samo skutecznie, jak do tej pory. Mądrą taktyką będzie pozwolenie celowi na zbliżenie się, obierając pozycję umożliwiającą nie tylko wykrycie, lecz również skuteczny ostrzał.
- Bądźcie czujni i dobrze wykorzystajcie sprzęt eksploatacyjny aktywowany przez sojuszników. Uruchomcie swoje własne wyposażenie w dobrym momencie, aby nie poszło na marne.
Zalania
Dlaczego zmiany są potrzebne?
Obecnie zalania stanowią poważne zagrożenie dla okrętów w grze. Zaledwie jeden przypadek zalania może zadać pancernikom poważne uszkodzenia, porównywalne do trzech pożarów. Strach przed torpedami sprawia, że większość graczy woli przeczekać kilka pożarów i zachować swój ładunek Grupy naprawczo-ratunkowej na później. Przyczyna jest prosta – gdy okręt jest zalewany, a wspomniany sprzęt eksploatacyjny się odnawia, szanse na zatopienie okrętu są bardzo wysokie.
Co ulega zmianie?
Zaktualizowana mechanika zalań ma przypominać tę znaną z pożarów. Z jednej strony czas trwania zalania i ilość otrzymanych z tego tytułu uszkodzeń zostaną zmniejszone, lecz z drugiej strony okręt może podwójnie ucierpieć z powodu zalań, które mogą wystąpić jednocześnie na dziobie i rufie. Zalanie nie może jednak wystąpić więcej niż raz w danej chwili po tej samej stronie okrętu. Doświadczeni dowódcy będą mogli skrzętnie wykorzystać tę sytuację zwracając przód lub tył okrętu w kierunku przeciwnika w celu zminimalizowania uszkodzeń zadanych przez torpedy. Nieuważni kapitanowie ryzykują zaś stratę znaczącej liczby PW, jeśli w porę nie zareagują.
Czas trwania jednego zalania na lotniskowcach, bez uwzględnienia modyfikatorów, został zmieniony na 30 sekund w aktualizacji 0.8.0. Nowa wersja zredukuje czas jego trwania z 90 do 40 sekund dla innych typów okrętów. Sygnał Juliet Yankee Bissotwo, który skraca czas trwania zalania o 20%, z pewnością stanie się bardziej użyteczny.
Współczynnik straty PW z powodu jednego zalania (% na sekundę)
Typ okrętu | Wcześniej | Teraz |
---|---|---|
Lotniskowce | 0,667 | 0,25 |
IX Kronshtadt, X Stalingradi wszystkie pancerniki | 0,667 | 0,5 |
Krążowniki i niszczyciele | 0,667 | 0,25 |
VI Admiral Graf Spee (HSF Admiral Graf Spee) | 0,667 | 0,375 |
Oprócz zadawania uszkodzeń, zalania zmniejszają moc napędu. Ten problem dotyka zwłaszcza krążowniki i niszczyciele, znacznie obniżając ich szansę na przetrwanie. Jako że te typy okrętów dzięki nowej mechanice będą tracić stosunkowo niewiele punktów wytrzymałości z powodu zalania, zwiększyliśmy kary nakładane na wydajność napędu. Obecnie utrata mocy wynosi 20%. W przyszłości zmniejszenie mocy napędu będzie wynosić 30% przy maksymalnej prędkości w przód oraz 60% podczas manewrowania w tył. Spadek mocy nie jest proporcjonalny do liczby zalań.
Podsumowanie
- Nowa mechanika w aktualizacji 0.8.1 odejmie graczom część zmartwień dotyczących zalań i z tego powodu nie będą oni zachowywać Grupy naprawczo-ratunkowej specjalnie po to, aby je zwalczać. Dzięki temu zalania będą w ogólnym rozrachunku powodowały więcej uszkodzeń.
- Zalania wciąż będą stanowić poważne zagrożenie dla krążowników i niszczycieli, zwłaszcza jeśli okręt zostanie wykryty i w wyniku tego – ostrzelany. Spadek mocy ich silnika uczyni z nich idealny cel dla wrogów.
- Jeśli atakujecie pancernik z boku, celujcie torpedami zarówno w dziób, jak i rufę, aby spowodować zalania z obu stron. Szybko zadacie dużo uszkodzeń i zmusicie cel do natychmiastowego użycia Grupy naprawczo-ratunkowej, co później ułatwi jego całkowite zniszczenie.
- Zmniejszą się czas trwania zalania i jego potencjalna szkodliwość. Sprawi to, że zalania będą mniejszym zagrożeniem dla nowych graczy, a bardziej doświadczeni gracze będą w stanie o wiele lepiej kontrolować poziom PW okrętu.
Źródło: Portal WoWs
Zmniejszenie wartości uszkodzeń od zadań, wydłużenie zabiegów radarów, fakt gra nauczycielami zwłaszcza shimką staje się coraz prostsza i jeszcze te samoloty po reworku, już teraz ciężko jest co kolwiek ugrać torpedami, ludzie mają obsesję na punkcie zagrożeń od strony torped i zalań, nie wiem w jaki sposób ta poprawka ma pomóc niszczycielom zwłaszcza torpedowym.
Nie powiem jak to się nazywa przez wzgląd na prowadzących stronę i czytelników. Co z tego, że opóźniamy o 6 sek prezentacje okrętu wykrywanego przez radar dla drużyny, gdy jednocześnie dla okrętów z VIII i IX tieru wydłużamy zasięg działania o odpowiednio 1 km lub 0,5 km. Przecież to jest raczej buff, nie nerf, a w przypadku okrętów VIII tieru finalnie wydłużamy okres wykrywania, nawet jeśli początkowo skrócimy go 6 sek. Prawdziwym ograniczeniem dla radaru jest realny związek z rzeczywistością, w której tak jak w przypadku wykrywania wzrokowego możliwość detekcji radaru zależy od wielkości (echa) wykrywanego obiektu, czyli najprościej mówiąc niszczyciel byłby wykryty z mniejszej odległości niż np. krążownik i tyle…