9.15.1 – czołgi HD – ZSRR i Niemcy
Jak zawsze kilka zdjęć naszego autorstwa. Znajdziecie tu czołgi, które w patchu przejściowym 9.15.1 pojawią się w jakości HD 😉 Dodatkowo przerobiony model Mausa 🙂
MT-25
Propozycja lekkiego pojazdu kołowo-gąsienicowego. Projekt ukończono w lutym 1943 roku. Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem była konstrukcja podwozia. Koła nachodziły na siebie, a napęd był przekazywany na nie wszystkie. Nie wyprodukowano żadnych prototypów.
(Kliknij, aby powiększyć)
AT-1
Eksperymentalne działo samobieżne na podwoziu T-26. Zbudowano kilkanaście pojazdów i osiem opancerzonych kadłubów. Nigdy nie było wytwarzane seryjnie.
(Kliknij, aby powiększyć)
SU-100Y
Pojazd opracowany na podstawie projektu czołgu ciężkiego T-100. Jego przeznaczeniem miało być niszczenie wrogich umocnień i pojazdów. Wyprodukowano tylko prototyp (w marcu 1940 roku). Pojazd nie wszedł do produkcji seryjnej.
(Kliknij, aby powiększyć)
SU-100M1
Opracowany w Zakładach Przemysłu Ciężkiego na Uralu na bazie maszyny T-34-85. Przedział bojowy umieszczony był w tylnej części tego pojazdu. Maszyna nie weszła jednak nigdy do produkcji, ponieważ wybrano inny projekt, SU-100M-2 opracowany na bazie czołgu T-44.
(Kliknij, aby powiększyć)
Jagdpanzer 38(t) Hetzer
Lekki niszczyciel czołgów o niskiej sylwetce, stworzony według specyfikacji przygotowanej przez gen. Guderiana. Od kwietnia 1944 do końca wojny wyprodukowano 2584 pojazdy tego typu.
(Kliknij, aby powiększyć)
Dicker Max
Początkowo planowano wykorzystać ten pojazd do niszczenia umocnień. Dwa prototypy zostały wyprodukowane wiosną 1941 roku. W okresie późniejszym pojazd przekwalifikowano na ciężki niszczyciel czołgów. Oba egzemplarze zostały użyte bojowo na froncie wschodnim. Nie podjęto masowej produkcji.
(Kliknij, aby powiększyć)
Pz.Kpfw. III
Od wersji E otrzymał „klasyczne” zawieszenie. W sumie od grudnia 1938 do lutego 1943 roku wyprodukowano 4958 czołgów i 321 pojazdów dowodzenia.
(Kliknij, aby powiększyć)
Großtraktor – Krupp
Ten pojazd eksperymentalny zbudowany został w zakładach Krupp jako czołg średni. Do roku 1929 dwa prototypy wyprodukowano z niepancernej stali. Przeszły one próby w Związku Radzieckim w okresie od 1930 r. do 1933 r. Próby te ujawniły wiele wad i pojazdy nigdy nie weszły do służby. Niemniej jednak niemieccy inżynierowie wykorzystali zebrane doświadczenia w późniejszych pracach.
(Kliknij, aby powiększyć)
G.W. Panther
Zaprojektowany w latach 1943-1944 w firmie Krupp. Stworzono tylko model pojazdu, prototyp nie był wyprodukowany.
(Kliknij, aby powiększyć)
G.W. Tiger (P)
Projekt ciężkiego działa samobieżnego opartego na wydłużonym podwoziu pojazdu klasy Tiger w wersji prof. Porsche. Wiadomym jest, że Ferdynand Porsche chciał stworzyć działo samobieżne, ale prace nigdy nie zostały rozpoczęte.
(Kliknij, aby powiększyć)
G.W. E 100
Produkcja tego działa samobieżnego została rozpoczęta w 1943 roku na bazie prototypu E 100, aczkolwiek nie została ukończona. Nie wyprodukowano żadnych prototypów a pojazd nie wszedł w fazę testów polowych.
(Kliknij, aby powiększyć)
Rhm.-Borsig Waffenträger
Zaprojektowany przez firmę Rheinmetall-Borsig jako specjalny pojazd do przewożenia artylerii, który oprócz tej funkcji był również zdolny do ostrzału z poziomu podwozia. Jego twórcy wykorzystali zawieszenie niszczyciela czołgów typu Hetzer. Pojazd był w produkcji od końca 1942 roku do połowy 1944, jednak przerwano ją na rzecz projektu Ardelt ze względu na skomplikowaną budowę, wysokie koszta i bardzo dużą wagę tego modelu.
(Kliknij, aby powiększyć)
Waffenträger auf Pz. IV
Niszczyciel czołgów stworzony w 1944 na bazie czołgu PzIV. Prace nad nim przerwano na rzecz podobnego projektu opartego o model Krupp Waffentrager 12.8 cm PaK 44 pochodzenia czeskiego. Pojazd ten zaistniał więc tylko na papierze.
(Kliknij, aby powiększyć)
E 75
W 1945 roku E 75 był projektowany by zastąpić Tygrysa II jako podstawowy czołg ciężki Panzerwaffe. Istniał jedynie na papierze.
(Kliknij, aby powiększyć)
Maus
Pojazd był projektowany od czerwca 1942 do lipca 1944 roku. Stworzono tylko 2 prototypy i zaledwie jeden z nich dysponował uzbrojoną wieżą.
(Kliknij, aby powiększyć)
Zrobi ktoś małe podsumowanko, ile czołgów jest już w hd a ile jeszcze do przerobienia zostało ? 🙂