Bourrasque – najlepszy light VIII tieru
Historia
Zacznijmy od… początku. W grudniu 2019 roku na Super Test wjechał Bat.-Châtillon 12t mle. 54. Wtedy jeszcze Wargaming korzystał z nazwy oddającej w sposób dosłowny to, co stworzyli – bo tak. Bat.-Châtillon Bourrasque jest oczywiście czołgiem wymyślonym, który powstał poprzez połączenie dwóch czołgów lekkich. Kadłub to Bat.-Châtillon 12t natomiast wieża została wzięta z ówcześnie jeszcze świeżego EBR 105.
Liczby
No ale to nie jest artykuł o tym jak Wargaming stworzyło ten pojazd, tylko o tym „dlaczego Bourrasque jest najlepszym lightem”. Zacznijmy od liczb, ponieważ ich podważyć się zwyczajnie nie da. Spisałem wszystkie istotne parametry każdego czołgu lekkiego 8 poziomu w grze (oraz oczywiście Bourrasque) i na ich podstawie zrobiłem tabelę, którą możecie zobaczyć poniżej:
Oczywiście pominąłem pojazdy w fazie testów (jak LTS-85), oraz „klony” (jak M 41 90 MM GF)
Co możemy z tego wyczytać? Czołg z nagłówków kolumn to „pojazd spotowany”, a w kolejnych wierszach znajdują się „pojazdy spotujące”. Oczywiście wartości w poszczególnych komórkach mówią nam „pojazd spotowany zostanie zaświecony przez pojazd spotujący z dystansu x„. Skorzystałem ze wzoru, który odnalazłem na wielu filmikach Wargamingu dotyczącego tego, w jaki sposób obliczany jest „dystans bycia wyspotowanym” (warto przy tym zaznaczyć, że łatwo jest pomylić to z „dystans podświetlania”, ponieważ w materiałach nie jest to jasno sprecyzowane. Wzór z którego skorzystałem to
Dystans bycia wyspotowanym = zasięg widzenia przeciwnika – [(zasięg widzenia przeciwnika – 50)*(nasza wartość kamuflażu+bonus otoczenia)]
Ponieważ pojazdów na liście mamy 16 (+ kontrolny), postanowiłem „ranking” przedstawić w formie punktowej, gdzie wynik jest różnicą między sumą metrów z których dany pojazd jest w stanie zaświecić „konkurenta” a sumą metrów z których dany pojazd zostanie przez przeciwnika zaświecony. W ten sposób powstał mi poniższy spis:
Oczywiście są to wyniki – jak wspomniałem wcześniej – dla pojazdów stacjonarnych. Ranking Bourrasque zmieni się znacząco, kiedy obniżymy jego poziom maskowania z 54,09% do 44,48% (w ruchu)
Dodatni bilans oznacza, że „częściej to my spotowaliśmy niż byliśmy spotowani” i odwrotnie.
W tym momencie być może zadaliście sobie pytanie – no dobrze, w takim wypadku skoro czołgi lekkie powinny się regularnie przemieszczać, czy stwierdzenie że „Bourrasque jest najlepszym lightem” ma jakikolwiek sens? Tak i już tłumaczę dlaczego.
Nawet pozostając w ruchu francuz może zostać wyspotowany na otwartym polu nawet z ~320 metrów (dla konkurencyjnych czołgów lekkich z CVS, oraz większości niszczycieli czołgów z lornetką) i ok. 270 metrów dla pojazdów z zasięgiem widzenia na poziomie 445m (w tabeli oznaczone jako „TEST”). To wciąż imponujące wyniki i w dalszym ciągu ten czołg średni wyprzedza w tym zakresie 6 pojazdów lekkich VIII tieru – jest też absolutnie bezkonkurencyjny w porównaniu do pozostałych pojazdów nie będących czołgami lekkimi.
Warto odnotować również Object 416, który (wyłączając niszczyciele czołgów) posiada najlepszy kamuflaż stacjonarny w grze (na tierach VI-X) i nieznacznie lepszy kamuflaż w ruchu względem Bourrasuqe. Uważam mimo wszystko, iż z uwagi na jego słabą mobilność (50km/h przy mocy na tonę 17,02) konkurowanie nim z czołgami lekkimi byłoby znacznie cięższe niż w wypadku Bourrasque.
Idealna sytuacja
Być może ten akapit wypadało dać pod koniec artykułu, natomiast skoro jesteśmy wciąż przy temacie samego podświetlania, muszę wręcz wspomnieć o tym, że w bitwach bez czołgów lekkich (a naprawdę regularnie się takie zdarzają), bądź z nieogarniętymi lightami w naszej drużynie, możemy być niezwykle cennym wsparciem dla Naszych sojuszników. Sytuacja „bez lightów” jest chyba aż nadto oczywista – Bourrasque po prostu ma charakterystykę pozwalającą mu pełnić rolę czołgu lekkiego. Sytuacja „z lightami” z kolei ma kilka rozgałęzień – jeśli mapa na to pozwala a każda strona ma po jednym czołgu lekkim, możemy asystować drugą stronę, bądź asekurować naszego lighta (czy też go „zastąpić”, jeśli nie ogarnia lub padnie) przy kontrowaniu przeciwnego. Jeśli Nasza drużyna straci jedyny czołg lekki, wciąż mają Nas – co może być nie raz dużym zaskoczeniem dla drużyny przeciwnej, która po zniszczeniu naszego „światła” zaczyna postępować bez obaw do przodu. Może wystąpić też sytuacja w której jedyne czołgi lekkie są na poziomie 6-7 co sprawia, że (poza gorszymi parametrami) nie mogą korzystać z CVS, który z kolei my mamy zamontowany jako tier VIII.
W tej bitwie na Prohorówce w mojej drużynie grał ELC EVEN i EBR – 2 lighty uznawane za najlepsze na swoim poziomie. Wykorzystałem ich przesadną pasywność i udało mi się zrobić w tej sytuacji Bourrasqiem 6,5 tyś asysty (niestety potem w ramach „ostatniej przysługi” zrushował mnie LT-432) podczas kiedy nasze czołgi lekkie miały jej 2,5 tyś (ELC) i 200 (EBR).
Predyspozycje a umiejętności
Bourrasuqe ma parametry, które predysponują go do pełnienia roli „scouta” – natomiast pragnę wyraźnie zaznaczyć, że granie tym pojazdem w tej roli jest trudniejsze niż czołgami lekkimi. Aby wykonywać takie zadanie poprawnie, należy zachowywać dużą rozwagę i respect do przeciwników – z uwagi na utratę maskowania w ruchu możemy zostać zaświeceni z dystansu większego o kilkadziesiąt metrów względem tego z jakiego zaświeci się większość (jednakowo wyposażonych) czołgów lekkich.
Przewaga
Ustaliliśmy już, że Bourrasque dorównuje możliwościami innym czołgom lekkim VIII tieru, więc w końcu nadszedł czas, abym sprecyzował moje stwierdzenie z tytułu tego artykułu. Nazwałem Bourrasque „najlepszym czołgiem lekkim„, nie „najlepszym scoutem„. Jeśli chcemy zagrać czołgiem typowo pod asystowanie na pewno znajdziemy przynajmniej kilka maszyn wśród czołgów lekkich, które będą się do tego nadawały zwyczajnie lepiej. No właśnie – do „tego„. Grając Bourrasque nie musimy się jakoś szczególnie martwić o to „jaką mapę nam rzuci„. Dysponujemy niezwykłym jak na ten poziom „burstem” (720 obrażeń w 2 sekundy), który potrafi zabloleć nawet X tiery – zresztą jest to jednym z powodów, dla którego wielu czołgistów nie lubi grać przeciwko temu pojazdowi. Francuski med potrafi „kończyć lufy” w niezwykle szybkim tempie, zachowując przy tym ogólną elastyczność – a nie możemy tego samego w pełni powiedzieć o żadnym czołgu lekkim VIII tieru. Dodatkowo, lightem z największą ilością HP na tym poziomie jest HWK-30. Ten pojazd ma 1150 punktów wytrzymałości – a to wciąż o 100 mniej od Bourrasque. Pozostałe scouty mają średnio ok. 1050. Ta pozornie subtelna przewaga w rzeczywistości ma ogromne znaczenie. Dla prostego przykładu – Skorpion G nawet przy najwyższych możliwych losowaniach nie jest w stanie nas skończyć dwoma strzałami (chyba, że dwoma pociskami HE, natomiast wtedy oczywiście musiałoby mu odpowiednio polosować obrażenia) – a nasza wspominana „konkurencja” często będzie mówiła o „szczęściu” kiedy to 128mm lub 130mm działo nie wykończy ich w dwóch strzałach. Bourrasque jest przykładowo w stanie pociskami HE i taranowaniem zaskoczyć i w ciągu 2 sekund wykończyć ELC EVENa. Bourrasque może coś przyjąć. Bourrasque może się odgryźć. Na Bourrasque przede wszystkim drużyna nie nakłada żadnej presji. Nawet jeśli wśród Twoich sojuszników nie ma czołgów lekkich, rzadko kiedy zdarzy się, że ktoś z Twojego teamu napisze do Ciebie, abyś spotował. Możesz to robić – ale nie musisz. Jeśli spróbujesz i Ci nie wyjdzie – na ogół nikt nie będzie miał do Ciebie pretensji, bo właściwie rzadko kiedy ktoś będzie miał jakieś większe oczekiwania względem spotującego meda.
Podsumowanie
Bourrasque jest bardziej „Uniwersalnym czołgiem lekkim„* niż jakikolwiek czołg lekki VIII tieru.
*klasa przypisana każdemu lightowi w grze (poza kołowcami)
Kiedy korzystamy z alternatywnej konfiguracji bardzo często różni się ona od podstawowej jednym elementem (czasem dwoma). Ja Bourrasqiem jeżdżę na dwóch zupełnie przeciwnych do siebie zestawach – ale nawet na zestawie pod stabilizację, wciąż jestem w stanie spotować, a na zestawie pod spotowanie, wciąż jestem w stanie robić dużo uszkodzeń. Bourrasque jest tak dobry w poświetlaniu i robieniu uszkodzeń, że w moim odczuciu powinna być zastosowana względem niego ta sama zasada co w przypadku chociażby kołowców – każda strona powinna posiadać równą ilość takich pojazdów. Ten mały francuz jest w stanie przejąć w pełni rolę lighta cały czas zachowując przy tym możliwość skutecznego prowadzenia ognia. W ramach przygotowania do tego materiału zagrałem naprawdę wiele bitew na tym pojeździe i zdarzyło mi się trafić na te „idealne sytuacje” o których pisałem. Prohorówka na VII-IX z jednym lightem – do tego kołowcem VII tieru, albo Malinówka również na VII-IX tym razem bez czołgów lekkich w ogóle – oczywiście tak dogodne warunki nie oznaczają wcale gwarantowanego wyniku. Mi na szczęście większość takich „okazji” udało się wykorzystać i niech żałuje każdy, kto grając Bourrasque nie dopuszcza do myśli przygotowania zestawu pod spotowanie.
Bourrasque można lubić albo nienawidzić – ja osobiście stoję po tej pierwszej stronie, natomiast rozumiem wszystkich graczy, którzy go krytykują. Ten pojazd ma niezwykle duży potencjał a jeśli „po drugiej stronie” zamiast niego MM dopasuje np. „Pershinga”, możemy często mówić o „nieuczciwym doborze drużyn”. Ten artykuł powstał nie tyle po to, aby francuza po prostu „wychwalać” – powstał po to, aby przedstawić Wam sytuację, którą jego obecność w grze tworzy. Bourrasque jest po prostu czołgiem lekkim z potężnym działem, który może pełnić w bitwie wiele różnych funkcji a gracze którzy mają go „opanowanego”, mogą prawie samodzielnie zmieniać przebieg bitwy. Bourrasque jako jedyny pojazd w grze można nazwać „uniwersalnym czołgiem lekkim” i „czołgiem średnim wsparcia” w tym samym momencie.
To koniec tego artykułu. Dziękuję wszystkim, którzy przeczytali go do końca. Zachęcam Cię do podzielenia się swoją opinią w komentarzu – a tymczasem ja zastanowię się nad zmianą nicku na… Bourrasque_enjoyer 😉
Pozdrawiam
sporo gram bourasque, mam na nim 100% marka i szczerze polecam. najlepszy czolg do zdobycia za darmo w maratonie obok proga
daj namiary na maraton na ten czolg, bo cos mnie ominelo lub z lenistwa o czyms nie wiem
Jedna uwaga. Wpis powinien być opatrzony uwagą „Materiał promocyjny” albo podobnym. Czy to przypadek, że pojawił się tuż przed tym jak Burr pojawił się w sklepie i wciąż jest przypięty na samej gorze?
Tak, przypadek. Może jeszcze powiesz, że to współpraca xd
Wow! Świetna autorska analiza. Dzięki serdeczne za ten unikalny content
Większość serwera nią gra na czerwonej albo ******* się za zero i tak XD
Witam , pytanie nie na temat , Ostatnio kolega miał problem z przekładaniem załogi i nie miał miejsc w koszarach ja tez ale myślałem że to błąd przez FL ale okazało się że jednak nie, jestem teraz na ( -49 ) a byłem na „+” skąd ta różnica ..
Z góry dzięki za pomoc..
Hej
Regularnie otrzymujemy pojazdy na wypożyczenie – po tym jak zostają usunięte z garażu, załoganci zostają automatycznie przeniesieni do koszar niezależnie od tego, czy są w nich dostępne miejsca. Jest to zabezpieczenie w razie, gdyby na takim pojeździe znajdowała się lepsza załoga.
Po prostu musisz przejść do koszar i usunąć nadmiarowe załogi. Jak zjedziesz listą na sam dół, będziesz miał tych najsłabiej wyszkolonych.
Ze wszystkich premek to właśnie Buraska daje mi najwięcej frajdy, bardzo wszechstronny, uniwersalny czołguś, na każdej mapie sie odnajdzie. No ale nie każdemu będzie leżał, na pewno morony zwykle kampiące hatekami na czerwonej go nie polubią 😉
mam go od 3,4 lat ale nigdy nim bitwy nie zagrałem, bardzo dużo mam takich premek nawet dobrych od wielu lat kupionych i tym nie zagrałem, ale chyba i tak nie zagram, bo nie chce mi się grać
A piszesz o tym bo?
byś mógł przeczytać
Bourrasque tak jak świetnie łączy cechy LT i MT, tak jednocześnie wymaga od gracza ogarniania gry na obu tych rodzajach pojazdów, nawet z przewagą LT. Pamiętam jak ucieszyłem się jak mi wypadł z paczek świątecznych w 2020 roku i jak na początku się od niego odbiłem – wtedy jeszcze ogarniałem grę na nowo i na medach szło już w miarę, ale LT dopiero zaczynałem ćwiczyć. Bez rozumienia gry na camo, spota, dobrego czytania mapy i rozjazdów nie gra się tym łatwo. Choć co dziwne patrząc na tomato.gg Burasek podnosi WR wszystkim graczom – im lepszy tym więcej zyskuje, ale nawet najsłabsi grają tym lepiej niż zwykle. Tak czy inaczej to mój najczęściej grany pojazd na którym zbliżam się do 1K bitew i nadal daje frajdę.
Czy granie EBRami zastępuje trzepaczkę? No gimnazja przyznać się
tylko wtedy gdy nie jestem u twojej matki
Wiadomo kiedy burasqa w sprzedaży?
była w zeszłym roku, może pod koniec tego
Aktualnie jest w sklepie premium w zakładce TankFest, zakupiłem bo też czekałem na ten pojazd 126 zł bez camo, sam czołg
tak samo właśnie zrobiłem
Wargaming przeczytal Twój komentarz 😀
rel xD
Co za click baitowy artykul każdy gracz przecież wie że burasquse jest czołgiem średnim a nie lekkim, duży minus dla autora
Mam nadzieje, że żartujesz a ja się teraz złapię, bo wytłumaczę szybko, że autor miał na myśli, że ten czołg ma tak ********* parametry spota i cammo, że służy świetnie do spota, lepiej czasem niż inne lajty. Dziękuję, że mogłem pomóc.
Jest czolgiem lekkim 9 tieru blednie przypisanym jako sredni na tier 8.
3500 bitew na tej maszynie i mimo że najbardziej lubię grać na ciężkich dychach to Buraska mój ulubiony tank i daje tyle radości a w plutonie to już wgl takie czasem wyciągi siadają że hej
Potężny czołg,szybki, niewidzialny i mocno bije
Zgadzam się z tym czołgiem lekkim. Serdecznie polecam zestaw siatka, lornetka i ostrogi, żeby szybciej dojechać na miejsce.
Wyniki jakie można wykręcać na tym nieoczywistym zestawie są niesamowite, a misje pod 260 dla czołgów lekkich wpadają aż miło.
no tylko że misje na czołgi lekkie nie mogą wpadać na medzie
no ale czego ty oczekujesz od bzdety ….. ?
O! I znowu fajny artykuł, z dobrym, merytorycznym kontekstem! Oby ten trend artykułów się utrzymał! Przyjemnie się czyta takie rzeczy 🙂
Wszystko ładnie wyjaśnione nie mam jeszcze buraka w kolekcji ale bardzo ładna kontrę robi mu lt432 i ebr 75 even nadaje się głównie do spota I nie masz szans w pojedynku z bourrasque i jeszcze mam pytanie czy jest ten bug w grze że jak ma się uszkodzone działo na tym czołgu to ma się lepszą celność i stabilizację
Nie już tego buga
Ebr 75fl ma bourraaque na tarana i klipa z he, burasek jest leciutki, a lt432 pewnie za ¾ hp wjeżdża z tarana
Ostatnio zauważyłem, że Miszczowie Wota do perfekcji opanowali sztukę robienia spoterów z Art. Najczęściej, jak ******** bitwę i na koniec chcą żeby się WN8 zgadzało.
WN8 nie uwzględnia spota. To jest defekt a nie efekt przemyślanej strategii.
Wy tak serio? Jpdl co za typy po gimnazjum. Czytać ze zrozumieniem chłopcy.
arty są fajne, lubie je markować i przestań ********ć
Warto jeszcze dodać że burrasque jest jednym z najlepszych czołgów pod trzymanie wysokiego dpg na tym tierze. Ja na nim mam 3300 średnich uszkodzeń po 130 bitwach gdzie na htkach pokroju skody t56, renegadzie lub caernarvonie mam 3-3,1k
Tylko 3,3k? Przecież za tyle to jest ledwie kolorek zółty.
Ja tam bez 6k dymka ustrzelonego z red line i 2k spota nie wychodzę z bitwy. Nawet w 3 minuty da się tyle wyrobić tylko trzeba celować po ammo rackach, albo dobrze używać prawego jak się ma odpowiednie mody.
Więcej mam tylko na zmarkowanej BZ i to tylko dlatego, że mam motywacje do trzymania perm 100% MoE.
Nie ma się czym chwalić. Ja trzymam stabilne 5K średnich na MS-1 a co dopiero na wysoko poziomowych pojazdach.
Tak z ciekawości BZ176PL to jest twój nick w grze? Bo jak tak to trochę beka że mam na burasqu większe średnie niż ty masz na każdej swojej 10 poza jedną i nie dziwię się skąd ten ból tylnej części ciała :*
Mistrzu OSINTu. Mój nick to BZ-176_Enjoyer i nie mam się czego wstydzić. To nie moja wina, że istnieje niewiele stron ze statystykami, które są w stanie wyświetlić tak wysokie wyniki.
Zapraszam do plutonu i do Paziowego klanu. Tutaj nieskromnie muszę przyznać, że jestem obok samego Multiego, który był jedynym zwolnionym z opłaty wstępnej 5 zł. Nawet tatę skasował.
Ja mam 4700 po 674 bitwach na Narcyzie
Buraka nienawidziłem dopóki go nie pokochałem. Rzeczywiście ten czołg ma niesamowity impact na bitwę. Na pewny większy niż BZ. Wiele map ma po kilka możliwych otwarć dla spotera. I tu już na starcie robi różnicę nawet jak są lt w bitwie.
Używanie go jako spottera to marnowanie potencjału. Tylko złota amunicja, racje, dyrektywy, fiolety i można kosić nubków. Hehe.
Dokładnie takich ja Ty to ja koszę zanim oni mnie wyspotują 😉
Jak chcesz zmarkować i ******* cię miss 90% strzałów to spott