Operacje świąteczne 2021: Historia stylów 3D
Dowódcy!
W nowym roku Operacje świąteczne 2021 trwają nadal, nie zapomnijcie więc, że macie możliwość zdobywania unikalnych stylów 3D z dużych pudełek dla pięciu pojazdów X poziomu: czterech czołgów i jednego działa samobieżnego. Więcej o nowych stylach 3D dowiecie się, przewijając stronę!
Dyskretny urok artylerii
Przyozdabianie choinki na święta to tradycja, a ubieranie X Conqueror Gun Carriage do każdej bitwy to życiowa konieczność. Po pierwsze, trzeba nałożyć farbę kamuflującą, potem siatkę maskującą, a dopiero na koniec przyozdobić wszystko gałązkami świerkowymi.
Wykrycie naszej lokalizacji nie będzie łatwe, chyba że z lotu ptaka. Ale w tym przypadku mamy działko przeciwlotnicze na dachu wieży. Wyrzutniki granatów dymowych w odpowiednim momencie zakryją manewr odwrotu z aktualnej pozycji przesłaniającą widoczność kurtyną. W zasadzie styl 3D „Little Bart” jest w stanie obronić się sam!
- System wentylacji – System zapewnia hermetyczne zamknięcie przedziału załogi i dostarcza jej oczyszczone powietrze. Utrzymuje również nadciśnienie, co ma uniemożliwić przedostanie się do środka radioaktywnego kurzu.
- Tyczki dystansowe – Tyczki są rozstawione co 20–40 metrów od siebie, oznaczając pozycje strzeleckie.
- Wyrzutniki granatów dymowych – Dwa zestawy pięciu wyrzutników, służące do stawiania zasłony dymnej, zamontowane na obu stronach wieży.
- Beczka paliwa – Dodatkowa rezerwa paliwa dla działa samobieżnego.
- Przednie reflektory – Zapożyczone od brytyjskiej haubicy samobieżnej AS-90.
- Siatka maskująca – Siatka pomaga ukryć pojazd przed środkami rozpoznania przeciwnika i jest odporna na ciężkie warunki pogodowe.
- Lusterko wsteczne – Znacząco ułatwia życie kierowcy w przypadku gdy kamera patrząca do tyłu nie jest na wyposażeniu pojazdu.
- Bębny na kable – Pewna komunikacja telefoniczna jest bardzo ważna dla działań baterii artyleryjskich.
- Pojemnik – Wykorzystywany do przechowywania materiałów eksploatacyjnych i zapasów.
- Lekki karabin maszynowy Bren – Brytyjska modyfikacja z lat 30. XX wieku lekkiego karabinu maszynowego ZB-26 projektu czechosłowackiego. Niezawodny, o dobrej celności i relatywnie małym odrzucie. Zaliczany do najlepszych lekkich karabinów maszynowych okresu drugiej wojny światowej.
- Działko przeciwlotnicze kal. 20 mm – Działko kalibru 20 mm produkowane przez szwajcarską firmę Oerlikon. Szeroko wykorzystywane jako małokalibrowa broń przeciwlotnicza zarówno na morzu, jak i na lądzie w trakcie drugiej wojny światowej.
Maus na ścieżce wojennej
Patrząc na jego rozmiary, X Maus to bardziej samobieżna forteca. A każda forteca powinna być dobrze chroniona i niemożliwa do zdobycia. W stylu 3D „Landkreuzer” właśnie o to chodzi. Dzięki niemu Maus nie tylko dysponuje potężną obroną przeciwlotniczą, ale też parą miotaczy ognia – bronią, która potrafi przerazić nawet najbardziej upartą piechotę.
- Urządzenie noktowizyjne – Urządzenie działające w podczerwieni FG 1250 umożliwia widzenie w nocy na odległość do 400 m. Załączona bateria zapewniała działanie urządzenia przez 4 godziny.
- 3 cm Flakvierling 103/38 – To samobieżne działo przeciwlotnicze powstało przez zamontowanie działka lotniczego MK 103 kal. 3 cm na podstawie działa przeciwlotniczego Flak 38 kal. 20 mm. Posiadało szybkostrzelność rzędu 280 pocisków na minutę przy wykorzystaniu pocisków odłamkowo-burzących (OB) oraz 420 pocisków na minutę przy strzelaniu pociskami przeciwpancernymi.
- Punkt zaczepu lewara – Podniesienie 200-tonowego czołgu w celu wykonania napraw wymagało znacznego wysiłku.
- Lewar – Naprawy podwozia (np. wymiana wózków) można było przeprowadzić w warunkach polowych.
- Mina samobieżna Goliath – Zasięg operacyjny Goliata wynosił 1,5 km, mina mogła przewozić do 100 kg ładunków wybuchowych. Można go było wykorzystać do niszczenia budynków lub przełamywania barykad. Pojazd był sterowany przez połączenie kablowe z pulpitem sterowniczym.
- Miotacze ognia – Miotacz ognia produkowany przez przedsiębiorstwo Hermann Köbe Feuerwehrgerätefabrik. Były opracowane właśnie dla Maus. Oba były sterowane zdalnie. Spodziewany zasięg płomienia wynosił 100 m przy zużyciu 33 litrów paliwa na sekundę. Prototypowe miotacze ognia były gotowe do roku 1943.
- Bęben na kable – Trzyżyłowy kabel do miny samobieżnej Goliath. Bęben podzielony na trzy przedziały był umieszczony z tyłu kadłuba.
- Drabina – Nie było łatwo wdrapać się na Mausa. Kadłub miał ok. 2 m wysokości, a wysokość wieży liczona od pierścienia oporowego to 1,35 m. Drabinę uwieczniono na zdjęciach archiwalnych zrobionych w trakcie testów.
Duży czołg – duży parasol
Gdyby X 60TP Lewandowskiego wszedł do użycia, jaki byłby jego los? Z pewnością pojazd przeszedłby więcej niż jedną modernizację, podobnie jak to miało miejsce w przypadku jego kolegi IS-3. Styl 3D „40:1” pokazuje, jak 60TP mógłby być wyposażony.
- Przedni ekran siatkowy ZET-1 – Zgodnie z instrukcją, użycie tego ekranu było dozwolone „w okresie zagrożenia, bezpośrednio przed rozpoczęciem działań wojennych”.
- Moździerze zasłony dymnej – System wyrzutników granatów dymowych. Szybko ukrywa pojazd przed środkami rozpoznania przeciwnika, pozwalając na bezpieczny odwrót.
- Reflektor podczerwieni – Umożliwiał aktywne oświetlanie w podczerwieni, wykorzystywany przez urządzenia noktowizyjne kierowcy.
- Belka – Belkę przymocowuje się łańcuchami do obu gąsienic. Gdy gąsienice znajdują się pod czołgiem, belki wgryzają się głęboko w ziemię, dając dodatkowy punkt zaczepienia i umożliwiając czołgowi wyciągnięcie się z grząskiego terenu.
- KPW – Czołgowy ciężki karabin maszynowy Władimirowa. Przeznaczony do walki przeciwko lekko opancerzonym celom naziemnym i powietrznym na dystansach do 2 km.
- Amunicja – Skrzynki amunicyjne z pasami amunicji do ciężkiego karabinu maszynowego KPW.
- Beczka paliwa – 200-litrowy pojemnik na paliwo.
- Chrapy systemu OPVT – System głębokiego brodzenia OPVT pozwala pojazdowi pokonywać przeszkody wodne.
- ZU-23-2 – Automatyczne działko przeciwlotnicze ZU-23-2 ma bardzo skuteczny i zwarty ręczny napęd elewacji i obrotu. Wycelowanie działka w przeciwną stronę zabiera tylko 3 sekundy.
- Pojemnik karabinu maszynowego – Przechowuje pociski kal. 14,5 mm dla KPW.
- Piła łańcuchowa „Drużba” – Ta legendarna radziecka piła łańcuchowa zdobyła złoty medal na Wystawie Światowej w Brukseli w 1958 r.
- Eksperymentalne ekrany przeciwkumulacyjne – Sekcyjne ekrany boczne wykonane z duraluminium. W projektach inżynierów przy trafieniu pociskiem kalibru 85 mm zniszczeniu miała ulec tylko jedna sekcja, dwie – przy trafieniu pociskiem kal. 100–115 mm.
Samuraj z dużym „TV”
X STB-1 to pierwszy prototyp Type 74. Zbudowano go z metalu, a nawet zdołano zaprezentować na paradzie wojskowej. Styl 3D „Zimowy lotos” jest najbardziej historyczny i w większości elementów odtwarza modernizację Type 74.
- Rękaw termiczny – Cienkościenna osłona na całej długości lufy, zmniejszająca wpływ jej nierównomiernego ogrzewania i schładzania na stabilność działa.
- Reflektor ksenonowy – Umożliwia celne strzelanie w nocy. Włączanie i wyłączanie reflektora, wybór filtrów i zmiana konta rozpraszania światła są dostępne dla celowniczego i dowódcy przez panele sterowania umieszczone obok ich foteli.
- Przednie światła – Przednie światła pojazdu są chronione specjalnie opancerzonymi obudowami ze stalowymi grillami. To powinno dać im ochronę przed odłamkami pocisków.
- Type 64 – Automatyczny karabin Type 64 z komorą pod zmodyfikowaną amunicję 7,62×51 mm ze zmniejszoną zawartością prochu. To celna, ale ciężka broń, trudna w produkcji i utrzymaniu.
- Narzędzia do okopywania się – Motyki, szufle, młoty i inne narzędzia to cenni pomocnicy czołgisty. Bez nich ani nie naprawisz gąsienicy, ani nie wykopiesz okopu.
- Browning M2 – Ciężki karabin maszynowy Browning M2 wszedł do służby w 1932 roku. Projekt okazał się bardzo udany, a M2 nadal służy w wojskach lądowych, siłach powietrznych i marynarce.
- Wizjery przeciwlotnicze – Używane do celowania karabinu maszynowego przy strzelaniu do celów powietrznych lecących z prędkością do 550 km/h.
- Wizjery – Połączone wizjery peryskopowe dzień/noc z ośmiokrotnym powiększeniem.
- Wyrzutniki granatów dymowych – Przeznaczone do miotania granatami dymowymi kal. 60 mm. Wyrzutnie mogą wytworzyć gęsty dym, całkowicie skrywający pojazd.
- Howa Type 96 – Automatyczny wyrzutnik granatów, miotający pociskami kal. 40 mm podawanymi z pasów mieszczących 50 sztuk. Maksymalny zasięg to 1,5 km.
- Ekran przeciwkumulacyjny – Zaprojektowany, by zmniejszać niszczycielski efekt strumienia eksplozji. Ekran wykonano z gumy wzmocnionej materiałem.
Ostatni smok jadeitowy
Posiadając styl 3D „Ostatni smok”, X WZ-111 model 5A staje się najpiękniejszym czołgiem w chińskiej gałęzi. Czołg nabiera jadeitowego odcienia, a jego kadłub przyozdabia wizerunek smoka.
W starożytnych Chinach smok był symbolem władzy cesarskiej, a jadeit ceniono bardziej niż złoto i srebro. Wielki filozof Konfucjusz o dobrym człowieku rzekł: „Jego moralność jest czysta jak jadeit”.
- Ciężki miotacz ognia – Zbiorniki i chińskie ciężkie miotacze ognia skopiowane z radzieckich TPO-50M. Maksymalny zasięg płomienia to 180 metrów.
- Dalmierz laserowy – Wykrywa zarówno poruszające się, jak i nieruchome obiekty i określa do nich odległość, podnosząc skuteczność ognia głównego działa i sprzężonego karabinu maszynowego.
- Moździerze zasłony dymnej – Ujednolicony system wyrzutników granatów dymowych. Szybko ukrywa pojazd przed środkami rozpoznania przeciwnika, pozwalając na bezpieczny odwrót.
- Zestaw części zamiennych – Zestaw części zamiennych, narzędzi oraz dobytek załogi. Oprócz oczywistej wygody wynikającej z posiadania rzeczy pod ręką, spełnia swoją rolę również jako dodatkowa osłona przeciwkumulacyjna.
- Gumowo-materiałowe ekrany boczne – W odróżnieniu od ekranów aluminiowych i stalowych te nie poszerzają znacząco pojazdu, co jest użyteczne w ciasnych przestrzeniach lub podczas transportu. Jednocześnie ekrany gumowo-materiałowe są niemal równie skuteczne, jeśli chodzi o ochronę pojazdu.
- Beczki na paliwo – Dodatkowy, 200 litrowy pojemnik na paliwo.
- Gniazdo sprzężonego karabinu maszynowego – QJC-88 to sprzężony, czołgowy wariant chińskiego ciężkiego karabinu maszynowego W85, którego projekt bazował na radzieckim DShK. Posiada szybko wymienne lufy chłodzone powietrzem. Ten karabin może strzelać w trybie całkowicie automatycznym.
- Belka – Belka o średnicy 30–35 cm i 4–4,5 m długości jest przytwierdzana łańcuchami prostopadle do dolnych gąsienic w kierunku planowanego ruchu.
- Pokrowce i skrzynia na pociski – Załoga często przechowywała jedzenie i inne przedmioty potrzebne w życiu codziennym w skrzyniach na pociski.
- Chrapy czołgowe – Mosty i brody nie zawsze są dostępne, więc czołgi muszą być w stanie forsować przeszkody wodne, jadąc po ich dnie.
- Lufy karabinów maszynowych – Wymiana lufy w chłodzonym powietrzem karabinie maszynowym to zwykła rzecz.
- Hełmy M1 – Jakość hełmów produkowanych w Chinach podczas drugiej wojny światowej pozostawiała wiele do życzenia. Dlatego te zdobyczne cieszyły się dużą popularnością. Pod koniec wojny problem został rozwiązany dzięki dostawom amerykańskich hełmów M1.
- Plandeka – Nie tylko daje schronienie przed niekorzystną pogodą, ale może też pomóc w maskowaniu pojazdu.
- Bambus – Wraz z pojawieniem się pocisków kumulacyjnych czołgiści na całym świecie podjęli się umacniania pancerzy różnymi przygodnymi materiałami.
Ź: Portal EU
A gdzie styl z małymi orangutankami dedykowany dla kwadratowej klasy specjalnej?
Ta zmiana konta, kto to pisał
Rzeczywiście, nawet na stronie wota tak jest XDD
Istnieje taki opis dla zeszłorocznych stylów?
Belka w 60TP to zaznaczony element – taktyczna brzoza?
wogole dlaczego tyle ruskiego sprzętu na nim karabin piła mechaniczna tylko ta brzoza cebulowa…
dokladnie niby polski czolg a pila mechaniczna radziecka, dzialko radzieckie, masakra…
To się broni. Znakomita większość sprzętu LWP była bezpośrednio produkcji radzieckiej lub na ich licencji. Pzdr
ale to jest gra i fikcyjny pojazd, i jak robia polski czolg to mogliby dawac na niego polskie elementy
Racja, fikcja i gra. Ale biorąc pod uwagę pochodzenie twórców logika wydaje się oczywista.
Czyli powinni tam mieć zawieszony rower Wigry 3 i wiertarkę Celma obowiązkowa szabla ułańska i na przodzie zawieszona antrapa z poloneza razem z reflektorami al’a borewicz
Zapomniałeś o butach Relax. Wszyscy je mieli. Na zimę jak znalazł.
Smieszki smieszkami ale na polskim czolgu wolałbym wlasnie zobaczyc polski rower i polska wiertarke a nie radziecka