Testy okrętów podwodnych
Okręty podwodne pokonały długą drogę od swojego oficjalnego ogłoszenia w sierpniu 2019 roku, wraz z przeprowadzonym testem beta, a nawet specjalnymi bitwami okrętów podwodnych w aktualizacjach 0.9.4–0.9.5.
Na potrzeby nowego testu zaktualizowaliśmy mechanikę impulsu sonaru, dodaliśmy obronę przeciw okrętom podwodnym dla pancerników i ciężkich krążowników, a także wiele innych usprawnień. Zapraszamy Was do uczestnictwa w nowym etapie testów okrętów podwodnych.
Jak wziąć udział
Możecie zainstalować klienta od razu. Szczegóły Waszego konta na serwerze głównym zostaną wykorzystane, by zalogować się na serwerze testowym. Nie musicie czekać na e-maila z loginem i hasłem. Wszyscy mogą wziąć udział w teście. Instalując klienta z wyprzedzeniem, będziecie mogli przygotować się do testu w odpowiednim czasie. Aby zainstalować klienta, postępujcie zgodnie z prostą procedurą, przedstawioną poniżej.
- W aplikacji Wargaming Game Center, przejdźcie do zakładki World of Warships.
- Otwórzcie menu „Ustawienia gry” i wybierzcie „Zainstaluj dodatkową instancję gry.”
- Wybierzcie „Region: TST” w lewym górnym rogu wyświetlonego ekranu i rozpocznijcie proces instalacji, określając folder instalacji.
Okresy testowe i warunki
Okna czasowe: od 13:00 do 20:00 UTC oraz od 01:00 do 04:00 UTC
Serwer będzie dostępny tylko w określonych oknach czasowych. W ten sposób możemy uzyskać maksymalną liczbę rzeczywistych graczy w tym samym momencie, redukując liczbę botów w bitwach.
Dostępne będą tylko bitwy losowe. W razie konieczności składy drużyn zostaną uzupełnione botami. Skróci to czas spędzany w kolejkach do bitew, jeśli na serwerze nie będzie wystarczającej liczby graczy, by stworzyć bitwę złożoną wyłącznie z rzeczywistych graczy.
Po rozpoczęciu testowania, do Waszego konta zostanie przydzielony kontener, w którym znajdować się może jeden losowy okręt podwodny. Za ukończenie łańcucha trzech misji bojowych, grając okrętem dowolnej klasy, otrzymacie dwa dodatkowe kontenery. Po wykonaniu ostatniej misji będziecie mieli pewność, że dostaniecie wszystkie trzy okręty podwodne. Aby to zrobić, musicie zdobyć łącznie 12 000 bazowych PD.
Misja bojowa jest dostępna dla wszystkich klas, z wyjątkiem okrętów podwodnych — zdobądźcie 8000 bazowych PD, a na serwerze głównym otrzymacie nagrodę w postaci trzech sygnałów specjalnych każdego typu. Możecie łącznie dostać do 96 sygnałów.
Testowanie będzie dostępne wyłącznie po rosyjsku i angielsku.
Lista zmian po bitwach okrętów podwodnych
Okręty podwodne zachowają swoje cechy nieuchwytnych łowców, natomiast inne klasy okrętów otrzymają nowe możliwości radzenia sobie z nimi.
Rozgrywka okrętami podwodnymi
Okręty podwodne to delikatni i ostrożni łowcy. Ich głębokość zanurzenia wpływa na ich widoczność, zasięg widzenia i możliwość interakcji z innymi okrętami oraz okrętami podwodnymi. Manewrujcie, zmieniajcie głębokość zanurzenia, ukrywajcie się przed wrogami, by zaskoczyć ich oskrzydlającymi atakami z ukrycia.
Okręty podwodne mają skromną pulę PW, dlatego trzymajcie się skrzydeł oraz atakujcie swojego przeciwnika z większej odległości lub podczas zanurzenia. Unikajcie pozostawania w tym samym miejscu przez zbyt długi czas i upewnijcie się, że macie wsparcie swoich sojuszników. W razie zagrożenia skorzystajcie ze sprzętu eksploatacyjnego Głębokość maksymalna.
Głównymi celami okrętów podwodnych są niemrawe jednostki. Ciężko trafić zwinne cele, które potrafią sprawnie manewrować.
Sterowanie okrętem podwodnym
- Klawisze W, A, S, oraz D pozwalają na poruszanie się w płaszczyźnie.
- Naciśnijcie F, by się wynurzać.
- Naciśnijcie C, by się zanurzać.
- Ctrl+F oraz Ctrl+C blokują stery poziome, by się wynurzać lub zanurzać.
- 1 −impulsy sonaru.
- 2 −torpedy.
- Naciśnijcie G, by wypuścić falę z podwodnego hydrolokatora. Podświetla podwodną topografię i pokazuje okręty, w tym te, które znajdują się poza zasięgiem widoczności pod wodą.
Wynurzone i zanurzone okręty podwodne
Okręty mogą przemieszczać się pomiędzy dwoma poziomami operacyjnymi: na powierzchni i pod wodą (6 metrów i głębiej). Zajmowanie stref kluczowych jest możliwe tylko podczas pełnego wynurzenia. Okręty podwodne wykrywają okręty nawodne z odległości o 30% mniejszej, niż wynosi zasięg wykrywania okrętów nawodnych.
Gdy okręt podwodny zanurzy się poniżej 6 metrów, jego prędkość znacznie spada, widoczność zmniejszona jest o połowę, a zasięg widzenia maleje do wartości zasięgu torped. Podczas zanurzenia okręt podwodny może wykryć okręty wyłącznie w obrębie własnego zasięgu widzenia, o ile cele znajdują się w bezpośredniej linii widzenia.
Okręty podwodne na głębokości do 10 metrów mogą zostać trafione pociskami, torpedami okrętowymi i lotniczymi, bombami oraz rakietami.
Okręt podwodny zanurzony do głębokości co najmniej 30 metrów może zostać wykryty wyłącznie przez okręty z Sondą hydroakustyczną lub inne okręty podwodne, natomiast hydrolokator umożliwia określenie przybliżonej lokalizacji okrętu podwodnego.
Sprzęt Maksymalne zanurzenie pozwala na tymczasowe zanurzenie do głębokości 50–80 metrów. Na takiej głębokości uszkodzenia z bomb głębinowych są zmniejszone, a lokalizacja okrętu podwodnego nie jest już możliwa do ustalenia przy użyciu hydrolokatora.
Torpedy naprowadzane akustycznie
Głównym uzbrojeniem okrętów podwodnych są torpedy naprowadzane akustycznie. Nowa mechanika — impulsy sonaru — pomoże Wam zwiększyć potencjalną skuteczność salw torped. Wysyłajcie impulsy sonaru w stronę wrogich okrętów. W ten sposób Wasze torpedy będą naprowadzane na cel i zadadzą więcej uszkodzeń przy trafieniu. Torpedy mogą wypływać z głębin i trafić wroga tylko przy aktywnym efekcie impulsu sonaru.
- Okręt podwodny może wystrzelić torpedy i wysłać impuls sonaru z dowolnej pozycji. Podczas zanurzenia, impuls sonaru może zostać wysłany w dowolnym kierunku, nawet w stronę celów nad lub pod okrętem podwodnym.
- Celujcie we wrogi okręt, kierujcie się w jego stronę i kliknijcie lewy przycisk myszy. Uwaga: w przeciwieństwie do strzelania, kamera nie będzie automatycznie podążać za celem.
- Po trafieniu celu część kadłuba zostanie podświetlona. Rozmiar podświetlonej części zależy od szerokości impulsu. Wasze torpedy będą naprowadzane dokładnie w stronę celu. Trafiona impulsem część okrętu również zostanie podświetlona dla gracza kontrolującego ten okręt.
- Ponowne trafienie podświetlonej części kadłuba spowoduje wzniesienie torped na optymalną głębokość i zignorowanie ochrony przeciwtorpedowej celu.
- Efekt trafionego impulsu pozostanie aktywny przez 10–25 sekund, w zależności od konkretnego okrętu podwodnego. Trafienie podświetlonej części okrętu kolejnym impulsem sonaru zresetuje czas aktywności.
- Jeśli impuls sonaru trafi część okrętu, która nie jest jeszcze podświetlona, obszar z poprzedniego impulsu przeniesie się na nowe miejsce. W takim przypadku czas aktywności nie zostanie zresetowany.
Wysyłanie impulsów sonaru zużywa naładowanie akumulatora.
- Akumulatory mogą być naładowane pod wodą do około 30% swojej pojemności. Aby w pełni je naładować, okręt musi wypłynąć na powierzchnię.
- Naładowanie akumulatorów jest przywracane do 30% pojemności, gdy okręt podwodny przemieszcza się z dowolną prędkością pod wodą i nie jest zużywane, gdy okręt podwodny jest w ruchu. Gdy naładowanie spadnie do 20%, zmniejsza się szerokość impulsu sonaru.
Jeśli atakujecie okręt z daleka, emitujcie ciągle impulsy sonaru, by utrzymać ich efekt podczas podróży torped w stronę swojego celu. Pamiętajcie, że naprowadzanie Waszych torped do celu przy pomocy impulsów sonaru nie gwarantuje trafienia.
- Torpedy posiadają bardzo kiepską manewrowość. Tracą prędkość przy skręcaniu i nie są w stanie dotrzymać kroku okrętowi, który aktywnie manewruje.
- Jeśli podświetlona część okrętu i Wasze torpedy nie są bezpośrednio na tej samej linii widzenia, ich zdolność naprowadzania zostanie wyłączona.
- Po zbliżeniu się do celu na odległość około 1 km naprowadzanie torped zostanie wyłączone i popłyną na wprost. Jeśli wróg zmieni w tym czasie kurs, Wasze torpedy mogą go nie dosięgnąć.
Gra przeciwko okrętom podwodnym
Okręty nawodne wyposażone są w hydrolokatory. Te mogą wykryć ruch okrętu podwodnego w promieniu 4–5 km od okrętu. Zasięg działania hydrolokatorów zainstalowanych na niszczycielach jest większy — do około 7 km. Przybliżona lokalizacja okrętu podwodnego jest określona specjalnym znacznikiem. Informacja z hydrolokatora wszystkich okrętów o przybliżonej lokalizacji okrętu podwodnego będzie przekazywana każdemu z sojuszników.
Jedną z istotnych zmian w nowym etapie testów jest możliwość wezwania samolotów do zwalczania okrętów podwodnych przez pancerniki i ciężkie krążowniki VI Aoba, VI Pensacola, VI Nürnberg, VI Devonshire, VI La Galissonnière oraz VI Trento. Możecie wybrać ten typ uzbrojenia, naciskając 4. Kamera się uniesie, a siatka celownicza pozwoli Wam na wybór obszaru w promieniu 7 km od okrętu. Chwilę później pojawi się grupa samolotów, by zrzucić bomby głębinowe na tym obszarze. Obserwujcie znaczniki hydrolokatora i wezwijcie w odpowiednim momencie samoloty, biorąc pod uwagę czas przygotowania do ataku z powietrza.
Wszystkie niszczyciele oraz krążowniki VI Dallas, VI Budionny, VI Leander oraz VI Perth zostały uzbrojone w bomby głębinowe. Te mają możliwość trafienia zanurzonych okrętów podwodnych. By ich użyć, zbliżcie się do okrętu podwodnego i wypuśćcie bomby głębinowe, naciskając G.
Oprócz bomb głębinowych i samolotów do zwalczania okrętów podwodnych, podczas walki z tymi jednostkami przydadzą się pociski odłamkowo-burzące, ciągłe zmiany kursu, hydrolokatory i Sonda hydroakustyczna.
- Okręty podwodne na głębokości do 10 metrów mogą zostać trafione pociskami, torpedami okrętowymi i lotniczymi, bombami oraz rakietami.
- Pociski odłamkowo-burzące są najskuteczniejszym typem pocisków do radzenia sobie z okrętami podwodnymi. Potrafią zadać uszkodzenia tym jednostkom, nawet jeśli ich bezpośrednio nie trafią. Wystarczy wybuch w pobliżu okrętu, a to dzięki obszarowym uszkodzeniom odłamkowym pocisku.
- Zarówno bomby głębinowe, jak i samoloty do zwalczania okrętów podwodnych mogą być aktywowane jedna po drugiej, a do tego można ich użyć ponownie po upływie czasu odnowienia.
- Jeśli okręt podwodny schowa się na głębokości maksymalnej, przekraczającej 50 metrów, uszkodzenia od trafień bombami głębinowymi zostaną zmniejszone, lecz nadal będą dość dotkliwe.
- Trafiona impulsem część okrętu jest podświetlona — w ten sposób możecie określić, z której strony atakuje okręt podwodny. Jeśli pomiędzy podświetloną częścią okrętu a Waszymi torpedami nie ma bezpośredniej linii widzenia, ich zdolność naprowadzania zostanie wyłączona — stale zmieniajcie swój kurs i odwróćcie się dziobem lub rufą w stronę okrętu podwodnego.
- Sprzęt eksploatacyjny Sonda hydroakustyczna może wykryć okręt podwodny na każdej głębokości.
Weźcie udział w teście i sprawdźcie sami ulepszenia okrętów podwodnych!
Ź: WoWS EU
Czy one w koncu trafia do klienta normalnej gry czy będą testować 2 rok a potem kolejne 2 lata wtf? Rok testow to mało?