Nowy balans: Co dalej?

Dowódcy!

Serdecznie dziękujemy za Wasz udział w testach i dyskusji na temat nowego balansu na serwerze Piaskownicy! Najważniejsza wiadomością na dziś jest fakt, że zmiany testowane w Piaskownicy nie zostaną zastosowane na serwerze zwykłym w obecnym kształcie.

Przez te dziesięć dni bacznie przyglądaliśmy się Waszym reakcjom i komentarzom na forum, w mediach społecznościowych oraz innych platformach internetowych. Wasze ożywione dyskusje pokazują, że Piaskownica jest skutecznym narzędziem: daje możliwość testowania, komentowania i oceniania zmian zanim zostaną one wprowadzone w ostatecznej wersji w grze.

Komentarze, pytania, wątpliwości

Skomplikowane rebalansowanie, na którym skupiał się test, składało się z wielu elementów i wywołało wiele uzasadnionych pytań i wątpliwości, którymi podzieliła się z nami społeczność graczy.

Oto najważniejsze pytania, które otrzymaliśmy podczas testu:

Rebalansowanie pocisków i puli PW
  • Jak wpłynie na rozgrywkę?
  • Czy pojazdy na niższych poziomach napotkają więcej trudności w bitwach? Czy pojazdy poziomu VIII walczące przeciwko poziomowi X podołają zadaniu?
  • Który poziom stanie się najważniejszy w nowym systemie, a który straci na ważności?
  • Co stanie się z pojazdami, które posiadają mniejsze wartości przebicia dla standardowych pocisków?
  • W jaki sposób wpłynie to na pojazdy premium?

Rozumiemy Wasze obawy związane z tymi aspektami gry. Naszym głównym celem było sprawdzenie, jak wydłużona przeżywalność pojazdów w bitwie oraz zwiększona rola opancerzenia mogą wpłynąć na balans rozgrywki. Chcieliśmy to przetestować przed wprowadzeniem zmian dla konkretnych pojazdów. Dzięki testom w Piaskownicy otrzymaliśmy wystarczająco wymaganych danych, które pomogą nam w naszych badaniach i rozwoju.

Zmiany dla pocisków OB

Z Waszych spostrzeżeń wynika, że nowa mechanika zadawania uszkodzeń pociskami OB nie stała się bardziej zrozumiała ani przewidywalna, co oznacza, że zastosowanie tego rozwiązania nie przyniosło pożądanych skutków. Co więcej, usunięcie penetracji z parametrów pocisków OB okazało się błędem.

Pragnęliśmy przeprojektować nie tylko mechanikę zadawania uszkodzeń pociskami OB, ale także poszczególne parametry tych pocisków.

Równoważenie dział samobieżnych

W przypadku testowania artylerii, naszym celem było urozmaicenie rozgrywki i zmniejszenie ogólnego czasu trwania efektu ogłuszenia. Testowane zmiany w działach samobieżnych są uzasadnione tylko w połączeniu ze zrebalansowanymi pociskami. Powrócimy do balansowania dział samobieżnych po zaprojektowaniu nowego balansu dla pocisków.

Jedno jest pewne, pociski przeciwpancerne okazały się być nieskuteczne i niepotrzebne w kontekście zmian testowanych obecnie w Piaskownicy.

Nie ulega wątpliwości, że nowa aranżacja pocisków, przeprojektowana pula PW pojazdów oraz rebalans mechaniki pocisków OB i dział samobieżnych wymagają dalszych prac i nie można ich jeszcze zastosować w obecnym kształcie.

Potwierdzone hipotezy
Zmiany w drzewie technologicznym i kolekcjonerskie pojazdy

Interfejs drzewa technologicznego stał się bardziej przejrzysty i czytelny. Dla wszystkich typów pojazdów w drzewie technologicznym istnieje teraz uniwersalny rozkład. Nie musicie już zaczynać badań nowej gałęzi od jej pojazdów najniższego poziomu, co oszczędzi Wam czasu, doświadczenia i wysiłku, szczególnie, jeśli interesuje Was dotarcie do pojazdów na wysokich poziomach.

Wasze obawy były związane głównie z pojazdami przeniesionymi z drzewa technologicznego do sekcji kolekcjonerskich pojazdów w sklepie w grze – wielu z Was było przekonanych, że zostaną one usunięte z gry na zawsze. Pragniemy was zapewnić, że nic takiego się nie wydarzy.

Jeśli te zmiany zostaną zastosowane w ostatecznej wersji, wyżej wspomniane pojazdy, łącznie z tymi z poziomów VI-X, będzie można kupić za kredyty. Nie trzeba będzie badać tych pojazdów pod presją czasu, ponieważ w każdym momencie będziecie mogli je kupić, gdy tylko nowa potencjalna aktualizacja wejdzie w życie.

Zwiększona wytrzymałość dla pojazdów niższych poziomów

Na serwerze Piaskownicy zwiększyliśmy dodatkowo pulę PW dla wszystkich pojazdów poziomów I-VI, co dało płynniejsze i zrównoważone przejścia między poziomami. Te wyniki w pełni potwierdziły zasadność tych zmian. Z Waszych komentarzy wynika, że popełnianie błędów w grze stało się mniej kosztowne, a żywotność pojazdów niższych poziomów wydłużyła się. Średni czas trwania bitew także się wydłużył, równolegle ze zwiększonym komfortem gry tymi pojazdami.

Prosimy pamiętać, że konkretne zwiększone wartości PW zatwierdzimy ostatecznie dopiero po dokładnym przeanalizowaniu danych z tego testu.
Co dalej?

Dziś serwer Piaskownicy zostanie zamknięty. Zebraliśmy wiele statystyk, Waszych opinii i oczekujemy wyników ankiety. Swoją drogą, dziękujemy za jej wypełnienie. Mamy nadzieję, że spodobała Wam się nagroda za Waszą pomoc!

Zmiany z nowego balansu nie zostaną opublikowane w kształcie, w jakim poznaliście je w Piaskownicy. Potrzebujemy czasu na dogłębną analizę, aby zrozumieć, jakie konkretne poprawki zastosować.

Kilka rozwiązań zastosowanych w Piaskownicy okazało się skutecznych, jednak niektóre z nich nadal wymagają dopracowania. W rezultacie:

  • Postanowiliśmy zastosować zmiany w puli PW dla pojazdów niższych poziomów, w interfejsie drzewa technologicznego, a także wprowadzić pojazdy kolekcjonerskie. Więcej informacji podamy już niedługo.
  • Inne zmiany, w tym rebalansowanie typów pocisków i przeprojektowanie mechaniki OB oraz dział samobieżnych, wymagają dalszych prac i obecnie nie zostaną wprowadzone do gry.

Będziemy też mieli na uwadze pojazdy, które miały być wypróbowane podczas wprowadzenia testu nowego balansu. W okolicach połowy marca powinniśmy być w stanie podzielić się z Wami informacjami na temat potencjalnych aktualizacji i przyszłych działań związanych z tym tematem.

Jeszcze raz pragniemy zaznaczyć: żadne globalne zmiany nie zostaną wprowadzone bez uprzedniego testowania przez graczy.

Dziękujemy Wam za udział w testach oraz Wasze komentarze, które są dla nas bardzo istotne; nadają one kierunek naszej grze oraz prowadzą nas do podejmowania właściwych decyzji.

Ź: Portal EU

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

guest
48 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
g0wniak69

rebalans rozgrywki to panowie z wg powinni od matchmakingu i systemu dobierania graczy zaczac zamiast wprowadzac kolejne bezsensowne zmiany by sie zabrali za tego typu rzeczy bo jak na razie to jest dramat po calosci

zxc

To nie ma najmniejszej różnicy, czy wprowadzą te zmiany czy nie – większość fioletów dalej będzie srała goldem na lewo czy prawo – lepiej jest strzelić 10 razy i przebić 8 z golda (zadać powiedzmy 3000k dmg) niż strzelić 10 razy i przebić 6 albo i mniej (robiąc coś koło 2,5k). W szczególności że teraz w bitwach liczy się możliwy do wyrobienia dpm.

Jedynym rozsądnym wyjściem jest wprowadzenie twardego limitu golda na każdym czołgu – tak żeby suma dmg pocisków wyniosła jakieś +/- 2,5-3k dmg na 10 tierze i mniej na niższych. Plus dodatkowa zmiana mm na +/-1 żeby 8 tiery nie musiały spotykać 10.

Nie to żebym się łudził, że to wypali, bo to mocno ogranicza zyski WG, choć z perspektywy gracza byłoby świetne, bo gra byłaby przyjemniejsza.

Anonimowo

Nie bardzo rozumiem czemu nie ma różnicy?
Przed rebalansem na te 8 strzałów i 3000 dmg (375 na strzał) ściągasz np mausa.
Po rebalansie 8 strzałów nie wystarczy bo w/w mausa będzie mieć więcej hp

Przed rebalansem te 6 strzałów zada 2250
Po rebalansie o 20-30% dmg wzrośnie do 2700-2925

Jak dla mnie to spora różnica

Hoax14

No i, oczywiście, żadnego rebalansu gangreny na kołach.

Powtarzam to przy każdej okazji: gdyby kołowce zaimplementowano w WoT tak samo jak w AW, to było by fantastycznie. Tam są m.in. Rosomak, Stryker, Centauro, SKOT, LAV Commando, ERC Sagaie, VAB Mephisto i inne. I TO DZIAŁA!

Ale w WoT zrobili gokardy z autoaimem 🤬

JOKER

Do tych gokartów dodałbym nieprzebijalne osłony w formie kół – przez co jeżdżą i robią co im się podoba.

Zagnansk1986

Nie wyd złamanego grosza dopóki będą takie kolowce.

Hoax14

“Jeśli te zmiany zostaną zastosowane w ostatecznej wersji, wyżej wspomniane pojazdy, łącznie z tymi z poziomów VI-X, będzie można kupić za kredyty. Nie trzeba będzie badać tych pojazdów pod presją czasu, ponieważ w każdym momencie będziecie mogli je kupić, gdy tylko nowa potencjalna aktualizacja wejdzie w życie.”

Tylko ich ceny będą wywindowane w kosmos.

Według podanych wcześniej przecieków 2 tier będzie oscylował w granicach 20 000 kredek (dziś to 3-4 tys), tier 3 – ponad 100 000 kredek (obecnie poniżej 50 000).

Dziękuję za taką kolekcję – wolę je kupić przed zmianami…

robertunio

Widzę że młodzi ludzie piszą głupoty w komentarzach bo ten artykuł to dla nich “Ściana Textu” a zapewne nawet “Wielki Mur Textu” przez który nie są w stanie przebrnąć. 😉

Anonimowo

Jak wyglądały ceny “kolekcjonerskich” w piaskownicy?

Anonimowo

Tam nic nie ma o cenach…

aaaa

jest w tabelce, ale tableka się nie skaluje do rozdzielczości, u mnie np jedna z kolumn jest obcięta
KV-1S R13_KV-1s 410 000 910 000
Т-62А R87_T62A 6 100 000 15 250
dla kv-1s pierwsza cena to cena obecna a druga to ta po zmianie za srebro, t62a będzia za golda

ChowajciePortfele

Tymczasem gdzies na Bialorusi:
Dziekujemy graczom za opinie z ankiety ktorej im nie dalismy.
Niezwlocznie wprowadzimy “wspólnie wypracowane” rozwiazanie.
Linia partii to jedyna słuszna linia.

WGsrugie

Rebalans był tylko straszakiem, wszyscy się uspokoją, a w tym czasie zaczną sprzedawać T71 DA jako kolekconerski, za jedyne 99zł, o to chodziło w tych zmianach, tylko o to.

Staw222

Idioto tak trudno bylo przeczytac że także pojazdy 6-10 tierów będą za kredyty nie potrafisz czytać??

Anonimowo

Oczekuj od pomidora myślenia, naprawdę kolego jesteś trochę naiwny xD

KiedysBedzieOMnieGlosno

Gdzie te ankiety wypełnić?

Tasman 11

Ale debile strzały za zero w opony kołowców to drobiazg… nie ruszajmy tego.

Anonimowo

no i bardzo dobrze, że porzucili te zmiany bo to było kretyństwo ale… co do diabła z tymi usuwanymi pojazdami?! JAKIM TRZEBA BYĆ DEBILEM ŻEBY GUBIĆ SIĘ W NAWIGACJI DRZEWA ROZWOJU?! WTF!!

Anonimowo

Ale oni nie zrezygnowali z pomysłu przenoszenia pojazdów. Inni się gubią w drzewkach a inni w tekście 🙂

Anonimowo

wiem to, nie rozwinąłem tekstu ale przeczytałem i zrozumiałem 🙂 początek odnosił się do rebalansu pocisków, a drzewko widze, że nie rezygnują ze zmian. cóż mogę powiedzieć, nawet jeśli czołgi dalej można kupić to po prostu nie podoba mi się to i tyle, ale przynajmniej nie jest już to zmiana, która bardzo mnie zniechęci do WoTa. Po prostu nie rozumiem sensu, zwłaszcza że z drzewek znikają historyczne pojazdy a wiele pseudo kartonowych makiet lub wyciągniętych cudów z archiwów na dobre w drzewkach zostaje. Chaotycznie odpisuje, wybaczcie, późna pora (lub wczesna) zależy jak dla kogo

Staw222

Nie wprowadzą tych zmian to nie widze sensu dalszej rozgrywki zmiany hp amunicji były bardzo dobre….

WujekCiętaRiposta

elo, globalny Rebalas to nic innego jak RUBIKON 2.0 🙂 Kappa

Johny

Gdzie jest ta ankieta niby? Nic mi nie wyskoczyło wszystkie misję miałem zrobione. Niby miały być jakieś bonusy za udział.

Anonimowo

Właśnie ja tez to zrobiłem i nie dostałem ankiety, moze ktos mi wyjaśnic dlaczego?

Anonimowo

czolgi tier 6-10 nie beda specjalne????? Czyli kazdy bot ktory wbije tier 6 bedzie mial mozliwosc kupna X pahahahha

symulant

ale nie powiedzieli za jaką kwotę, dadzą astronomiczną kwotę 25m srebra i nie kupią amx

SPioN

Będzie mógł kupić, ale tylko za golda. Np. T-62A ma na dzień dzisiejszy cenę 15250 golda. I forsa ze sklepu premium za goldzika poleci 🙂

Ravoner

KIEDY ZMIANY W DRZEWACH, DATA
Kiedy należy spodziewać się zmiany w drzewach technologicznych?

adupatam

“W okolicach połowy marca powinniśmy być w stanie podzielić się z Wami informacjami na temat potencjalnych aktualizacji i przyszłych działań związanych z tym tematem.”- która część tego zdania jest dla ciebie niezrozumiała?

Anonimowo

Taka mentalność jest esencją wota, Ty myślisz że skąd się biorą bitwy 15:2?

Ravoner

Połowa marca to potencjalne informacje, a nie przewidywana data wprowadzenia już tych zmian w grze.
Myślę, że należy do tej połowy marca doliczyć jakiś miesiąc, czyli połowa kwietnia i już będą te zmiany w grze.

O_o

Haha. “Inne zmiany, w tym rebalansowanie typów pocisków i przeprojektowanie mechaniki OB oraz dział samobieżnych, wymagają dalszych prac i obecnie nie zostaną wprowadzone do gry.” czyli “szmery bajery. próbowaliśmy, ale nie pykło. cześć jak czapka – zostaje po staremu”. A szkoda. Liczyłem, że rzeczywiście zbuffują pociski AP. Ale liczyłem też na to, że obeki zostawią w spokoju. Za co się teraz “wezmą” za cziterów czy mm?

Anarer

czyli że jednak usuwane pojazdy od 6 -10 tieru nie będą specjalne i będą normalnie w sklepie za kredyty?

adjdmd

No to jest już przesada

Anonimowo

Oby warunkiem kupna “wycofanych pojazdów” był “Musisz posiadać przynajmniej jeden poziom X w garażu”

Anonimowo

aby je kupić nadal będziecie musieli wbić expa porostu te czołgi będą ie znajdowały w innej zakładce.
przesledcie temat od początku do końca dopiero piszcie swoje bzdury.

NieKrzyczNaMnie

Tiery bodaj do 6 są jako te kolekcjonerskie. Wyższe zostaną w garażach tych co je mają jako specjalne i ich się nie będzie dało kupić.

Anonim

Dlaczego wprowadzasz w blad? Przeciez w newsie jest napisane calkiem inaczej, mianowicie wszystkie czolgi ktore usuna bedzie mozna kupic za kredyty…

WGsrugie

albo za gold, albo za kasę, każda opcja jest możliwa, a za srebro cena może być x10, oczywiście to dla dobra graczy!

Staw222

Co ty gościu gadasz? jakis upośledzony? Piszą że za kredyty a ten mówi że może za golda wtf????

Anonimowo

pisze kurna ze jednak tier 6-10 tez beda kolekcjonerskie.

edek1022

nie lubimy czytać, co? – “… wyżej wspomniane pojazdy, łącznie z tymi z poziomów VI-X, będzie można kupić za kredyty.”

Exclusive

Do **** drut, po to jest tier, po to jest pancerz i po to jest mózg wraz z penetracją by powalczyć.. Nadal będą latać prem pociski bo WueNy muszą być fioletowe.. A rola pancerza mało ważna, czy lecisz ht czy kolowcem, nadal odbijanie pocisków będzie te same

Staw222

Dla twojej wiadomości po zmianach strzelasz dużo goldem=mniejszy wn8 bo robisz zamiast 4k tylko 3k dmg

Calises

Eh… jakich zmianach? Przecież jest wyraźnie napisane że zmiany w pociskach NIE wejdą. O tym właśnie Exclusive pisze – bez nerfa gold ammo dalej będzie go latać pełno. Przeczytaj najpierw artykuł nim zaczniesz kogoś pouczać.

Oskiman

No i po kiego grzyba ja odkupiłem te amxy i t62… ehhh trudno będą na później

Anonimowo

ja 113 wbiłem ja debil