Wersja 1.0: Nowa muzyka wojenna
przez Bin4r ·
W ciągu ostatnich kilku tygodni opowiadaliśmy Wam, jak zmieni się grafika i jak przerobiliśmy mapy do HD. Teraz przyszła pora na nową ścieżkę dźwiękową. Przecież w bitwie nie liczy się tylko to, co widzicie, musicie również poczuć jej klimat.
Nowa muzyka dla pancerniaka
W nowej ścieżce dźwiękowej każda mapa ma własny temat muzyczny. Ponad 60 unikalnych utworów skomponowanych przez Andriusa Klimka i Andrey’a Kulika razem tworzą nową ścieżkę dźwiękową gry. Każda mapa posiada swoją własną muzykę na początek, środek i zakończenie bitwy oraz własną melodię na ekranie ładowania, która wprowadza w nastrój panujący na mapie.
Dzięki pracy naszego zespołu dźwiękowego i kompozytorów każda bitwa zabierze Was w wyjątkowe miejsce i otoczy jak najlepszą atmosferą.
Rozpoczynając prace nad każdym utworem, nasz zespół dokładnie zapoznał się z historią i lokalizacją każdej mapy. Rozmawiali z historykami i projektantami map, by odnaleźć każdy detal, który na pierwszy rzut oka mógłby pozostać niezauważony. Te spotkań pomogły ustalić etniczne i geograficzne pochodzenie tych elementów.
Inspiracja
Wiedza o etnicznych i geograficznych korzeniach dała początek kolejnemu etapowi: kompozytorzy musieli zdecydować się na zestaw podstawowych instrumentów i melodii, które mogliby użyć w tworzeniu każdego utworu. Na przykład:
- Urwisko z ich greckim pochodzeniem otrzymały sporą dawkę motywów tamtejszej muzyki folkowej i instrumentów.
- Lotnisko, El Halluf i Piaszczysta rzeka charakteryzują się bardzo różnorodnymi dźwiękami typowymi dla kultury arabskiej.
- Przełęcz otrzymała bardzo wyraźne wokale i odrobinę kaukaskiego folkloru.
Estetyka lokalna
Aby możliwie najwierniej oddać atmosferę, wybrano wyjątkowe instrumenty, a do nagrań zaproszono muzyków z całego świata. Ale nie chodziło tylko o instrumenty… Nagrano również śpiew, by podjąć próbę uchwycenia dźwięków charakterystycznych dla ludności lokalnej ze względu na geograficzną lokalizację mapy. W niektórych przypadkach wykorzystano dobrze znane melodie jako symboliczne nawiązania do danego kraju lub lokalizacji. Przykładami tu mogą być „Westfield”, „Fiordy”, „Malinowka”, „Paryż” i wiele więcej.
Potem nastąpiła część trzecia. Należało zmiksować te wszystkie dźwięki tak, by uzyskać jedną kompozycję, pasującą do mapy.
Geografia muzyczna
Niektóre dźwięki i kompozycje wprost przywodzą na myśl konkretne państwo lub region. Dzięki temu słuchający jest od razu przenoszony z jednej strony świata w drugą i właśnie ta myśl przyświecała nam podczas tworzenia nowej ścieżki dźwiękowej. Utwór wprowadzający, unikalny dla każdej mapy, przenosi nas do małego, ściśle określonego świata z jego własną historią i klimatem. Dla nas jest to przelotne wrażenie, ale w jego historii pozostanie na zawsze.
RUINBERG: Dźwięki muzyki klasycznej z tłem dopalających się ruin Ruinbergu mogą niektórym z Was coś przypominać. A to dlatego, że wykorzystują kompozycje Toccaty i fugi w D-moll wielkiego niemieckiego kompozytora, Johanna Sebastiana Bacha.
KOPALNIE: Rozpoczynając grę na „Kopalni” możecie usłyszeć bałkańskie motywy folklorystyczne, a melodia opisuje moment spokoju w małej wiosce otoczonej górami. Cisza niedługo zostanie zmącona niepokojącym tonem, który przypomina, że bitwa trwa nadal i zmagania zaraz się zaczną.
PRZEŁĘCZ: Umieszczona gdzieś w onieśmielających górach Kaukazu, beztroska chwila wprowadza nas w nastrój mapy. Kaukaski żołnierz śpiewa o tęsknocie za rodziną, za swoim domem. Nagle słychać strzały: gdzieś w górach rozpoczęła się bitwa i żołnierz musi ruszać do walki. Musi walczyć o swój kraj.
KARELIA: Dzwony kościelne i stare słowiańskie baśnie stanowią podstawę kompozycji dla „Karelii”. Poetyckie opowieści płyną w takt dźwięków instrumentów klasycznych i wokali.
EL HALLUF, PIASZCZYSTA RZEKA I LOTNISKO: Ta kompozycja muzyczna jest pod wpływem folkloru berberyjskiego. Różnice w muzyce arabskiej pochodzącej z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej są dość znaczące. A ponieważ bitwy Drugiej Wojny Światowej toczyły się główne na terenach Afryki Północnej, kompozycja wykorzystuje motywy folkloru z tej części świata.
Żadna bitwa nie jest taka sama
Oprócz muzyki wprowadzającej, odtwarzanej przy ekranie ładowania, usłyszycie też konkretne utwory w różnych częściach bitwy w zależności od bieżącej sytuacji Waszej drużyny.
Pod koniec bitwy każda drużyna usłyszy inną melodię w zależności od aktualnego wyniku bitwy. Jeśli wygrywacie lub jesteście blisko, będzie Was wspomagać zwycięska melodia. Jeśli wynik bitwy jest zagrożony, usłyszycie poważniejszą muzykę, która zachęci Was do dalszej walki o zwycięstwo.
Muzyka do walki nigdy się nie powtarza dzięki wysiłkom naszego ciężko pracującego zespołu specjalistów, którzy stworzyli ścieżki instrumentalne dla serii bloków muzycznych. Bloki są później losowo dobierane w sekwencje, a podkład ścieżki dźwiękowej nadaje im dalszego poczucia autentyczności. W końcu każda bitwa jest inna, więc dlaczego muzyka miałaby być taka sama?
Ź: Portal EU
Donatan my Słowianie
Ciekawe Jaka muzyka będzie na Studziankach 😉
Na Studziankach będzie to 😉 https://www.youtube.com/watch?v=viM0-3PXef0
Muzyka jak z Korony Królów… daj pan spokój 🙂