Graj jak zawodowiec
Witajcie, Kapitanowie!
Istnieje ogromna różnica pomiędzy bitwami klanowymi, a innymi rodzajami bitew dostępnymi w grze. Tutaj Wasze umiejętności i waleczność mają mniejsze znaczenie, ustępując miejsca odpowiedniej taktyce, dobrej koordynacji działań i płynnej pracy zespołowej. Chcąc pomóc Wam w odnoszeniu sukcesów w bitwach klanowych, zwróciliśmy się do najlepszych klanów World of Warships, które w poprzednim sezonie zajęły miejsce w grupie 1. najsilniejszej ligi – Ligi Tajfun.
Komunikacja i dowodzenie flotą
Kiedy wybrany jest tryb Bitwy Klanowe, a siedmiu dowódców gotowych jest na najcięższe boje, wtedy jest też odpowiednia pora na wybranie tego z nich, do którego należeć będzie ostatnie słowo. W najlepszym przypadku Wasza drużyna powinna komunikować się głosowo, a jeden z jej członków powinien działać w charakterze dowódcy floty. To on ustali skład drużyny i poprowadzi go do bitwy. To oczywiście wcale nie znaczy, że pozostali członkowie mają siedzieć cicho. Wprost przeciwnie: powinni dzielić się informacjami o celach ostrzału, przeładowywaniu wyrzutni torped, kierunku skanowania radarem dozorowania, itd. Kluczowe jest jednak nie dopuszczenie do tego, by Wasza komunikacja nie przerodziła się w chaos, w którym nikt nikogo nie słyszy i nie rozumie. Słuchajcie swoich towarzyszy, nie przeszkadzajcie sobie nawzajem i nie używajcie wulgarnego języka.
[SQDMG] ShAAAM
„Komunikacja głosowa to absolutny priorytet dla każdej drużyny. Jeśli z niej nie korzystacie, nie uda się Wam skoordynować Waszych działań. Najlepszym sposobem jest wyznaczenie dowódcy floty, któremu ufacie. Słuchajcie jego rozkazów, działajcie zgodnie z proponowaną przez niego taktyką, a po zakończeniu bitwy omawiajcie popełnione błędy. W trakcie bitwy nie możecie tolerować żadnych dyskusji ani kłótni. Nie spamujcie — przekazujcie tylko informacje istotne dla drużyny”.
[OM] mea0w
„Choć obecność dowódcy floty jest ważna, a dobry dowódca przeprowadzi Was przez niejedną bitwę, nierzadko dojdzie do sytuacji, w której jeden lub dwóch graczy pozostawionych będzie bez wsparcia. Choć generalnie to do dowódcy należy ostatnie słowo, inni gracze nie powinni bać się odzywać. Każdy może udzielić pozostałym wartościowych informacji (okręty pojawiające się na flance, przeciwnicy, którzy zwalczyli pożar lub zalanie, bycie wykrytym w nieoczywistym miejscu, kierunek działania radiolokacji, poinformowanie o konieczności ukrycia się z powodu małej ilości PW, koncentracja ognia na wybranym celu, itd.)”.
[-I-] KamiSamurai
„Wskazówką numer jest posiadanie głównodowodzącego. Jego obecność pomaga kontrolować bieżącą sytuację. Jako członek zespołu nie bój się informować pozostałych o ważnych rzeczach, takich jak torpedy, skanowanie radarem czy wykrywanie przeciwników.”
[OM] gR3iF
„Pamiętaj o komunikacji z towarzyszami i okrętami znajdującymi się w pobliżu. Niech wiedzą, gdzie znajdują się okręty przeciwnika i kiedy Twój sprzęt eksploatacyjny się przeładowuje. Staraj się wykrywać wroga umiejętnością dowódcy – radiolokacją. Przyjmijcie wygodny sposób komunikacji, np. przekazywanie wszystkich informacji dowódcy, który na ich podstawie może podejmować decyzje. Uczcie się na błędach, po bitwach omawiajcie to, co według Was poszło źle.”
Dobór okrętów
W bitwach klanowych bardzo ważne jest utrzymanie równowagi pomiędzy siłą ognia a zdolnościami zwiadowczymi. Innymi słowy, dobór odpowiednich proporcji w ilości krążowników w stosunku do niszczycieli w obrębie jednej drużyny. Poniższa infografika pokazuje najczęściej spotykane składy okrętów, które dowiodły swej skuteczności w bitwach bezlitosnej ligi Tajfun. Jeśli stawiacie swoje pierwsze kroki w bitwach klanowych, zacznijcie od dobrze zrównoważonego składu z dwoma niszczycielami.
Planując skład swojej drużyny warto brać pod uwagę pomysły dowódcy floty i osobiste upodobania graczy. Dowódca floty powinien mieć decydujące zdanie, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest dowodzić zespołem o typowym składzie lub złożonym z okrętów, które dobrze zna. Z drugiej strony, nie ma sensu zmuszać graczy do grania okrętami, w których nie mają wprawy. Dajcie sobie czas, poeksperymentujcie wcześniej.
„Używajcie kilku krążowników z radarami, kilku do manewrowania, Montany lub Conquerora z pancerników oraz Gearing lub Z-52 jako niszczyciele. Zazwyczaj jest to najlepsza kompozycja, gdyż zapewnia wszystkie możliwe opcje.
- Torpedy, wykrywanie i zwinność Gearinga,
- Z-52 z uwagi na hydro,
- Moskwa, bo ma radar o dużym zasięgu,
- Zao/Hindenburg do manewrowania i pushowania,
- Montana dla jego dział i samolotu zwiadowczego,
- Conqueror, ponieważ ładnie się leczy i spamuje przeciwnika pociskami OB.”
Pancerniki: Montana > Yamato.
„Montana to najlepszy pancernik z jednego prostego powodu. Może łatwo wysłać na dno dowolny krążownik X poziomu jedną salwą albo równomiernie obierać go z wytrzymałości nawet wtedy, kiedy przeciwnik nie popełnia żadnych błędów. Dostał też ostatnio buffa poprzez obniżenie cytadel, przez co będzie sobie nieźle radził także z Yamato. Yamato jest kolejnym wyborem, ponieważ jest celny, a pociski PP mają dużą siłę. Wpakowanie 7 pocisków w Des Moines od przodu? Nie ma sprawy. 3 cytadele w Moskwę z 17 km? Robi się. Jeśli macie dobrego gracza na pancernikach, Yamato może być okrętem dla Was”.
Krążowniki głównej floty: Moskwa > Des Moines.
„Moskwa jest wytrzymała, celna, ma potężne pociski PP, jest uniwersalna i ma radar! Doskonały krążownik głównej floty, wystarczy nim atakować frontalnie i pushować. O ile flanki będą zabezpieczone, a pozycja odpowiednia, wróg będzie miał spory problem z zatopieniem go. Jego bolączką jest walka 1 na 1 z prawie każdym innym krążownikiem X poziomu z powodu słabego DPSa i fatalnego kamuflażu. Des Moines to okręt, którym gra się trudno. Ma swoje plusy i minusy. Największy DPS pociskami OB spośród wszystkich krążowników X poziomu to dobry powód, żeby wziąć go pod uwagę. Mając dobrą pozycję można zdewastować drużynę wroga. W porównaniu z Moskwą ma niezły kamuflaż, prawie dwa razy większy DPS i dwa razy gorszą przeżywalność. Nie da się jednak używać Des Moines na flance, zbyt często będzie szedł na dno”.
Oskrzydlające krążowniki: Henri IV
„Jest jedna rzecz, która sprawia, że ten okręt naprawdę się wyróżnia—szybkość. Henri IV z łatwością osiąga 40 węzłów, więc dwa takie okręty mogą rozgromić przeciwnika dzięki szybkiemu dotarciu na flankę przeciwnika i zaatakować z dogodnej pozycji”.
Niszczyciele: Z-52, Gearing i Shimakaze.
„Z-52 to najbardziej uniwersalny niszczyciel w bitwach klanowych od kiedy dym stał się niemal bezużyteczny po nerfie (zasięg wykrywania ostrzału przez Henri IV wynosi ponad 12 km). Szybko przeładowuje torpedy, co jest wspaniałe, jeśli chcemy zmusić stojące okręty wroga do ruszenia się z miejsca. Sonda hydroakustyczna jest całkiem użyteczna, jeśli przydarzy nam się potyczka z innym niszczycielem na otwartych wodach.
Gearing jest bezpiecznym. choć dość pasywnym wyborem. Masz zasłonę dymną, ale rzadko można jej skutecznie użyć. Masz 10 torped o dużym zasięgu, ale przeładowanie ciągnie się w nieskończoność. Możesz wyskoczyć na solo z Shimakaze, ale nie z Z-52. Nie jest szczególnie mocny ani w torpedach, ani w artylerii, ale jeśli potrzebujecie uniwersalnego składu, to Gearing jest niezłym wyborem. Shimakaze robi to samo co Gearing. Zwiad i torpedy. Tyle, że w Shimie większy nacisk jest na torpedy niż na działa. Jeśli często spotykacie składy z 5 krążownikami, to Shimakaze może być lepszy niż Gearing. W przeciwnym wypadku te okręty to równie dobry wybór”.
„Myślę, że Montana, Kurfürst i Conqueror są dobre, jeśli umiecie nimi grać. Wszystkie 3 wywierają odpowiedni nacisk na krążowniki i potrafią strzelać do niszczycieli.
Z-52, Shima i Gearing, jeśli chodzi o DD, ponieważ mają dobry kamuflaż I każdy ma jakąś przydatną cechę. Z-52: Sonda hydroakustyczna; Gearing: szybkostrzelność i zasłony dymne, Shimakaze: torpedy i szybkość.
Zao, Hindenburg, Des Moines i Moskwa to najczęściej wybierane krążowniki. Hindenburg to dobre połączenie siły ognia i wytrzymałości. Des Moines i Moskwa mają doskonałe radary.”
Wskazówki dla konkretnych typów okrętów
Tak jak powiedzieliśmy już wcześniej, w bitwach klanowych taktyka jest najważniejsza. Jednak uzdolnieni gracze często przechylają szale zwycięstwa na stronę swojej drużyny wtedy, gdy na polu walki pozostaje już tylko kilka okrętów. Żeby dowiedzieć się, jak wykorzystać maksymalnie potencjał każdego typu okrętu w bitwach klanowych, prosimy o radę doświadczonych graczy, mających fantastyczne wyniki każdym typem okrętów (odsetek zwycięstw: przynajmniej 65%).
Pancerniki
Główny cel pancerników w bitwach klanowych jest podobny, jak w bitwach losowych: przyjmowania na siebie nieprzyjacielskiego ognia, napieranie, utrzymanie się przy życiu i zadawanie uszkodzeń. Bitwy klanowe mają jednak swoją specyfikę, jeśli chodzi o dobór celów i wybieranie umiejętności dowódcy.
Krążowniki
Krążowniki to główna siła uderzeniowa każdego zespołu. Priorytetem jest przetrwanie, osłanianie burt i mądre manewrowanie w grupie. Bacznie obserwujcie ruchy wrogich okrętów i pozycje własnych sojuszników. Nierozważny ruch może utrudnić towarzyszowi wykonanie manewru, wystawienie go na ogień przeciwnika i vice versa, sojusznik może zablokować Ciebie lub Twoją możliwość strzału. Koordynacja manewrów całego zespołu to trudna umiejętność, którą należy ćwiczyć.
Niszczyciele
W bitwach klanowych niszczyciele są głównym źródłem informacji o ruchach nieprzyjacielskich formacji, są też niebezpieczeństwem czającym się na okręty wroga. Mają niewielką pulę PW, więc słono płacą za każdy błąd. W bitwach klanowych to krążowniki są główną siłą uderzeniową, mogąc skupiać ogień na jednym celu. Bacznie obserwuj więc odległość od nieprzyjacielskich krążowników wyposażonych w radar dozorowania, wykorzystuj umiejętność „Radiolokacja”, żeby uniknąć wykrycia lub polować na niszczyciele wroga. Nie zapomnij o stawianiu zasłony dymnej i przede wszystkim nie daj się zatopić.
Wskazówki odnośnie walki
W bitwach klanowych kluczowy jest przepływ informacji. Połączcie swoje wysiłki wraz z towarzyszami, informujcie się wzajemnie o stanie Waszego sprzętu eksploatacyjnego, torpedach wystrzelonych przez przeciwnika, byciu wykrytym, itd. Starajcie się skupiać na pojedynczym celu. Zniszczenie konkretnego okrętu jest dużo skuteczniejsze w bitwach klanowych, niż zadanie możliwie jak największych uszkodzeń ogółem (choć w przypadku pancerników zasada ta niekoniecznie musi się sprawdzać). O Waszym sukcesie zadecyduje przepływ informacji, kontrolowanie mapy, dobra współpraca w ramach drużyny i duch zespołowy. Nie kłóćcie się i dbajcie o siebie nawzajem.
- „Twórzcie kilka małych grup, od 2 do 4 okrętów, działajcie razem. Mówienie „Teraz zrobię to i to” naprawdę pomaga Twoim sprzymierzeńcom i wspomaga koordynację działań, a czat głosowy (jeśli go używacie) jest dzięki temu bardziej uporządkowany.
- Używaj przycisku F3 na kiepsko ustawionych przeciwnikach, żeby Twój zespół skupiał na nich ostrzał.
- Radiolokacja jest bardzo przydatna. Możesz poznać dokładną pozycję przeciwnika nawet go nie widząc i dzięki temu przygotować radar, by w odpowiednim momencie przystąpić do ataku lub się wycofać, w zależności od sytuacji.
- Nie szarżuj w stronę stref, jeśli przeciwnik się nie wycofuje lub jeśli nie masz znacznie więcej PW niż on. Choć perspektywa zajęcia strefy pancernikiem może być kusząca, w efekcie takiej próby możesz zginąć i osłabić drużynę lub wręcz przyczynić się do porażki”.
Źródło: Portal WoWs