Tiger 131 – historia pojazdu

Jedyny do dziś sprawny pojazd znany pod oficjalną nazwą Panzerkampfwagen VI, Tiger I (E), SdKfz 181 znajduje się w muzeum czołgów w Bovington, w Anglii. Z okazji Tankfestu i tym samym sporej szansy zobaczenia go w grze postanowiłem przybliżyć w wielkim skrócie ten temat, ponieważ nie każdy wie w jaki sposób się on tam znalazł.

Czołg ten został wyprodukowany w mieście Kassel, w centralnych Niemczech. Zgodnie z projektem za kadłub czołgu odpowiadała firma “Henschel”, podczas gdy wieża została wyprodukowana przez “Wegmann A”. Czołg ten został ukończony w Styczniu 1943 roku z numerem podwozia 250122. Został on dostarczony do Tunezji między 12 Marca, a 16 Kwietnia 1943 roku. Został on przypisany do plutonu trzeciego w pierwszej kompanii 504’ego Batalionu Czołgów Ciężkich, w którym to podczas kampanii północnoafrykańskiej nadano mu numer 131, z którego znany jest dzisiaj.

Wiedząc, że Alianci szykowali główne uderzenie na miasto Tunis, Niemcy wyprowadzili atak wyprzedzający w nocy z 20 na 21 Kwietnia 1943. Cztery miejsca zostały zaatakowane równocześnie, włączając w to przejście od północnej strony wzgórza znanego jako Djebel Djaffa. Dwa czołgi Tygrys i kilka innych pojazdów zdołało przebić się przed świtem, jednak były stopniowo odpychane w ciągu dnia. Tiger 131 został trafiony trzema pociskami z 6-funtówki z działa brytyjskich czołgów Churchill, 48 Królewskiego Regimentu Pancernego. Pierwszy strzał trafił w jarzmo działa, odbijając się prosto w pierścień wieży uszkadzając jej obrót, przy okazji raniąc kierowce, strzelca i niszcząc radio. Drugi strzał uniemożliwił opuszczanie działa, podczas gdy trzeci trafił właz ładowniczego. Niemiecka załoga opuściła pojazd zabierając ze sobą rannych, jednakże zostawiając za sobą jeżdżący i w dużym stopniu nietknięty czołg za sobą. Nie znana jest tożsamość załogi i ich późniejsze losy. Czołg został zabezpieczony przez Brytyjczków podczas zajęcia wzgórza Djebel Djaffa. Tiger 131 był pierwszym nietkniętym Tygrysem zdobytym przez siły brytyjskie.

Tiger 131 został naprawiony za pomocą części z innych, zniszczonych Tygrysów by można było ocenić jego zdolności bojowe. Król George VI i Winston Churchill osobiście zobaczyli pojazd w Tunisie. Następnie został on wysłany do Anglii w Październiku 1943, gdzie został wystawiony jako trofeum zwycięstwa w różnych miejscach Anglii by podnieść morale. Dopiero po tym nastąpiły próby i testy przeprowadzone przez Szkołę Technologii Czołgowych, która stworzyła szczegółowy raport na temat jego konstrukcji. Po testach zdobyty czołg został przeniesiony do Muzeum Czołgów w Bovington dopiero 25 Września 1951 roku.

W 1990 roku czołg został usunięty z wystawy by zacząć jego renowację. Zainstalowany został nowy silnik Maybach HL230 z Tygrysa Królewskiego, ponieważ oryginalny HL210 został wystawiony na osobnej wystawie. Drugą znaczącą zmianą była zainstalowanie współczesnego systemu gaśniczego do silnika. W Grudniu 2003 roku, Tiger 131 powrócił do muzeum z nowym silnikiem czyniąc z niego jedyny tego typu działający pojazd na świecie, a także najpopularniejszy eksponat w muzeum. Dalsze prace nastąpiły w 2012 roku – w tym przemalowanie pojazdu. Czołg wystąpił w filmie Fury z 2014 roku i był to jedyny współczesny film od czasów “Theirs Is the Glory”, w którym wystąpił prawdziwy Tygrys.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Źródło: Wiki

guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba

Widzialem na zywo jak jezdzi. Piekna maszyna

anonimowy człowiek

no nawet dobre wyjaśnienie ale załoga musiała zawieść Hitlera

dekoder vin

A ja myślałem, że chodzi o możliwość sprawdzenia historii pojazdu np. jak na http://historiapojazdu.pl/ 😀

mahoganytown

szykuje się wymiatacz,powinni go znerfic

1234567890

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Haintz

Tiger 131 : Pudel
0:1

mafix17

“…jednakże zostawiając za sobą jeżdżący i w dużym stopniu nietknięty czołg za sobą.” Trochę za bardzo rzuca się to w oczy 😉
Ogólnie materiał interesujący 😀