Polskie drzewko w World of Tanks – kiedy, jak i czy w ogóle pojawi się w grze?
MiqT, nasz redakcyjny kolega, na potrzeby serwisu Horizon Gamer, przeprowadził wywiad z ekipą, która tworzy fanowskie polskie drzewko czołgów. O powstawaniu projektu opowiadał Adrian „Rozkoszniaczek” Szczepaniak – członek grupy tworzącej polską nację oraz osoba odpowiedzialna za wątek o projekcie na oficjalnym forum gry.
Oryginalny news znajduje się na stronie: horizongamer.pl
Polska społeczność jest jedną z największych grup graczy, jakie występują w World of Tanks. Mimo to w grze nadal nie pojawiły się polskie czołgi, które zresztą nie raz już były obiecywane przez studio Wargaming.
Kilku miłośników historii militarnej miało dosyć czekania i wzięło sprawę w swoje ręce. Tak powstała ekipa, która tworzy fanowskie polskie drzewko czołgów, które ma szanse zawitać w grze. O powstawaniu projektu opowiada nam Adrian „Rozkoszniaczek” Szczepaniak – członek grupy tworzącej polską nację oraz osoba odpowiedzialna za wątek o projekcie na oficjalnym forum gry.
Powiedz kilka słów o sobie oraz o waszej grupie. Jak długo gracie w WoT-a i dlaczego tę grę wybraliście?
Adrian „Rozkoszniaczek” Szczepaniak: Mam na imię Adrian, ale większość członków społeczności World of Tanks może mnie kojarzyć pod nickiem Rozkoszniaczek. Jestem przedstawicielem zespołu, który pracuje nad stworzeniem grywalnej wersji polskiego drzewka czołgów. Nasza grupa liczy sporo osób i w sumie dobrze, bo praca nad drzewkiem to wręcz syzyfowa praca, zaś każdy jest odpowiedzialny za coś innego. Obecnie w skład ekipy wchodzą:
-
Revanche25 – moduły do pojazdów z drzewka (silniki), wyszukiwanie informacji, analiza
-
VillageGame – wyszukiwanie informacji, analiza
-
kamilkrajnik13 – wyszukiwanie informacji, analiza
-
Daimler1916 – promocja drzewka
-
Roophert – wyszukiwanie informacji, analiza
-
Paythos – wyszukiwanie informacji, analiza
-
GrumpyStranger – wyszukiwanie informacji, analiza, tworzenie modeli 3D, rekonstrukcja
-
RazNaRok – wyszukiwanie informacji, analiza, prace nad modelami 3D i rekonstrukcjami
-
stalowylolo – wyszukiwanie informacji, analiza
-
Elbutcher – wyszukiwanie informacji, analiza
-
marioszn – wyszukiwanie informacji, analiza
-
jacekmazur – wyszukiwanie informacji, analiza
-
bolo99 – wyszukiwanie informacji, analiza
-
Rozkoszniaczek – wyszukiwanie informacji, analiza, redagowanie wątku zbiorczego na forum
Chłopaki odpowiedzialni za modele 3D starają się albo stworzyć je na bazie projektów, albo odtworzyć ze szczątkowych dokumentów danego pojazdu. Często robią to przy współpracy z różnymi historykami.
A propos strony internetowej – macie też takową o Waszym projekcie. Skąd pomysł?
A. S.: Chcieliśmy jakoś wypromować nasz projekt. Dlatego też pojawił się pomysł zrobienia strony. Uznaliśmy, że jest to najprostszy sposób wytłumaczenia idei polskiego drzewka. Można w ten sposób pokazać nasz projekt praktycznie każdej osobie na świecie.
Przejdźmy do głównego tematu naszej rozmowy – polskiego drzewka. Kiedy narodził się pomysł i dlaczego?
A. S.: Szczerze mówiąc to nie wiem dokładnie, kiedy pomysł się pojawił. Za początek idei polskiego drzewka można uznać datę pojawienia się wątku na forum, czyli sierpień 2012 roku. Powiedzmy, że to hołd dla polskich czołgistów, którzy walczyli podczas wojny. Chcemy również wynieść przed szereg polskich inżynierów, którzy na tle historii byli mocno niedoceniani. Wielu ludzi uważa, że polska armia walczyła z czołgami wroga na koniach, machając szabelkami. Wynika to ze sporej niewiedzy naszych rodaków, spowodowanej wieloletnią propagandą najpierw Niemców, a później komunistów, którzy chcieli ośmieszyć sanacyjne władze II Rzeczpospolitej. Oczywiście, nasza armia pancerna była lekko zacofana, ale zaistniała na kartach historii.
Jak wiecie, Wargaming nie może się jakoś zebrać z polskim drzewkiem. Jak Wy widzielibyście polską nację? Jakie czołgi byście tam dodali?
A. S.: Na ten moment zebraliśmy kompletną linię czołgów średnich. Ciągle jednak szukamy informacji o nowych maszynach. Na początek byłyby dwie linie – czołgi pościgowe/lekkie i średnie. I tak:
Jeśli zachęciliśmy Was tym wstępem do przeczytania dalszej części artykułu, to możecie go w całości znaleźć na horizongamer.pl. Znajdziecie tam wyszczególnioną listę pojazdów wraz z opisami i zdjęciami.
Źródło: horizongamer.pl
Jesteśmy grupą pasjonatów WoT-a, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć fanowskie polskie drzewko czołgów. Mam na imię Adrian, znany również jako Rozkoszniaczek, i jestem częścią tego zespołu. Gram w WoT-a od dłuższego czasu i wybraliśmy tę grę ze względu na jej fascynującą historię militarystyczną. Przy okazji, oto co chciałem polecić: strona gównosewklejaniereklame.com
t 44 już jest w związku radzieckim
7tp powinien być w III tierze
proponuje zerknąć na grę Hearts of Iron IV tam są polskie cołgi
całkiem dobre ale można by więcej niszczycieli
mierne to drzewko, a wystarczy wejść na stronę OBRUM -> Pojazdy -> Goryl
i mamy 10 – 9 tier jak się patrzy.
Dajcie Twardego na I tier i pozałatwiane a reszte wymyślcie.
Jak T 55 merida jest polskim czołgiem to was chyna coś ******ło, ta maszyna nie ma nic wspólnego z polską ale jak już to z Czechami. Mazwa MERIDA pochdzi od czeskiego systemu optycznego zamontoeanego w radzieckim T 55
jak nie masz pojęcia o czym gadasz to po jakiego się odzywasz?
poczytaj
https://pl.wikipedia.org/wiki/T-55AM_Merida
zanim coś powiesz
To ze pisze w cia ze Polacy szkolili sie na t-44 to nie znaczy ze to prawda. Są to dane wywiadowcze ktorych nigdy nie mozna traktowac pewnie. Polacy szkolili się na t54. Rownie dobrze mogl to byc blad na maszynie, zamiast 5 ktos nacisnal 4 na maszynie do pisania.
Oczywiście mogło być tak jak piszesz. Problem w tym, że raport CIA rozróżnia T-44 i T-54 w tej jednostce, więc o literówce nie może być mowy.
Tylko problem z waszym drzewkiem jest taki że nic nie wnosi do gry. Polskie czołgi kończą się na V tierze. Reszta dodana na siłe w stylu: Polski żołnierz przechodził obok jakiegoś czołgu, więc można go dać drzewka.
Nie przesadzajmy. Każdy czołg w drzewku jest polski i całkiem sporo wnoszą do gry, choć może nie wizualnie. 😉
że co? waszym drzewkiem? a kim ty ***** jesteś że piszesz waszym?
Twórcą tego drzewka
Twórca polskiego drzewka twierdzi, że polskie maszyny były zacofane? LoL ?! Polskie siły pancerne właściwie od końca pierwszej do drugiej wojny światowej były cały czas w czołówce światowej. Pod względem ilość wyprodukowanych czołgów faktycznie było kiepsko w przededniu 2WŚ, ale technologicznie nie ustępowaliśmy nikomu.
Powszechne przekonanie o zacofaniu polskich czołgów wynika chyba z faktu, że nie mieliśmy maszyn, które dorównywałyby T-34 lub Tygrysowi. Ale jak takowe miały istnieć, skoro państwo polskie nie istniało kilka lat i to jeszcze w czasie, w którym w ciągu kilku miesięcy czołgi przebijały przedwojenne technologicznie „o lata świetlne”?
O ile 7TP były na warunki kampanii wrześniowej wystarczające i mogły walczyć z dowolnym niemieckim czołgiem, o tyle ich zakres modernizacyjny był już praktycznie wyczerpany. 7TP wzmocniony (9TP) miał znacznie lepsze parametry, ale i on bardzo szybko by się zestarzał, ponieważ konstrukcja, na której się opierał miała już ok. 10 lat, a jak na ówczesne warunki to bardzo dużo.
Inną sprawą to prototypy i czołgi w budowie. Tutaj taki 14TP i 25TP BS PZInż. były konstrukcjami bardzo nowoczesnymi, ale nie zdążyły, niestety, na wojnę.
Polska armia była silna. Gdzieś spotkałem się z określeniem, że II RP była „pół-mocarstwem” i to by było dobre określenie. Z każdym innym krajem byśmy sobie mogli poradzić, tylko nie z naszymi sąsiadami, którzy posiadali najpotężniejsze armie na świecie…
A co do tego czy była zacofana. No wiesz, Rumunię, Węgry, czy Hiszpanię moglibyśmy nosem wciągnąć, ale na tle „tygrysów Europy”, którzy zbroili się na potęgę, nasza armia już taka świetna nie była, co nie znaczy, że nie mieliśmy udanych konstrukcji.
Oczywiście – wszystko zależy od teatru działań – T 26 z powodzeniem były wykorzystywane prze finów przez całą wojnę tak samo jak i przez sowietów na Kaukazie i w Mandżurii . Konstrukcje Węgierskie wywodzące się od LT vz 35 (konstrukcyjnie bardzo podobny do 7 tp) tez były użytkowane przez cała wojnę . Podobnie z czołgami Włoskimi w Afryce. Więc należy wiedzieć do kogo sie porównujemy .
Prawda. W ostatnich miesiącach wojny na dalekim wschodzie radziecki T-34 były prawie nie do zatrzymania przez Japończyków. A jak się to miało w walkach z Niemcami chyba każdy wie.
Inicjatywa fajna czołgi w drzewku ciekawe ale powyżej 5 tieru wieje nudą a tak naprawdę nikt za długo na niskich tierach nie gra wiec drzewko dla mnie zbędne w takiej formie to nikt nie zechce tym grać bo na wstępie wiadomo będzie że finalny produkt (tier X) z drzewka rosyjskiego musi być lepszy.
Niekoniecznie. WG stara się by topowe tiery w nowych drzewkach czymś ludzi przyciągały (nawet byciem OP), przykładem jest Skoda T50/51, która jaka jest każdy widzi, albo chociażby szwedzki KRV. Jeśli jakaś linia nie jest bardzo zachęcająca, to WG daje wielkie bonusy na jej zrobienie jak było w przypadku szwedzkich niszczarek. Tak czy inaczej, zarówno IX jak i X poziom ma szansę być fajnymi maszynami nawet na CW. Wszystko zależy od balansu jaki zrobi WG.
Popieram tą inicjatywę na sto procent
Tak właściwie, to trzeba by gdzieś dorzucić (skoro przyjmujemy, że w drzewku mają być czołgi, którymi jeździli Polacy) sprzęt na którym jeździli czołgiści od Maczka ?
Prawda? Sek w tym, że właściwie to jako premkę można wrzucić dowolny seryjnie produkowany pojazd z drzewka USA, UK, czy ZSRR, bo Polacy mogli na nim walczyć… Dlatego finalnie do drzewka nie trafił żaden z tych wozów, by nie było tak, że premek jest więcej od regularnych czołgów, ale jest to wyłącznie zabieg wizualny. Jako czołgi premium natomiast daliśmy te, które brały udział w PW oraz te, które były w Polsce w jakimś stopniu zmodyfikowane, a nie możemy ich dać do regularnej linii.
Tytuł całkowicie wprowadza w błąd! Ani nie powiedzieli kiedy, ani czy w ogóle pojawi się w grze, o tym „jak” to można troszkę się domyślić, ale tak czy siak wszytko to miałkie pustosłowie!!! „Chłyt Matertingowy”? Jeśli tak to żenujący! Traktujcie Nas jak ludzi inteligentnych, a nie klikające misie-patysie tak by wiekszy ruch był na stronie. A jeśli już nie możecie się oprzeć to dawajcie coś jeszcze lepszego jak: C*CKI polskie drzewko, SZOK, C*CKI, C*CKI, PORAŻKA, drzewko, polskie. C*CKI. Nie uczcie się od brukowców!
Ty tak serio :D? Przecież mowa tutaj o teoretycznym drzewku, robionym przez miłośników militariów, które dopiero trzeba przepchnąć, o ile się w gołe przepchnie :). Ja wiem, że cebula się musi dopierdzielić „bo tak”, ale rób to ze smakiem :). A cycki to najwyżej SerBa Ci pokazać możemy 🙂
@Rozkoszniaczek, rozumowanie w kwestii T-44 bardzo spójne i logiczne, Jestem w stanie się zgodzić z Tobą 🙂 a jakbym jeszcze zobaczył foto to stanę murem za Wami.
W sprawie pt76b i asu bardziej mi chodzi fakt że nie ma ich nawet w radzieckim drzewku – więc dlaczego miałyby u nas debiutować? Wspomniane modyfikacje nie były aż tak daleko idące (via nowa technika wojskowa, nr nie pamiętam). W większej skali modyfikowaliśmy pojazdy kołowe.
Merida miała pancerz aktywny? To chyba wystarczy żeby WG jej nie wprowadziło. I miała że tak powiem inny „software”; nie była czołgiem „analogowym” tylku już „quasi cyfrowym” pod względem wyposażenia.
Poza tym o ile ASU zrozumiem w grze (ninja, snajper, celny/mała alfa) to PT76b już nie. Musieliby umożliwić albo pływanie, albo PPK. W innym wypadku pojazd bez racji bytu.
Na linię TD nie macie koncepcji? IMHO ma większe szanse niż linia LT. Pozdro!
Merida? Gdzie widzisz ten czołg w drzewku?
T-55AM to Merida. Akurat zrobiliśmy taki trick, że w drzewku jest T-55AM 1-szy prototyp, a nie seryjny czołg i on wcale nie miał pancerza reaktywnego. ( 😉 )
Zdjęciami niestety nie dysponujemy na obecną chwilę, ale kto wie. Może się znajdą.
W grze znajduje się już kilka czołgów pływających, chciałaby BT-SV miał taką możliwość. W WoT można to rozwiązać tak, że po prostu taki czołg dalej będzie się topił jak każdy inny, ale nadal będzie mógł kąsać. Działo 76,2 mm nie jest takie złe.
@WS, wystarczy kliknąć w ikonkę czołgu, by zobaczyć, że nowa”pasywnej” wersji.
@WS. Kliknij w ikonkę tej Twojej Meridy i przeczytaj o „pasywnym” pancerzu.
Póki co, poza raportem nie dysponujemy innymi materiałami o użyciu T-44 w WP. Mam nadzieję, że to się szybko zmieni.
Może to zabrzmieć śmiesznie, ale to jest właśnie na „+” dla ASU i PT, ponieważ laicy nie mogą powiedzieć, że są to „hurr klony durr!”. Możliwe, że pamiętasz sytuację jak, niektórzy gracze krzyczeli, że w czechosłowackim drzewku II i III tier (LT vz.35 i LT vz. 38) to klony, bo w niemieckim drzewku już są. 😉 Skoro były modyfikowane i używane w WP to zawsze możemy je zaproponować do drzewka, a czy tam trafią finalnie to inna sprawa.
Zastosowaliśmy zabieg, że w drzewku jest nie sama „Merida”, tylko „T-55AM 1-szy prototyp”. 😉 Akurat wnętrze czołgu nie gra wielkiej roli w WoT, stąd też spora przewaga maszyn radzieckich nad zachodnimi w grze. W rzeczywistości wyglądało to wszystko nieco inaczej, właśnie ze względu na wygodę obsługi i przyrządy, ale to zapewne wiesz. 🙂
Jako średniotierowy czołg lekki powinien dawać radę, bo jego działo nie jest raczej najgorsze, a brak możliwości pływania może ograniczy jego historyczne możliwości, ale w grze raczej nie powinno dużo zmieniać. W końcu, wody w obecnych mapach nie ma aż tak dużo, a przynajmniej nie tak dużo jak byo jeszcze te kilka lat temu. Mobilnością może i nie grzeszy, ale zawsze można z niego zrobić pasywnego zwiadowcę. 🙂
Na potencjalnego TD IV tieru mamy jeszcze SU-76 na podwoziu T-34, chociaż to raczej dość górnolotne określenie dla pojazdu improwizowanego, zbudowanego dla szkoły oficerskiej. Ogólnie wygląda ta maszyna tak, że na kadłubie T-34 po zdjęciu wieży zamontowano działo ZiS-3, prawdopodobnie wraz z „budą” z SU-76M, albo na jej wzór. Poza tym musimy jeszcze upewnić się, że rzeczywiście coś takiego powstało.
Tak się składa że zdjęci nie mamy, a pan Pirzecki ucina wszelkie tematy skąd w swojej kolekcji ma T-44.
Polskie drzewko zostanie pewnie dodane wtedy jak bedzie mało Polaków grać.
Teoche klonów, ale mi to nie przeszkadza. Zbieram wszystkie ruskie naleśniki 121 ob140 ob907 t62a t55a t54 ob430 i bylby jeszcze Polski t55am 🙂
Jak mówiłem, określenie „klon” jest dość krzywdzące. 🙂 Wprawdzie wizualnie to nadal są T-54/55, ale parametrami będą różnić się znacznie od oryginałów. Chociażby silnik 850 KM w T-54 powinien robić robotę. 🙂
To jest ***** śmieszne żeby gracze z danej społeczności musieli sami sobie drzewko robić
Wszystkie mniejsze nacje tak robią. Czesi i Słowacy robili swoje drzewko sami, Szwedzi również. Tak samo robią Włosi, Węgrzy, Jugosłowianie i wszyscy Ci, którzy chcieliby w ten sposób wyróżnić i wypromować swoją nację. WG spokojnie mogłoby się obyć bez nowych nacji, bo materiałów na nowe linie w „głównych” drzewkach jest bez liku.
Blagam Was …. polskie drzewko ? Polskich czolgow ktore istnialy bylo by to moze 5 i to do 5 tieru potem juz wszystko ruskie wiec jakie to polskie drzewko ?
Jak na mnie to moze być „historyczne” drzewko i niemiałbym z tym zadnego problemu.
Nimi jeździli (/jeździliby) polacy i to mi wystarcza
Nie rozumiem tego „bólu ****” o to ze to nie jest do końca polskie to sa POLSKIE modyfikacje czołgów..
To tak jaby sie przypieprza* do tego ze jest niemiecki buldog ze bedie szwedzki centurion ze sa chiny „jakcson” brytyjski czy tez churcill III radz. premka, albo jap. tiger itd…
Więc…
(Tak napisałem to nizej..)
Ojej. Taka nasza historia. Jakbyśmy byli wolnyk krajem po wojnie a nie okupowanym to mielibyśmy swoje. Zauważ że jako nagrodę za misję masz t55, ponieważ to jest czołt niemiecki z NRD. Z RFN są leopardy. Taka historyja nasza. Ja się bym mie wstydził klonów. BTW T44 to mój ulubiony med na 8 :), pozdrawiam krajowców walczących o nasze drzewko.
A najśmieszniejsze w tym T-55A jest to, że te wozy były wyprodukowane w Polsce i Czechosłowacji. 😉
Pozdrawiam również. 🙂
T-44? T-34 100? Pierwsze słyszę o takich wynalzkach w Wojsku Polskim…. Chyba ich fantazja poniosła.
Wspomniane w tekście raporty CIA robią swoje. 😉
zawsze sie znajdzie jakiś wrzód
o tobie mówie
ws
Nie obrażaj, bo sobie wystawiasz świadectwo. Nasi nie mieli T-44. Ani żadnego science fiction z T-34 100. Wolę nie mieć drzewka niż mieć jakieś wymysly internautów.
a ja wole mieć wymysły w drzewku niż niemieć go wcale !!!!
Nie dajmy się zwariować. Fakt faktem jak czytamy publikacje nt. T-44 to każda z nich powie, że T-44 radzieckiej armii nie opuściły, a T-34/100 to też nieznana konstrukcja, niemniej jest opisana w raporcie bardzo dokładnie, dzięki czemu dość łatwo jest odtworzyć jej ew. wygląd.
Nie zrozum mnie źle, doceniam bardzo zaangażowanie i pracę. Ale bez twardych dowodów, choćby blueprintów będzie ciężko WG przekonać. Problem ten sam z naszym drzewkiem jest od lat, i nie ma jak go przeskoczyć na razie.
Doskonale Cię rozumiem. Całe szczęście źródła tych rewelacji istnieją. 🙂
http://polishtreeforwot.byethost24.com/?i=2#
Wybierz interesujący Cię pojazd, w zakładce „Details” masz zakładkę „Sources”. Tam są linki do dokumentów, na których się opieramy. 🙂
Widziałem, przejrzałem. Pytanie, na ile jest to rzetelne? Określenie czy dany pojazd to T-34, T-44 czy T-54 było wtedy nie takie oczywiste. Raporty z 1955 roku, więc posiadaliśmy już 54ki.
Druga kwestia, czemu PT-76 czy ASU miałyby być w polskim drzewku?
9 i 10 tiery może być zbyt nowoczesny, choć w erze strv103 czy chieftaina chyba do przejścia.
Jak na mnie to moze być „historyczne” drzewko i niemiałbym z tym zadnego problemu.
Nimi jeździli (/jeździliby) polacy i to mi wystarcza
Nie rozumiem tego „bólu ****” o to ze to nie jest do końca polskie
T-44 pojawił się w 1944 roku, więc w ciągu 11 lat wywiad USA miał możliwość doszkolić się w kwestii jego wyglądu. W raporcie jest napisane, że T-44 służyły do szkolenia, więc to co służyło w linii w WP to trochę inna para kaloszy. Na przykład taki Covenanter nadal służył w armii brytyjskiej do szkolenia mimo, że armia brytyjska posiadała już znacznie nowocześniejsze czołgi. Poza tym raport rozróżnia T-44 i T-54, więc o pomyłce raczej nie ma mowy.
PT-76 był w Polsce modyfikowany. Wprawdzie nie były to wielkie różnice, ale wystarczyło by wrzucić go jako potencjalny czołg premium. W przypadku gdybyśmy znaleźli nowe informacje o polskich czołgach lekkich, można by PT-76 wrzucić do regularnej linii. Póki co trzeba zadowolić się tym co jest.
ASU-85 również doczekał się pewnych modernizacji o czym powiedział mi RazNaRok po publikacji.
T-55AM poza tym, że jest młody, technologicznie nie odstaje od innych „dziesiątek”. To jest sytuacja podobna jak z szwedzkimi maszynami. Taki Strv 74 pochodzi z 1957 roku, a w porównaniu z amerykańskimi, brytyjskimi, czy radzieckimi czołgami z tych lat raczej wrażenia na nikim nie robi. Z resztą widać to po jego umiejscowieniu w drzewku.
@GTX, to nie ból ****, to konstruktywna krytyka. Nie mówię „to jest do ****”, pytam o to co wzbudza moją watpliwość. Chcę drzewka, ale starannie przygotowanego. I w miarę realnego
Gwarantuję Tobie, że jest bardziej realne niż niektóre „gałęzie” w poszczególnych nacjach. Staranność? Wystarczy przeczytać dwa, a właściwie trzy tematy na forum WoTa, trochę tego jest i sprawa będzie klarowna. Nie będziesz miał takich dylematów 😉
Oni wolą dodawać czołgi premium. Jest nas najwięcej, a polskiej nacji dalej nie ma😠😠