Mechanika gry [cz.6]: Ekonomia oraz turnieje

Witajcie w szkółce gracza War Thunder.

Oto zawitał do nas kolejny artykuł z cyklu “Mechanika gry“!

W dzisiejszym artykule zajmiemy się ekonomia gry. Let’s begin !

54d

Wstęp

Wstępnie musimy zaznaczyć że cała gra oparta jest na modelu F2P – free to play. Oznacza to że wewnętrzny rozwój zawartości możliwy jest bez wydawania swoich realnych pieniędzy. Jest to niestety bardzo mozolna praca przez co niektórzy zniechęcają się do gry. W tym artykule postaram się omówić części już znane albo i nie, niuanse związane z ekonomią gry.

Spis treści

 • Waluta w grze
 • Doświadczenie (XP)
 • Talizman
 • Bonusy
 • Tryb gry a zarobki
 • Posiadanie konta premium
 • War Bonds – obligacje wojenne
 • Trofea bitewne
 • Trofea – hazard
 • Daily Reward
 • Koszta napraw i ceny uzbrojenia
 • Wymiana doświadczenia za Złote Orły
 • Wagery
 • Rozkazy
 • Turnieje i wydarzenia – kilka słów 

Waluta w grze

Podstawowa waluta w grze czyli Srebrne Lwy srebe , zarabiane są poprzez wykonywanie akcji w grze takich jak niszczenie wrogich pojazdów, wygrywanie skrzynek z trofeami wojennymi, wykonywanie “wagerów” – zakładów o SL albo o ZO.

Złote Orły albo “Złote Wrony” gild uzyskujemy poprzez wykonywanie zadań, wygrywanie turniejów, kupno za własną gotówkę bądź branie udziałów w różnorakich eventach.

Doświadczenie (XP)

Punkty badań, bo tak w naszej grze nazywamy XP, uzyskujemy podobnie co pieniądze, poprzez wykonywanie akcji w rozgrywce. Różne maszyny mają odmienne mnożniki do doświadczenia niekiedy wręcz kolosalnie różniące się na tle konkurencji. Dla osób grających w WoT które zaczynają grę w WT, może być to dość dużym zdziwieniem. Co ciekawe lub nie, kwestia expu została tu rozwiązana w inny sposób. W WoT, jeżeli chcemy wyekspić dany pojazd musimy grać jego poprzednikiem. Tutaj, żeby przejść dalej musimy wyekspić daną ere, od I aż do IV i V jako ostatniej.

ERACały szczebel możemy grindować za pomocą jednego pojazdu!. Dla przykładu niech posłuży nam drzewko japońskie. Jak widzimy, kiedy nie mamy ochoty grać danym pojazdem, nie musimy nim się trudzić. Wystarczy obrać swój ulubiony (dla przykładu Ha-Go Commander) i wybadać daną erę. Czyli w skrócie każda era w nacji ma swoją pulę potrzebną do zdobycia by przejść wyżej. Pula ta to suma doświadczenia z 6 pojazdów (wykluczając “premki” gdyż one liczą się jako jedna wybadana i zakupiona maszyna). Po jej osiągnięciu i zakupie tychże 6 maszyn, uzyskujemy możliwość wejścia na wyższy poziom.

Talizman

Talizman to booster który kupujemy na dany samolot. Po zakupie otrzymujemy +100% do zdobywanych punktów badań, niezależnie od trybu. I tak na przykład: chcemy kupić sobie pojazd premium ale nie mamy aż tyle pieniędzy. Co w takim wypadku zrobić? A no kupić właśnie talizman. Mamy swój ulubiony pojazd którym gra nam się wyśmienicie. Nic nie stoi na przeszkodzie by go kupić. Nie dość że czerpiemy radość z rozgrywki to jeszcze dobrze kosimy doświadczenie a przy tym zaoszczędzimy nawet 1/3 ceny ZO której warty jest pojazd premium.

hoi

*UWAGA* – talizman to dobra alternatywa gdy chcemy zdobywać o 100% więcej doświadczenia. Nie daje on jednak +100% do zdobywanych kredytów! Miejcie to na uwadze.

Bonusy

Różnorodność w dostępności poszczególnych kart bonusowych i przedmiotów (tzw. doładowań) daje nam nieograniczony wybór w wyborze dodatkowej opcji. Będziemy mogli zwiększyć liczbę srebrnych lwów lub punktów doświadczenia podczas bitwy. W grze można zakupić specjalny bonus wyłącznie dla siebie lub także całej drużyny. Naturalnie, karty z bonusami są ograniczone w użyciu – niektóre poprzez aktywację na określony czas, w innym przypadku będzie to ilość bitew. Każda z kart jest różna, przynosząc inne korzyści i działając na innych, lecz podobnych zasadach. W przypadku aktywacji przez członków oddziału kilku kart podczas jednej bitwy, są one logiczne dodawane od doładowania o najwyższym bonusie ( będącym w tym momencie najkorzystniejszym dla graczy), do tego o najmniejszym, Wzór na obliczanie korzyści, które płyną ze wszystkich kart przedstawia się następująco – B1 + B2 * 0.6 + B3 * 0.4 + B4 * 0.2 + BN * 0.1

12121211212121

Tryb gry a zarobki

W każdym z dostępnych poziomów trudności rozgrywki, występują różnice. Dużo nowych graczy po odkryciu że na trybach RB/SB zarabia się więcej i expi lepiej ochoczo przechodzi na nie. Jednak czy aby słusznie? Wszystko zależy jakim graczami jesteśmy. Nie będę się wgłębiał nad wyższością trybu jednego nad drugim i odwrotnie. Z punktu ekonomicznego na długich bitwach symulacyjnych (czasami 10 minut lub 2-3 h latania przy dobrych wiatrach) można zdobyć bardzo mało lub wagon kasy i expa. Grając ciut krótsze RB (10-40 minut średnio) można zdobyć te samą ilość XP lecz trochę mniej kredytów. Grając intensywne AB (10-15 minut) zdobywamy już wiele mniej lecz trup się sieli gęsto więc i zarobek dobry. Wybór zależy od Was. Przedstawię Wam tylko tabelki z samolotu premium USA Spitfire na każdym z trybów.spit

Posiadanie konta premium

Czym jest konto premium, przedstawiać Wam, graczom nie muszę. Jedyne co mogę dodać od siebie to wartości do zarobków i doświadczenia jakie ono podbija oraz własne spostrzeżenia.

kp Po pierwsze, konto przyspiesza badanie maszyn – dzięki kapitanie Oczywisty!. Po drugie, część osób czasami po skończeniu się KP odpuszcza sobie grę bo już tak szybko to nie idzie (tutaj cholerna katorga to zdobywanie podstawy czołgisty – gaśnicy i zestawu naprawczego, na wyższej erze). Po trzecie, czy konto premium jest opłacalne?Zależy od sytuacji. Sam osobiście kupuje “premkę” tylko wtedy gdy wiem że będę miał czas na grę by zmaksymalizować korzyści z jego posiadania. Inni znów kupują je na tygodnie, miesiące, bądź lata (sic!) – bo tak wygodniej i tutaj takie osoby mają też rację.  Pamiętajmy że premka przemija a maszyna już nie, więc podchodzimy do tego tematu racjonalnie. Możecie napisać w komentarzu jakie jest Wasze podejście do konta premium :D

 War Bonds – obligacje

Obligacje wojenne to ciekawy sposób by zachęcić graczy do ciągłego grania, nie dużo bo może godzinkę bądź dwie dziennie ale jednak. Polegają one na wykonywaniu różnych zadań pokroju zniszcz 10 lekkich czołgów bądź zajmij 1-3 miejsce w drużynie pod względem punktów w uzyskanych w bitwie. Co dzięki temu otrzymujemy ? Maszyny premium, boostery, wypożyczenie maszyn premium na pewien okres czasu tj. od 1 do 3 h oraz różne naklejki, krzaki i ozdoby. Pełna lista zadań do wykonania jest CHOLERNIE długa więc pozwolę sobie wkleić link zewnętrzny z wszystkim opisanymi zadaniami. Od siebie dodam iż nagrody niekiedy są strasznie atrakcyjne jak ostatni Wetmore’s P-51D-10 Mustang (od pewnego czasu unikat) albo takie które można za grosze samemu kupić a są prawdę mówiąc słabe (jak Ram II warty 1150 golda, a potrzeba było zdobyć 3200 punktów w 28 dni). Dziennie za wykonanie zadań dla II – III – IV ery dostajemy 160 punktów. Reset następuje co 24h po czym znów możemy je zdobywać.

Obligacje

Trofea bitewne

No i tutaj już nawet moja wiedza po części mnie zawodzi. Formalnie są one nagrodą za odbytą bitwę. W praktyce jest to jedna wielka, losowa niewiadoma. Czasami po bitwie z 7 zestrzeleniami na SB nic nie otrzymamy a niekiedy po przedwczesnym zejściu w 3 minucie lotu, dostaniemy zniżkę na maszynę premium od 10 – 75 %. W paczce można otrzymać talizmany, boostery, ZO, modyfikacje do maszyny, testowe pojazdy premium, wagon Srebrnych Lwów lub zadania bitewne i podwójne użycia. Słowem całkowity random.

WAR

Trofea – hazard

Trofea kupowane w sklepie z przedmiotami, są formą hazardu polegającą na kupnie danej paczki z nadzieją na wylosowanie interesującego nasz przedmiotu. Warta 299 ZO, zawiera różne maszyny, czyli te najbardziej pożądane przedmioty jak i wagery, konto premium na 3 dni, 300 ZO, 120 000 SL.

234143422342342342343edsfsdfsfsdfsfsfsdfsdfsfsf

Daily Reward

Nagroda za codzienne zalogowanie się do gry. Cel jest oczywisty. Nagrody już nie :crazy:

Co 14 dni mamy szanse na zdobycie maszyn premium, jazdy testowej na dany okres, 100 sztuk złota, składu Srebrnych Lwów wraz z lokomotywą, boosterów, zakładów bitewnych. Pomiędzy 14 dniem zdobywamy kasę, zakłady i boostery. Nie ma znaczenia czy logujemy się 400 dzień czy 1. Też znów mamy tu całkowity random.

Bez tytułu

Koszty napraw i ceny uzbrojenia

Dawno dawno temu, kiedy miasto Kursk i jego okolice był spokojnymi terenami a Ivan wraz z Hansem urządzali wyścigi Mausów, deweloperzy kombinowali jak by tu urozmaicić życie gracza. Postanowili w pocie czoła zmieniać koszta napraw. Dochodziło do sytuacji wręcz komicznych.  Wyobraźcie sobie sytuacje kiedy odrzutowiec z 1952 roku czyli Sabre F-86 F-2 był tańszy w naprawię niż samolot z 1944 roku czyli Ki-84. Koszta napraw rzędu 60.000 SL siały strach w sercach i grozę w wirtualnych portfelach graczy. Czemu tak było?. Ano dla balansu. Jednymi maszynami gracze grali z chęcią innymi już nie. I tak by karcić spam Hayate (bo tak nazywa się samolot Ki-84) zmieniano koszty napraw. Oczywiście nie tylko tej maszyny a wszystko co tylko miało skrzydła. Rzecz jasna teraz jest już o niebo lepiej ale ciągle możecie oglądając karty pojazdów,  trafić na kwiatki (polecam popatrzeć na koszta napraw właśnie samolotów japońskich IV-V ery, ubaw po pachy).

23443434

Po tym jakże nostalgicznym co ciekawym wstępie przejdźmy do konkretów. W naszej karcie ewidencyjnej pojazdu, możemy sprawdzić ile MAKSYMALNIE zapłacimy za CAŁKOWICIE zniszczony pojazd. Czytaj,  bliskie spotkanie trzeciego stopnia z skałą. Zapłacimy mniej jeśli np. wylądujemy na szczerym polu z połamanymi skrzydłami czyli, jeśli nie chcecie płacić kokosów warto płynnie, gdy macie szansę, wylądować niż wyskakiwać z pojazdu.

Teraz koszta pocisków. Zawsze, każdy czołg pociski podstawowe ma za darmo. One jak i ammo HE. Dopiero to co odblokujemy  w modyfikacjach pojazdu, staje się płatne. I tak np. amunicja HEAT-FS lub pociski podkalibrowe mogą kosztować grosze, 80 do 400 SL aż po 1600 za strzał. A uwierzcie mi, Leopard I który spamuję kumulacyjnymi i nie trafia (o zgrozo) jest prawdziwą studnią bez dnia. Cenę pocisku sprawdzicie osobno dla każdego pojazdu w zakładce modyfikacja i najechaniu na dostępne rodzaje amunicji.

W samolotach amunicja do uzbrojenia ofensywnego i defensywnego jest relatywnie tania. Droższe są już podwieszki takie jak bomby czy rakiety. Choć to dalej groszowe sprawy.

Wymiana doświadczenia za Złote Orły

Za grę otrzymujemy Punkty Badań. To już wiemy. Razem z nimi dostajemy Wolne Punkty które pozwalają nam za “drobną” opłatą w postaci Złotych Orłów, wybadać interesującą nas maszynę. Przelicznik to 1 Złoty Orzeł – 45 Punktów Badań. Teraz zaczyna się zabawa. Podzielmy to na trzy kategorie:

 1. Badanie całej maszyny
 2. Badanie końcówki maszyny
 3. Badanie modyfikacji.

Ad.1

Jeśli mamy taki kaprys i wolne pieniądze, kupujemy walutę premium i badamy cały pojazd. Tylko że jeśli chcemy sobie odkryć nisko poziomową maszynę, nie ma sprawy. Jeszcze ujdzie. Przy badaniu wysoko erowych pojazdów jest to straszliwie nie opłacalne. Lepiej kupić konto premium przy okazji zarabiając pieniądze i szkoląc załogę niż inwestować w stratny biznes. Możemy na tym wyjść jak Zabłocki na mydle.

xd123

Ad.2

Tutaj sprawa jest jasna. Brakuje nam do pojazdu kawałka doświadczenia (ten “kawałek” definiujecie już sami) więc doekspiamy. Zazwyczaj kwoty w granicach od 1 do 300 golda.

Ad.3

Często zdarza się że mamy dość grania daną maszyną bo nie mamy na niej np. gaśnicy bądź zestawu naprawczego. W takim wypadku możemy wykupić daną modyfikacje za pewną ilość ZO. A to ile już golda będzie potrzebne jest sprawą osobną. Każdy pojazd ma określony swój cennik. Ale ceny oscylują w granicach od 60 ZO za modyfikacje pojazdów I ery aż do 500 ZO za modyfikacje wymagające ogromną ilość doświadczenia jak dla przykładu silnik, na niszczycielu czołgu Jagdtiger – 80.000 XP 🙂

Bez tytułu

Wagery

“Wager” czyli z języka angielskiego “zakład”, to forma zdobycia SL bądź ZO. Za cele postawione przez zakład a które my wykonujemy, dostajemy określoną pule pieniędzy.

233232332322

Rozkazy

Rozkazy to krótkie, parominutowe wspomagacze które aktywowane są w bitwie. Klikamy domyślnie klawisz “M” po czym w prawym dolnym rogu pojawi nam się przycisk “Aktywuj rozkaz”. Na bitwę można aktywować tylko 1 (działają na trybie RB/AB).

Porady:

 • rozkazy “Ziemia-powietrze” i “Powietrze-powietrze” aktywujemy gdy jesteśmy pewni serii fragów. Dla przykładu lecimy bombowcem, nadlatujemy nad cele takie jak kolumna czołgów etc. Normalnie za 1 zniszczony obiekt dostaniemy np. 3000 kredytów. Po aktywacji będzie już 9000 kredytów. Tak samo z samolotami. Tutaj już ciężej to wyliczyć ale zasada ta sama.
 • rozkaz “Polowanie na oślep” jest przydatny gdy zostajemy na jednego przeciwnika, uciekającego spoza naszego zasięgu wzroku. Po aktywacji, zostanie on oznaczony nawet do odległości 30 kilometrów. Czas trwania to 6 minuty po czym następuje zmiana na członka w naszej drużynie i odwrotnie. Liczba zmian to 5.

123

Turnieje i wydarzenia – słów kilka

Jak w każdej grze MMO, tak i tu, ogromna większość graczy po osiągnięciu swojego celu w rozgrywce i zdobyciu doświadczenia próbuje swych sił na arenie wyższego poziomu – turniejach.

TYER Tutaj gracze zmagają się o ZO albo, jak ostatni IEM 2017 pokazał – o dobra wymierne. Jeśli i Wy chcecie spróbować swych sił, pod tym likiem, logując się na własne konto WarThunder, zapisujecie się w interesującym Was turnieju lub tworzycie drużynę po czym w samej grze w  dostaniecie powiadomienie o w zakładce zaproszenia – “Dołącz do bitwy turniejowej”. Więc, co mogę więcej powiedzieć. Powodzenia wirtualni Gladiatorzy oraz wysokich lotów!.


Mam  nadzieje że cykl “Mechanika gry” pomógł Wam, w nawet minimalnym stopniu podniesieniu swoich umiejętności. Dziękuję wszystkim za pozytywny feedback jak i za krytykę. Każdy odzew napędza do pracy. Napiszcie proszę w komentarzu o czym miałby być następny poradnik. :salute: 

Poniżej zamieszczam post w języku angielskim jak dołączyć do turnieju gdyby ktoś miał problemy. Nie jest on ciężki w zrozumieniu, więc Wujek Google raczej potrzebny nie będzie.

[eSport] Serwis Turniejowy tss.warthunder.com – FAQ

 

 

 

Lancetti

Gracz War Thunder od fazy beta - 2012 roku. Tester jednostek naziemnych i okrętów. Wiedzę zdobytą w grze, staram się przekazać w jak najlepszy sposób początkującym oraz weteranom.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments