Cała prawda o: BL-9, czyli IS-3 pod lupą…
Jeden z naszych czytelników, pokusił się o sprawdzenie, w jaki sposób rozkładają się obrażenia (niski roll i wysoki roll). Poniżej znajdziecie artykuł autorstwa BenQ_MalyGlod oraz jego nader ciekawe uwagi dotyczące omawianego pojazdu. Miłej lektury 😉
Cała prawda o: BL-9, czyli IS-3 pod lupą…
Witam Was Czytelników serdecznie, zaczynam nową serię artykułów pod „chwytliwą” nazwą „Cała prawda o:…” W tej serii skupimy się nad sprawdzeniem, opisaniem i rozkładem (poprzez RNG) DMG wybranych czołgów. Ma to znaczący wpływ na indywidualne odczucie „jakości” z grania danym pojazdem.
W dzisiejszym artykule skupimy się na bodajże najpopularniejszym czołgu w całej grze: ISie-3.
Ok, po jakże przyjemnym wstępie powróćmy na ziemię i znów skupmy się na całej „kochanej” bazie danych, DMG. I znów aby stworzyć wiarygodną i rzetelną bazę danych zebrałem 500 strzałów, spełniające 3 warunki.
- Musiały zadać DMG i nie zniszczyć wroga (zadać „pełnowartościowy DMG”),
- Wykluczyłem ammoracki,
- Tylko pociski AP oraz APCR (wykluczone HE ze względu na inną średnią).
Tak więc znów zacznijmy od średniego DMG, które w tym wypadku wynosi 388,5 (czyli 1,5 poniżej średniej). Osobiście powiem, że poczułem się zaskoczony gdyż spodziewałem się odwrotnej zależności w tym wypadku.
Następnie ogólna ilość strzałów poniżej oraz powyżej średniej, w tym wypadku jest to 249 (poniżej) do 246 (powyżej). Co przy powyższej średniej nie zaskakuje.
„Rzućmy zatem okiem” na maksymalne losowanie wartości 484 (4 do maksymalnej wartości w grze) oraz minimalne 293, które jest TYLKO o 1 wartość wyższą od absolutnie najniższej wartości wynoszącej 292 dla tego działa. Nie muszę chyba wspominać jak strasznie rozczarowujący jest strzał poniżej 300 DMG gdzie średnia wynosi prawie 100 DMG więcej…
Do tego momentu było w miarę przewidywalnie, teraz zabierzmy się za dane które zaskakują.
Na pierwszy ogień idzie ilość strzałów o wartości DMG 390 +/- 10%. I wbrew oczekiwaniom (z danych powyżej) statystyka wynosi 196 (w przedziale 390-430) do 189 (w przedziale 350-390). Co daje nieznaczną różnicę na korzyść wyższych wartości.
Druga zaskakująca wypadkowa to ilość serii po „co najmniej 3 strzały” powyżej średniej oraz poniżej średniej. I tutaj znów dane wskazywałyby na dodatnie wartości gdyż mamy 35 „dodatnich serii” do 31 „ujemnych”.
Co zatem wpływa na to, że średnia ogólna DMG wypada poniżej wartości 390? A no ilość strzałów poniżej oraz powyżej średniej zwłaszcza w seriach strzałów. Bo pomimo, że „dodatnich” serii mamy 35 (294 strzały), a „ujemnych” 31 (339 strzały) to różnica w ilości strzałów w tych seriach jest porażająca i wynosi 45…
(Kliknij, aby powiększyć)
Teraz podsumowanie danych liczbowych poprzez analizę wykresu graficznego oraz linii trendu (czarna linia będąca średnią wypadkową punktów). Jak widzimy po rozkładzie punktów na wykresie znaczna ich większość znajduje się w „dolnej połowie” (zwłaszcza po stronie < 390 DMG). I choć więcej punktów w „górnej połówce” znajduje się po stronie 390 > DMG nie ma to jednak znacznego wpływu na ogólny wynik. I tak jak w przypadku Skorpiona G szczyt linii trendu (wartość 380) przypada przed wartość średnią dla działa, dla przypomnienia 390, a duże wartości losowanego DMG nie rekompensują przeważającej jednak ilości strzałów o niskich wartościach.
Wnioski Końcowe: IS-3.
Jest to czołg złożony w mojej opinii z kompromisów. Spytacie może dlaczego? Gdyż w wielu przypadkach na tle swoich odpowiedników z innych nacji jest po prostu przeciętny (HP, DPM, maksymalna prędkość). Zatem co go wyróżnia i sprawia, że jest taki powszechny? Lista zalet i niedługa lista wad. Do listy zalet dodałbym: dobry pancerz wieży oraz kadłuba (wraz z pancerzem warstwowym), niska sylwetka, wyśmienity DMG na strzał, przeciętna celność z jednakowoż dużą tendencją do trafiania nawet w ruchu. A krótka lista wad to: słaby ammorack (trzeba zrobić perk na ładowniczym), długi czas celowania, słaba depresja działa i „miękki daszek” wieży.
Na koniec chciałbym podziękować:
- Serwisowi rykoszet.info – zapowiada się dłuższa współpraca… :D,
- Youtuberowi „MrOmen” – za udostępnienie danych i zawiązującą się współpracę,
- Graczowi MacBie za pomoc przy zbieraniu danych oraz zapowiedź współpracy przy przyszłych artykułach,
- Graczowi Hu3sa6r za udostępnienie wartości DMG.
Na podsumowanie powiem, że następny artykuł będzie o czołgu Object 252U, ze względu na jego dużą popularność (a moje subiektywne odczucie, że strasznie niskie losuje mu DMG). O pomysłach „usprawnień” i rozwiązań będziecie informowani w przyszłych artykułach.
Do zobaczenia na polu bitew, BenQ_MalyGlod…
(Kliknij, aby powiększyć)
Dobra robota 😀
Zadanie dla BenQ:
teza – średni dmg jest niższy przy trafieniu HT lub twardego TD (szczególnie wyższego tieru) a wyższy przy trafieniu papiera (np. LT).
Na przykładzie ScorpionaG.
Podejmiesz wyzwanie? 🙂
to nie ma żadnego sensu
też miałem takie wrażenie, ale z czasem moje zdanie jest na korzyść losowości RNG. Poza ty wymagałoby to TYLE CZASU, że nie wiem czy by mi miesiąc starczył. Pamiętaj, że głównie oglądam z wotreplaya i jeżeli coś ominę to muszę przeskakiwać 20s. a to wydłuża oglądanie + analizę)
Super test uwielbiam takie. Fajnie jakby powstał test na tym samym czołgu w przypadku konta na poziomie 500 wn8 i takiego powiedzmy 2500 wn8 rozwiałoby to wiele spekulacji i ujawniło prawdę.
Mogę pomóc jak coś tzn poświęcić się do testów.
Test był robiony z osobami o bardzo różnych statystykach (4 graczy gdzie WN8 wg kolorku to żółty, jasno zielony, ciemno zielony i niebieski). Zatem w moim zdaniem był to przekrój większościowy graczy 😀
Zrób taki eksperyment na magazynkach, ostatnio miałem bitwę emilem 1 gdzie cały magazynek poniżej 280 dmg każdy strzał wchodził, a w bitwie może 1 magazynek powyżej 300-320 wychodził. Później magazynek 4 pestki powyżej 320 w następnej bitwie… Tu nie chodzi o to że cały czas losuje np. nisko. Ludziom chodzi o to, żeby dmg losowało mniej więcej taki jaka jest średnia, bo wtedy ma się więcej pewności. Wyobraźmy sobie że rng wynosi 10-15% i jak wtedy by lepiej się grało, widząc mniej więcej co na pewno przebijesz i z jakim dmg do tego co mamy teraz
Magazynki też będą (Chciałbym co najmniej 4, może zbiorowo zrobić – T57H, AMX 50 100, T69 oraz BC 25t będą gwarantowane). Dlaczego one, ze względu na różne kalibry dział, chodzi o przestrzał i różnorodność….
Dobra robota BenQ_MalyGlod
Połowa płacze że WG oszukuje/naciąga RNG a druga opierdziela jak przedstawiasz wyniki pomiarów weryfikujące tę teorię.
Dla mnie super i uspokaja mnie ta wiedza w momentach kiedy losuje 8 razy pod rząd g#wniany DMG.
Niektórzy z was płaczą jak nad rozlanym mlekiem. Jeśli kogoś nie interesuje ten artykuł i jest według niego tylko doszukiwaniem się „teorii spiskowych” to polecam traktować ten tekst luźno, bez specjalnego czepiania się szczegółów. Mnie osobiście temat zainteresował i czekam na kolejną „Całą prawdę o…”
To ja bym jeszcze poprosił o podział na wygrane i przegrane ( 15-3 lub 2-15 ) bo cuda się dzieją . Przykład rykoszet od t34-85 , su- 100 i cromka w wieże za uwaga 395 ( grałem Scorpionem G ) jak się domyślasz drużyna przeciwna po nas przejechała .
BenQ, kiedyś dla zabawy sprawdziłem sobie coś podobnego na Leopardzie. Nie robiłem oczywiście tak rozległych statystyk bo i nie miałem po co 😉
Grając Leopardem PTA zauważyłem tendencję do losowania delikatnie poniżej średniej. Oczywiście cały czas mając na uwagę wysokie losowania, zliczyłem „sesję” tych poniżej 390. 11 strzałów pod rząd miało obrażenia 389 i niższe 😀
mam Leo, i dla Ciebie na pewno z 100 mogę spisać dane i wyliczyć (tylko będzie mało precyzyjnie bo mała grupa badawcza)
Problem jest nie w średnim dmg w wielu bitwach a w danej bitwie ktora jest skazana na przegraną wtedy losuje nizsze wartosci
Bla bla bla bla…
artykuł spoko, a zajmowanie się statystyką i czytanie wykresów ma przyszłość. malkontenci zrozumieją dopiero jak przyjdzie im pracować w korpo i BenQ zostanie ich przełożonym. hahahaha…
Po pierwsze każdy strzał nie jest idealnie w to samo miejsce czołgu co już przekłada się na zmienny DMG, taki eksperyment miałby sens w idealnym
alnych warunkach niestety takich nie stworzysz. Po drugie potwierdziłeś to co jest napisane w specyfikacji czołgu w grze więc tego typu eksperymenty są bez sensu, bo nic nie wnoszą. No i po trzecie i ostatnie już mam nadzieję, połowa czytelników serwisu ma poniżej 18-ego roku życia i tak raczej nic z tego nie zrozumieją. Za dużo wolnego czasu ktoś tu ma po prostu.
Od kiedy strzelanie w różne części czołgu wpływa na dmg?HE ok ale test był z ap i apcr. Kolejny fan teorii spiskowych…
Szkoda ze ta teoria spiskowa nie bierze pod uwage umiejetnosci gry
obrazek na końcu jest nieczytelny :/
Wystarczy kliknąć, aby powiększyć.
Wow losowość jest losowa… A średnia wypada średnio… Czekamy na % cukru w cukrze…
100%
Tez tak mysle, troche bez sensu sa takie eksperymenty, im więcej strzałow sie odda, tym blizszy sredniej podanej przez WG bedzie wynik. Nie ma co robić teorii spiskowych
To żadne teorie spiskowe tylko czyste DANE… Drogi graczu, posiadasz może Defendera lub OB 252U, mam dla Ciebie zadanie, zbierz 100 wartości DMG (a potem mi je prześlij poprzez redakcję rykoszet.info). Może docenisz jaki wkład pracy przy samym spisywaniu trzeba włożyć w całokształt. Nie mówiąc o wpisywaniu w arkusz kalkulacyjny i wyliczanie danych…
spoko, doceniam wkład pracy, ciekawy eksperyment, ale nie wiem po co to robicie. Mogę tylko przypuszczać, że dla funu, bo według mnie nie można wyciągnąć wniosku, ze jakis czołg naprawdę ma większe/mniejsze srednie uszkodzenia na strzal, myslę, ze w tej kwestii mozna zaufac WG
niestety 252U nie posiadam, ale moze przy innym czolgu pomoge
Tia, jak już ktoś powiedział. Bez sensu… Nikt ci nie zarzucił, że zebranie tych „czystych danych” nie jest czasochłonne. Oczywiście, że jest, ale po co?
No jak chłop ma mnóstwo wolnego czasu to może robić takie rzeczy. Koniec końców i tak wyjdzie mniej/więcej średnia podana przez WG.
Po co? Ja to robię dla zaspokojenia swojej ciekawości. Przy okazji dzielę się informacjami z Wami, wyciągajcie sami wnioski i sprawdzajcie u siebie. Jak mi pomożecie zebrać dane to może i będą bazy danych z 1000 strzałów.
Ale chociażby zobacz artykuł poprzedni o Scorpionie G i porównaj go z IS-3… Zobaczysz różnicę.
W moim mniemaniu to jest również dobry poradnik dla początkującego, po przeczytaniu artykułu wiesz co badasz i czego się spodziewać….
Ciekawość to drugi stopień do piekła m8, a i nadal bez sensu.
Jest to obalanie tych głupich teorii spiskowych działających na zasadzie „zawsze losuje mi poniżej średniej” 😛
Znajdź sobie dziewczynę , i to szybko 😉 szkoda Twojej energii,a jak chcesz więcej danych poproś o nie WG…
lepiej tego ująć nie można było, brawo ty!