Rzut oka na szwedzkie niszczyciele czołgów
Historia budowy szwedzkich czołgów sporo zawdzięcza niemieckiemu przedsiębiorstwu GHH (co oznacza, cóż, Gutehoffnungshütte Aktienverein für Bergbau und Hüttenbereich Oberhausen). GHH zakupiło pakiet większościowy AB Landsverk, które zbankrutowało po 2 wojnie światowej. Niemcy, którym zabroniono budowy maszyn wojennych na własne potrzeby, tworzyli plany nowoczesnych czołgów lekkich dla innych krajów, w tym dla Szwecji. Pomimo że Szwedzi byli zupełnymi nowicjuszami w tej gałęzi przemysłu, pokazali, że są pilnymi uczniami i stworzyli kilka klasycznych (na tę epokę) czołgów średnich, oraz linię innowacyjnych, koncepcyjnych czołgów ciężkich. Jednak wszystkie one bledną w porównaniu ze szwedzkimi czołgami bezwieżowymi, często uznawanymi za najbardziej innowacyjne (i kontrowersyjne) pojazdy opancerzone po 2 wojnie światowej.
Aktualizacja 9.17 to debiut dziewięciu czołgów na podstawie szwedzkich planów. Szwedzkie pojazdy są znane ze swego doskonałego kąta opuszczenia działa oraz dobrej mobilności i niezłej siły ognia, a te niszczyciele czołgów posiadają wszystkie te właściwości, wymieszane z typowymi cechami tego typu pojazdów – wysoką prędkością i niewielkimi rozmiarami. W rzeczywistych warunkach ich działanie polegałoby na pojawieniu się, oddaniu kilku strzałów i szybkim wycofaniu się, zanim przeciwnik zdołałby się odwdzięczyć.
UDES 03, Strv 103-0 i Strv 103B (rozmieszczone w drzewie na poziomach VIII–X) posiadają unikalne konfiguracje kadłuba: brak wież i raczej cienki, ale za to bardzo pochylony przedni pancerz – UDES 03 ma pancerz 20 mm z nachyleniem 81°, a Strv 103 – 40 mm pancerz i 79° nachylenia przednich płyt pancernych. Oznacza to świetną mobilność i mocną ochronę przednią. Co więcej, ta trójka może korygować obrót i ustawienie działa wykorzystując kadłuby i posiada unikalne dwa tryby gry: ostrzału i przemieszczania.
UDES 03
Jego nazwa pochodzi od wojskowego projektu badawczego prowadzonego przez Svena Berge, inżyniera stojącego za Strv.103. Plany czołgu UDES powstały z myślą o dostarczeniu armii taniego, kompaktowego pojazdu 20 tonowego, posiadającego dobre działo (możliwie z mechanizmem automatycznego ładowania) i zdolnego podjąć działania przeciwko innym czołgom. Ta specyfikacja zaowocowała kilkoma pomysłami opracowanymi przez firmy Bofors i Hägglunds. UDES 03 wzorował się na Strv 103, ale ważył znacznie mniej, a UDES 14 przypominał M56 Scorpion. Ten pierwszy przeszedł do etapu prototypu, ale nigdy nie wszedł do produkcji, a „czternastka” pozostała jedynie w wersji papierowej.
Mimo że w rzeczywistości został zbudowany po Strv 103, UDES 03 umieszczony jest na poziomie niższym w World of Tanks. Kombinacja dobrego kąta opuszczenia działa i hydrauliczne zawieszenie sprawiają, że jest to świetny pojazd szkoleniowy, przygotowujący do bitwy w trybach ostrzału i przemieszczania na niszczycielach czołgów wyższych poziomów. Posiada te dwa tryby, lecz nie cechuje ich dramatyczna zmiana charakterystyk, jak to ma miejsce w przypadku Strv 103-0 i Strv 103B.
- W trybie przemieszczania obsługa jego działa jest gorsza niż w innych niszczycielach czołgów poziomu VIII, ale wystarczająca, by umożliwić strzelanie (kąt elewacji 0… +20; celowanie w poziomie osiągane za pomocą kadłuba).
- Przełączenie w tryb ostrzału polepsza jego siłę ognia, ale pogarsza mobilność.
Robiąca wrażenie prędkość w przód i do tyłu w trybie podróży (70 km/h w przód i 50 km/h w tył) sprawia, że praktycznie nie sposób jest przewidzieć, skąd odda następne strzały. Zatem zajęcie odpowiedniej pozycji w trybie podróży, a następnie przełączenie się w tryb oblężenia, okazuje się najbardziej efektywnym rozwiązaniem.
Strv 103
W latach pięćdziesiątych Zimna Wojna niemalże przeistoczyła się w prawdziwą konfrontację wojskową. W celach odwetowych armia szwedzka rozpoczęła opracowywanie zwrotnego pojazdu o pancerzu zdolnym przeciwstawić się pociskom kumulacyjnym i o dużej sile ognia. Rozpoczęto od analiz angielsko-amerykańskich oraz francusko-niemieckich szkół projektowania. Ostatecznie komisja wojskowa wybrała nową koncepcję szwedzką: bezwieżowy czołg o silnie pochyłej przedniej płycie pancernej, opatentowany przez inżyniera w Biurze Zamówień Wojskowych, Svena Berge.
Ten model – który ostatecznie stał się Strv 103 – łączył w sobie najlepsze cechy dwóch szkół budowy czołgów: ochronę z czołgów brytyjskich i amerykańskich oraz niską wagę i wysoki współczynnik mocy do masy, z którego znane były czołgi niemieckie i francuskie. Był to pierwszy na świecie czołg posiadający dwa silniki: silnik Diesla oraz turbinę gazową, umożliwiające znaczną prędkość (50 km/h w grze). Ale to nie wszystko: miał również zawieszenie hydro-pneumatyczne i świetnie sobie radził na pagórkowatym terenie kraju. Z działem umocowanym na stałe do kadłuba, musiał obracać kadłub przy celowaniu, więc nie mógł jednocześnie poruszać się i celnie strzelać.
Aktualizacja 9.17 wprowadza dwie wersje tego specjalnego czołgu: wczesną Strv 103-0 oraz bardziej zaawansowaną Strv 103B, obie posiadające zupełnie nową możliwość gry w trybie ostrzału i przemieszczania. Oba są naturalnymi pojazdami do zasadzek. Dzięki ich dużej prędkości (okupionej opancerzeniem) i zdolnościom kamuflowania mogą osiągać najlepsze pozycje strzeleckie w mgnieniu oka. Niski profil, pochyły pancerz kadłuba i budzące respekt parametry działa czynią z nich niebezpiecznych przeciwników w pojedynkach na długie dystanse. Mogą rozprawić się nawet z mocno opancerzonym przeciwnikiem, a ich mocno pochyły przedni pancerz sprawia, że są niepowstrzymane w ataku frontalnym. Jednakże niska manewrowość zarówno w trybie ostrzału, jak i przemieszczania sprawia, że Strv 103-0 i Strv 103B są łatwymi celami w walce na krótki dystans. Dodatkowo Strv 103 ma zasięg widzenia tylko 360 m. Ogólnie, ich możliwości znacznie się zmieniają w zależności od trybu:
- W trybie ostrzału Strv 103B ma wyjątkowe statystyki penetracji, doskonałą celność i minimalny czas przeładowania, ale dość umiarkowane uszkodzenia alfa. Z drugiej strony, ma niską prędkość do przodu i w tył (10 km/h) i może jedynie obrócić kadłub w miejscu. Obniża lub podnosi kadłub (wraz z działem) w zależności od ustawienia celownika. Jego prędkość jest wystarczająca, by zmienić pozycję strzelecką na lepszą bez przechodzenia w tryb przemieszczania.
- Z drugiej strony, w trybie podróży, Strv 103B rozwija prędkość maksymalną 50 km/h i nieco niższą prędkość wstecz (45 km/h). Jednocześnie nie może korygować pionowego ustawienia działa, a obrót poziomy działa realizowany jest przez obrót całego kadłuba pojazdu.
Jak grać
- Wykorzystujcie dobrze schronienia i starajcie się utrzymać krok lub dwa za pierwszą linią, aby uniknąć wystawiania cienkiego pancerza.
- Przejdźcie na odpowiednie pozycje w trybie podróży, następnie przełączcie się w tryb oblężenia i rozprawcie się z przeciwnikiem.
- Nie próbujcie strzelać w ruchu: działo jest umocowane na stałe i nie macie szans na dobre wycelowanie, chyba że przeciwnik jest tak blisko, że wypełnia cały celownik – co oznacza, że nie musicie celować w czułe miejsca.
- Przełączanie między trybami zabiera trochę czasu, więc przewidujcie sytuację, aby zminimalizować ten problem.
Tak jak zawsze, gdy pojawia się nowa gałąź, reprezentująca nową taktykę, nie będziecie w stanie wskoczyć na fotel strzelca i od razu być profesjonalistą. Potrzeba trochę czasu, aby opanować te niszczyciele czołgów, ale jeśli włożycie w to trochę wysiłku, staniecie się siłą, z którą należy się liczyć.
Ź: Portal EU
jutro sie obada