Q&A 22-09-2016 – Nacja izraelska
Pojawiło się dosyć opasłe Q&A na temat ewentualnej, nowej nacji w grze – Izraelowi. Poniżej przedstawiamy Wam wszystkie rozprawki na ten temat.
Q: Gdybyście uzyskali informacje na temat 110 mm działa (z gwintowanym wylotem), to czy byście mogli je zaproponować, jako armatę do czołgu Merkava/M48 oraz Merkava I? Byłoby to dobre urozmaicenie i odejście od działa 105 mm L7/M68, które jest praktycznie w każdym drzewku.
A: Brytyjskie działo, o którym wspominasz, było wyposażeniem alternatywnym, używanym na Magach 3 oraz na Merkavie. Nie było to działo podstawowe. Poza tym 110 mm jest działem zdecydowanie gwintowanym i takie było stosowane.
Q: Jak myślicie, jak wpasowałyby się izraelskie czołgi do mety gry? Jaki styl gry by do nich pasował?
A: Myślę, że izraelskie czołgi byłyby czymś w rodzaju połączenia pojazdów brytyjskich i amerykańskich. To tak jak ze szwedzkimi pojazdami – nie chcemy, by były to klony Francuzów.
Q: Czy jeżeli Merkava Prototyp pojawi się w grze, będzie przypominał czołg FV 215b z działem 105 mm? Będzie miał twardy pancerz przedni, łatwy do zniszczenia silnik i słabe boki pancerza?
A: Ogólnie pancerz będzie bardzo mocny miejscami np. na wieży, ale ogólnie będzie przeciętny. Ujmę to inaczej – Merkava będzie pojazdem, który świetnie będzie nadawał się do walki, gdy schowacie kadłub i wystawicie tylko wieżę. Stanowić ona będzie dobrą odporność na pociski typu HEAT.
Q: Jaki typ pojazdów będzie główną składową drzewka izraelskiego?
A: Potencjał jest dosyć spory. Na pewno chcemy, by pojawiły się ciężkie czołgi, zakończone pojazdem Merkava, oraz pojazdy średnie, gdzie na szczycie będzie Samovar. Dodatkowo można wprowadzić mini-rozgałęzienie na tier IX i X, wstawiając tam Sho’t Kala i Magacha 3 110 mm. Dodatkowo nie będzie problemy ze stworzeniem izraelskiej linii SPG i niszczycieli czołgów. Wszystko zależy od Wargaming.
Q: Co się stanie z M51 “Super Sherman”? Oficjalnie jest to czołg izraelski, a w grze trafił to francuskiego drzewka, jako M4A1 Revalorisé.
A: WG dało mocno ciała, wprowadzając M4A1 Revalorisé, jako czołg francuski. Zacznijmy od tego, że posiada on niewłaściwy silnik Cummins VT8-460, zamiast historycznego Continental R-975. Ogólnie trzeba zaznaczyć, że francuski Sherman był bardziej polem testowym dla izraelskiego M-51 – sprawdzali na nim praktycznie wszystko, od wieżyczek, po podwozie. Wargaming nie zrobiło żadnych badań terenowych, tylko klepnęli projekt i wrzucili do gry. Dlatego nie powinien on znaleźć się w drzewku francuskim. Wracając jednak do Twojego pytania – M51 “Super Sherman” będzie tierem VII, używając pocisków APCR, jako podstawowej amunicji. Stylem gry będzie zbliżony do Panthery.
Q: Czy są jakieś specjalne technologie, które mogą być dodane do gry, wraz z drzewkiem izraelskim? Chodzi mi o coś na zasadzie czołgów szwedzkich, gdzie z maszynami pojawi się regulowane zawieszenie.
A: Niestety, chyba nie ma takich rzeczy. Jednakże w czołgu Merkava producent dał możliwość montowania zawieszenia pneumatycznego. Może do WG wykorzysta.
Q: Jaki będzie, Twoim zdaniem, najbardziej unikalny i wyróżniający się czołg w drzewku izraelskim?
A: Nie będę oryginalny i powiem chyba tak, jak każdy – Merkava. Będzie to świetny pojazd od gry typu hull-dwon, ale i taki, który poradzi sobie na otwartej przestrzeni. Mimo, że jego pancerz będzie przeciętny, to jego wielowarstwowość pozwoli poodbijać niektóre pociski.
Q: Kiedy drzewko izraelskie może pojawić się w grze? Chodzi mi o umiejscowienie w czasie wprowadzenia np. po drzewku włoskim, ale przed polskim?
A: Nie mam pojęcia, o to lepiej zapytać twórców gry. Mogę Wam jedynie powiedzieć, że WG nie zaczęło jeszcze pracy nad tym drzewkiem, więc szybko się go nie spodziewajcie.
Q1: Jest sporo modyfikacji M4 Sherman, o których słyszeliśmy, a część nawet mamy w grze. Czy były jednak takie, o których mało się mówiło? O których gracze mogli nie słyszeć? Dodatkowo, czy wieżyczka FL-10, która została zapożyczona od Egipcjan, mogła by być wieżą dla czołgu w wersji Premium?
Q2: Jak już mowa o egipskich produkcjach, myślisz, że jest możliwe pojawienie się w grze egipskich pojazdów, takich jak T-34/100 czy Sherman z wieżą AMX-13, jako czołg Premium?
A: Izrael mógł pochwalić się dosyć zażyłą współpracą z Finami, o czym może świadczyć chociażby powstanie firmy Soltam. W ramach tej współpracy fińskie działo 122 mm było testowane na podwoziu M4A3E8, a potem przerobione jako pojazd artyleryjski. Sama armata została potem przerobiona na fińskie działo 155 mm, które to Izrael zaadaptował na potrzeby Soltama M-68. Co do Shermana/FL-10, mógłby on być używany na kilka sposobów. Bycie czołgiem Premium może nie byłoby tym najlepszym, gdyż problemem byłaby różnica w ilości załogantów. Mógłby być on natomiast arabskim niszczycielem czołgów na VII tierze, gdyby takie drzewko powstało. Mógłby być też pojazdem średnim, pośrednim, w gałęzi prowadzącej do Tirana 4/5. Tutaj też można by było wsadzić T-34/100 jako pojazd VIII tieru.
Q: Jakie kolejne drzewko nas czeka? Może wietnamskie – sporo graczy z tego kraju gra w WoT.
A: Wątpię, byśmy znaleźli tyle pojazdów, by stworzyć całe drzewko Wietnamczyków.
Q: Czytałem ostatnio artykuł na jednym, z portali o WoT, że izraelskie drzewko nie będzie niczym nowym w grze. Będzie to kolejna nacja, jak Chiny, która będzie pełna zapożyczeń i przeróbek już istniejących pojazdów. Nie sądzisz, że wprowadzając nowe drzewko technologiczne, trzeba by było do gry wrzucić coś świeżego? Jeżeli tak, to co to mogło by być?
A: Nowa nacja to nowe pojazdy. Jest to coś, co ta gra potrzebuje, by istnieć. Styl gry zależy od gracza, w małej mierze jest ot zależne od nacji.
Q: Czy w grze pojawi się T-62 z brytyjskim działem 105 mm?
A: W rzeczywistości Izrael nigdy nie kombinował z wyposażeniem pochwyconych T-62. Ogólnie seria ta nigdy nie przypadła do gustu wojskowym izraelskim, gdyż była bardzo niewygodna w używaniu. Porzucili więc używanie czołgów z serii T (w kraju nazwanych Tiran 6) przy najbliższej sposobności.
Q: Czy do celów ulepszenia M-51 używano więcej wariantów M4A1? Co dokładnie zmieniono w modelach M-51 i M4A1?
A: Kilka jednostek M-51 było opartych na podwoziach M4A3, zamiast A1. Było to raczej spowodowane uszkodzeniami tych drugich podczas bitew i braku zastępników z tej samej serii. Co do dokładnych zmian, podwozie M4A1 zostało wybrane, ponieważ miało więcej miejsca, niż spawany kadłub Shermana. M-51 także przeszło przez kilka zmian kosmetycznych, zanim zmieniono mu pokłady silnikowe w Chile. Po więcej informacji zapraszam do specjalnej literatury.
Q: Co przemawia za tym, by dodać izraelskie drzewko do gry, prócz Merkavy?
A: Jest kilka powodów. Najważniejszy jest taki, że to potencjalne źródło pieniędzy dla WG. Prócz tego nawiązanie do Izralea, i jego pojazdów pojawia się praktycznie w każdym drzewku.
Q: Ilu czołgów koncepcyjnych możemy spodziewać się w drzewku izraelskim, coś na modłę Chaffeego z działem 76 mm?
A: W drzewku, które ja zasugerowałem, mogą pojawić się dwa takie pojazdy. Pierwszym z nich jest Magach 110 mm, który był planowany jako zastępca Merkavy w latach 1970-1971. Drugim jest M-72, który czasami służył jako SPG, z zamontowanym działem 155 mm (jako Soltam M-68).
Q: Czy drzewko izraelskie pojawi się przed drugą linią francuskich czołgów ciężkich oraz chińskich/japońskich niszczycieli czołgów?
A: Wątpię, by pojawiło się ono przed czołgami francuskimi, nad którymi właśnie trwają pracę. Może to jednak nastąpić przed przedstawieniem azjatyckich niszczycieli czołgów. Wszystko zależy od Wargamingu i co dla nich będzie najbardziej korzystne. Myślę jednak, że wcześniej zobaczymy drzewko polskie, niż izraelskie.
Q: Czy drzewko izraelskie będzie wyglądało, jak drzewko amerykańskie, prowadzące do T57 HT – wymieszanie różnego rodzaju typu pojazdów?
A: Niekoniecznie. Taki zabieg będzie w najnowszym drzewku Szwedów, ale dla Izraela dla się zrobić pełne linię jednego typu pojazdów. Ponownie powiem, że wszystko zależy od WG.
Q1: Czy podczas przedstawienia nowego drzewka izraelskiego, deweloperzy dodadzą nową mapę? Jeżeli tak, to czy dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie mechanizmu burzy piaskowej, jako czynnik osłabiający np. zasięg widzenia?
Q2: Czy wprowadzenie nowego drzewka Izraela doda do rozgrywki system ochrony dymnej, taki jaki jest w WoWs? Podobny mechanizm można zastosować z czołgami szwedzkimi.
A: Wątpię, byśmy na wersji pecetowej widzieli takie mechanizmy, jak burza piaskowa czy dym maskujący, skoro nie dodano do tej pory nawet pory dnia i nocy. Co do samych map – kolejna piaskowa arena mogłaby się pojawić w grze. Może coś na styl Synaju czy Doliny Łez.
Q: Każda nacja ma swoją paletę kolorów czołgów (Niemcy – szary, Japonia – zielone itd.). Jakie kolory by mogły pasować do czołgów z drzewka Izraela?
A: Ciemny szary. Coś na wzór pomieszanych kolorów Niemców i Brytyjczyków.
Q: Czy ze względu historyczności, nie powinno w grze pojawić się najpierw włoskie drzewko?
A: Prace nad włoskim drzewkiem zaczęły się na długo przed pracami i pojawieniem się w grze Czechosłowaków. Zostały one zawieszone z powodu braku doboru dobrego czołgu na tier VIII. Problem tez tyczył się tierów IX i X, które musiałby być przerobione. Pewnym jest, że drzewko włoskie się pojawi, ale czy to będzie przed czy po Izraelu – nie mogę określić.
Q: Czy odbiór drzewka szwedzkiego będzie miał przełożenie na inne drzewka, np. Izrael? Czy jeżeli WG zobaczy, że graczom nowe drzewko się nie spodobało, skupi się na innych aspektach gry, takich jak mapy itd.?
A: Nowe narodowości to jest to, co trzyma ludzi przy World of Tanks. Bez nowych pojazdów gracze odpuszczą WoTa, nie ważne jakie to nowości by WG wprowadziło do tytułu. Dlatego wątpię, by krytyka Szwedów spowodowałaby zaprzestanie prac nad innymi nacjami. Raczej byłoby to motor do zakasania rękawów i wzięcie się porządnie do roboty nad innymi drzewkami.
Q: Tworząc drzewko izraelskie na forach pojawiło się sporo głosów niezadowolenia z tego powodu, głównie przez konflikt zbrojny, jaki nęka ten kraj od wielu lat. Czy może to mieć wpływ na pojawienie się tego drzewka w grze?
A: Nie widzę powodu, dlaczego to miałoby mieć wpływ na treść gry. Przecież w WoT mamy pojazdy z nazistowskich Niemiec czy komunistycznych Chin oraz Rosji, i jakoś nikt z tego powodu nie tupie nogami. Nie wspomnę już o Brytyjczykach czy Francuzach, którzy do tej pory mają problemy z terroryzmem. Należy zaznaczyć, że WG nie opiera swojego tytułu na przesłankach politycznych, a na rozrywce.
Q: Co pojawi się, jako racje bojowe, w drzewku izraelskim?
A: Myślałem o Rugelach (żydowskie rogaliki – przypis red.) albo Hamantaszach (nadziewane ciasteczka w kształcie trójkąta – przypis red.), ale z racji, że Wargaming lubi dodawać do czołgów kawę, pomyślałem też o Café Afuch (kawa warstwowa – przypis red.). Wyglądałoby to fajnie, a i wypowiadanie tego byłoby zabawne. Jednakże wszystko zależy od WG, bo to oni wybierają wszystkie „konsumable”.
Q: Ile pojazdów pojawi się w drzewku izraelskim?
A: 22, nie wliczając arabskiej linii TD-ków. Licząc z nimi, to 25. Pomijam pojazdy Premium.
Q: A ile pojazdów zapożyczonych wchodzi w tą ilość?
A: 14 bez Arabów. 17, jeżeli liczymy TD-ki.
Q: Ile rodzimych, izraelskich pojazdów pojawi się w drzewku, pomijając Merkavę?
A: Cztery: Merkava Mule jako VIII, Merkava prototype jako IX, L-33 Ro’em oraz Sholef Prototype (znany pod sygnaturą M-72).
Q: Czy są jeszcze jakieś projekty, które nie zostały ujawnione publicznie?
A: Na pewno jakieś projekty są, do których nie dotarłem. Niestety ani nie mieszkam w Izraelu, ani nie znam nikogo z tego kraju, by pogłębić moje poszukiwania. Jeżeli ktoś, kto czyta ten tekst, jest w stanie mi zapewnić dotarcie do archiwów, chętnie przyjmę pomoc.
Q: Zamierzasz stworzyć pełne drzewko izraelskie? Jeżeli tak, kiedy możemy się go spodziewać?
A: Zamiesiłem swój koncept na forum NA. Tam możecie śledzić moje poczynania z tym drzewkiem.
Q: Jakie pojazdy pojawią się na niższych tierach, skoro Izrael został zaakceptowany, jaki państwo, dopiero w 1948 roku?
A: Powstanie państwa izraelskiego nie jest jednoznaczne z postępem militarnym w tym rejonie. Żydowska historia militarna sięga wielu lat wstecz. Możecie zobaczyć na przykładzie Wielkiej Brytanii, która stworzyła specjalny, żydowski oddział w czasie II Wojny Światowej. Zresztą już w czasach I Wojny Światowej w tym kraju powstał ochotniczy batalion żydowski, zwany „Żydowskim Legionem”, którzy walczyli przeciwko Imperium Ottona. Konkludując – zawsze znajdzie się źródło, które będzie można wykorzystać.
Q: Siły Obronne Izraela używały IS-3, wyposażone w silniki z T-54. Byłoby wesoło jeździć tak szybki, przegiętym statystycznie pojazdem.
A: Możesz podać jakieś źródło? Z tego, co mi wiadomo, silnik T-54 jest dużo słabszy, niż ten montowany w IS-3. Wątpię więc, by Izraelczycy montowali ten silnik, zamiast oryginalnego.
Q: Myślisz, że WG może stworzyć drzewko Środkowego Wschodu, które będzie zawierać czołgi arabskie, izraelskie i tureckie?
A: Oczywiście jest taka możliwość, ale wątpię, by skompletowali chociażby Turków.
Q: Jak będzie wyglądać sprawa z oporami gruntu w grze czołgu Merkava? W końcu jest to pojazd przeznaczony do działań na pustyni.
A: opory gruntu w grze zależne są od tego, co się dzieje podczas rozgrywki, nie od tego, co widzimy na żywo. Oryginalnie Merkava jeździła na podwoziu Centuriona, bo te najlepiej sprawdzało się na pustyni.
Q: Pochodzę z Turcji. Wojskowi z mojego kraju właśnie zakupili 200+ pojazdów typu Sabra. Czy są one dobrym wyborem na warunki regionu Środkowego Wschodu?
A: To pytanie wykracza poza zakres moich kompetencji i wiedzy. Ogólnie, jeżeli dany czołg nie sprawia problemu podczas użytkowania w danych warunkach, nie ma powodów do zmartwień, że nagle tak się stanie. Wybacz, ale to najlepsza odpowiedź, jaka mi przychodzi do głowy.
Q: Jakie są założenia w tworzeniu pojazdów izraelskich?
A: Za czołgiem M-50 stał zamysł, by stworzyć Shermana, który był używany w armii w roku 1950. M-51 był z kolei projektem, który miał wdrożyć jak najszybszą produkcję czołgów z działem 105 mm. Merkava natomiast była krokiem, aby przestać być zależnym od musu kupowania brytyjskich pojazdów, które dosyć łatwo się paliły. Szalę goryczy przelała wojna Yom Kippur, podczas której przeżywalność załogi stała się wręcz wymogiem, a nie priorytetem wojsk.
Q: Izraelczycy używali różnych podwozi – AMX-13, M4 Sherman itd.. Jaki był tego zamysł? Teraz wszystko jeździ zazwyczaj na podwoziu Merkavy.
A: Podwozia M4 były tanie i dobrze opancerzone, więc szybko trafiły do armii Izraela. Francuskie AMX-13 zostały nabyte, ponieważ w 1953 roku, Izrael potrzebował czegoś bardziej wydajnego. Tylko Francja była gotowa złamać embargo na broń w odniesieniu do Bliskiego Wschodu (wprowadzony przez Brytyjczyków, Francuzów i Amerykanów), sprzedając następnie, stosunkowo nowoczesny, AMX-13 (z ogromnym zyskiem dla Francji).
Q: Rheinmetall ogłosił właśnie powstanie nowego działa 130 mm do ich czołgów. Czy może ono też trafić do Merkavy? A może tureckie Sabrasy je będą miały na swoim wyposażeniu?
A: Ponownie jest to pytanie spoza mojej dziedziny. Jednakże mimo, iż 130 mm na Merkavie 4 brzmi dosyć sympatycznie, nie widzę powodu, by Izrael zainwestował w tą armatę. Chociażby ze względu na przeprojektowanie wieży.
Q: Nowe pojazdy równają się z kolejnymi czołgami, które zakłócają balans gry. Służą jedynie, by zwabić do tytułu więcej pomidorków. Może najpierw WG powinno przemyśleć sprawy związane z balansem, a dopiero potem z wprowadzeniem nowej linii?
A: Nie mam wglądu do systemu balansu, ale wątpię, by izraelskie drzewko spowodowało jakieś problemy w tej kwestii.
Q: Chciałbym wiedzieć, jak WoT rozwiążę problem amunicji w drzewku Izraela. Patrząc na charakterystyki amunicji tych pojazdów (prawie same HE), nie wygląda to zbyt optymistycznie.
A: Uwierz mi – ja też bym chciał. Na szczęście są informacje, że np. czołg M-51 na dziale 105 mm używał nie tylko amunicji typu HE czy HEAT, ale także HESH.
Q: Z racji, że AMX-13 nigdy nie był używany przez Izrael jako zwiadowca, może pojawić się w roli czołgu średniego w grze?
A: Wątpię. O ile WG ma już plany na linię czołgów lekkich, AMX-13 zapewnię wyląduje jako czołg Premium albo nagroda za kampanię. Problemem będzie także ilość załogantów.
Q: Dziwnym jest to, że jeszcze kilka dni temu WG oznajmiło, że drzewko izraelskie nie będzie zaimplementowane do gry, bo zbyt wiele pojazdów będzie zwykłym powieleniem z innych nacji. Było tez powiedziane, że drzewko to będzie składało się wyłącznie z czołgów Premium. Może za kilka lat podejście ich się zmieni…?
A: Nie zważał bym zbytnio na to, co WG mówi obecnie o czołgach izraelskich. Drzewko to ma bardzo duży potencjał, chociażby ze strony finansowej, dla WG. Przypominam też, że WG kiedyś zarzekało się, że nie będzie czołgów lekkich X tieru, a teraz…?
Q: Czy jest możliwość dodania tierów I-III do drzewka izraelskiego bez bezczelnego klonowania innych pojazdów z innych nacji?
A: Niestety nie. Większość pojazdów będzie kopiami albo istniejących pojazdów w grze, albo tych, które dopiero szykują się do wejścia. Jest natomiast kilka modyfikacji, które mogą spowodować, że owe pojazdy będą unikalne na swój sposób.
Q: WoT jest grą, która opiera swoje istnienie na pojazdach od okresu przed IIWŚ do lat 50-tych. W takim razie drzewko izraelskie powinno zacząć się od VIII poziomu.
A: Uh, nie. World of Tanks to tytuł, który obejmuje swoim istnieniem czołgi od czasu IWŚ (Renault FT), aż po rok 1970. Type 64 jest czołgiem z okresu roku 1974, nadchodząca ósemką TD szwedzka to pojazd z okresu roku 1970. Japoński STB-1 to pojazd pochodzący z roku 1969, zaś Chieftain Mk. 6 pochodzi z połowy roku 1970. Nie rozumiem, czemu większość osób, za granicę w grze, zakłada IIWŚ.
źródło: SR
Nie ma czegoś takiego jak nacja izraelska. Izrael to nie nacja. To tylko państwo. Więc powinno być czołgi izraelskie.
Co?
Nie obrażam patriotów anie nie jestem fanem UPA tylko śmieje się z polaczków co płaczą o te polskie czołgi jakby to była najlepsza żecz jaka ich spotka w życiu …
Nie rozumiem bólu **** O polskie drzewko. Co niby nowego wprowadzi Polskie drzewko? Czymś się te czołgi wyróżniają w stosunku do radzieckich lub brytyjskich? Podwozie, kadłub, normalną wieża, zwykle jednostrzałowe działo. Francuskie? Magazynki i oscylacyjna wieża. Japonia? Depresja i wielkość. Byłby to klon w innej skórze, jak Volkswagen up! I Skoda CiTiGo , niby inne A to samo.
oj zaraz będzie ból **** polskich „patriotów ” o polskie czołgi
Wybacz, ale proszę mi tutaj nie obrażać patriotów.
Pewnie fan UPA, że obraża polaków.
Nie. Tylko uważam, że porównywanie tutaj do patriotów jest zupełnie bezpodstawne.
nie obrażam patriotów ani nie jestem fanem UPA tylko śmieje się z tych co płacza o te polskie czołgi jakby to była najważniejsza żecz jaką otrzymają w życiu
i piszą wszędzie „gdzie polskie czołgi , idioci z wg dodają szwedzkie a polskich nie ma .nie będę grał puki nie wprowadzą polskich czołgów itp „
,,Myślę jednak, że wcześniej zobaczymy drzewko polskie, niż izraelskie,, ahaahhahahaha dobre dawno się tak nie uśmiałem
i znowu gównoburza: a gdzie Polskie drzewo???? w sumie się nie dziwie. Teraz może być Izraelskie potem włoskie następnie węgierskie….pod koniec jeszcze drzewko rozwojowe Samoa a na końcu Polacy