Bandery wojenne – co Wargaming zrobił źle?

Wszyscy, którzy interesują się marynarką i historią II wojny światowej, zauważyło, że WG nie trzyma się faktów w oznaczeniu narodowości okrętów. Przykładem może być bandera III Rzeszy i Cesarstwa Japonii. Ale po kolei. Zacznijmy od naszego podwórka, czyli oznaczeń Polskiej Marynarki Wojennej.

Przyglądając się ORP Błyskawicy, którą umieszczono w grze, możemy zauważyć, że graficy odwalili kawał dobrej roboty. Z pietyzmem oddali wszystkie szczegóły jednostki, i tak wygląda ona jak w 1940 roku. Niestety nie uniknęli wpadek. Dwóch konkretnie. Bandera, która powiewa na flagsztoku, znajduje się w złym miejscu (wieszano ją na rufowym flagsztoku, nie na głównym maszcie). Dodatkowo pomylono się, gdyż orzeł na niej jest używany dopiero od 1990 roku. W czasie II wojny światowej wyglądała inaczej.

Naval_Ensign_of_Poland_(1919-1928).svg

Dodatkowo na dziobowym flagsztoku, na wszystkich okrętach PMW powiewał proporzec Marynarki Wojennej, a w grze go brakuje.

Naval_Jack_of_Poland_1927

Kolejnym błędem jest bandera umieszczona na okrętach japońskich. Wykorzystano flagę państwową, a nie banderę IJN!!! Bandera Cesarskiej Marynarki wyglądała tak:

2000px-Naval_Ensign_of_Japan.svg

O rozbieżnościach w banderach Kriegsmarine i Kerlichemarine powiedziano już wiele… Bandera Marynarki Kaisera wyglądała tak:

germany-imperial-war-banner-300x200

natomiast po dojściu Hitlera do władzy tak:

1806p_BANDERA KREIGSMARINE

Nie rozumiem, podobnie jak i większość graczy, dlaczego nie wykorzystuje się prawdziwej bandery? Tłumaczenia WG, że jest to spowodowane zdelegalizowaniem symboli nazistwskich w kilku krajach jest o kant rzyci rozbić. Miejmy nadzieję, że jednak włodarze WG pójdą po rozum do głowy i zachowają historyczną symbolikę.

Niedługo ma wejść linia brytyjska. Miejmy nadzieję, że zostanie wykorzystana bandera Royal Navy, a nie flaga Wielkiej Brytanii 😉

historyczne-bandery-angielskiego-royal-navy_17-712174841

Podczas ostatniej wojny światowej marynarze brytyjscy, a wraz z nimi i polscy pływający na okrętach podwodnych wprowadzili ponadto Jolly Rogera. Była to flaga piracka, którą wywieszano nad okrętem podczas powrotu do portu, gdy okręt odniósł zwycięstwo w walce i zatopił jednostkę wroga.

marynarze-orp-dzik,1277

Cóż, pożyjemy – zobaczymy, a teraz przynajmniej ci z Was, którzy nie interesowali się takimi szczegółami, może teraz troszkę inaczej spojrzą na grę 😉
Ahoj!
/Lex

Lex

Były żołnierz, fascynat broni palnej, marynista, historyk (Barula twierdzi, że "histeryk" ;) ), rekonstruktor historyczny. W redakcji wprowadzam totalny chaos i zamieszanie (Lex, gdzie te recenzje??!!), i notorycznie wkurzam kolegów - redaktorów.

4 komentarze

 1. Żbik pisze:

  Brak bandery japońskiej, podobnie jak i III Rzeszy jest o tyle śmieszny, że w WG powszechnie występuje sierp i młot, który jest tak samo zbrodniczym i równie zakazanym symbolem. Ja rozumiem, że to ruska gra i dla nich to misja narodowa, ale niech przynajmniej nie ośmieszają się argumentami.

 2. SWAT pisze:

  Nie powinno być „Kaiserliche Marine”?

 3. Bień pisze:

  Wargaming nigdy nie wprowadzi zarówno prawdziwej bandery rzeszy jak i cesartswa japonii, było to wałkowane chyba tysiąc razy przy okazji analogicznej sytuacji w Tankach i Warplanesach.
  Jolly Roger jest za to specjalną nagrodą za ukończenie wszystkich bitew rankingowych.
  Niestety ale gry wargamingu nie sa jedynymi, w ktorych trzeba urealniac wszystko modami. No coz, tak to juz jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.