Bandery wojenne – co Wargaming zrobił źle?
Wszyscy, którzy interesują się marynarką i historią II wojny światowej, zauważyło, że WG nie trzyma się faktów w oznaczeniu narodowości okrętów. Przykładem może być bandera III Rzeszy i Cesarstwa Japonii. Ale po kolei. Zacznijmy od naszego podwórka, czyli oznaczeń Polskiej Marynarki Wojennej.
Przyglądając się ORP Błyskawicy, którą umieszczono w grze, możemy zauważyć, że graficy odwalili kawał dobrej roboty. Z pietyzmem oddali wszystkie szczegóły jednostki, i tak wygląda ona jak w 1940 roku. Niestety nie uniknęli wpadek. Dwóch konkretnie. Bandera, która powiewa na flagsztoku, znajduje się w złym miejscu (wieszano ją na rufowym flagsztoku, nie na głównym maszcie). Dodatkowo pomylono się, gdyż orzeł na niej jest używany dopiero od 1990 roku. W czasie II wojny światowej wyglądała inaczej.
Dodatkowo na dziobowym flagsztoku, na wszystkich okrętach PMW powiewał proporzec Marynarki Wojennej, a w grze go brakuje.
Kolejnym błędem jest bandera umieszczona na okrętach japońskich. Wykorzystano flagę państwową, a nie banderę IJN!!! Bandera Cesarskiej Marynarki wyglądała tak:
O rozbieżnościach w banderach Kriegsmarine i Kerlichemarine powiedziano już wiele… Bandera Marynarki Kaisera wyglądała tak:
natomiast po dojściu Hitlera do władzy tak:
Nie rozumiem, podobnie jak i większość graczy, dlaczego nie wykorzystuje się prawdziwej bandery? Tłumaczenia WG, że jest to spowodowane zdelegalizowaniem symboli nazistwskich w kilku krajach jest o kant rzyci rozbić. Miejmy nadzieję, że jednak włodarze WG pójdą po rozum do głowy i zachowają historyczną symbolikę.
Niedługo ma wejść linia brytyjska. Miejmy nadzieję, że zostanie wykorzystana bandera Royal Navy, a nie flaga Wielkiej Brytanii 😉
Podczas ostatniej wojny światowej marynarze brytyjscy, a wraz z nimi i polscy pływający na okrętach podwodnych wprowadzili ponadto Jolly Rogera. Była to flaga piracka, którą wywieszano nad okrętem podczas powrotu do portu, gdy okręt odniósł zwycięstwo w walce i zatopił jednostkę wroga.
Cóż, pożyjemy – zobaczymy, a teraz przynajmniej ci z Was, którzy nie interesowali się takimi szczegółami, może teraz troszkę inaczej spojrzą na grę 😉
Ahoj!
/Lex
Niestety informacja z początku tekstu, dotycząca bandery wojennej MarWoju jest błędna. Na załączonym rysunku widzimy orła wg. przepisów z 1919 roku. Od 1927 roku zastąpił go inny – praktycznie identyczny z obecnie używanym. Taki widzimy w Wowsie. Błyskawicę zwodowano w 1936 roku, więc nie było możliwości żeby na niej zawisła bandera starego wzoru (1919) zniesiona przepisami z 1927… okręt pływał tylko pod nową.
Okręt też nie jest w konfiguracji z 1940 roku, tylko w takiej jakiej pływał do wybuchu wojny i krótki okres po jej rozpoczęciu.
Brak bandery japońskiej, podobnie jak i III Rzeszy jest o tyle śmieszny, że w WG powszechnie występuje sierp i młot, który jest tak samo zbrodniczym i równie zakazanym symbolem. Ja rozumiem, że to ruska gra i dla nich to misja narodowa, ale niech przynajmniej nie ośmieszają się argumentami.
Nie powinno być „Kaiserliche Marine”?
Powinno… Mea culpa, mea maxima!!!
Wargaming nigdy nie wprowadzi zarówno prawdziwej bandery rzeszy jak i cesartswa japonii, było to wałkowane chyba tysiąc razy przy okazji analogicznej sytuacji w Tankach i Warplanesach.
Jolly Roger jest za to specjalną nagrodą za ukończenie wszystkich bitew rankingowych.
Niestety ale gry wargamingu nie sa jedynymi, w ktorych trzeba urealniac wszystko modami. No coz, tak to juz jest.