Czołgi, których (jeszcze?) nie kupicie w sklepie #5 – Pz58 Mutz

Po raz pierwszy w naszej serii artykułów o premtankach i czołgach unikalnych piszemy o maszynie, która premiery w grze jeszcze nie miała. Panzer 58 Mutz jest w rzeczywistości spasionym AMXem CDC, ale o tym za chwilkę. Zapraszamy do lektury!


RYS HISTORYCZNY

Zaprojektowany w 1953 roku w Szwajcarii. Pierwszy prototyp tego czołgu wyposażony był w działo 90mm. Później zbudowano drugi prototyp z brytyjską 20-funtówką. Ostatecznie powstała krótka seria 10 maszyn z działami 105mm, które pozostały w służbie do roku 1964. Po wycofaniu projekt Pz 58 służył jako baza dla nowego czołgu Panzer 61. Jedyny Panzer 58 który przetrwał do dziś jest uzbrojony w dwudziestofuntówkę i znajduje się w muzeum czołgów w Thun w kanotnie Berno.


SKĄD WZIĄĆ TEN CZOŁG?
Na dzień dzisiejszy brak oficjalnych informacji, jednak najczęściej mówi się, że maszyna ta będzie nagrodą za najbliższy czołgowy maraton.

EDIT:
Czołg pojawił się w sklepie premium 25.01 w dwóch zestawach – ze złotem i bez.


MODEL CZOŁGU


PARAMETRY

Bezpośrednią konkurencją dla pz. 58 Mutz będzie zdecydowanie AMX CDC oraz T-54 prot.,

mutz

No i co nam tu wychodzi?

+ Doskonała penetracja działa, aż 212mm!
+ Bardzo dobre parametry działa, zarówno w kategorii celności, jak i “rozjazdu” celownika,
+ Zdecydowanie najmniejsze opory gruntu w swojej klasie, tutaj Mutz deklasuje konkurencję,
+ Niesamowity wychył działa, -10 – +25 stopni!,
Dobry jak na meda pancerz wieży, potrafi zaskakująco odbić,
+ Niezła mobilność, mimo przeciętnego stosunku mocy do masy,
+ Niska szansa na pożar

 Niski DPM, lepszy tylko od Pattona KR
Często niewystarczający zapas amunicji,
– Słaby pancerz kadłuba,
– mała pula HP.

♦ Przeciętny Alpha damage, czyli obrażenia na strzał,
♦ Duża szybkość pocisków,
♦ Słabiutkie radio,
♦ Przeciętny zasięg widzenia.


GRYWALNOŚĆ

Jak już pisałem powyżej – Mutz to spasiony, rozleniwiony AMX CDC. Maszyna jest zdecydowanie wolniejsza od francuskiego kolegi, zarówno pod względem mobilności, jak i szybkostrzelności. Nie oznacza to jednak wcale, że mamy do czynienia z powolnym pojazdem. CDC jest po prostu bolidem Formuły 1, a Mutz dobrym samochodem sportowym, że tak pozwolę sobie porównać. Nie straszne naszemu bohaterowi miękkie, błotniste tereny, radzi sobie w nich wyśmienicie dzięki bardzo niskim oporom gruntu i świetnej zwrotności. Działo jest bardzo pewne, w odczuciach podobne do Pattona KR, przy odpowiednim doborze perków załogi i modułów celownik rozjeżdża się bardzo słabo, pozwalając na skuteczny ostrzał w ruchu nawet na średnich dystansach. Tutaj szwajcarskiemu medowi blisko do amerykańskich czołgów średnich wysokiego poziomu.
Pz. 58 Mutz to przede wszystkim czołg drugoliniowy. Jego pancerz jest zbyt słaby, prędkość za niska a DPM za mały, żeby wejść w dyskusję z czołgami w pojedynkach 1 na 1. Dlatego najlepiej jechać za swoimi kolegami, robiąc użytek z doskonałej depresji działa (chociaż niestety ograniczonej z przodu, co wymusza wyjazdy zza górek pod kątem, jeśli chcemy osiągnąć dziesiąciostopniową depresję) lub w razie konieczności wesprzeć pchające czołgi średnie na flance. Gra tym czołgiem sprawia dużo frajdy, chociaż dla właścicieli AMX CDC może wydać się ociężały przez pogrubiony, ale jednak mało wytrzymały pancerz. Całości dopełnia bardzo fajne malowanie czołgu, które od razu działa jak kamuflaż.


WALKA Z Pz 58 Mutz

Przy walce z Mutzem pilnujemy tylko, żeby nie strzelać w jarzmo działa lub mocno pochyloną górną płytę (szczególnie na niższych tierach). Poza tym w walce łatwo go pokonać. Nie można pozwolić przeciwnikowi schować się za górką, bo da mu to ogromną przewagę w postaci depresji i celności działa i doprowadzi bezpośrednio do naszej porażki, jeśli nie zareagujemy na czas.


PODSUMOWANIE

Nasz dzisiejszy bohater wydaje się być dokładnie tym, czego szukali gracze szukający maszyny wsparcia, a dla których oneshoty od arty w CDC i jego porywisty temperament okazały się zbyt irytujące. Opinie o czołgu w redakcji są dość podzielone (patrz film Miqta), jednak moim zdaniem Mutz ma ogromny potencjał, jeśli użyjemy go w odpowiedni sposób.

Na koniec film Miqta o Pz. 58 Mutz!

guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damian

Panther 88 dużo lepszy niby tu napisane ze szybszy a gówno prawda ,do tego załoga 4 co zmusza u dowódcy dawania kolejnych perkow,działo bardzo słabe z celnością 88 dużo szybciej skupia i szybciej ląduje ,camo niby jest więcej a świeci się tak samo jak 88 ,do tego slaby zasięg widzenia ,nie kupujcie tego to nawet nie Niemieckie