Zmień swoją rozgrywkę przy pomocy tych 10 prostych trików

Kapitanowie!

Interfejs bitewny World of Warships jest szczegółowy, rozbudowany i podatny na personalizację. Oto niektóre przydatne sposoby, dzięki którym możecie dopasować go do swojego stylu gry, przez na przykład pokazywanie, ukrywanie lub uwydatnianie niektórych informacji na ekranie, co może w znaczącym stopniu wpłynąć na Wasze zachowanie w trakcie bitwy.


1. Alternatywny tryb interfejsu

[Ustawienia ⇒ Sterowanie]

Czy masz problem z rozpoznawaniem okrętów z dużych odległości? A może trudno Ci jest odróżnić wroga od sojusznika? Jeśli tak, to ta opcja będzie dla Ciebie bardzo przydatna. Aktywacja alternatywnego trybu interfejsu dostarczy Ci więcej informacji na temat innych okrętów (zarówno sprzymierzonych, jak i nieprzyjacielskich), gdy pojawią się one w Twoim polu widzenia, wyświetlone zostaną też dodatkowe informacje dookoła Twojego celownika:

 • odległość od miejsca, w które w danej chwili wymierzony jest celownik;
 • czas potrzebny pociskom na dotarcie do celu;
 • Twój zasięg wykrywania;
 • liczba stopni, o które obrócić się muszą wieże, by wycelować w wybrany punkt.

Przed

Domyślnie wyświetlane są tylko klasa, odległość oraz PW (przedstawione w formie cienkiego paska) innych okrętów.

Po

W trybie alternatywnym w interfejsie wyświetlana jest również nazwa okrętu, nazwa gracza oraz liczba PW okrętu.

Masz dwie możliwości wyboru tego trybu: „pełny” oraz „adaptacyjny”. Ostatni pokazuje dodatkowe informacje tylko w trzech przypadkach: przy zajmowaniu strefy, w bliskiej odległości od okrętu oraz dla grypy okrętów, które widać w trybie lornetki, w zależności od przybliżenia. Tryb pełny pokazuje te informacje dla wszystkich okrętów w polu widzenia, bez względu na dystans.


2. Składy drużyn

[Ustawienia ⇒ Sterowanie]

Kiedy bitwa rozgorzeje na dobre, a okręty idą na dno jeden po drugim, warto wiedzieć które jeszcze biorą udział w walkach. Pomoże to zwiększyć szanse na zwycięstwo i ułatwi wybór celu. Domyślnie wyświetlana jest do tego lista okrętów, reprezentowanych przez symbole klas.

Można poszerzyć tę wiedzę zaznaczając pole „Wyświetlaj składy drużyn” w menu Sterowanie. Dzięki temu po obu stronach ekranu pojawią się dwie kolumny z listą graczy należących do obu drużyn. Oprócz klas okrętów można wyświetlać ich sylwetki, nazwy graczy oraz ilość zniszczonych przez nich jednostek.


3. Wskaźniki ładowania

[Ustawienia ⇒ Sterowanie]

Prędzej czy później włączysz się w zażartą walkę artyleryjską z okrętami wroga i w całym tym chaosie bitewnym, pośród salw artyleryjskich, wystrzeliwania torped i manewrów unikowych, łatwo stracić rachubę, co do ilości dział, czy wyrzutni torped, gotowych do wystrzału w danym momencie. Domyślnie przyrząd celowniczy pokazuje postęp ładowania dział głównych, a czasy przeładowania torped i dział widoczne są na odpowiadających im ikonach na dole ekranu.

Niestety ten sposób nie zawsze daje pełną informację dla wszystkich stanowisk uzbrojenia. Jeśli na przykład wystrzeliło tylko jedno działo, to nie będzie widać postępów ładowania go do chwili, aż ogień dadzą również pozostałe działa. To samo ma miejsce w przypadku wyrzutni torped.

Żeby temu zaradzić, wystarczy zaznaczyć pole „Pokaż wskaźniki ładowania gł. baterii i torped” w menu Sterowanie. Wtedy nad ikonami sprzętu eksploatacyjnego pojawią się paski ładowania dla każdego stanowiska uzbrojenia osobno.

That’s a load of help.

4. Dodatkowe liczniki uszkodzeń

[Ustawienia ⇒ Sterowanie]

Widok rosnącego licznika uszkodzeń zawsze daje dużo satysfakcji, gdy mamy dobrą bitwę i wszystkie strzały sięgają celu. Ale sam licznik uszkodzeń to nie jedyny sposób, by upewnić się, że mamy dobry dzień.

Włączcie once „Licznik potencjalnych uszkodzeń” oraz „Licznik uszkodzeń wykrytych przez Ciebie wrogów”, żeby na bieżąco otrzymywać informacje o:

 1. ilości uszkodzeń, których udało się o mały włos uniknąć, gdy pociski wystrzelono w Twoim kierunku, ale spadły gdzieś w pobliżu (w promieniu 700 m od okrętu), dzięki Twoim dobrym unikom;
 2. ilości uszkodzeń zadawanych przez Twoich sprzymierzeńców po tym, gdy wrogowie zostali przez Ciebie wykryci.

5. Celownik

[Ustawienia ⇒ Sterowanie ⇒ Wybierz celownik]

Za każdym razem, gdy włączasz widok lornetki, otrzymujesz nie tylko przybliżony obraz, ale również pomoc celownika: pionowe i poziome linie, które wykorzystuje się do obliczenia kąta i odległości do celu. Być może umknęło to Twojej uwadze, ale celownik to prawdopodobnie najważniejszy wskaźnik na ekranie, którego używa się w bitwie, cichy bohater wszystkich tych dobrze obliczonych „dewastujących uderzeń”.

Większość Kapitanów z powodzeniem używa domyślnego celownika: jest prosty, ale skuteczny. Niemniej jednak nasz przyjaciel, Pan Menu Sterowania, ma dla nas inne, ciekawe propozycje. Chcesz bardziej skomplikowanego celownika? Proszę bardzo. Chcesz by był on jaśniejszy i bardziej kolorowy? Robi się. A może miałby mieć wszystkiego po trochu? Żaden problem.

Do wyboru jest 15 różnych celowników w tym jeden dynamiczny, który zmienia się wraz ze zwiększaniem zbliżenia. Daj sobie trochę czasu na rozeznanie się w dostępnych celownikach i wybierz ten, który wyda Ci się najbardziej odpowiedni. Koniecznie kliknij na jedno z 6 teł, żeby sprawdzić jak będzie się spisywać w bitwach na mapach o różnych kolorach i poziomach jasności.


6. Modyfikacje podkładów głosowych

[Ustawienia ⇒ Dźwięk]

Jeśli męczy Cię już ten sam dowódca w kółko wykrzykujący komunikaty, gdy dzieje się coś ważnego, jego również możesz zmienić!

Przejdź do menu rozwijanych „Język podkładów głosowych” oraz „Modyfikacje podkładów głosowych” w sekcji Dźwięk, które pozwolą na…

 • zmianę języka. Może chcesz poćwiczyć obce słownictwo przed zagraniczną wycieczką?
 • zmienić podkład na głos pirata, który dopełni Twoją awanturniczą osobowość;
 • przekazać mikrofon Daszy, by posłuchać jej kojącej, rosyjskiej mowy;
 • sprawić, że będą kawaii dzięki podkładom anime;
 • sprawić, że w przypadku każdego okrętu język podkładu odpowiadać będzie banderze, pod którą pływa.

7. Tryby muzyki

[Ustawienia ⇒ Dźwięk]

Gdy już podkłady głosowe będą Ci odpowiadać, możesz również dostosować muzykę by sprawić przyjemność swoim uszom. W tym przypadku możliwości są dwie: klasyczna muzyka World of Warships, którą wszyscy znamy i kochamy oraz pompująca adrenalinę muzyka bębnów wojennych, która podniesie Twoje morale przed walką w pojedynkę z pancernikiem.

Jeśli nie możesz się zdecydować, w menu znaleźć można również tryby „Mieszany” oraz „Dynamiczny”, które miksować będą obie ścieżki dźwiękowe dla osiągnięcia najlepszego efektu.


8. Poprawki minimapy

[Bitwa ⇒ Ikona trybika]

Minimapa, podobnie jak celownik, jest jednym z najważniejszych elementów interfejsu bitwy i ją również warto dostosować, by maksymalnie odpowiadała naszemu stylowi gry.

Pierwszy i najbardziej oczywisty parametr, to rozmiar. Minimapę można zmniejszyć (jeśli uważasz, że zasłania widok) lub powiększyć (do momentu, w którym przedrostek „mini” traci swój sens) – wystarczy wcisnąć klawisze „” i „+” w trakcie bitwy.

Dalsze zmiany minimapy przeprowadzić można w jej menu. Żeby do niego wejść, należy w trakcie bitwy przytrzymać klawisz „Ctrl”, by ukazał się kursor myszy, a następnie przesunąć go w prawy górny róg minimapy, gdzie znajduje się ikona z dwoma trybikami i kliknąć na nią.

Pojawi się menu dające szereg możliwości: Zaczynając od góry:

 • Pola do zaznaczania, które włączają/wyłączają „pierścienie zasięgu” wokół okrętu, w tym również zasięg wykrywania z powietrza/wody, zasięg dział przeciwlotniczych oraz zasięg działania Sondy hydroakustycznej/Radaru dozorowania. Wybieraj je z rozwagą, ponieważ wyświetlanie zbyt wielu może zaburzyć czytelność mapy.
 • Suwaki przeźroczystości do powyższych pierścieni oraz wody na minimapie.
 • Znaczniki „ostatniej znanej pozycji” nieprzyjaciół, które pokazują, w którym miejscu znajdował się okręt przed tym, jak utracił status wykrytego, dając jakieś pojęcie na temat tego, czego można się spodziewać wpływając na nieznane wody.
  • Jeśli wpłyniesz na teoretycznie pustą część mapy, ale widzisz znacznik „ostatniej znanej pozycji” nieprzyjacielskiego niszczyciela, zachowaj czujność i nie płyń w sposób przewidywalny. Wróg może Cię obserwować z ukrycia.
 • Opcja „liczbowe wartości zasięgu” wyświetla liczbę kilometrów od Twojego okrętu do krawędzi wszystkich aktywowanych „pierścieni zasięgu”.
 • Opcja „nazwy okrętów” sprawia, że na mapie wyświetlane są zarówno nazwy wrogich, jak i sprzymierzonych jednostek.

9. Zdobądź Stację modyfikacyjną

MODSTATION

Istnieje wiele przydatnych modów, ale ich instalacja nie zawsze jest prosta lub bezpieczna. Dlatego właśnie stworzyliśmy Stację modyfikacyjną World of Warships, zaprojektowaną specjalnie po to, żeby wybór i instalacja modów były proste. Stacja modyfikacyjna jest przy tym najbezpieczniejszym sposobem na ich pozyskanie.

Liczba modów interfejsu jest ogromna, a do ich instalacji wystarczy jedno kliknięcie. Na przykład mod „BADoBEST Adjustable Panels” pozwoli dostosować każdy aspekt sekcji składów drużyn w bitwie, dzięki czemu będziesz mieć pełną orientację w każdej sytuacji.


10. Decyzja należy do Ciebie!

Czy omówiliśmy już wszystkie ustawienia, które uważasz za przydatne? Jeśli są jeszcze inne drobne poprawki lub mody, które osobiście uważasz za przydatne, pomóż innym Kapitanom i podziel się tą wiedzą w temacie na forum, do którego link znajduje się poniżej!


Przewodnik ten na stałe zagości w Sekcji szkoleniowej naszego portalu. Znajdziesz w niej więcej przydatnych trików, podpowiedzi i przewodników dla okrętów. Sprawdź, nigdy nie wiadomo co jeszcze przydatnego uda Ci się tam znaleźć!

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.