Tiger 131 – historia pojazdu

Jedyny do dziś sprawny pojazd znany pod oficjalną nazwą Panzerkampfwagen VI, Tiger I (E), SdKfz 181 znajduje się w muzeum czołgów w Bovington, w Anglii. Z okazji Tankfestu i tym samym sporej szansy zobaczenia go w grze postanowiłem przybliżyć w wielkim skrócie ten temat, ponieważ nie każdy wie w jaki sposób się on tam znalazł.

Czołg ten został wyprodukowany w mieście Kassel, w centralnych Niemczech. Zgodnie z projektem za kadłub czołgu odpowiadała firma „Henschel”, podczas gdy wieża została wyprodukowana przez „Wegmann A”. Czołg ten został ukończony w Styczniu 1943 roku z numerem podwozia 250122. Został on dostarczony do Tunezji między 12 Marca, a 16 Kwietnia 1943 roku. Został on przypisany do plutonu trzeciego w pierwszej kompanii 504’ego Batalionu Czołgów Ciężkich, w którym to podczas kampanii północnoafrykańskiej nadano mu numer 131, z którego znany jest dzisiaj.

Wiedząc, że Alianci szykowali główne uderzenie na miasto Tunis, Niemcy wyprowadzili atak wyprzedzający w nocy z 20 na 21 Kwietnia 1943. Cztery miejsca zostały zaatakowane równocześnie, włączając w to przejście od północnej strony wzgórza znanego jako Djebel Djaffa. Dwa czołgi Tygrys i kilka innych pojazdów zdołało przebić się przed świtem, jednak były stopniowo odpychane w ciągu dnia. Tiger 131 został trafiony trzema pociskami z 6-funtówki z działa brytyjskich czołgów Churchill, 48 Królewskiego Regimentu Pancernego. Pierwszy strzał trafił w jarzmo działa, odbijając się prosto w pierścień wieży uszkadzając jej obrót, przy okazji raniąc kierowce, strzelca i niszcząc radio. Drugi strzał uniemożliwił opuszczanie działa, podczas gdy trzeci trafił właz ładowniczego. Niemiecka załoga opuściła pojazd zabierając ze sobą rannych, jednakże zostawiając za sobą jeżdżący i w dużym stopniu nietknięty czołg za sobą. Nie znana jest tożsamość załogi i ich późniejsze losy. Czołg został zabezpieczony przez Brytyjczków podczas zajęcia wzgórza Djebel Djaffa. Tiger 131 był pierwszym nietkniętym Tygrysem zdobytym przez siły brytyjskie.

Tiger 131 został naprawiony za pomocą części z innych, zniszczonych Tygrysów by można było ocenić jego zdolności bojowe. Król George VI i Winston Churchill osobiście zobaczyli pojazd w Tunisie. Następnie został on wysłany do Anglii w Październiku 1943, gdzie został wystawiony jako trofeum zwycięstwa w różnych miejscach Anglii by podnieść morale. Dopiero po tym nastąpiły próby i testy przeprowadzone przez Szkołę Technologii Czołgowych, która stworzyła szczegółowy raport na temat jego konstrukcji. Po testach zdobyty czołg został przeniesiony do Muzeum Czołgów w Bovington dopiero 25 Września 1951 roku.

W 1990 roku czołg został usunięty z wystawy by zacząć jego renowację. Zainstalowany został nowy silnik Maybach HL230 z Tygrysa Królewskiego, ponieważ oryginalny HL210 został wystawiony na osobnej wystawie. Drugą znaczącą zmianą była zainstalowanie współczesnego systemu gaśniczego do silnika. W Grudniu 2003 roku, Tiger 131 powrócił do muzeum z nowym silnikiem czyniąc z niego jedyny tego typu działający pojazd na świecie, a także najpopularniejszy eksponat w muzeum. Dalsze prace nastąpiły w 2012 roku – w tym przemalowanie pojazdu. Czołg wystąpił w filmie Fury z 2014 roku i był to jedyny współczesny film od czasów „Theirs Is the Glory”, w którym wystąpił prawdziwy Tygrys.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Źródło: Wiki

7 komentarzy

 1. anonimowy człowiek pisze:

  no nawet dobre wyjaśnienie ale załoga musiała zawieść Hitlera

 2. dekoder vin pisze:

  A ja myślałem, że chodzi o możliwość sprawdzenia historii pojazdu np. jak na http://historiapojazdu.pl/ 😀

 3. mahoganytown pisze:

  szykuje się wymiatacz,powinni go znerfic

 4. Haintz pisze:

  Tiger 131 : Pudel
  0:1

 5. mafix17 pisze:

  „…jednakże zostawiając za sobą jeżdżący i w dużym stopniu nietknięty czołg za sobą.” Trochę za bardzo rzuca się to w oczy 😉
  Ogólnie materiał interesujący 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.