Dzienniki Deweloperów: procedura tworzenia map – Blitz
Zainteresował mnie ten post na oficjalnym portalu Blitza RU. Nie sądziłem, że EU się tak szybko uwinie z tłumaczeniem 🙂
Witajcie w „Dziennikach Deweloperów”! Tym razem opowiemy Wam wszystko o procesie tworzenia mapy – od ustalenia charakterystyki pojazdów do pracy nad cechami kamuflażu. Omówimy również niektóre plany na przyszłość i odrzucone pomysły. Wyjaśnimy, jak działa dobieranie przeciwników i kilka innych mechanik w grze.
Na początek projektant map Konstantin Czerniakow podzieli się z Wami kilkoma zasadami, którymi staramy się kierować podczas pracy nad nowymi lokacjami w grze i nad aktualizacjami już istniejących.
Pole bitwy to nieodzowny element mobilnej walki. Powinno zapewniać dobrą rozrywkę, być unikatowe oraz dobrze zbalansowane dla obu drużyn i poszczególnych pojazdów.
Każdy walczy!
Pojazdy w grze różnią się od siebie charakterystykami, lecz mapy powinny być równie komfortowe dla wszystkich pojazdów. Jest to kluczowy aspekt, który powinien być brany pod uwagę. Z tego powodu nasze mapy można podzielić na obszary odpowiadające bardziej danym rodzajom maszyn.
Pola i wzgórza
Błyskawiczne decyzje, strzelanie w ruchu oraz atut wysokiej szybkostrzelności – te cechy sprawiają, że bitwy czołgów lekkich i średnich są dynamiczne. Obszary mapy przeznaczone dla tych pojazdów są lekko oddzielone od innych stref. Zawsze znajdą się tam miejsca do manewrowania, ale brak solidnych osłon. Niszczyciele czołgów oraz czołgi ciężkie często są nieskuteczne w tego typu obszarach. Jednocześnie czołgi średnie mogą użyć wzgórz, aby zrekompensować ograniczone kąty opuszczania działa.
Walki miejskie
Czołgi ciężkie, najwolniejsze pojazdy z najgrubszym pancerzem, nigdy nie szarżują w samo serce bitwy. Idealne dla nich są obszary miejskie, mosty, solidne konstrukcje i załamania terenu umożliwiające walkę wieżą lub przeczekanie długiego czasu przeładowania działa. Czołgi ciężkie atakują skokami, przemieszczając się od jednej osłony do następnej. Ich strefy znajdują się blisko punktów startowych i są chronione przed ostrzałem przeciwnika, dopóki wrogie czołgi średnie nie zmienią kierunku natarcia.
Zarośla na wzgórzu
Z zasady niszczyciele czołgów unikają szarż na linię frontu i chowają się w oddali, by zza osłony wspierać ogniem sojuszników. Staramy się nie umieszczać obok siebie obszarów dla niszczycieli czołgów, co czyni je wrażliwymi po wykryciu i pozwala na pokrycie ogniem jedynie pewnych części mapy. By pozostać skutecznymi, niszczyciele czołgów muszą zmieniać swoje pozycje i cofać się lub chować za dużymi osłonami, co niestety blokuje również ich możliwość prowadzenia ognia.
Pancerna pięść
Choć mapy są dzielone na strefy według typu pojazdu, czasami wszyscy gracze jadą w tym samym kierunku. Dlaczego? Pierwszy powód jest psychologiczny – pozostanie razem jest bezpieczne i skuteczne przeciw mniejszej grupie przeciwników. Po drugie, obszary dla czołgów średnich na niektórych mapach są obecnie w miarę komfortowe dla innych pojazdów lub dają przewagę w razie przełamania sił wroga. Staramy się naprawić te wady podczas przeróbek lokacji i bierzemy je pod uwagę podczas tworzenia nowych map.
Zajęcie bazy
Jednym ze sposobów na wygranie bitwy jest zniszczenie wszystkich pojazdów wroga. Inny to zajęcie neutralnej bazy. To trudne, możecie jednak łatwo zresetować punkty zajęcia jej przez wroga. Oczywiście wygrana jest możliwa, jeśli przeciwnik zbyt szeroko rozciągnie linię obrony, ale rola prowokacyjna bazy jest bardziej istotna. Nawet jeśli w Waszej drużynie są dwa pojazdy przeciw jednemu, szybkiemu pojazdowi przeciwnika, możecie gonić wroga do momentu zakończenia bitwy remisem. Do tego właśnie potrzebna jest baza: pozwala na bezpośrednie zwycięstwo lub zmusza przeciwnika do konfrontacji twarzą w twarz.
Przerabianie map
Część map odbiega od pierwotnego planu. Poza tym, nasza gra ulega ciągłym poprawkom, a regularne wprowadzanie nowych pojazdów znacząco wpływa na warunki bitwy. Monitorujemy dokładnie działanie map i dostosowujemy wybory, by poprawić lokacje i uczynić bitwy bardziej dynamicznymi.
Przyjrzyjmy się poniższemu przykładowi. Oto dwie mapy aktywności na Malinowce zimą, przedstawiające pozycje pojazdów w dwóch etapach bitwy: po drugiej i po czwartek minucie.
Lewa mapa pokazuje pozycje pojazdu w po 120 sekundach od początku bitwy. Jak się okazuje, większość graczy wspina się na wzgórze, ignorując inne części mapy. Kilka pojazdów zajmuje wzgórza dookoła wioski – wszystkie z nich to niszczyciele czołgów. Walka o wzgórze trwa do połowy bitwy i, jak możecie dostrzec na prawej mapie, wioska i jej okolice używane są do manewrowania dopiero po czwartej minucie. Można więc wyciągnąć wniosek, że obszary na mapie Malinowka zimą nie działają tak, jak planowaliśmy. Mapa powinna zostać przeprojektowana, by uczynić wszystkie jej obszary przydatnymi do gry.
Aby przeprojektować lokacje, zbieramy opinie i uwagi od graczy, analizujemy mapy aktywności ze zróżnicowanymi danymi, przeprowadzamy setki testów i poprawiamy efekty wizualne. Dopiero gdy wszystko jest gotowe, mapa może zostać udostępniona graczom wraz z nadchodzącą aktualizacją gry.
Opowiemy o zmianach w Malinowce zimą w innym artykule, lecz już teraz możecie porównać poprzednią i obecną mapę aktywności w widoku z lotu ptaka.
Źródło: oficjalny Portal Blitz