Prawie historycznie: okręty kontra kawaleria
Historie morskie to nie tylko epickie bitwy, olbrzymie konstrukcje, taktyki bojowe i tragiczne porażki. W comiesięcznych odcinkach serii „Prawie historycznie” będziemy Wam opowiadać o morskich gafach, niecodziennych wypadkach, a także odważnych poczynaniach dzielnych marynarzy. Powiecie, że to mało istotne historycznie? No cóż, możliwe!
To niezwykłe wydarzenie datuje się na 23 stycznia 1795 roku. Francuska armia rewolucyjna nacierała na Republikę Zjednoczonych Prowincji, która obecnie stanowi obszar Holandii. Tego roku zima była wyjątkowo sroga, co stworzyło warunki dla tej dosyć niezwykłej bitwy „morskiej”.
Francuski regiment huzarów, dowodzony przez Jana Willema de Winter, wyruszył na podbój niderlandzkiego miasta Den Helder, które pełniło funkcję twierdzy. Nacierający jeźdźcy chcieli zapobiec udzieleniu pomocy Holendrom przez ich potężnego sojusznika – Brytyjczyków.
Po dotarciu na miejsce generał zobaczył flotę Den Heldera uwięzioną w zatoce, unieruchomioną przez gruby lód. Okręty wciąż jednak stanowiły poważne zagrożenie, dlatego atak wymagał dokładnego planu. Aby zminimalizować hałas i uniknąć wykrycia, huzarzy owinęli tkaniną kopyta swych koni. W absolutnej ciszy, ostrożnie zbliżyli się do okrętów i otoczyli je. Lód wytrzymał ciężar armii.
O świcie służący jednego z holenderskich oficerów doniósł następująco:
„Panie, nasz okręt jest otoczony przez francuskich huzarów!”
„Gdzie oni są?” – dowódca przetarł swe zaspane oczy i spojrzał przez iluminator. „Niech mnie diabli! Huzarzy są tuż tuż!”
Zaskoczeni nagłym pojawieniem się sił wroga, holenderscy marynarze natychmiast rzucili broń. W wyniku tej operacji francuscy huzarzy przejęli 14 okrętów z 850 działami oraz kilka okrętów handlowych. Obyło się bez ofiar. Był to jeden z nielicznych przypadków w historii morskich potyczek, gdy kawaleria zorganizowała szturm i skutecznie przejęła flotę wroga.
Czasami prawdziwa historia okazuje się znacznie bardziej intrygująca niż fikcja. Śledźcie naszą serię „Prawie historycznie”! Jeśli znacie więcej interesujących faktów i ciekawostek z historii morskich potyczek, opowiedzcie nam o nich w sekcji komentarzy.
Źródło: Portal WoWs