Bitwa o Przełęcz Dukielską
przez Bin4r ·
Na oficjalnym portalu pojawił się mały fragment historii dotyczący najbardziej zaciekłych walk w terenach górskich podczas II wojny światowej.
Okoliczności, które doprowadziły do walk
Celem operacji dukielsko-preszowskiej było przedarcie się wojsk radzieckich przez przełęcze karpackie, przełamanie niemieckiej obrony w rejonie Krosna i kontynuowanie natarcia w kierunku na Duklę, Przełęcz Dukielską, Świdnik i Preszów.
W tym czasie na terenie Słowacji trwało powstanie (od 29 sierpnia do 28 października 1944 r). Oprócz zajęcia przełęczy karpackich próbowano również przyjść z pomocą powstańcom słowackim, na co rząd sowiecki zgodził się 31 sierpnia 1944 r. w odpowiedzi na prośby ambasadora emigracyjnego rządu czechosłowackiego.
Przygotowania przed operacją
2 września dowódca 1 Frontu Ukraińskiego marszałek Iwan Koniew otrzymał ze sztabu rozkaz przygotowania ofensywy. Do natarcia wyznaczonego właśnie na 8 września wyznaczono 38 Armię generała Kiryła Moskalenki. Łącznie zgromadzono 120 tys. ludzi, ok. 1700 dział i moździerzy oraz 1000 czołgów z wojsk czechosłowackich, ukraińskich i radzieckich.
Nierówny i zalesiony obszar objęty walkami był wyjątkowo trudny, zwłaszcza dla jednostek pancernych ze względu na brak sieci dobrych dróg oraz czasu na właściwe przygotowanie wojsk do walki w górskim terenie. Pogoda również nie sprzyjała – deszcze i wiatry utrudniały poruszanie się, żołnierze grzęźli w błocie i rzekach. Przez pośpiech nie zdołano uzupełnić sprzętu i amunicji, co dało dodatkową przewagę przeciwnikowi dysponującym znacznymi rezerwami.
Przebieg operacji
W dniu 8 września stosunkowo łatwo zdołano przełamać pierwszą linię niemieckiej obrony. Zdobyte zostały Machnówka i Wrocanka, lecz Krosno pozostało pod kontrolą niemiecką. Atakujący musieli poruszać się bocznymi drogami, co dało Niemcom czas na umocnienie drugiej linii obrony. Natarcie na drugą linię obrony rozpoczęły 9 września oddziały 1 Korpusu Czechosłowackiego w okolicy Wrocanki i Bóbrki.
Siły radzieckie od początku znajdowały się w trudnej sytuacji. Padały pierwsze ofiary, natarcie w ogniu granatów przeciwpancernych i min było fatalne. Po 3 dniach, 11 września zdołano zdobyć Krosno, po czym rozpoczęły się najbardziej zacięte walki o Duklę i wzgórze Franków. Szczególnie krwawe boje toczyły się w dolinie rzeki Iwielki, pomiędzy szczytami Dania i Chyrowa, gdzie starły się oddziały pancerne Armii Czerwonej i Wehrmachtu. W dniach 11–14 września po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy zginęło lub zostało rannych, w związku z czym nazwano to miejsce Doliną Śmierci.
Najcięższe walki trwały do 10 października; w ich trakcie wojska radzieckie zdobywały okoliczne wsie i wzgórza. W drugiej połowie miesiąca intensywność działań zmalała, gdyż obu stronom brakowało sprzętu, ludzi i amunicji. Zdobywano mniej obszarów, ale zmniejszyły się również ponoszone straty. Niemcy wycofali się dopiero w listopadzie, gdy na Zakarpacie wkroczyło więcej oddziałów radzieckich.
Rezultat operacji
Iwan Koniew zdołał zdobyć jedynie Duklę, poświęcając w tym celu 130 tys. żołnierzy, gdy strona niemiecka utraciła ich 50 tysięcy. Główny cel operacji nie został osiągnięty – nie udało się udzielić zamierzonego wsparcia słowackiemu powstaniu narodowemu. Drugi z punktów strategicznych, Jasło, pozostał pod kontrolą Niemców, którzy w czasie operacji wysiedlili ludność z miasta i okolicznych wiosek. Opustoszała miejscowość została następnie zrabowana i zniszczona.
Jeżeli chcielibyście sobie wyobrazić, jak wyglądały walki w Dolinie Śmierci, niektóre mapy w World of Tanks mogą Wam w tym pomóc. Fragmenty poniższych map przypominają ukształtowanie terenu i warunki, w jakich musieli walczyć żołnierze i pojazdy pancerne w dolinach i wzgórzach Karpat.
Przełęcz | Karelia | Westfield |
Jeśli chcecie dowiedzieć się, których maszyn używały strony podczas bitwy o Przełęcz Dukielską, zachęcamy do poszukiwań. Może przy okazji poznacie interesujace, mało znane fakty dotyczące tego starcia? Podzielcie się nimi na forum!
Mamy też dla Was grafikę pochodzącą z jednej z naszych oferty specjalnych, inspirowaną znajdującym się po słowackiej stronie pomnikiem bitwy o Duklę. Wrzućcie ją sobie na pulpit!
Mieszkam w tych okolciach proponuje zainteresowanym odwiedzić okolice Dukli i przejechać się trasa Dukla – Swidnik. Po drodze muzeum i masa czołgów pozostawionych jako pomniki, zwłaszcza po stronie Słowackiej wyglądają imponująco pozostawione w polu tak jak stały.
„Łącznie zgromadzono 120 tys. ludzi, ok. 1700 dział i moździerzy oraz 1000 czołgów z wojsk czechosłowackich, ukraińskich i radzieckich.”
Skąd wzięły się wojska ukraińskie? Jak pamiętam Ukraina była częścią ZSRR, więc mowy o wojskach ukraińskich mowy być nie mogło.Chyba że UPA sprzymierzyła się z Armią Czerwoną.
Zachęcam do zwiedzenia muzeum w Dukli jest tam opisana cała historia są rekwizyty, zdjecia, kolekcja broni, mundur wojskowe a przed wejściem do muzeum stoją armaty i T 34.
Pozdrawiam.
Ta bitwa to książkowy przykład jak się pozbyć „swoich” własnych żołnierzy niepewnych politycznie i potem wiele lat jeszcze być bohaterem narodu.
Trololo przecież Nasz rząd robi dokladnie to sam, wysyłajac do czeczeni, Iraku i afgana Polskich żołnierzy, a teraz wpychając Nas w napietę stosunki z Rosja, nie badzmy naiwni ze wypełnia się kosztem Naszych pieniadzy i żolnierzy iteresy banksterów z USA. A Rosji nie zniszczono tak mocno jak Polski w czasie wojny, pomijajac już fakt ze amerykanie bardzo chętnie odbudowywali Berlin a nie Warszawe 😀
@.... up jaki debil z ciebie poczytaj trochę historii to się dowiesz dlaczego Berlin został odbudowany po wojnie a Warszawa nie.